LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrej horolezec udělá s kruhem 4 metry. Skočí, přitáhne, sedne, stoupne a odrazí se.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny

Závody
Zrušeno MČR v lezení na rychlost (05.12)
MMČR v drytoolingu (12.12)
ČP U14 v lezení na obtížnost (12.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13156
2."Fido" 11950
3.Trojan 11794
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11625
3.Stráník 10925
Hory:
13.Brzobohatý 3648
14.Punčochář 3117
15.Zaoral 2966

Výsledky
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)

Deníčky
5065 lezců
872084 cest
Nové přelezy:
Monkey Bus 8A
Armáda Spá 8A
Válečná Se 7C
Warcraft I 7C/7C+
Armáda Spá 8A
Apetor 8A+
Fear Facto 9
Monkey Bus 8A
Úklid Bezm 8A
Lesní šlem 8A

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tomáškův lom

Nové cesty v Srbsku

Asi každý ví, že značná část Tomáškova lomu se koncem minulého století zřítila. Třicetimetrová deska tu tehdy pohřbila

spoustu práce (mně osobně dvě fixní lana) a bohužel i nádherné cesty Amerika (10-), Supernova (9+/10-) a Maratón 10/10+. Rok před zřícením tu ochránci přírody bylo oficiálně povoleno lezení v období od počátku července do konce prosince a to zde platí dodnes. Po pádu tu zůstaly některé spodní části cest a projektů, které dnes tvoří jednotlivé cesty, kratší, ale výživné. Vpravo od výlomu potom zůstaly volné dva projekty.


Petr v cestě Filek, 9+/10-


Po katastrofě zapříčiněné zřejmě lehčím zemětřesením zde působila snad jen dvojka Pepa Sulka a Lucka Valšubová. Zanechali zde po sobě dvě cesty a zřejmě i jim lze přičítat některé rozdělané směry, parádně vypadá zejména lajna s fixním lanem zatím přes 2/3 stěny. Cestou Bílí ptáci odvedli skvělou práci a umožnili tak dalším „dobyvatelům" pracovat ve stěně. První „novodobou" vážnější cestou z hlediska obtížnosti je Filek, cesta věnovaná vynikajícímu horolezci a kamarádovi Filipu Šilhánovi, kterého jsme zde potkávali a který způsob lezení v Tomáškově lomu srovnával s rakouským Schleierem.


Čištění stěny


Přestože je možné, že cesta už před námi měla přelez (ale snad by se o tom vědělo), prosím o zachování navrhovaného vzpomínkového názvu. Kromě Filka jsme se se Zdendou vrhli zejména na dokončení lehčích cest, aby stěna, která je prakticky celý den ve stínu a do které takřka vůbec neprší, byla vhodná i pro širší lezeckou obec.
Zatím je zprovozněno spodní patro. Počítejte s tím, že cesty ještě nejsou stoprocentně čisté. V cestě „Bílí ptáci" je veliký volný blok, pokusíme se jej nějak stabilizovat, ačkoli zatím jeho pád zřejmě nehrozí.

Příjezd, přístup:
Stejně jako pro Aniččinu stěnu je jednou z možností přijet od Tetína a zaparkovat třeba před nádražím či na louce za posledními domky Srbska na straně železniční trati.


Situ plánek oblasti
Prozatímní situaceGPS souřadnice:
Parkoviště v Srbsku: N49.93746 E14.13369 214 m.n.m
Stěna: zatím nezměřeno

Cesty:

Cesty dle fotografie, + 1 značí slaňovací borhák:

1) projektstěnou nahoru
2) ??? ca. 7- 2 + 1 bh 8 m
3) Minimaratón 8-/8 3 + 1 bh 9 m
4) Bílí ptáci 8+ 8 + 1 bh 26 m
5) projekt                                  parádní projekt s fixním lanem až nahoru
6) Bratři v triku 8 5 + 1 bh 14 m
6a) Var. nástupu 8- 5 + 1 bh 13 m
7) Spodek 8- 5 + 1 bh 15 m
8) Filek 9+/10- 8 + 1 bh 20 m
9) volný projekt
10) kout 7- bh + vklíněnce, 30 m


Stěna je dost převislá


Okolní oblasti:
Připomínám, že dalších padesát metrů směrem na Karlštejn je celoročně povolená Aniččina stěna s desítkou cest od 7 po 9.

Varování:
Oblast je pod kontrolou, pokud se sem tedy někdy vypravíte, chovejte se zde prosím velmi slušně a nehlučte. Odpadky, co po sobě zanecháte si prosím vemte s sebou domů.

Zdroje:
Na lezci je průvodce s novým nákresem stěny a s možností dopsání nových dokončených projektů Tomáškáč

Petr Resch   [úpravy] 09:44 26.08.2004Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zřícení12:45:13 28.08.2004
Já o zřícení v Tomáškově lomu slyším poprvé. Bylo by možné se někde na internetu dozvědět víc?
Milanodpovědět 

 supernova14:55:39 29.08.2004
nervydrasajici video o ruseni cesty supernova z dilny Kuby Turka muzete nalezt na strankach Hory Dolly.Chce to chvili hledat a dokoukat az do konce. Fakt narez.
odpovědět 
 Re: supernova23:02:35 29.08.2004
To video jsem zkouknul a nevím co si mám myslet. Ti aktéři jsou kdo? (nebo byli - pakliže už nejsou mezi námi).
stipodpovědět 
  Re: supernova07:35:50 30.08.2004
ti akteri jsou Maca a Kuba Turek...
tak ted tomu nerozumim, supernovu znicilo zemetreseni a deska a nebo zurivy ochranar, lezec, priznivec ceskych drah JKTurcin??
lojzaodpovědět 
   Re: supernova11:10:00 30.08.2004
No to video se mělo spíš jmenovat: Dva joudové se učej slaňovat. Zná někdo důvod, proč hoši Supernovu vytloukli?
Papoušodpovědět 
    Re: supernova18:13:49 30.08.2004
Samozřejmě znám důvod, když jsem já sám vytloukl vršek a potom spolu s Mácou spodek. Tehdy jsem byl ochranář v Českém krasu a oblast byla pro lezení zakázaná. Důvodem byla především ochrana výra velkého, který v lomu hnízdil. Tady je video z akce (vymaž mezery) http://www.hory doly.cz/zakaz vstupu.php
Kuba Turekodpovědět 
     Re: supernova21:26:47 30.08.2004
No tak to samozřejmě vysvětluje, ale osobně bych byl pro šetrnější způsob znepřístupění (třeba jenom odmontovat ucha). Teď už je to stejnak jedno, když to celé později spadlo. V tom smyslu by nebylo od věci, kdyby se k stabilitě skály v dnešní době vyjádřil nějaký odborník - geolog. Přece jenom ten výlom byl velký a příště by to nemuselo dopadnout takhle relativně dobře.
stipodpovědět 
      Re: supernova00:54:40 31.08.2004
Když jsme odmontovali první dvě ucha odspodu na obou cestách, které tehdy na plotně byly, někdo je tam zase brzy namontoval. Takže jsme potom odshora odšroubovali plakety a párkrát bouchli kladivem do každé vyvrtané díry, aby se nedaly znovu instalovat.
Kuba Turekodpovědět 

 Takové malé varování.21:09:11 30.08.2004
Petrův článek o Tomáškárně je pěkně udělaný a určitě někoho naláká k návštěvě a lezení. Osobně Tomáškárnu znám a proto doporučuji všem příchozím, kteří budou postávat v místech dopadu zřícené stěny a zvažovat lezení, aby zvedli hlavu a dobře se podívali co je nad nimi. Je tam cca. 60-80 metrů převislé stěny a v ní spoustu (dle mého názoru) volných šutrů, bloků a možná celých skalních desek. Myslím si, že když to mohlo spadnout jednou(a nebylo toho málo), tak podruhé to půjde také! Nechci nikoho strašit, jen si myslím, že zahlušit se v Tomáškárně je opravdu škoda...
Aleš Procházkaodpovědět 

 Cože?22:28:44 30.08.2004
Cos to Petře zase spatlal? Víceméně všechny cesty co jsi tu popsal, tak udělala ona tebou výše zmíněná dvojka. A většinu toho co jsi tu TY popsal je už dávno přelezený!! Dám jim vědět, aby se zde k tomuto tvému činu patřičně vyjádřily!
P.S. A určitě jsi to musel vědět, protože zde na netu to bylo u každého projektu patřičně popsané kdo jaký projekt s kým MÁ ( né,měl!) rozdělaný!
čusbus
Lukodpovědět 
 Re: Cože?22:26:48 31.08.2004
Všechno na netu nečtu a nepředpokládám, že cesty, do kterých jsme osazovali se Zdendou nýty a byly totálně zaprasené a neodjistitelné, lezl někdo před námi. Jediný otazník z mého pohledu je nad cestou Filek a o tomto otazníku jsem i ve článku psal. Věnuji i trochu času popisu jednotlivých cest, když už mě tu takhle nevybíravě napadáš slovy "co jsi to zase spatlal".
Cesta zleva dole (teď nemám před sebou ten nákres, tak nevím číslo) byla samozřejmě vylezená a nejsem si vědom, že bych se někde ucházel o autorství, její klasifikace je z otazníkem, neboť jsme z ní odstranili blok, jak je vidět na fotce.
Minimaratón je spodní část cesty přelezené v roce 1999 Zdendou Reschem. Bratři v triku jsou absolutně novou cestou, osadili jsme do ní pět borháků. Spodek je kombinací letitého projektu mně neznámých pražáků z let před pádem stěny (určitě to však nebyla Dvojice Sulka + Valšubová)a Bratrů v triku. Jak jsem psal, nevím, zda byl přelezen směr, mnou pojmenovaný Filek. Toť vše. Zpatlal jsem to proto, aby lidi věděli, kde se dá lézt a co se dá lézt.
A ještě k dalšímu pádu stěny. Kdo byl na polici před pádem, tomu muselo být jasné, že stěna jednou spadne. Byla dobře metr odloupnutá a díra vedla donikam. V současnosti je situace výrazně lepší a žádná deska nejeví znaky možného pádu v reálné době. Stěnu jsem před lety proslaňovával celou a nenašel jsem po cestě ani "bloky hrozící pádem". Pokud má někdo po tom, co se tu stalo strach zde lézt, nedivím se mu, ale mě se tam líbí. Mimochodem jistě víte, že spadla jedna z věží v Dolomitech, že z Dru (měsíc poté, co jsme vylezli Americkou cestu) spadl sedmdesátimetrový pilíř a poté následovali pády dalších výrazných bloků... HORE ZDAR
Petr Reschodpovědět 
  Re: Cože?00:47:45 02.09.2004
Cus Petre
Padajici cely steny nejsou nic peknyho i kdyz u tyhle steny obcas padaj i lezci, Bobulac by moch asi vypravet...
Nevim kdo zrovna spravcuje Ceskej kras, ale mensi bezpecnostni upravy by si zaslouzili i jiny sektory. Davam tenhle prispevek sem i kdyz je troch mimo misu...,ale k veci.
Vzdycky kdyz lezu Carpediem nebo Umrtak tak si rikam kdy ten mega odstiplej blok pod prvnima nejtama zuchne dolu. Pocitam ze jistic by asi neutek...(ja sem sice uz reprodukovanej ,ale nerad bych nadelal sirotky).
Nejsem sice statik (jako vodbornik mysleno:)) ale za tu dobu co jezdim na Srbarnu se mi ten blok zda cim dal tim vic 'zralej'.
No klackem to asi nepude:).......
A CHS asi vrchniho strelmistra nevlastni, tak nevim.
lacoodpovědět 
   Re: Cože?11:59:21 06.09.2004
O volných blocích vím, ale správcovství je teď tak nějak ve slepé uličce. Osobně si myslím, že shodit volný blok by měl mít právo každý. Zejména v Alkazaru nebo ty bloky, co jmenuješ, by si to zasloužily. Rozum do hrsti a neštítit se práce. Každý rozumně shozený blok je příspěvkem k bezpečnosti, o kterou nám snad všem jde. Správcovství se snad nějak ustálí.
Petr Reschodpovědět 
   Volný bloky15:43:44 06.09.2004
Jeden takovej moc pěknej je v Májové cestě na Dušičkové stěně. Zvoní jak zvonkohra. Bohužel ho nejde jen tak shodit, protože by nejspíš zboural některou z těch chat dole na louce. Doufám, že tam nebudu až to půjde dolů.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Cože?20:19:47 12.09.2004
Chraňte skaly před Petrem Reschem!
Lidičky nevěřím svým očím.Velký mystifikátor Petr Resch opět v akci.Ty bloky co schazuje na fotce byly zbytky staré Supernovy mnou a Lucií Valšubovou znovu osazeny borháky přibližně před 3-4 lety.Od té doby měly spousty přelezů jako nástup cesty Bílí ptáci. Zároveň sloužily jako nástupy nových projektů přímo. Nebezpečné to bylo asi jako většina cest na Srbsku (pojďme raději podobný problém řešit poznámkou v průvodci "lámavé"). Nyní k cestě Petrem pojmenovanou Filek. Je to starý projekt Slávka Vomáčky (to nám řekl sám Petr Resch). Slávek osadil první 3 borháky. Poté co jsme ho kontaktovali si nechal čas na rozmyšlenou a potom nám projekt přenechal s tím, že bude uveden jako spoluautor. Cesta byla vylezena odspodu a Lucka ji pojmenovala Atlantis (navržená klasifikace 10?). Slávek tuto cestu také lezl odspodu, i když si lano mohl hodit zeshora a mít ji hotovou bez ohledu na momentální lezeckou formu. Díku mu, a kloubouk dolů, že to neudělal. Strach i odvaha patří k lezeni, všichni nemusí vylézt všechno. Není ostuda něco přenechat příští generaci. To však Petr Resch neumí.
Cesty jsou dělány odspoda, částečně je to odpověď i těm co tvrdí, že to u těžkých cest nejde. Cesty jdou dobře zajistit, jen je potřeba to umět. Nechápu Petrovo dosazení borháků v cestě Atlantis 30 cm vedle našeho a metrovou odbočku do Bílých ptáků (tomu se nedá říkat ani varianta!).
Po štole v Alkazaru zvané Černý Dům, kde Petr Resch se svoji partou přesekal naše projekty a zničil možnost dalším generacím na těžké cesty, sledujeme pokus přivlastnit si autorství další cesty, podobně jako na Matterhornu v Alkazaru v cestě Prsty naruby.
Takže závěrem: je lepší trénovat a naučit se lézt a ne si cesty upravovat pro svoji výkonnost, přeci nechceme spustit lavinu ničitelů cest. Petr by měl odstranit své borháky z cesty. Ať si raději přejistí planžety ve svých cestách a např. v cestách Uncle Bens a Carpe Diem. To lidé ocení. Také by si měl odstranit nýty z druhé délky koutu Gotické linie v Tomáškově lomu - ty, které osadil ze slanění. Brzdí tím dolezení cesty odspodu již 3 roky. Jeho přístup je hodně sobecký a podobá se řádění sarančat či kobylek. Dle mého soudu bysme těmto lidem a samozvaným elitním fénoménům měli zajistit místo v repre týmu Léčebny Bohnice nebo u Nazdárků v Březině pod Drábkami. Ne si je brát za vzor a vychovatele mladé lezecké generace. Pro mě jsou vzorem všichni ti lezouni, co nám nechali volné stěny a dovedli zkrotit své ambice. Buďme věrni jistým tradicím, spousta cizáků nám je zavidí.Díky chování našich předchůdců ve skalách nám zbytek národa toleruje výjimku pohybovat se i tam, kde ostatní nemohou. Díky lidem, jako je Petr, můžeme o vše velmi rychle přijít.
Pepa Sulkeodpovědět 
  Re: Cože?21:17:23 12.09.2004
Nelíbí se mi, že Petr Resch někomu (v tomto případě mně a Pepovi Sulkemu) takovým způsobem vlezl do cesty, kterou sice považoval za "volný projekt" (jak jistě bude tvrdit), ale která byla již letos vylezena Pepou Sulkem. Řeč je o cestě Atlantis, Petrem nazvaná Filek. Je to parádní linie, po přírodních trhlinkách, udělaná a osazená zespodu, náročná na sílu i techniku. Není pravdou, že cesta nebyla očištěna, tudíž ani lezená (notabene na fotce je i vidět v horní části cesty světlý flek po drátěném kartáči), chyty které se berou, nejsou zahumusené, jako ostatní trhliny.
Nelze uvěřit ani tomu, že nevěděl, čí je to projekt (sáhni si do svědomí, Petře) a přinejmenším normálně vychovaní lidé mají alespoň elementární slušnost, která velí kontaktovat člověka (pokud není mrtvý, nešťastně ženatý apod.) o kterém vím, že to je či byl jeho projekt a zeptat se ho, má-li v úmyslu pokračovat.
Není to v Tvém případě poprvé, kdy se naše zájmy střetávají ohledně nějakých cest, např. cesta Gotická linie nebo cesty z police druhé délky na Matterhorn.
Tomu už se nedá věřit, že je to pouhá náhoda a je zde zřetelně vidět, kam až jsi kvůli svým ambicím a seberealizaci ochoten zajít. Doteď jsme to nijak neřešili, ale tohle už je moc.
Další mystifikace kterou uvádíš v popiu cest v Tomáškově lomu, je to, že projekt vpravo od Atlantis je projektem volným. Jestě nedávno byla v 2. BH cesty zřetelně uvázaná smyčka v pořadí již druhá, jež opět záhadně zmizela. Žádám Tě proto, abys vše uvedl na pravou míru, odstranil Tebou dodané jištění. Nechápu například BH 30 cm vedle (ne pod, či nad) našeho BH v nejtěžším místě cesty.
Teď je snad jasno. HOWGH
Lucka Valšubováodpovědět 
   Re: Cože?22:04:29 14.09.2004
1) shazování bloků se mi zdá logické a považuji ho za normální (až se uvidíme, rád vám předám páčidlo, které tam našim předchůdcům ve shazování zapadlo)
2) v platných pravidlech nepískovcových skal se uvádí (bod 13): "Nebyl-li prvovýstup dokončen, je lezec povinen jej řádně ozančit znamením o nedokončené cestě. Právo na dokončení prvovýstupu trvá 2 roky". (Je snad projekt vpravo mladší než dva roky?) Dodávám, je-li cesta zaprasená jako sviňa a delší dobu je jasné, že na ní autor nepracuje, asi těžko má evidentní zájem ji rychle dokončit.
3) Cestu Filek jsem nikdy nikde neoznačil za svou (naopak jsem o prvním přelezu z naší strany ve svém původním článku zapochyboval). Bh 30 cm od Vašeho se dá na rozdíl od Vašeho cvaknout tak, že tím nenarůstá obtížnost lezení. Bh přímo zmenšuje tření, není nutné cvakat ty vlevo, dá se z něj slanit. Na název (a to jsem psal i v původním článku) má samozřejmě právo autor a to, jak se ukazuje, jste vy.
4) V Černém domě byly před naším působením dva opuštěné nýty při pravé hraně. Bez označení. Bez známky po lezení.
5) Cesty Uncle Beans a Carpe Diem nejsou moje a neosazoval jsem tam jištění. Ó jak dobře znáš Srbsko a historii lezení v něm.
6) Vámi označovaná druhá délka "Gotic line" je stará 6 let. Nalezl jsem do ní nevědomky, že chcete právě tudy vést druhou délku, neboť všichni, kdož tam s námi tehdy chodili lézt, považovali Tomáškův lom za dvě vzájemně oddělená patra. Linii jste navíc mohli pokračovat kudykoli. Mnou "ukradený" směr není ani nad spodní částí. Za svou nevědomost jsem se Vám kdysi osobně omluvil. Mimochodem linie je samozřejmě volná.
Ad Lucka, neopakuji již zodpovězené:
7) Cesta "Atlantis" byla skutečně totálně zaprasená a fleky na fotce jsou ode mě se Zdendou. (Smekám před Pepou, že se mu podařilo vylézt cestu v tomto stavu, od jeho letošního přelezu se asi těžko mohla cesta zaprasit, takže to měl skutečně ve stavu za deset. On je to totiž měsíc mezi dobou, kdy se smí v Tomáškárně lézt a kdy jsme tam se Zdendou začali čistit, jestli tedy ctíte nějaká pravidla).
8) Cesta z police na Matterhornu byla projektem Standy Rataje a ten mě vyzval k jejímu dokončení. Nějak mi to hned nešlo a nebyl čas to dlouho zkoušet, tak jsem to nechal volné. Nikdo se mě neptal, zda chci v projektu pokračovat. O přelezu cesty jsem nevěděl ani jako správce skal, KTERÉMU JSTE POVINNI SVÉ VÝSTUPY NAHLAŠOVAT. Mimochodem nikdy jste se neobtěžovali něco nahlašovat, kromě tebe, Lucko, která si byla tak hodná a dala mi seznam cest v Tomáškárně a na Aniččině stěně před vydáním průvodce. Také jsou tam uvedeny a stejně tak jste uvedeni v histotii jako jejich autoři.

Ve skalách se snažím, aby po mně zůstalo něco pro lidi a mimochodem také proto jsem napsal tenhle článek. Osobně nechápu přístup rozdělání všech potenciálních směrů na stěně, který znemožní ostatním lidem do stěny vlézt (ale máte na to dvouroční právo). Svoje projekty nechávám takřka bezvýhradně volné. Taky mi jich řadu přelezl někdo jiný. Lezení v Tomáškově lomu bylo povoleno na základě mé iniciativy a když jsem se první povolený den těšil na první oficiální lezení s Radkem Balým a Zdendou, uviděl jsem vás v plné práci na projektu, který jste rozdělali v době nepovolené a doslova ochránci podmíněné. Musel jsem si sypat popel na hlavu i za VÁS. A vy mě obviňujete z nějakého ambicionismu. Stejně tak jsem Vám umožnil lezení na Aniččině stěně (kde jem Vám taky nechtěně vlezl do cest a zase následovala omluva, ono odkud se to člověk má dozvědět...). Nechápu Vaši nevraživost. Než se zase do mě někde pustíte, zkuste skutečně popřemýšlet, jestli dělám (osazuji, čistím...) osmičky a přejišťuji cesty a shazuji bloky... jenom kvůli ambicím.
Ke komentáři připojuji mail. Jsem rád, že jste přístupni webu. Další dotazy a připomínky rád zodpovím. Nechci našimi malichernými spory zatěžovat veřejnost. Chci lézt. A chci, aby po mě zůstalo ve skalách něco i pro ty ostatní. Možná chceme totéž a jenom si nerozumíme. Určitě se ještě potkáme, já Vám na pozdrav ve skalách určitě odpovím.
Petr Reschodpovědět 
    Re: Cože?22:15:09 14.09.2004
Ještě jednou jsem si přečetl Pepovo komentář a ještě jednou se pokusím zapochybovat nad Pepovo chatrnou znalostí historie lezení na Srbsku. Války shora/zdola tu byly patnáct let před tím, než jsi se přistěhoval. Taky mám v Srbsku cesty zdola, taky mám pytle, které nepřelezu. Umělé chyty v umělé štole neberou dalším generacím možnosti lezení, ale ukazují, kudy lézt, ono se dá totiž v kterémkoli místě té klenby slézt na zem, takže bez chytů by ty cesty jaksi neměly logiku. Je to trošku na jiné téma, ale promiň, musím tu špínu, co na mě lovíš a která absolutně nesouvisí s tímto článkem, nějak uvést na pravou míru. Oni mě lidi znají a i bez tvých rad mě včas zavřou do tebou doporučovaných ústavů.
Petr Reschodpovědět 
   Re: Cože?13:45:38 15.09.2004
Cesta Filek nebyla dle mého názoru vůbec před naším působením přelezena. Když jsme cestu začali zkoušet, nebyla horní třetina (klíčové místo) vůbec vyčištěna i stopy od maglajzu končily pod tímto místem.
...,J.R.,..,M.Č.,...Pepa,kdo bude dál?

Zdeněk Resch
odpovědět 
    Re: Cože?18:42:38 08.10.2004
Tzv. cestu Filek (teda nahoře ne do leva, ale furt rovně) jsme lezli zhruba před rokem Já, Míra Turek, Juráš a spousty dalších. Je pravda, že v té době nebyla ještě dodělaná, a slaňovalo se dnes z předposledního borháku, ale fakt se to lezlo.
čusbus
Viva la Rio
Lukodpovědět 
     Re: Cože?12:57:25 12.10.2004
Cesta nebyla dodělána, ale fakt se to lezlo. Co je to za blbost?
odpovědět 
      Re: Cože?22:50:01 01.02.2005
Cesta = něčí projekt se rozdělá odspodu a pak se to skouší prostě lízt dál, dokud se to někomu nepodaří, což byl v tomto případě Pepínův a Lucky směr. Ale to jen tak na vysvětlení! čusbus Luk
Lukodpovědět 

 M.C. řádil v Srbsku!13:18:28 06.09.2004
Nedávno jsme bouldrovali v domečku,byl tam i M.Č.,hned jsem mu říkal co to všechno provádí,ale moc s ním do řeči nebylo.Co mě překvapilo bylo,že přelezl šílené spojení,začínal La lista7C a pokračoval přes Klenbu,Fun club,Co chytneš v žitě,Upír v konzervě a skončil Maximem turbo,prý asi 8A.taky říkal něco o vylezení Filka.
Fakt nevím co si o tomhle maníkovi myslet.
Felixodpovědět 
 Re: M.C. řádil v Srbsku!13:25:15 06.09.2004
Felix??? Další Jan Friml!?! Nebo nějaký provokatér? Bude video? :-)))
 Bídaodpovědět 
  Re: M.C. řádil v Srbsku!17:05:27 06.09.2004
To neni hezke smat se nemocnym lidem:):)
lacoodpovědět 
 Re: M.C. řádil v Srbsku!13:13:16 07.09.2004
Co je zas tohle za blázna? Když už seš tak ubohej M.Č. tak se sem aspoň nepodepisuj pod takovejhlema úchylnejma přezdívkama. Skus něco normálnějšího, třeba: Žebrák, nebo bezdomovec, nebo tak... Jedno takový podobný jméno už se tu ustálilo:)))
Lukodpovědět 

 Fajn21:51:55 01.10.2004
podle fotky mi je ta skala trochu povedoma , jesli je to ta , ktrou mylsim , tak z ni nas pomalu vyhodili speleologove , ze prej padaj sutry , tak bacha na to!!!
Pájaodpovědět 
 Re: Fajn21:54:45 01.10.2004
naproti ni sou normalne dany borhaky ale jen prej pro slanovani...Ale je to tak sqely..
Pajaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

5C
 Databáze cest:
Všechny cesty (148006)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
X3 6A Kamienna Gora
X2 5+ Kamienna Gora
X1 6B Kamienna Gora
Koktajl Molotowa 6B Kamienna Gora
Rog Odyna 6B Kamienna Gora
Nově komentované:
Nákup V Hypermarketu 5C Třebonice Za Tescem
Cesta Chudáků 9- Skály V Údolí Černé
Levý Pokrývač 6A+ Loučovice
Lesní šlem 8A Labské Údolí - Pravý Břeh
Lesní šlem 8A Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Adam VS mundo | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Nestejně veliké lezečky | Re: Nestejně veliké lezečky | Nestejně veliké lezečky | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: Rež oblast 51 vs. NPR Větrušická rokle | Re: průvodce Ostrov |

 Nové komentáře:
Re: Hmm, | Re: Hmm, | Re: a teď do mě | Re: a teď do mě | Re: a teď do mě | Re: a teď do mě | Re: Cesty pro lidi | Re: a teď do mě | Re: Cesty pro lidi | Re: RE: narcizmus |

 Kde to vře:
Mistrovství Evropy v lezení: kombinace (134)
ČHS: respektujte podmínky lezení v Českém krasu (42)
Beckovský bouldering 2020 (38)
Mistrovství Evropy v lezení: obtížnost (26)
Video: Julia Chanourdie leze jako 3. žena na světě obtížnost 9b (10)
Pojištění odpovědnosti pro členy ČHS (9)
Adam Ondra z nácviku Perfecto Mundo 9b+: (7)
Kolem Skal! - 9. Vltavská žula a Franta „Algena“ Mezera (6)
Mistrovství Evropy v lezení: bouldering (4)
Matterhorn (2)

 Nově v inzerci:
High Point Superior 2.0 | Prodám skialpové lyže Dynafit SPEED 76 v setu s origo komponenty | Asolo Alta Via GV, 44,5 | Koupim | Skialp boty Scarpa Maestrale 2.0 vel. 26 | Kalhoty Milo | Icebreaker bodyfit 200 - dámské triko s dl.rukávem vel. XS | Icebreaker dámský rolák bodyfit 200 vel. XS | Statická a dynamická lana | Horolezecké boty La Sportiva Makalu Naturale, EU 45,5 |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 659 
 18 - 23 
 551 
 23 - 25 
 488 
 25 - 28 
 458 
 > 28 
 518 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.