LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád

Závody
Dry Tool Cup 2021 (04.12)
Polabský pavouk 2021 (11.12)
SP Moskva (01.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13122
2.Trojan 12225
3.Adamovska 11560
Bouldry:
1.Stráník 11650
2.Volf 10975
3.Stráník 10950
Hory:
1.Skopec 7956
2.Mrklovský 7489
3.Bloudek 7201

Výsledky
EP ledolezení Bern (12.11)
Akademické MČR lezení na obtížnost (11.11)
MMČR v lezení na obtížnost (23.10)

Deníčky
5194 lezců
938840 cest
Nové přelezy:
Planeta Na 8a
Je To Boj 8A+
Všechny Če 9-
Cambriolag 8b
Globetrott 7b+
Toni Kanel 8a+
Entre Dos 8a
Las Clocha 8a/8a+
Turtle 8a
White Tufa 7c+

Stěny
Šutr - Liberec 17
DDM Domino - Hronov
KH Olomouc - Olomouc

Prodejny
HUDYsport - Jablonec nad Nisou
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Libor Hroza ml. ukončil sezonu jako třetí nejrychlejší muž světa

smallNikdo jiný v České republice není tak rychlý jako on. Alespoň co se týče zdolání umělé horolezecké stěny. Na tu standardizovanou závodní to má sakra daleko, musí dojíždět 600 kilometrů. Na závody to má ale většinou ještě dál, na konci října se například vrátil ze Šanghaje a Dubaje. Libor Hroza je aktuálně třetím nejrychlejším lezcem na světě a velmi rychle dokáže také ničit své notebooky. Za poslední rok a půl rozbil hned čtyři. „Naposledy mi prasknul displej a já neměl vytištěné vízum, tak jsem musel shánět externí monitor,“ směje se při vzpomínce na poslední soutěže letošní sezony, kterými byly závod Masters a exhibice v Dubaji. V rozhovoru toho ale člen Xpower Professionalu Teamu prozradil mnohem více. 

Libore, vaše cesta na poslední závody v sezoně se začala komplikovat ještě v České republice. Co se stalo?
Před odletem do Šanghaje jsem měl problémy s vízem. Čekal jsem, než mi Číňani pošlou formulář a říkal si pohoda, mám deset dnů do odletu. Jenže v pondělí jsem tam přišel, brána byla zavřená a já zjistil, že Číňani mají celý týden nějaký svátek. Nešlo to vyřídit ani přes jinou ambasádu, ten svátek platil všude ve světě. Nakonec jsem čekal celý týden a šel tam až v pondělí, to znamená dva dny před odletem. Jenže oni po nějakém skandálu s udílením víz zrušili institut expres víza a já ve středu měl letět! Byl jsem tam v sedm, kolem půl dvanácté to zavřeli a rozdali deset lístečků lidem, na které se ještě mělo dostat. Ostatním řekli, aby už šli domů, že je nestihnou. Tak to začalo docela hořet, za storno letenky bych platil deset tisíc. Nakonec jsem to ale na poslední chvíli zvládnul zařídit…

Ani v letadle vás smůla neopustila, rozbil jste si notebook. Mělo to nějaké následky pro vaše závody a cestování?
Tohle byl snad čtvrtý rozbitý notebook za poslední rok a půl! Já jsem asi rozmazlený, protože úplně první počítač, co jsem si koupil, byl z titanu. S tím se dalo dělat všechno. Tyhle to nějak nedávaj (smích). Prasknul mi displej a já ze Šanghaje letěl ještě do Dubaje a neměl jsem vytištěné vízum. Měl jsem ho jen v tom rozbitém notebooku, takže jsem musel někoho ukecat, abych se vůbec připojil na externí monitor a pak jsem si to teprve vytisknul.

01

MS Arco, 2011


Po všech peripetiích jste si na samotných závodech možná odpočinul, ne? Jak jste vůbec v Šanghaji dopadl?
Skončil jsem šestý, ale už mi to bylo i jedno, říkal jsem si, že to mám konečně za sebou a odpočinu si. Tahle sezona byla dlouhá a měl jsem toho už dost. Zůstal jsem pak ještě čtyři dny v Šanghaji u kamaráda a odpočíval jsem. Teď se těším hlavně na ten odpočinek, celý listopad vypustím. Půjdu si zahrát squash, víc se dostanu na kolo. Jsem klidně schopný nic nedělat, strávit den u nějakého seriálu a podobně.

Říkáte, že letošní sezona byla náročná. Ve světovém poháru jste skončil pátý, jste zároveň třetí nejlepší muž ve světovém rankingu. Jak jste spokojený s výsledky?
Je to určitě super výsledek. Trochu jsem ale zklamaný, protože jsem zazmatkoval a nevydržel až do konce sezony se změnou stylu… Stěna je standardizovaná, patnáctimetrová, ale nejčastější je pro trénink desetimetrová. Jenže v některých zemích už tamní svazy postavily ty vyšší soutěžní a ostatní kluci hodně zlepšili ten konec. Já v něm mám právě problémy s technikou. Oni mě vlastně dotáhli a já si říkal, že taky musím zlepšit závěr, abych jim zase utekl. Ale měl jsem to asi nechat až po skončení sezony. Já to začal předělávat uprostřed a to byla chyba… Tím novým způsobem jsem to začal lézt po mistrovství světa, a to jsem prostě měl nechat až teď po sezoně, trénovat to přes zimu a vyladit to. Na závodech mi to pak vlastně ani jednou pořádně nevyšlo. Teď v Šanghaji jsem lezl starým způsobem a byl jsem spokojený.

Zmínil jste se o tréninku, jaké máte podmínky pro přípravu? Jak vůbec konkrétně vypadá váš trénink, kolik mu věnujete času?
Trénink je takový plovoucí, není každý měsíc stejný. Náročnost se mění v průběhu podle závodů a jejich povahy. To už jsem se ale naučil tolik nedělat, protože je to pak psychicky náročné zvládnout to bezchybně v závodě. Kdyby to nebyl tak technicky náročný sport, tak je to jednodušší. Člověk se kousne, zabere, a dá do toho všechno. Ale když se potřebuje soustředit, tak se nesmí úplně přemotivovat na ten výkon. Pak už to třeba přepálí a výsledný čas není tak dobrý. Většinou trávím dvě hodiny lezeckým tréninkem na stěně, další dvě hodiny zabere posilovna a hodinu rotoped nebo kolo, podle počasí. Tohle jedu prakticky každý den, většinou to vypadá tak, že trénuju dva nebo tři dny a pak mám jeden den volna. Připravuju se buď v Praze, nebo se snažím hodně vyjíždět ven: do italského Arca nebo do německého Balingenu.

V minulosti jste při tréninku běžně překonával světový rekord. Nejrychlejší čas se ale letos třikrát měnil. Kde se může ta hranice zastavit?
Je rozdíl mezi závody a tréninkem. Já si myslím, že ty časy nejsou faktickým rekordem, jde spíš o to, že se někdo natolik uklidní, že dá v závodě stejné časy jako na tréninku. Celé se to posouvá… Já měl před rokem osobák kolem 6,60 sekund a teď lezu na tréninku časy 6,40 úplně běžně. Ale pak jde o to udělat to ještě na závodě. Je to mnohem těžší, psychicky náročnější a člověk až tolik neriskuje, takže je potřeba to mít úplně vyladěný – jak v hlavě, tak fyzicky.

Přeborníkem na lámání rekordů je Číňan Qixin Zhong. V čem je tenhle lezec výjimečný?
Čína má super tréninkové podmínky a rok tréninkového náskoku na té standardizované stěně. Poprvé se na patnáctce závodilo v roce 2007 na mistrovství světa a Číňani o tom věděli už měsíc dopředu. Hned tu stěnu taky postavili, takže už na tom šampionátu měl Zhong měsíční náskok. Tam předvedl vyloženě extra výkon, takže si všichni říkali, co je to za cápka. Než byla postavená další stěna, tak uběhl další rok. Takže on získal rok tréninku navíc a my ostatní ho víceméně doháníme. Navíc v Asii to strašně frčí, on je tam hvězdou a má veškerý servis, lidé kmitají kolem něho. Ale to jen tenhle jeden Číňan, ostatní jsou průměrní. Já třeba musím dojíždět na nejbližší patnáctku do Balingenu, což je skoro 600 kilometrů daleko. Je to náročné časově i finančně. Nejhorší je to s tím časem - člověk jede tam, odtrénuje, zůstane tam třeba dva dny, a pak zase jede zpátky. Mohl bych dělat nějaké další věci, ale takhle jsem tam odříznutý…

02

SP Chamonix, 2011


Jak se dá rychlolezení na takové úrovni spojit s dalšími aktivitami, třeba prací?
Když jsem v Praze, tak dělám na stěně v Holešovicích. Má to tu výhodu, že dopoledne můžu většinou v klidu trénovat, protože je tam málo lidí. Trénuju, případně odběhnu za bar. Někdy mě to teda dost rozčiluje, ale někdy mi to nevadí. Je to i podle toho, jakou má člověk náladu. Když mi trénink nejde, tak mě to o to víc nervuje. Když mi to jde, tak mi to vůbec nevadí (smích).

Co škola, někde jsem četl, že jste přerušil. Jak to teď vypadá?
Dělal jsem marketingovou komunikaci a veřejné vztahy, přerušil jsem kvůli letošnímu mistrovství světa, na kterém jsem byl nakonec pátý, což je super! Určitě jsem rozhodnutý tu školu dodělat, ale otázka je kdy. Špatně se zvládá naplno závodit, k tomu třeba ještě dělat školu a vydělat si nějaké peníze navíc. Já říkám, že jedním zadkem se dá jakž takž sedět na dvou židlích, ale na tu třetí už prostě nedosáhnu… Mohl bych přidat školu, ale to bych už prostě něco šidil. Pokud bych šidil trénink, tak to nemá smysl dělat. Lepší je to dělat naplno a školu dodělat potom. Člověk je na tom fyzicky nejlépe v určitém období a pak už to bude horší.

Určitě ke svému rozvoji používáte i sportovní výživu. Kdy jste se k ní dostal?
Od té doby, co jsem začal jezdit na světové a evropské poháry ještě jako junior, tak jsem před závodama bral kreatin, ale moc jsem neřešil jídelníček. Pak jsem začal řešit i jídelníček, ale pořád jsem pravidelně nezařazoval suplementy. Nějak jsem tomu nepřikládal váhu, což byla chyba. Jeden čas jsem měl dost problémy s imunitou, a když jsem si začal dávat i gainery a sacharidové nápoje, což jsem doplnil ještě další výživou, tak pak se mi daleko lépe trénovalo a nebyl jsem prakticky vůbec nemocný. Předtím jsem měl přitom jeden rok asi čtyřikrát antibiotika! Potom, co jsem začal brát ty přípravky, tak to všechno zmizelo. Asi jsem se přetěžoval – člověk trénuje, dvakrát se moc nevyspí a pak začne hned chrchlat.

Jaké produkty zařazujete a jaké máte nejradši?
Záleží podle přípravy. Před tréninkem beru pravidelně sachariďák nebo gainer spolu s Kre-Alkalynem, ale to zase záleží na tréninkovém období. Někdy lehce, někdy vysadím a začnu až před závody. Během dne proteinový nápoj, navečer glutamin a vitamíny, ráno minerály. Všechno mám teď od společnosti Aminostar, konkrétně používám Actions Whey Gainer, Rox 68, Kreatin Monohydrat, Kre-Alkalyn a BCAA Max Protect.

Rozhovor na Lezci:
Libor Hroza

Zde stránky sponzora Libora Hrozy Aminostar

Daniel Pavlis   [úpravy] 15:24 04.11.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

  19:43:58 05.11.2011
Na umělkách si už lezci netykaj?
odpovědět 
 Re: 20:30:25 05.11.2011
No ono to vypadá, že se nebavil s lezcem, ale s nějakým PRmanem od toho Amina, nebo jak se ten výrobce blivajzů jmenuje ...
Lezecký web by si asi zasloužil jinýho reportéra. Jiný rozhovory tady jsou lepší.
Pavelodpovědět 
  Re: 23:20:29 05.11.2011
Jo takže celej článek se vlastně točil jen okolo tý posldení otázky?
odpovědět 
   Re: 08:06:16 06.11.2011
Bohuzel mi to take tak pripada, navic ten nadpis....
Martas.odpovědět 

 stil11:52:29 06.11.2011
Proč měníš stil_
Danodpovědět 

 Standardní stěna09:28:47 07.11.2011
Proč se vlastně závodí na rychlost na standardizované stěně? Nebylo by pro lezce i pro diváky zajímavější, kdyby byla stěna na každých závodech jiná?
Honzaodpovědět 
 Re: Standardní stěna16:24:41 07.11.2011
No stejně asi proč se běhá 100 respektive 110 metrů překážek. Kde je 10 překážek (83,8 cm vysokých) 1. Je 13 metrů od startu, dalších 9 je v rozestupu 8,5 metrů a do cíle od poslední je to 10,5 metrů. Taky by mi přišlo zajímavější, kdyby byla každá překážka v jiné vzdálenosti a jinak vysoká, taký vý to přeskoč, nebo podlez. Určitě by to byla větší psina a možná bych se někdy i podíval.

Jinak zpátky k otázce, protože by si nikdo nemohl připsat časový rekord, kdyby byla pokaždé jiná cesta a o to v tý atletice jde, né.

A Liborovi samozřejmě gratuluju, i když nevím, jestli je to pod reklamním článkem vhodný ;)
Dejvodpovědět 
  Re: Standardní stěna21:26:50 07.11.2011
Překážky v atletice mají celkem jasný smysl, aby průměrně vysokému běžci vycházely na kroky. V lezení na rychlost by nějaká variabilita tratí neškodila. Ale třeba se Duel z Arca rozšíří do světa a budeme moci sledovat zajímavé lezení na rychlost na různých tratích.

Liborovi samozřejmě taky gratuluji, nějak jsem na to v předchozím příspěvku zapomněl :-)
Honzaodpovědět 

 Ale, ale09:44:17 07.11.2011
Pánové, nezapoměli jste na něco? V první řadě by se určitě slušelo Liborovi pogratulovat. Ať si o rychlolezení myslím cokoliv, jeho výsledek je velkým úspěchem a rozhodně výbornou prezentací českého lezení ve světě. Takže Libore, velká gratulace a přeju, aby zdraví a forma vydrželi a aby jsi se v příštím roce dosáhl na celkové vítězství!
odpovědět 
 Re: Ale, ale15:33:35 07.11.2011
Díky tati!
Liborodpovědět 
  Re: Ale, ale17:32:52 07.11.2011
((-: Vtipne. gratulaci samozrejme pripojuji, nejak mne ale ty aminokyseliny rozhodily, zvlast kdyz vim, co uz ty tabletky se mnou udelaly...
Martas.odpovědět 
   Re: Ale, ale18:00:21 07.11.2011
Copak ti provedly tabletky? A teď se ptám zcela vážně. Sám to neberu, zvažuju jestli používat, nebo ne a popravdě - krom občasného bolení břicha žádná negativa z okolí neslýchám...
odpovědět 
    Re: Ale, ale20:16:06 07.11.2011
Ale pánové...
Jak piješ - tak lezeš!
odpovědět 

 Jaký jsou parametry....11:48:46 09.11.2011
Velká gratulace.
Kde bych se dozvěděl jaké parametry musí mít ta cesta? Asi se strejdy Gůgla špatně ptám, páč neodpovídá jak bych chtěl :-)
KARELodpovědět 
 Re: Jaký jsou parametry....13:41:49 09.11.2011
http://www.epusa.com/files/1/file/ IFSC_Speed_Wall_Tech_Pages.pdf

smaz mezery a mrkni sem! 15m a sklon 5 procent
climberodpovědět 
  Re: Jaký jsou parametry....12:10:05 10.11.2011
Díkes
KARELodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Cala Mancina
Super santos, 7c
 Databáze cest:
Všechny cesty (154800)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hammer 7b Kalymnos
Cambriolage 8b La Turbie
Bezejmenná 6B+ Ostaš
Counter Intelligence 6c Wanaka
Please Hold The Line 6b+ Wanaka
Nově komentované:
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh
Megalodon Low 8A+/8B Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Adršpach kempování zdarma | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry | Re: bazos zimni vybaveni | Re: Nakoukání do splytboardové kultůry |

 Nové komentáře:
Skoro tak dobrej, jako | Re: Nesympatickej, | Re: Nácek | Re: Nácek | Re: Nácek | Re: Nesympatickej, | Re: Nesympatickej, | zkusenosti stari, sila maldi | Re: Nesympatickej, | Re: Nesympatickej, |

 Kde to vře:
Video: Alex Megos - 2. přelez nové cesty King Capella 9b+ (44)
Zdeněk Hák a Jakub Kácha vylezli Z stěnou na Ama Dablam (23)
Zdeněk Hák vyrazil na pokus o výstup Z stěnou Ama Dablam (22)
ČHS rozbíhá v Česku paralezení pro hendikepované sportovce (17)
Wide Boyz: 750 metrů dlouhá stropová spára na mostě v Británii (16)
Ukrajinci vylezli JV hřebenem na Annapurnu III (14)
JKF Happiness, 350 m (13)
Video: Magnus Midtbø a Adam Ondra lezou v Moravském krasu (12)
Mistrovství ČR v lezení na obtížnost Brno (11)
Nová horolezecká helma Singing Rock Hex (5)

 Nově v inzerci:
MAMMUT Aconcagua ML Jacket Men | Black Diamond přilba Half Dome | Scarpa Alien 2.0 | Skwama | Frendy Axel 2,3,4 | Spacák zimní | spolulezec - stěna - usti | Trekove boty AKU | Hanwag alaska GTX | Boty Dynafit |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 493 
 Jen na písku  
 270 
 Ne 
 640 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.