LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nejrychlejší výměna informací je rána pěstí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trďż˝nink
 Oblasti
 Reportďż˝e
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Z�vody
Zrušeno MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)
ČP U14 v lezení na obtížnost (12.12)

�eb���ek
Cesty:
37.Šifra 10154
38.Nosáľ 10150
39.Brajer 10150
Bouldry:
37.Čech 9250
38.Chovanová 9200
39.Lebeda 9200
Hory:
22.Sedlacek 2457
23.Jansa 2401
24.Háček 2379

V�sledky
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)

Den��ky
5065 lezců
872114 cest
Nové přelezy:
Happy Todd 7c
Lihová Sle 7C
Inal Bien 8a
Y A Pas De 8a
Monkey Bus 8A
Armáda Spá 8A
Válečná Se 7C
Warcraft I 7C/7C+
Armáda Spá 8A
Apetor 8A+

St�ny
Makak LBC - zrušena - Liberec
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
Městská stěna Vyškov - Vyškov

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - Liberec
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
��FREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Libor Hroza ml. ukončil sezonu jako třetí nejrychlejší muž světa

smallNikdo jiný v České republice není tak rychlý jako on. Alespoň co se týče zdolání umělé horolezecké stěny. Na tu standardizovanou závodní to má sakra daleko, musí dojíždět 600 kilometrů. Na závody to má ale většinou ještě dál, na konci října se například vrátil ze Šanghaje a Dubaje. Libor Hroza je aktuálně třetím nejrychlejším lezcem na světě a velmi rychle dokáže také ničit své notebooky. Za poslední rok a půl rozbil hned čtyři. „Naposledy mi prasknul displej a já neměl vytištěné vízum, tak jsem musel shánět externí monitor,“ směje se při vzpomínce na poslední soutěže letošní sezony, kterými byly závod Masters a exhibice v Dubaji. V rozhovoru toho ale člen Xpower Professionalu Teamu prozradil mnohem více. 

Libore, vaše cesta na poslední závody v sezoně se začala komplikovat ještě v České republice. Co se stalo?
Před odletem do Šanghaje jsem měl problémy s vízem. Čekal jsem, než mi Číňani pošlou formulář a říkal si pohoda, mám deset dnů do odletu. Jenže v pondělí jsem tam přišel, brána byla zavřená a já zjistil, že Číňani mají celý týden nějaký svátek. Nešlo to vyřídit ani přes jinou ambasádu, ten svátek platil všude ve světě. Nakonec jsem čekal celý týden a šel tam až v pondělí, to znamená dva dny před odletem. Jenže oni po nějakém skandálu s udílením víz zrušili institut expres víza a já ve středu měl letět! Byl jsem tam v sedm, kolem půl dvanácté to zavřeli a rozdali deset lístečků lidem, na které se ještě mělo dostat. Ostatním řekli, aby už šli domů, že je nestihnou. Tak to začalo docela hořet, za storno letenky bych platil deset tisíc. Nakonec jsem to ale na poslední chvíli zvládnul zařídit…

Ani v letadle vás smůla neopustila, rozbil jste si notebook. Mělo to nějaké následky pro vaše závody a cestování?
Tohle byl snad čtvrtý rozbitý notebook za poslední rok a půl! Já jsem asi rozmazlený, protože úplně první počítač, co jsem si koupil, byl z titanu. S tím se dalo dělat všechno. Tyhle to nějak nedávaj (smích). Prasknul mi displej a já ze Šanghaje letěl ještě do Dubaje a neměl jsem vytištěné vízum. Měl jsem ho jen v tom rozbitém notebooku, takže jsem musel někoho ukecat, abych se vůbec připojil na externí monitor a pak jsem si to teprve vytisknul.

01

MS Arco, 2011


Po všech peripetiích jste si na samotných závodech možná odpočinul, ne? Jak jste vůbec v Šanghaji dopadl?
Skončil jsem šestý, ale už mi to bylo i jedno, říkal jsem si, že to mám konečně za sebou a odpočinu si. Tahle sezona byla dlouhá a měl jsem toho už dost. Zůstal jsem pak ještě čtyři dny v Šanghaji u kamaráda a odpočíval jsem. Teď se těším hlavně na ten odpočinek, celý listopad vypustím. Půjdu si zahrát squash, víc se dostanu na kolo. Jsem klidně schopný nic nedělat, strávit den u nějakého seriálu a podobně.

Říkáte, že letošní sezona byla náročná. Ve světovém poháru jste skončil pátý, jste zároveň třetí nejlepší muž ve světovém rankingu. Jak jste spokojený s výsledky?
Je to určitě super výsledek. Trochu jsem ale zklamaný, protože jsem zazmatkoval a nevydržel až do konce sezony se změnou stylu… Stěna je standardizovaná, patnáctimetrová, ale nejčastější je pro trénink desetimetrová. Jenže v některých zemích už tamní svazy postavily ty vyšší soutěžní a ostatní kluci hodně zlepšili ten konec. Já v něm mám právě problémy s technikou. Oni mě vlastně dotáhli a já si říkal, že taky musím zlepšit závěr, abych jim zase utekl. Ale měl jsem to asi nechat až po skončení sezony. Já to začal předělávat uprostřed a to byla chyba… Tím novým způsobem jsem to začal lézt po mistrovství světa, a to jsem prostě měl nechat až teď po sezoně, trénovat to přes zimu a vyladit to. Na závodech mi to pak vlastně ani jednou pořádně nevyšlo. Teď v Šanghaji jsem lezl starým způsobem a byl jsem spokojený.

Zmínil jste se o tréninku, jaké máte podmínky pro přípravu? Jak vůbec konkrétně vypadá váš trénink, kolik mu věnujete času?
Trénink je takový plovoucí, není každý měsíc stejný. Náročnost se mění v průběhu podle závodů a jejich povahy. To už jsem se ale naučil tolik nedělat, protože je to pak psychicky náročné zvládnout to bezchybně v závodě. Kdyby to nebyl tak technicky náročný sport, tak je to jednodušší. Člověk se kousne, zabere, a dá do toho všechno. Ale když se potřebuje soustředit, tak se nesmí úplně přemotivovat na ten výkon. Pak už to třeba přepálí a výsledný čas není tak dobrý. Většinou trávím dvě hodiny lezeckým tréninkem na stěně, další dvě hodiny zabere posilovna a hodinu rotoped nebo kolo, podle počasí. Tohle jedu prakticky každý den, většinou to vypadá tak, že trénuju dva nebo tři dny a pak mám jeden den volna. Připravuju se buď v Praze, nebo se snažím hodně vyjíždět ven: do italského Arca nebo do německého Balingenu.

V minulosti jste při tréninku běžně překonával světový rekord. Nejrychlejší čas se ale letos třikrát měnil. Kde se může ta hranice zastavit?
Je rozdíl mezi závody a tréninkem. Já si myslím, že ty časy nejsou faktickým rekordem, jde spíš o to, že se někdo natolik uklidní, že dá v závodě stejné časy jako na tréninku. Celé se to posouvá… Já měl před rokem osobák kolem 6,60 sekund a teď lezu na tréninku časy 6,40 úplně běžně. Ale pak jde o to udělat to ještě na závodě. Je to mnohem těžší, psychicky náročnější a člověk až tolik neriskuje, takže je potřeba to mít úplně vyladěný – jak v hlavě, tak fyzicky.

Přeborníkem na lámání rekordů je Číňan Qixin Zhong. V čem je tenhle lezec výjimečný?
Čína má super tréninkové podmínky a rok tréninkového náskoku na té standardizované stěně. Poprvé se na patnáctce závodilo v roce 2007 na mistrovství světa a Číňani o tom věděli už měsíc dopředu. Hned tu stěnu taky postavili, takže už na tom šampionátu měl Zhong měsíční náskok. Tam předvedl vyloženě extra výkon, takže si všichni říkali, co je to za cápka. Než byla postavená další stěna, tak uběhl další rok. Takže on získal rok tréninku navíc a my ostatní ho víceméně doháníme. Navíc v Asii to strašně frčí, on je tam hvězdou a má veškerý servis, lidé kmitají kolem něho. Ale to jen tenhle jeden Číňan, ostatní jsou průměrní. Já třeba musím dojíždět na nejbližší patnáctku do Balingenu, což je skoro 600 kilometrů daleko. Je to náročné časově i finančně. Nejhorší je to s tím časem - člověk jede tam, odtrénuje, zůstane tam třeba dva dny, a pak zase jede zpátky. Mohl bych dělat nějaké další věci, ale takhle jsem tam odříznutý…

02

SP Chamonix, 2011


Jak se dá rychlolezení na takové úrovni spojit s dalšími aktivitami, třeba prací?
Když jsem v Praze, tak dělám na stěně v Holešovicích. Má to tu výhodu, že dopoledne můžu většinou v klidu trénovat, protože je tam málo lidí. Trénuju, případně odběhnu za bar. Někdy mě to teda dost rozčiluje, ale někdy mi to nevadí. Je to i podle toho, jakou má člověk náladu. Když mi trénink nejde, tak mě to o to víc nervuje. Když mi to jde, tak mi to vůbec nevadí (smích).

Co škola, někde jsem četl, že jste přerušil. Jak to teď vypadá?
Dělal jsem marketingovou komunikaci a veřejné vztahy, přerušil jsem kvůli letošnímu mistrovství světa, na kterém jsem byl nakonec pátý, což je super! Určitě jsem rozhodnutý tu školu dodělat, ale otázka je kdy. Špatně se zvládá naplno závodit, k tomu třeba ještě dělat školu a vydělat si nějaké peníze navíc. Já říkám, že jedním zadkem se dá jakž takž sedět na dvou židlích, ale na tu třetí už prostě nedosáhnu… Mohl bych přidat školu, ale to bych už prostě něco šidil. Pokud bych šidil trénink, tak to nemá smysl dělat. Lepší je to dělat naplno a školu dodělat potom. Člověk je na tom fyzicky nejlépe v určitém období a pak už to bude horší.

Určitě ke svému rozvoji používáte i sportovní výživu. Kdy jste se k ní dostal?
Od té doby, co jsem začal jezdit na světové a evropské poháry ještě jako junior, tak jsem před závodama bral kreatin, ale moc jsem neřešil jídelníček. Pak jsem začal řešit i jídelníček, ale pořád jsem pravidelně nezařazoval suplementy. Nějak jsem tomu nepřikládal váhu, což byla chyba. Jeden čas jsem měl dost problémy s imunitou, a když jsem si začal dávat i gainery a sacharidové nápoje, což jsem doplnil ještě další výživou, tak pak se mi daleko lépe trénovalo a nebyl jsem prakticky vůbec nemocný. Předtím jsem měl přitom jeden rok asi čtyřikrát antibiotika! Potom, co jsem začal brát ty přípravky, tak to všechno zmizelo. Asi jsem se přetěžoval – člověk trénuje, dvakrát se moc nevyspí a pak začne hned chrchlat.

Jaké produkty zařazujete a jaké máte nejradši?
Záleží podle přípravy. Před tréninkem beru pravidelně sachariďák nebo gainer spolu s Kre-Alkalynem, ale to zase záleží na tréninkovém období. Někdy lehce, někdy vysadím a začnu až před závody. Během dne proteinový nápoj, navečer glutamin a vitamíny, ráno minerály. Všechno mám teď od společnosti Aminostar, konkrétně používám Actions Whey Gainer, Rox 68, Kreatin Monohydrat, Kre-Alkalyn a BCAA Max Protect.

Rozhovor na Lezci:
Libor Hroza

Zde stránky sponzora Libora Hrozy Aminostar

Daniel Pavlis   [úpravy] 15:24 04.11.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

  19:43:58 05.11.2011
Na umělkách si už lezci netykaj?
odpovědět 
 Re: 20:30:25 05.11.2011
No ono to vypadá, že se nebavil s lezcem, ale s nějakým PRmanem od toho Amina, nebo jak se ten výrobce blivajzů jmenuje ...
Lezecký web by si asi zasloužil jinýho reportéra. Jiný rozhovory tady jsou lepší.
Pavelodpovědět 
  Re: 23:20:29 05.11.2011
Jo takže celej článek se vlastně točil jen okolo tý posldení otázky?
odpovědět 
   Re: 08:06:16 06.11.2011
Bohuzel mi to take tak pripada, navic ten nadpis....
Martas.odpovědět 

 stil11:52:29 06.11.2011
Proč měníš stil_
Danodpovědět 

 Standardní stěna09:28:47 07.11.2011
Proč se vlastně závodí na rychlost na standardizované stěně? Nebylo by pro lezce i pro diváky zajímavější, kdyby byla stěna na každých závodech jiná?
Honzaodpovědět 
 Re: Standardní stěna16:24:41 07.11.2011
No stejně asi proč se běhá 100 respektive 110 metrů překážek. Kde je 10 překážek (83,8 cm vysokých) 1. Je 13 metrů od startu, dalších 9 je v rozestupu 8,5 metrů a do cíle od poslední je to 10,5 metrů. Taky by mi přišlo zajímavější, kdyby byla každá překážka v jiné vzdálenosti a jinak vysoká, taký vý to přeskoč, nebo podlez. Určitě by to byla větší psina a možná bych se někdy i podíval.

Jinak zpátky k otázce, protože by si nikdo nemohl připsat časový rekord, kdyby byla pokaždé jiná cesta a o to v tý atletice jde, né.

A Liborovi samozřejmě gratuluju, i když nevím, jestli je to pod reklamním článkem vhodný ;)
Dejvodpovědět 
  Re: Standardní stěna21:26:50 07.11.2011
Překážky v atletice mají celkem jasný smysl, aby průměrně vysokému běžci vycházely na kroky. V lezení na rychlost by nějaká variabilita tratí neškodila. Ale třeba se Duel z Arca rozšíří do světa a budeme moci sledovat zajímavé lezení na rychlost na různých tratích.

Liborovi samozřejmě taky gratuluji, nějak jsem na to v předchozím příspěvku zapomněl :-)
Honzaodpovědět 

 Ale, ale09:44:17 07.11.2011
Pánové, nezapoměli jste na něco? V první řadě by se určitě slušelo Liborovi pogratulovat. Ať si o rychlolezení myslím cokoliv, jeho výsledek je velkým úspěchem a rozhodně výbornou prezentací českého lezení ve světě. Takže Libore, velká gratulace a přeju, aby zdraví a forma vydrželi a aby jsi se v příštím roce dosáhl na celkové vítězství!
odpovědět 
 Re: Ale, ale15:33:35 07.11.2011
Díky tati!
Liborodpovědět 
  Re: Ale, ale17:32:52 07.11.2011
((-: Vtipne. gratulaci samozrejme pripojuji, nejak mne ale ty aminokyseliny rozhodily, zvlast kdyz vim, co uz ty tabletky se mnou udelaly...
Martas.odpovědět 
   Re: Ale, ale18:00:21 07.11.2011
Copak ti provedly tabletky? A teď se ptám zcela vážně. Sám to neberu, zvažuju jestli používat, nebo ne a popravdě - krom občasného bolení břicha žádná negativa z okolí neslýchám...
odpovědět 
    Re: Ale, ale20:16:06 07.11.2011
Ale pánové...
Jak piješ - tak lezeš!
odpovědět 

 Jaký jsou parametry....11:48:46 09.11.2011
Velká gratulace.
Kde bych se dozvěděl jaké parametry musí mít ta cesta? Asi se strejdy Gůgla špatně ptám, páč neodpovídá jak bych chtěl :-)
KARELodpovědět 
 Re: Jaký jsou parametry....13:41:49 09.11.2011
http://www.epusa.com/files/1/file/ IFSC_Speed_Wall_Tech_Pages.pdf

smaz mezery a mrkni sem! 15m a sklon 5 procent
climberodpovědět 
  Re: Jaký jsou parametry....12:10:05 10.11.2011
Díkes
KARELodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Var. Jezerní romance, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (148014)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Xxx (pravá) 6B+ Kamienna Gora
Xxx (levá) 6B Kamienna Gora
Gin Lubuski 6B+ Kamienna Gora
Aloha 6B Kamienna Gora
Prachypouk 6A+ Kamienna Gora
Nově komentované:
Happy Toddler 7c Buzetski Kanjon
Demokracie 7 Srbsko
Demokracie 7 Srbsko
Demokracie 7 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Adam VS mundo | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Adam VS mundo | Re: Adam VS mundo | Re: Adam VS mundo | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle |

 Nové komentáře:
Re: Omalovánka | Re: !!! | Re: a teď do mě | Re: a teď do mě | hmm | Re: Cesty pro lidi | Re: Lezci? | Re: a teď do mě | Re: a teď do mě | Omalovánka |

 Kde to vře:
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (135)
ČHS: respektujte podmínky lezení v Českém krasu (58)
Beckovský bouldering 2020 (39)
Video: Julia Chanourdie leze jako 3. žena na světě obtížnost 9b (11)
Kolem Skal! - 9. Vltavská žula a Franta „Algena“ Mezera (10)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (9)
Mistrovství Evropy v lezení: obtížnost (5)
Adam Ondra z nácviku Perfecto Mundo 9b+: (4)
Lucka Hrozová: druhý boulder za 8A+ (2)
Nová Montana: Pořádný lezecký výlet (2)

 Nově v inzerci:
Ocun Incubator | Nové lyže Dynafit PDG | Nové lyže Dynafit PDG | Singing rock | hledam partaka/cku na lezeni Praha | High Point Superior 2.0 | Prodám skialpové lyže Dynafit SPEED 76 v setu s origo komponenty | Asolo Alta Via GV, 44,5 | Koupim | Skialp boty Scarpa Maestrale 2.0 vel. 26 |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 663 
 18 - 23 
 555 
 23 - 25 
 490 
 25 - 28 
 461 
 > 28 
 520 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.