LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co můžeš vylézt dnes, neodkládej na zítra.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Olympiáda (23.07)
SP Kranj (03.09)
MS v lezení (15.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13081
2.Trojan 12425
3."Fido" 11800
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 7079
3.Bloudek 7001

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
EPM Puurs (02.07)

Deníčky
5151 lezců
913558 cest
Nové přelezy:
Esotheric 9+/10-
Zitterback 9-
Hakuma Mat 9
Gingilla 7C
Rosný Bod Xb
The Dance 9+/10-
Doppelpack 10-
Stalingrad 9-
Kleine Str 9-
Pappenschl 9+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Komplexní sport

Libor Rebel HrozaDo repre nebo špitálu?

Před pár dny se na stránkách Čhs objevila informace o tom, že podmínky účasti v reprezentaci se rozšiřují o splnění jakýchsi silových testů.

Nominace bude stanovena na základě níže uvedených výsledků v nominačních závodech. V lezení na obtížnost, boulderingu a kombinaci je s výjimkou závodníků startujících prvním rokem v kategorii B pro rok 2018 podmínkou zařazení do reprezentačního družstva účast na testech reprezentace v Laboratoři sportovní motoriky FTVS a splnění minimálních limitů v klíčových parametrech pro jednotlivé disciplíny – viz tabulka.pdf. Pokud některý ze závodníků splňujících podmínky nominace na základě výsledků v nominačních závodech nedosáhne minimálních limitů v klíčových parametrech pro jednotlivé disciplíny ani při opakovaném testování, počet členů reprezentačního družstva v dané kategorii a disciplíně se sníží.

Vysvětlivky

protože je soutěžní lezení komplexním sportem, může být nedostatečná úroveň některé pohybové schopnosti kompenzována velmi vysokou úrovní schopnosti jiné, což je nutno zohlednit při vyhodnocování testů. Výše uvedené hodnoty jsou stanoveny s přihlédnutím k této problematice, snížení naměřených hodnot pod uvedenou hranici znamená jednoznačně limitující faktor pro celkovou výkonnost závodníka a signalizuje problém v tréninku. Proto by v takovém případě měla být poskytnuta tréninková doporučení a následně nařízeno opakované testování.

Hodnoty jsou navrženy na základě analýzy testů reprezentace v letech 2013 –2017, pomocným kritériem jsou i normy vztažené k obtížnostem cest. Je nutno zdůraznit, že jde o skutečně minimální hodnoty, které lze považovat za ukazatel systematického tréninku a vůbec umožňující provozovat danou disciplínu jako sport, ale jsou podstatně nižší, než jsou nejnižší hodnoty závodníků úspěšných na mezinárodní úrovni v jednotlivých kategoriích.

V prvním momentu když jsem si tohle přečetl, tak jsem si řekl, co to je komplexní sportovní disciplína? Tréninku a trénování se věnuji přes dvacet let a s tímhle termínem jsem se v žádné odborné literatuře nesetkal. Zeptal jsem se i strýčka Googla a ani on nevěděl, co se myslí výrazem „komplexní sport“. Možná, že tím pisatel myslel, že soutěžní lezení je sport, který namáhá či zatěžuje komplexně (stejně) celé tělo. Ale ani tohle neplatí u soutěžního lezení natož u lezení na úrovni reprezentace. I v soutěžním lezení jsou namáhány některé částí těla o mnoho víc než jiné. Prostě ve vrcholovém sportu nenajdete disciplínu, která by tělo namáhala stejnoměrně, prostě vždy bude namáhaná nějaká část těla extrémněji než jiná. Tolik k zavádějícímu výrazu „komplexní sport“.

Co mě ale nadzvedlo ze židle, je již zmiňovaná nutnost splnit jakési silové testy, aby se  závodník dostal do reprezentace i po té, co splnil podmínky nominace na nominačních závodech.
          Netuším, proč Čhs tuhle věc zavedlo, ale stanovovat byť podle Čhs minimální silové hodnoty, podle mě je pitomost. Navíc jde o celkem problematickou věc, zjednodušeně řečeno jde o možné poranění při tréninku síly prstů (síla a vytrvalost flexorů prstů).
      Jestliže Čhs dalo tuhle podmínku, bere na sebe také odpovědnost za případné úrazy závodníků, kteří při snaze splnit dané limity si přivodí úraz? Ještě bych pochopil, kdyby Čhs dalo tyhle silové limity jako doporučení závodníkům, ale jako podmínku je to špatně.
        Čhs sice píše, že jde o minimální hodnoty. Ale kde Čhs bere jistotu, že tyhle minimální hodnoty jsou ještě hodnoty pro toho či onoho potenciálního reprezentanta bezpečné. Navíc se jedná o problematiku, kde nikdo není schopen říct, ano ty už máš vývoj kosterního aparátu ukončen a ty ne.
        To, že případní reprezentanti budou chtít tyhle limity splnit, je jasné, ale kde je jistota, že si u toho nepoškodí své zdraví?
          Kamarád, špičkový ortoped z uznávané pražské kliniky, mi na tenhle požadavek Čhs řekl, že je to pi...na. Ortopedka z týmu profesora Koláře, že je to blbost. Přitom oba dva tihle lékaři sami lezou.
        Čhs se odvolává na jakési testy reprezentantů z dřívějška a na silové schopnosti úspěšných reprezentantů zahraničních. Ptám se? Jsou tyhle testy vůbec vypovídající o tom, kolik snese zatížení konkrétního jedince v konkrétním stavu jeho vývoje v době testu.
        Vývoj jedince v tomhle může být ukončen u někoho v šestnácti, u druhého ve dvaceti, u děvčat obecně o něco dřív než u kluků. Opět se ptám? Kde bere Čhs jistotu v tom, že si při těchto testech či trénování na ně, zvlášť mladí závodníci, kteří nemají ukončený vývoj těla, neublíží? Z kterých pramenů Čhs čerpá, že ještě při tomhle zatížení prstu je to bezpečné a při větším už nebezpečné?
          Čhs se odvolává na měření úspěšných zahraničních reprezentantů. V tomto případě je ale potřeba si uvědomit, že to mohou být ti šťastlivci, kteří mají geneticky dané schopnosti tyhle zátěže zvládnout, aniž by si ublížili. Navíc tyhle testy hovoří jen o tom, kolik zátěže zvládli, a ne, jaká zátěž je ještě bezpečná.
        Proto se ještě jednou ptám, kde bere Čhs jistotu, že jejich požadované limity nepoškodí zdraví mladých závodníků?
        Mně osobně tento požadavek připadne stejně hloupý jako to, že se dřív tvrdilo, že lezec musí být co nejlehčí. A znám i případ polské nadějné lezkyně, která díky tomu téměř zemřela na anorexii.
            Profesor Kolář v jedné své publikaci píše, mnoho nadějných sportovců doplatilo na to, že je trenéři či rodiče trénovali podle „nejnovějších vědeckých poznatků“

Souhlasím s tím, jak píše ČHS, že se v minulých sezónách jednoznačně ukázalo, že nominace po domácích závodech v některých kategoriích "není zárukou odpovídající výkonnosti".  Ale řešit to pochybnými silovými limity?

Tohle  Čhs mělo vyřešeno již dávno před příchodem Tomáše Bintera do vedení SKL. Závodníci se nominovali na českých závodech. A potom na prvních dvou buď evropácích nebo světácích´.


(Ilustrační foto v úvodu: autor článku Libor (Rebel) Hroza na loňské valné hromadě ČHS (fotku doplnila redakce Lezce))

       
     

LRH   [úpravy] 15:05 09.01.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ????16:19:28 09.01.2018
O čom je tento článok? Výlev autora? Kto nechce dane testy robiť pokial sa boji tak ich robiť predsa nemusí. Každý jedinec má svoju zodpovednosť za svoje zdravie prípadne za mladistvého zodpovedaju rodičia pokial sa rozhodnú že to je riziko tak do toho nepojdu nikto ich k tomu nenúti!
odpovědět 
 Re: ????16:21:59 09.01.2018
Deti to maji trosku jinak nez pises...
odpovědět 
  Re: ????16:25:53 09.01.2018
Pokial maju hlúpeho rodiča čo si na nich rieši svoje nesplnene ambície tak žial ano maju to iné..
odpovědět 
   Re: ????17:31:53 09.01.2018
Presne tak to myslim
odpovědět 
 Re: ????12:58:54 10.01.2018
Kdysi byla střediska vrcholových sportů, a u některých možná ještě jsou. Tohle vypadá jako jakási snaha o něco podobného. Ovšem už výběr trenerů je k ničemu. Chápal bych, pokud by tam byl nejaký pan Vomáčko,Mrázek,A. Ondra či jejich treneři, kteří se závoděním i teoretickou přípravou i závody mají zkušenosti. A otázkou další je onen užší výběr. Zřejmě nejlepší je nabídka z umístění v ČP, či nějaký soupis bodového hodnocení ze závodů. A ovšem znalost fyzických možností adeptů.
Další možností je výběr podle dosažených výsledků v dosavadní reprezentaci. O lidech jako A. Ondra, M. Stráník, L. Hroza a dnes i J. Konečný asi netřeba diskutovat, pokud sami nevycouvaj z osobních důvodů.
Honzaodpovědět 
 Re: ????17:03:53 11.01.2018
..eeee tebe zas nikto nenuti tu plkat do klaves *ole.
odpovědět 

 Testy16:29:19 09.01.2018
Me to teda prijde naprosto v poradku
odpovědět 

 testy16:42:21 09.01.2018
o čem jsou nějaký testy? stačí vzít jedince na stěnu at ukáže co umí vylézt. hned je vidět, jestli je pohybově nadanej, nebo jen dřevo co má sílu. síla se dá natrénovat, lezecká hlava už tak moc ne
odpovědět 
 Re: testy16:50:32 09.01.2018
nebo mozna by to byla zajimava soucast tech testu, nechat je vylezt i nejake referencni cesty, aby se to dalo trosku objektivne zhodnotit
odpovědět 
  Re: testy16:54:04 09.01.2018
treba neco jako uroven "lehci kvalifikace" pro danou kategorii, kdo by takovou cestu nebyl schopny ani secvicit tak tam fakt nema co delat
odpovědět 
 Re: testy17:35:34 09.01.2018
Taky mi to tak prijde. Chces do repre, chces vyjizdet ven? Tak ukaz jak si poradis s cestama, ktery na poharech bezne jsou.
Stacilo by postavit 3 - 5 cest odpovidaji kvalifikacnim cestam na SP a do repre pustit ty, kteri tam prokazou sve kvality. Stavece, ktere to umi mame, steny na kterych by to slo take. Tak proc na to jit oblikou pres visy, ktere ve finale stejne nakonec moc realnem vysledku nereknou..
odpovědět 
  Re: testy10:31:17 10.01.2018
Protože těma testama krmíš výzkumnou činnost jednoho jedince z FTVS. Takže asi nějákej grant na nějákou výzkumnou činnost. Testy jsou uplná blbost.
odpovědět 
   Re: testy10:47:21 10.01.2018
Me ten test sam o sobe nevadi. Jako doprovodny prostredek - mapovani toho, jak na tom jsou borci po silove strance, sledovani vyvoje v case a koneckoncu i sledovani toho v jakem vztahu jsou jednotlive polozky s realnymi vysledky. Potud nemam namitek, jen jako vynucene kriterium pro vstup do repre mi to neprijde nejstastnejsi.
odpovědět 

 Smutné 17:01:53 09.01.2018
Smutné - máme jednoho z nejlepších světových stavěčů a super stěny, kde jsou nastavěny cesty pro repre, a přesto, když chceme zjistit, jak kdo leze, musíme dělat jakési nesmysly místo přelezu přiměřených cest :-(
odpovědět 

 CHS se boji konkurence17:13:11 09.01.2018
Je to podle mne snaha CHS stat se jedinym moznym subjektem, ktery bude rozhodovat o tom kdo ziska nominaci a kdo me. Proste k vysledkum na nominacnich zavodech pridali dalsi kriterium, ktere musi zavodnici splnit aby mohli ma svetak. Boji se totiz, ze jim csl postupne prevezme trh se zavodniky. Fuck CHS
odpovědět 

 Pro Libora17:15:54 09.01.2018
Libore, jsi si jist, že jsi zaujmul dobrý přístup? Sice to píšeš dobře, ale platilo by to pouze o honbě na maximálními hodnotami. Pro normální trénující závodní lezce asi bude platit, že to bez problémů dají, pouze se vyřadí ti, co jsou sice v repre, ale netrénují. Jako příklad může sloužit maximálka ve stisku. Máš pravdu, snaha o co největší maximálku ti může ublížit. Ale pokud budou dobře nastavené limity, tak normálně trénující lezci ji limit splní, protože když lezeš stiskáče v převisu, prostě mají natrénováno, dopadne to na ty, co si jen tak brousí osmy v kolmém a v repre jsou jen kvůli nízkému počtu závodníků ve skupině.

To samé třeba shyb na jedné ruce. Samostatný trénink a honba za maximy ti uškodí, ale ten, kdo leze potřebné cesty, řekněme 8b/8c, s tím problém mít nebude, protože z fixu každou chvíli někde cvaká. No a přesahy nebo tělesné složení...  v tom také problém nevidím.

Určitě by bylo lepší testovat na přelezech referenčních cest, ale i toto je lepší, než to, co tu bylo.
A.odpovědět 
 Re: Pro Libora17:23:00 09.01.2018
A nemělo by to být tak, že by se z repre měli vyřadit ti co nejsou úspěšní na mezinárodních závodech? Ať mají nebo nemají sílu.

LRHodpovědět 
  Re: Pro Libora18:32:49 09.01.2018
Určitě. Ale lepší něco, než nic. A takhle se alespoň z repre vyřadí ti, co se tm dostali náhodou a nemí v plánu extra trénink. Pokud už někdo v kolotoči repre je, měl by trénovat a testy by ho neměly rozhodit, může to být jen jeho dodatečná kontrola. Ale samozřejmě že jen samotné výborné parametry ještě výkonnost při závodech nezaručují.
odpovědět 
   Re: Pro Libora10:38:21 10.01.2018
Tak do repre vypište čtyři místa plus jednoho náhradníka pro Muže i pro ženy a to samé pro juniory a nižší kategorie. Dejte termíny nominačních závodů a zaplaťe tři kvalitní stěny a ne shit tělocvičny.Stavěče svěťáků tady máte.A testy u JB na FTVS vůbec nepotřebujete.Protože kdo bude chtít do repre tak na to natrénuje a osmaři půjdou přirozeně do kopru.
odpovědět 
 Re: Pro Libora17:38:47 09.01.2018
Lezenim maximalku potrebnou k testum neziskas. Budes ji pak narychlo nahanet cilenym treninkem.
odpovědět 
  Re: Pro Libora18:30:03 09.01.2018
Jestli někdo chce do repre, tak je snad cílený trénink na všechny oblasti samozřejmý, ne? A pokud polezeš těžké cesty ve stropech nebo převisech po chytech na stisk, jsem si jist, že tvoje maximálka v limitu bude.
odpovědět 
   Re: Pro Libora10:28:29 10.01.2018
Cileny trenink je jiste nutna podminka. Jde o to, ze sila jde budovat rychleji nez slachy, upony, vazy. A ty pak pri intezivnim a rychlem treninku vetsinou utrpi nejake zraneni.

A fakt ani lezenim ve strope po stickacich sily moc nenazenes. Bavime-li se o sile lidi co neco lezou, ne u zacatecniku. Sila se buduje jinak - maly pocet relativne izolovanych pohybu blizko maxima. Lezeni je spis o vytrvalosti.

Pokud by byl test nastaven tak, aby k jeho projduti stacilo jen lezt, tak uz je asi uplne zbytecny..
odpovědět 
    Re: Pro Libora13:40:20 10.01.2018
Píšeš "Cileny trenink je jiste nutna podminka. Jde o to, ze sila jde budovat rychleji nez slachy, upony, vazy. A ty pak pri intezivnim a rychlem treninku vetsinou utrpi nejake zraneni."

Ano, s tím se dá souhlasit, nic proti. Ale bavíme se tu o elitě, o repre. Tedy o lezcích, co mají lézt a cíleně trénovat již o mala (ano, vím, že se to nemá, ale viz třeba gymnastika, prostě v 16-18 letech se často končí, ne začíná), takže pro ně to nebude nic navíc. Jo, pokud se tam dostane někdo, kdo leze osmy a byl z první trojce jen kvůli tomu, že tam byly jen tři, je situace jiná. Ale tento člověk stejně v repre nemá co dělat. Prostě výkonnostní lezení není pro všechny, odpad je obrovský, o špičce rozhoduje často genetika, kdy něčí tělo vydrží větší zátěž. Bavíme se o vrcholovém sportu, ten není ani zdravý, ani příjemný, ani férový.
odpovědět 
 Re: Pro Libora19:15:49 10.01.2018
Osobne znám spoustu lidi co leze cesty 8b standardně ale jen par z nich dokáže udělat shyb na jedné ruce...
Climberodpovědět 
  Re: Pro Libora09:46:43 11.01.2018
A k čemu je shyb dobrý? Také ho ČHS nechce, ale chce fix ve shybu. Což je rozdíl. Fix je poměrně důležitý.
odpovědět 

 Vidlakov17:36:18 09.01.2018
Je mi líto LRH že musí něco tak trapného ( testování sily) nějak zdlouhavě vyvracet ... To je ale prostředí ...
Co je ale zábavné je oxymoronština toho 'komplexní´ ...
Ano , lezení je tak komplexní´ , že se výkonnost nedá měřit silovymi prvky ... Nikdy to tak nebylo a v současnosti ... kdy se pohyb inicialuzije z hlubiny TĚLA / pánve  , už vůbec ne
UDO
Udo N.odpovědět 

 Mysleli to dobře, ale dopadlo to…19:01:33 09.01.2018
Že ti to Libore není blbé. Ty, kterému ČHS neuznává ani tu nejnižší trenérskou licenci si dovoluješ kritizovat nejvyšší oficiální autoritu v oblasti repre odvolávajíce se na své zkušenosti a schovávajíc se za výsledky… Do toho se odvolávat ještě i na jakési MuDrlanty bez patřičného umělecko-kreativního vzdělání…?!

No samozřejmě, že je to renoltovina, ale jak jinak by jsi chtěl zdůvodnit účast v repre těch, kteří sice výsledky nemají, ale zato vyhovují nastaveným nominačním parametrům? A čím méně reprezentantů v repre zůstane, tím více peněz lze pak rozdělit systémem, který obchází oficiální pravidla pro proplácení nákladů. A vzhledem k neschválení směrnice o povinném zveřejňování informací pak všichni zainteresovaní mohou zůstat v klidu. Protože kde není žalobce, nemůže být ani soudce. Zejména když z minulosti víme, jak RK funguje.

Nelze však vyloučit ani jinou zcela prozajičtější možnost. Nikitu Chruščovovi je připisovaný citát: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“. Což může být i tento případ. Lidé jako Binter, Dichtlová apod. jsou přeborníky ve vytváření problémů, které pak nejsou s to odstranit na základě analýzy příčin, ale zato jsou obzvlášť dobří v disciplíně vytloukání klínů klíny… Zejména když jim ty nové klíny pasují do krámu.

BTW: V tomto kontextu vyznívají obzvlášť komicky argumenty, jimiž Dichtlová s Binterem zdůvodňovali proplácení nákladů cest repre vyvolených na MS do vzdálených destinací, že…

Takže asi tak.
JiBodpovědět 
 Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…19:21:43 09.01.2018
No hlavně aby se po Binter/Binter a Dichtlová/Svobodová ještě neobjevila Adamovská/Adamovská/Adamovský
odpovědět 
 Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…19:38:32 09.01.2018
Jirko, je poněkud vtipné, že čas od času si někdo na Lezci postěžuje, jak je problém, že jsme si neschválili povinné zveřejňování informací ČHS, ale když se o tom hlasovalo, tak už dvakrát to neprošlo. Druhý pokus byl dokonce na počet hlasů o dost méně úspěšný než první. Z čehož je jasné, že členstvo to vůbec nezajímá - včetně nákladů na repre. (Neber to prosím jako výtku, nevím jak jsi hlasoval Ty.)
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…19:46:09 09.01.2018
Kubo plně s tebou souhlasím. A právě z toho důvodu jsem pro odchod soutěžáků od horolezců. Z UIAA odešli soutěžáci taky z těchto důvodů pod IFSC.
LRHodpovědět 
  Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…20:01:10 09.01.2018
Tak samozřejmě. Členstvo ČHS se spokojí s pověstným „chléb a hry“, jen se pak nemůže divit, když ten stejný Bloudek, který je na VH chlácholil tvrzením „jak dokonale vede ČHS“, „že žádnou směrnici o zveřejňování toku financí není potřeba…“ apod., pak půl roku po VH píše hysterické výzvy, že …

Ale každý spolek má zjevně jen to, si asi zaslouží.
JiBodpovědět 
   Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…20:06:36 09.01.2018
Omluva za překlep
Poslední věta měl znít: „Ale každý spolek má zjevně jen to, CO si asi zaslouží.“
JiBodpovědět 
    Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…23:50:37 09.01.2018
O tom není pochyb :-) Přesto mi to přijde vtipné.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…07:15:08 10.01.2018
Já mám v tomto ohledu svědomí čisté. Nejen, že jsem za náš oddíl hlasoval pro směrnici, dokonce jsem ji i veřejně na VH podporoval. Lze to snadno dohledat v článku o VH 2017 zde na lezci. Přičemž jeden z mých argumentů byl, že právě s ohledem na předpokládaný zvýšený objem peněz ve sportovním lezení v důsledku přijetí lezení na LOH, bude transparentnost hospodaření ještě důležitější než dřív…

V debatě se však angažoval také oddílový kolega nového člena VV, který shodou okolností dostal přiklepnutý dohled na závodníky. „Překvapivě“ však plédoval proti zpřehlednění finančních toků…, kromě Bloudka, Božky a dalších, kteří nemají zájem na tom, aby jim bylo vidět pod prsty... Proč asi?!
JiBodpovědět 
      Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…07:22:38 10.01.2018
Ach ty překlepy… mělo být:
„V debatě se však angažoval také oddílový kolega nového člena VV, který shodou okolností dostal přiklepnutý dohled naD závodníky…“
JiBodpovědět 
       Re: Mysleli to dobře, ale dopadlo to…22:36:36 10.01.2018
:-)
Kuba Turekodpovědět 

 Obtížnost testů19:23:11 09.01.2018
Nevím, zda-li se někdo z diskutujících zabýval obtížností testů, já jen tak lehce ano. Minimálně kritéria pro dospělé muže jsou nastavená tak, že je skutečně každý závodník musí zvládnout levou zadní - to je prostě fakt (nejsem schopen zodpovědět tuto otázku u jiných kategorií). Čili, nabízí se spíše jiná otázka. Jaké má takové triviální testování smysl?
hulakodpovědět 
 Re: Obtížnost testů20:20:36 09.01.2018
Kde jsou tato kritéria zveřejněna?
odpovědět 
  Re: Obtížnost testů20:26:48 09.01.2018
Co třeba labyrint horosvaz.cz? :-D
odpovědět 
   Re: Obtížnost testů09:33:21 10.01.2018
Tabulka dostupná z: https://www.horosvaz.cz/ res/archive/188/026778.pdf (jedna mezera). Důležité jsou vysvětlivky cviků dole.
hulakodpovědět 
    Re: Obtížnost testů10:56:47 10.01.2018
Kdyz odignoruju neurcitou vetu, ze kriteria jsou hluboko pod lezeckou spickou, z ceho se da vycist, ze kriterium je relativne mekke?

Vezmeme treba hned prvni - vis na liste jednoruc s ot. nebo uz. uchopem. Na jake liste? Jak velka? Je sklopena? Ma zaoblene rohy? Kdyz chces byt v repre musis mit lepsi hodnotu nez 1.05 u chlapu a 0.92 u zen. Coz dle toho super duper popisu znamena, ze je to sila vztazena na telesnou hmotsnost? To je jako konkretne co? Co to musi zavodnik zvladnout, aby dosahl hodnoty xy? V jakych to je vubec jednotkach?

Jestli jsi na zaklade tohoto schopny urcit, ze kriterium je v pohode, tak klobouk dolu. Jak bych k tomu potreboval o dost vice informaci, od presne definice testu po presnou definici toho kriteria..
odpovědět 
     Re: Obtížnost testů11:51:54 10.01.2018
Vycházím z jistých předpokladů, na základě svého studia knihy "Fyziologické aspekty výkonu ve sportovním lezení". Zjevně je autorem testů i knihy tatáž osoba (potažmo tým). Máš pravdu, nejsem schopný určit obtížnost pouze na základě dokumentu prezentovaného na webu ČHS, vstupují do toho i mé další znalosti. Každopádně, vím, že testy bych splnil, lezu 8a+, na repre nemám :) (a ani bych nechtěl mít).
hulakodpovědět 
      Re: Obtížnost testů12:10:14 10.01.2018
OK. Diky za doplneni.
odpovědět 
 Re: Obtížnost testů10:34:31 10.01.2018
V tom je asi problem. Bud to nastavis tak, ze s tim nebude mit nikdo kdo se tomu venuje trochu vice problem. Nebo to nastavis tak, ze i clovek, ktery podava dobre vykony pak bez cileneho treninku neprojde. Ten prostor mezi temahle moznostma nemusi byt moc velky a vybalancovat to muze byt tezke. Smysluplnost je dobra otazka, hlavne kdyz mame prostredky na to, testovat to i jinak.
odpovědět 
 Re: Obtížnost testů12:28:08 10.01.2018
Dalsi otazka, kdo to komu zaplati-kdyz je to vlastne formalita.. Dalsi duvod, proc nebyt v CHS !!!!
Le big zloba macodpovědět 

 kritéria21:12:49 09.01.2018
Nejsem přímo proti testování, co je ale nejvíce na hlavu je fakt, že se v první fázi netestují přelezené cesty (postaví se např. pár cvičných cest) a je to.
Bylo by to jediné správné kritérium, které vyřadí lezce, kteří mají nedostatečnou úroveň.
Zároveň je to kritérium naprosto spolehlivé. Nezvládneš vylézt např 8a OS na stěně, ale všichni nejlepší ho lezou atd. Tak již přeci víš na jakou úroveň na závodech ve světě máš nebo nemáš. Jasné, logické. Všichni to víme.
Tak proč se neuplatňuje???!!!!
Jestli to není faktem, že lidí, které mají sílu ve stisku či shybu je u nás spousta, ale dobře v repre neleze téměř nikdo?
odpovědět 
 Re: kritéria22:07:41 09.01.2018
Jako davalo by to smysl, napr. na nektere prestiznejsi maratony taky nemuzou lidi kteri v dane sezone nezabehli na nejakem z urcenych zavodu alespon pod 2:40..
odpovědět 
  Re: kritéria23:44:01 09.01.2018
testování asi dobrý, vyhodnoceni se asi zvrhne. Jen mě tak napadlo kolik ta sranda vlastně stojí a z čeho se platí.Reprezentantů máme, ač je to s podivem, docela dost. Tak to asi nebude levné. Taky asi bude určeno jedno povinné místo kde se může/musí testování provádět.
Asi kvůli objektivitě. No možná je to z nějaké nové evropské dotace...
jirkaodpovědět 
   Re: kritéria04:51:35 10.01.2018
Ale hoši!Nějak toho kluka do repre dostat musíš!A když to nepůjde přes závody,tak to půjde přes "testy".Kdo u těch testů bude?Jen já,on a nějakej mudr(c)...nikdo nás neuvidí,tak proč bychom si to pak neupravili podle sebe.Kdoví,možná v tom budeme i nejlepší.Papír snese všechno.
odpovědět 
    Cena za testování 07:52:38 10.01.2018
Odkaz na cenník za testování

https://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-1006.html

Možná má ČHS lepší ceny. Ale to se nikdo nedoví....

Pro mě je důležitější to, že pan Baláš který udělal z tělocvkáře Bintera ze dne ne den trenéra "A". Je ten ,který provádí tyhle testy a pan Binter mu tam nahání reproše a Čhs to platí.
Můj názor je takový, že Ftvs přividělá nějakou kačku. Pan Baláš si na tom udělá doktorantskou práci. Binter bude machrovat , že trénuje podle vědeckých metod a bude své neuspěchy zaštitovat fakultou. Čhs to zaplatí.
LRHodpovědět 
     Re: Cena za testování 08:33:13 10.01.2018
Vidím to naprosto stejně.
Nepochopitelné pro mě však je, proč se testuje pouze síla horních končetin, nikoli však nohou nebo síla středu těla. Tyto faktory jsou pro lezeni taktéž velice důležité. Nemůžete všechny cesty prostě přeshybovat. Proto u nás máme tak slabé výsledky v repre (kromě Adama samozřejmě).
odpovědět 
     Re: Cena za testování 08:59:04 10.01.2018
Pan Baláš je docentem, doktarandskou práci má již hotovou.
https://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-1089.html
Martin odpovědět 
      Re: Cena za testování 10:51:44 10.01.2018
A nevede třeba doktorandy, který taky potřebojou ňáký data?
honzaodpovědět 
      Re: Cena za testování 11:10:08 10.01.2018
Soudě dle jeho práce o tom bude vědět více než my všichni dohromady.. Jejich motivace bude pravděpodobně nagenerovat zajímavá data a ty pak dále analyzovat. Možná by bylo zajímavé znát jeho názor jak moc je síla vypovídajícím prvkem o lezecké výkonnosti, třeba to, zda opravdu vysvětluje tu pověstnou třetinu výkonu. Publikoval o tom i článek.
odpovědět 
     Re: Cena za testování 11:04:15 10.01.2018
Nezatracoval bych FTVS. Nabizeji produkt (coz je mimochodem dnes docela bezne, ze vyzkumaky, univerzity atd. v ramci uziveni nabizeji nejake sluzby) a nasli nekoho, kdo je jeho odberatelem. Navic jim to testovani jeste nageneruje pomerne zajimava data (pokud to tedy maji udelane tak, ze z daty pak mohou libovolne zachazet, coz vubec nemusi platit). Pokud dana metodika testovani vznikla v ramci verejnych penez, tak dokonce mas narok na to se k ni dostat a udelat si takove testy sam. Coz CHS nevyuzilo. Ale treba nekdo jiny muze.
odpovědět 

 Komplexně - Kefalin?08:11:31 10.01.2018
Komplexní/komplexně? Je jistý, ze význam toho slova v češtině je "stejny/stejně"? Mám takový tušení, ze to spise znamena "celkovy/složitý/souborný" ... Jestli v tomhle neni zakopanej pes nepochopeni.
Halogeny a heligony, taky znějí podobně ...
J.Kladaodpovědět 
 Re: Komplexně - Kefalin?08:45:45 10.01.2018
Nejde o vyznam slova koplexni, ale o slovni spojeni komplexni sport.
Lrhodpovědět 
  Re: Komplexně - Kefalin?12:05:03 10.01.2018
Pokud LRH založí svůj text na premise, ze komplexní znamená stejný, pak na významu slova komplexní záleží. Je-li totiž vykládáno obracene než je jeho skutečný význam, jakakoliv argumentacni konstrukce se hrouti i kdyby jinak byla neprůstřelná (což ta předložena v textu rozhodne není). Fyzické testování do vrcholového sportu patří, k diskuzí je, jak moc jsou testovaci postupy navrhované CHS biomedicínsky relevevantni pro tu kterou lezeckou disciplinu. Nakonec je to v podstatě pokus o objektivizaci specifického typu výkonnosti, takže vlastně ne úplně blba věc. Něco jiného je, zda si myslím ze je CHS schopno nastavit systém provozu reprezentace, tak aby závodníci souvisle podávali kvalitní výsledky ci zda jsou lide odpovědní za reprezentaci kompetentní.
Lezeni je stejně komplexní sport jako každý jiný a selektivne (výběrové) zatěžující jako každý jiný (např. Fotbal a hokej mozek, šachy zadek).
Závěr? Řešit smysl sousloví komplexní sport je usmevna kamufláž (maskování), protoze ve skutečnosti se znovu řeší kritika provozu CHS v teto oblasti a konkrétní lidi (a jako setrvale bebicko jejich (ne)licence (opravneni)). Jak jsem psal dříve, s LRH vlastně v mnoha věcech souhlasim, problém je, ze svuj boj kompromituje (znehodnocuje) nedobre volenou formou.
J.Kladaodpovědět 
   Re: Komplexně - Kefalin?12:28:56 10.01.2018
Tak jde asi o to, co kazdy ctenar v tom textu LRH najde a jak ho, dle sveho naturelu, pochopi. Me vcelku asi veta "ze tim pisatel zrejme myslel, ze se zatezuje komplexne (stejne) cele telo." dava smysl. Nejde o jedno slovo "komplexní" ale o slovní spojení "komplexní sport". Komplexní znamená celkový, souborný, všestranný, složitý a tak mi ten "překlad" docela i dává smysl, protože je to to, co si představím pod celkovou, všestrannou zátěží těla. Nicméně, je to jen jedna věta v úvodu a v článku by vlastně ani nemusela být.

Každopádně, tu asi jde o polemiku nad smysluplností nastavování takových testů jako kritérií, než na přetahování se o nesmyslném slovním spojení, kde možná ani samotný autor původního textu nemá v hlavě jasný význam toho spojení. Je zajímavé, že sis z celého toho příspěvku od LRH odnesl jen právě toto a bral to jako hlavní poselství (nebo premisu?) toho článku..
odpovědět 

 Testovaní reprezentace10:07:25 10.01.2018
Ahoj, osobně si myslím že by se uvedená kritéria silových testů měla brát jako určité doporučení pro závodníky a jejich trenéry, ale ne jako podmínka pro přijetí či udržení v reprezentaci. Nelíbí se mi, že se ke mně dostávají názory mladých závodníků spojené s tím, že nesmí vyrůst o půl cm, neboť budou mít delší vzdálenostní limit při přesahu z lišty a to si nevymýšlím. Ani to, že jsou několik týdnů před testováním zbytečně zatěžování požadavky na silové testy, místo toho, aby věnovaly plnou pozornost akumulačnímu tréninku. Jsem přesvědčen, že publikace "Fyziologické aspekty výkonu ve sportovním lezení" od Jiřího Baláže, která mimo jiné zahrnuje uvedené testování, je užitečnou a platnou pomůckou v přípravě závodníků, ale výsledky testů reprezentace z let minulých ukázaly, že například Adam Ondra před tím, něž se začal specializovaně připravovat s Patxim, měl výsledky silových testů v nepoměru se svými výsledky na závodech. Přesněji řečeno výsledky ukázaly jeho rezervy ve specializovné silové přípravě, ale i přesto s přehledem obsazoval na závodech nejvyšší  příčky.
Jan Čaj Šálekodpovědět 
 Re: Testovaní reprezentace11:14:53 10.01.2018
Souhlasim s tebou. Jako doporucene.
Lrhodpovědět 
 Re: Testovaní reprezentace11:17:34 10.01.2018
On je asi trochu problém v tom, že mnoho lidí si myslí, že když vyneseš na osu x sílu a na osu y nějaké měřítko úspěchu pro skupinu lidí, tak ty body budou ležet striktně na přímce nebo nějaké křivce bez jakýchkoliv odchylek. Bude to takový chuchel bodů kolem nějaké křivky a to zajímavé na tom by mělo být (mimo srovnání s ostatními) zda se od té přímky vzdaluješ významně nebo zda si ještě v "normě".
odpovědět 
  Re: Testovaní reprezentace12:28:41 10.01.2018
To by mě zajímalo, kdo si to s tou přímkou či křivkou myslí.
honzaodpovědět 

 Návrat k tématu11:24:51 10.01.2018
Nebylo smyslem článku upozornit na rizika spojené s testováním mládeže? Opravdu si šéftrenér s docentem vezmou na triko případná zranění? Nikdo z trenérů s licencí se vůči tomu neohradí? Nikdo neprotestuje? Některé ty testy rizikové jsou, zvlášť pokud nemá dotyčný ukončený vývoj. Bez snímku ruky z magnetické rezonance, který by potvrdil ukončení vývoje, které je čistě individuální, bych mládež některé z těch testů dělat nenechal.
Další věcí je soustředit se na sílu u mládeže. Odcituji guru lezeckého tréninku Erica Hörsta: "Po celou dobu je nutné, aby se tréninkový plán zaměřil na zdokonalování komplexního lezeckého tréninku - včetně mentálního a technického tréninku - spíše než na úzkou, impulzivní snahu o větší sílu a sílu jako jediný způsob zlepšování." A právě soustředit se na nějaké povinné testy u mládeže s sebou nese riziko ve špatném směřování tréninkových plánů.
Proti testování dospělých nic nemám. Jsou dospělí. Akorát viset na liště na jedné ruce se závažím v ruce jsem viděl kdejakého hejhulu, ale lézt z nich umělo jen málo. Nalezené metry na všech možných skalách jsou u mládeže nenahraditelné a v dospělosti už to dohnat nejde. Na prvním místě by měl být u mládeže dokonalý technický pohyb, ne síla. Ta se dá na rozdíl od techniky dohnat v dospělosti.
Bídaodpovědět 
 Re: Návrat k tématu11:31:28 10.01.2018
Plny souhlas s Bidou. Me slo hlavne o tu stranku zdravotni. Ale tebe taky radi nemaji, tak na tebe nedaji :-)
Lrhodpovědět 
  Re: Návrat k tématu11:45:21 10.01.2018
Presne. To ma tiez napadlo, ked som si pozreĺ tie testy.
Vseobecne sa neodporuca trenovat detom/mladezi do zhruba 16 rokov napriklad na campuse alebo podobne izolovane cviky. Takto sa z nich stanu invalidi.
Testovat takto mladez je totalny nezmysel. Aj u dospelych by som rozmyslal nad tym, ci to ma zmysel.
Ako sledujem (aj) ceske lezenie, tak problem zlych vysledkom je niekde uplne inde. Tieto testy nic nezmenia.
odpovědět 
   Re: Návrat k tématu12:41:46 10.01.2018
"Ako sledujem (aj) ceske lezenie, tak problem zlych vysledkom je niekde uplne inde. Tieto testy nic nezmenia."
Tak nějak. Test má bezesporu své místo. Třeba jako monitoring progresu lezce, jako popis jeho silových schopností apod. Ale pro současný stav repre je to možná zbytečný luxus.
odpovědět 
 Sami si za to mohou11:54:21 10.01.2018
A kdo by se jako měl ohradit? Celá akce nebyla jistě osamoceným výkřikem jednotlivce. A když vezmu v úvahu tým, tak Binter je šéf a ti trenéři, o kterých tu mluvíš, jsou jeho asistenti. Cituji z webu horosvazu - Asistenti reprezentačního trenéra: Eliška Karešová, Alexandra Gendová, Eva Křížová.

No, co dále? V komisi soutěžního lezení je Adamovská a Baláš, ti protestovat nebudou, byli by sami proti sobě. Naopak na tom mohou jen získat. Dále je tam Lumír Návrat, pokud se nepletu, tak o závodním lezení nic neví, jen dělá delegáta a software. Dichtlová? Že ta by prostestovala proti Binterovi? Zbývá Martin Jech?

Jak už jsem napsal jinde, že za špatné U14 mohou rodiče, tak zde platí, že si za to mohou sami závodníci. To je zase stížností tady, ale skutek utek. Každý ví, že je to blbě, ale kdo ze závodníků se tomu postaví a řekne, že za těchto podmínek reprezentovat nebude? Proč se špička nesemkne a hromadně stupidní podmínky neodmítne?
odpovědět 
  Re: Sami si za to mohou13:09:30 10.01.2018
Komise mládeže a ani jejich předchůdci nebyli doposud s to vytvořit pro mládež podmínky a pravidla postupu podle výkonnosti, přestože nám dětí stále přibývá (viz Rocky Monkeys-Sokol Brno i jinde).
Dosud nejsou ony ani ony regionály s postupovým klíčem do ČP. když v ostatních sportech jsou i nižší skupiny s jasným postupovým klíčem (dáno pochopitelně množstvím účastníků ve sport. odvětví). To dává dětem chuť a šanci vypracovat se. Ta vidina postupu je nedoceněnou motivací. Všech a nejen dětí....
Honzaodpovědět 
   Re: Sami si za to mohou13:30:21 10.01.2018
S tím souhlasím, ale nic to nemění na tom, co jsem napsal. Bohužel, právě naopak. To je i důvod, proč třeba MPM nebo jiné podobné seriály považuji za obrovskou chybu a problém.
odpovědět 
    Re: Sami si za to mohou19:00:33 10.01.2018
To je tedy dobré. To ti, co nemaj na špičku mají sedět doma, přestože je lezení baví? A jsou i tací, co nebaží po závodech a baví je prostě lozit, stěnu i skály. Takže budeme diskriminovat? Divná logika.
Honzaodpovědět 
     Re: Sami si za to mohou19:49:47 10.01.2018
Ne. Ale vezmi si sám, jak to pro koho dopadlo. Rodiče a trenéři požadovali rozdělení a závody pro různé výkonnostní úrovně. Svaz to odmítl. Zkoušeli jste se s ČHS dohadovat a on s vámi vyběhl. Takže jste si udělali závody sami.

Takže, co je výsledkem? ČHS odmítl cokoliv dělat a přesto tu závody jsou. Z hlediska ČHS jednoduše geniální. Někdo zadarmo supluje část práce ČHS, dělá za něj osvětu, místo něj pořádá druholigové závody, takže to svaz nestojí ani korunu, a ještě se tím z ČHS ani nemusí zabývat. Takže ČHS má absolutní vítězství - nemusle nic dělat a přesto je vše zajištěné a funguje. Přijde ti to normální a v pořádku? Místo toho, abychom se všichni domluvili a formou úplného bojkotu (nebo třeba i jen částečného jako je nepřevzetí cen a podobně). Gratuluji nám všem. Výsledkem našeho dobrovolného aktivního přístupu je bordel a arogantní ČHS, kde si dělají, co chtějí, protože lidi se vždy přizpůsobí a nakonec stejně přilezou. Kdyby nic jiného, měli by se závodníci semknout do něčeho jako je asociace, která by s ČHS vyjednavala podmínky a pravidla. Ale my ne... tupě přijedem kamkoliv a když něco chceme, uděláme si to sami. A v komisi se chechtají a posílají nás do háje se slovy "jestli něco chcete, tak si to udělejte".

Takže z hlediska akcí pro děti jste udělali kus práce. Máte můj obdiv. Ale z hlediska koncepce závodního lezení a závodních podmínek jste udělali to nejhorší, co jste mohli.
odpovědět 
      Re: Sami si za to mohou21:17:42 10.01.2018
Vážený anonymní mudrlante. Škoda, že jsi nám to nepředvedl, jak se to má dělat…
Já jsem dělal, co jsem mohl, uměl a co bylo v mých silách. Přičemž tvé uvažování má jednu zásadní vadu. Čas nezastavíš. Děti rostou a čas plyne jak splašená herka… Zejména, když jde o tvoje děti.

A ujišťuji tě, že ze svého pohledu hodnotím naše rozhodnutí jako správné, v dané situaci a za daných podmínek jediné REALÉ.

Ale můžeš se předvést, jak vyburcuješ rodiče k tomu, aby bojkotovali byť jen jediný závod z celé U14! Třebas takový Trutnov by byl asi tak nejvhodnější kandidát. Jsem zvědav, jak nám ukážeš reálný hmatatelný výsledek. A jak donutíš svazové funkcionáře ke změnám. Rád si to nechám předvést, jak se to dělá. Budu ti držet palce… (;-).
JiBodpovědět 
       Re: Sami si za to mohou21:23:37 10.01.2018
Klídek, psal jsem, že z hlediska organizačního a z hlediska nasazení máte můj obdiv. A situaci znám. Také nejsem naštvaný na tebe, ale psal jsem, že sami si za to můžeme sami. Vím dobře, jak to probíhalo, byl jsem u řady jednání s Marií i rodiči, vím, s jakými reakcemi často rodiče odcházejí i jak potom mluví. A nejen rodiče, ale i vedoucí oddílů :-(
odpovědět 
 Bída opět mimo12:09:13 10.01.2018
Zase ty tvoje dojmy a pojmy. Nadi si na youtube Hörstova tréninková videa a pak terpve něco piš. Můžeš přidat i něco z Adam Ondra's Training Series.
odpovědět 
 Re: Návrat k tématu12:37:45 10.01.2018
Tak dle informací výše (hulak) jsou ty testy nastaveny dosti napohodu. Stojí za nimi člověk, který se tomu odborně věnuje dost dlouho a jistě má mnohonásobně větší znalosti než mi všichni dohromady. Tak proč vlastně myslíte, že ty testy mohou vést ke zranění? Zkoušeli jste ty testy před tou vaší kritikou nebo stavíte jen na domněnkách?

Možná by to také chtělo oddělit polemiku nad samotným testováním a nad nastavováním určitých vynucených (asi binárních - ano/ne) kritérií kladených jako nutná podmínka pro soutěžní lezení.
odpovědět 
  Re: Návrat k tématu13:52:25 10.01.2018
Kde je hranice pri zatizeni prstu jeste bezpecna? Pokud mi lekar ortoped rekne, ze takova hranice neni a nebo je u kazdeho jina. Nemohu nikoho nutit aby tyhle testy absolvovat. Zvlast ne mladezniky. Balas ma namerene vykony treba i nekolikrat vetsi nez pozaduji testy. Ale ma take namereno pri jake zatezi uz muze dojit k urazu?
Lrhodpovědět 
   Re: Návrat k tématu14:05:50 10.01.2018
Jaká je pravděpodobnost, že někdo bude dosahovat dobrých výsledků v repre, aniž by v testech dosáhl alespoň na potřebné minimum? A zároveň si dovolím trdit, že všechna dobře trénující a lezoucí mládež na minimum má natrénováno již teď. Jestli na to, co je v tabulce, musí někdo trénovat, stejně v repre nemá co dělat.
odpovědět 
   Re: Návrat k tématu14:47:25 10.01.2018
Tak k zatizeni prstu vede i samotne lezeni (vicemene je lezeni z velke miry prave o tom). Co jsem pochopil, tak zatizeni z testu nebude nejaky extrem proti zatizeni treba z finalovky na lanech SP o boulderech ani nemluve. Pokud by tam nekomu neco ruplo, asi by to ruplo driv nebo pozdeji. Ale priznavam, vychazim jen z prohlaseni lidi zde.

Asi nejvetsi skoda, ze to si to svaz neumi obhajit sam. Stacilo by, ze by zacal tim, ze by poradne napsal definici toho co pozaduje a co to vlastne znamena. Ani jedno se v tom divnem dokumentu (odkaz nekde vyse) nekona...
odpovědět 
    Obhajoba?18:38:24 10.01.2018
A on to svaz potřebuje obhajovat? Prostě to tak udělal a ty se podřídíš, musíš, to je vše. Obhajoba netřeba. Nejrychlejší a nejjednodušší.
odpovědět 
     Re: Obhajoba?22:22:18 10.01.2018
A pak zase bude bulet, ze mu chteji sportovci prejit jinam :). No co, to je vlastne nejsnazsi reseni.
odpovědět 

 Vize ČSL13:43:32 10.01.2018
Proč tu neprezentuje svoji vizi i ČSL? Kluci stále vyzývají k dialogu, zde mají možnost vyjádřit svůj názor a předložit svoji verzi řešení repre. Jak by repre řešil ČSL?
odpovědět 
 Re: Vize ČSL13:51:27 10.01.2018
Treba budou. Clanek od LRH je reakce na neco, co se objevilo teprve nedavno, tak asi nemuzes cekat, ze budou reagovat do deseti minut na vse, co se kdekomu namane.

A uz vidim ty komentare pod jejich pripadnym budoucim clankem na toto tema :). U odpurcu to funguje tak, ze je nic neuspokoji. Takze nejdrive "proc se nevyjdadrujete hned?", pak jiste prijde "fuj, chteji jenom kydat spinu CHS, nebo proc to pisou?" a dalsi nekonecna diskuze muze zacit.
odpovědět 
  Re: Vize ČSL14:01:24 10.01.2018
Ale já to nemyslel špatně, jsem jejich příznivce.
odpovědět 

 uff14:48:52 10.01.2018
No to je teda pěkná kr*vina. Jáchyme, hoď ho do stroje v praxi... Až se bude soutěžit ve visech a skákání na campusu, tak to bude dávat smysl... To si zase někdo dal hodně práce, kterou si taky jistě nechal nálěžitě zaplatit, tohle sepsat. To je stejnej nesmysl, jako kdyby se do atletické reprezentace dostali jenom ti, kteří udělají potřebný počet dřepů, skoků z místa nebo vydrželi dřepět požadovaný počet sekund nad ha*zlem.

Buď sou tam ty hodnoty tak nízký, že to je jenom neskutečná buzerace a časová ztráta pro všechny zúčastněné a nebo je to naopak něco, co může naopak vyeliminovat schopné jedince, protože se prostě umějí "jenom" hýbat a umí to v praxi, ale tyhle šaškárny prostě nedělají.

Už aby ČHS, nebo tahle jeho sekce padla...
exlezecodpovědět 
 Re: uff15:03:13 10.01.2018
Nechci ti brát iluze, ale v atletice a ostatních sportech se takové testy běžně dělají. Sice spíš za jiným účelem než tu, ale dělají. Často jsou takové testy součástí tréninku a trenér se pak na základě nich rozhoduje, zda tě nechá závodit.
odpovědět 
  Re: uff15:26:27 10.01.2018
To mas pravdu. Atleti to delaji a delaji to i v jinych sportech. Ale zde je problem v tom, ze visy za prsty na listach mohou byt nebezpecne. Neznam cvik v atletice a vlastne ani v jinych sportech,ktery by byl tak zdravotne problematicky jako jsou visy na prstech.
Lrhodpovědět 
  Re: uff16:00:56 10.01.2018
problém nevidím v těch testech jako takových, to ať si každý testuje sebe nebo svého svěřence jak je mu libo, pokud se toto děje v tréninku. dá se tím celkem rychle "změřit" progress, stagnace nebo naopak pokles. I kdyby to bylo jako "orientační" součást náborových testů. Klidně. Ale jako striktní podmínka přijetí nebo vyhození z repre mi to přijde úplně ujeté.

Když už někoho trénuju, znám jeho přednosti, slabosti, historii jeho zranění a vím, čeho je ten člověk a za jakých podmínek schopen, pak mi tento test řekne jako trenérovi mnohem víc. A v případně že se jedná o cvik, který by pro něj byl potenciálně nebezpečný, zatímco pro jiné ne, protože by se hecnul aby ukázal, že na to má, nenechám ho ten cvik dělat, nebo si z výsledku vezmu úplně jinou informaci než udělal / neudělal.

Obecně, v jakémkoliv sportu, jsou izolované cviky problematické a měly by spíš sloužit ke kompenzaci disbalancí konkrétních svalů, šlach nebo jejich skupin. Vybírat na základě nich repre je kr*vina.
exlezecodpovědět 
   Re: uff18:21:34 10.01.2018
Plný souhlas.
LRHodpovědět 

 Odborníci21:57:46 10.01.2018
Takže abyc tomu rozuměl, tak si to zopakuju. Tyhle fyzické testy navrhli postarší týpci, kteří takové testy nemuseli absolvovat. V současnosti, a možná ani v žádné minulé fázi své lezecké kariéry, by je asi nesplnili. Dále se k nim negativně vyjádřili odborníci na lidské tělo. Tak mi přijde, že ty testy asi vymyslela banda debilů, no ne?
akodpovědět 
 Re: Odborníci22:15:26 10.01.2018
Myslíš, že to Binter vymyslel a rozhodl sám bez dalších členů komise a asistentů trenérů? Binter je tam podepsán, ale za celou komisi. A pokud je to výplod komise i s asistenty, převažují ženy, ne postarší týpci. A členem je i Martin Jech, ten rozhodně není postarší. Chápu, že je zde Binterem určitá posedlost, ale jak vysvětlíte, že s testováním souhlasí i Martin Jech, Eliška Karešová, Saša Gendová, Eva Křížová...? A pokud by to opravdu vymyslel Binter a byla to kravina, proč se od toho vyjmenovaní nedistancují? Co Adamovská? Má dvě lezoucí děti, proč ta neprotestuje, když je to taková blbost? A Saša trénuje mladou Adamovskou, proč ta neřve, že je to pro EA likvidační?
odpovědět 
  Re: Odborníci23:45:27 10.01.2018
Tohle s nimi urcite nikdo nediskutoval to ti mohu potvrdit.
Climberodpovědět 
   Re: Odborníci00:02:50 11.01.2018
No, tak to ti nevěřím, ale to je jedno. To chceš říci, že Binter si vymyslí takhle důležitou věc a ostatní v komisi jen tupě přitakávají? Ta informace je podepsaná za Komisi soutěžního lezení, tedy za všechny členy, i Jecha nebo Adamovskou.

I kdyby to však byla pravda, tak pořád tu je jejich tichý souhlas. Na webu horosvazu visí tyto podmínky a zároveň jsou tito lidé členové komise. Nikdo z nich neřekl, že je to blbost a že takto ne. Sedí si dále v komisi a tedy zastupují její stanovisko. Buď jsou tedy členové komise a asistenti šéftrenéra sralbotky a tupí přitakávači, nebo s tím souhlasí. Nic mezi tím není.
odpovědět 
    Re: Odborníci01:20:02 11.01.2018
Veris neveris. Vim jen ze urcite to nediskutoval se vsemi. Rozhodne se na o tom nebavili, nepremysleli, nevymysleli a neodsouhlasili to dohromady.

To co pises ve druhem odtavci je presne to, jak to funguje a je ve skutecnosti.
Climberodpovědět 
     Re: Odborníci09:47:58 11.01.2018
Myslím, že sám Martin Jech ti to níže vyvrátil. A to celkem logicky. A protože Martina znám ze Smíchova, tak sorry, ale píšeš nesmysly.
odpovědět 
 Re: Odborníci22:23:12 10.01.2018
Kde si tyhle informace zjistil?
odpovědět 
  Re: Odborníci06:22:40 11.01.2018
Nevim, kde Climber bere sve informace, nicmene proces schvalovani v komisi je zalozen na principu, ze na vzneseny navrh kazdy vyjadri svuj nazor. Neni to zadne pritakavani, jak se tvrdi.
Co se testu jako takovych tyce, hodnoty jsou nastaveny tak, aby se separovala vrstva lezcu, kteri se svymi silovymi schopnostmi nemaji na mezinarodni scene co delat a seradi se na konci vysledkove listiny.
Sam zde pak nevidim zadne zdravotni riziko ani pro mlade, coz nejlepe posoudi Jirka Balas se svym vzdelanim a zkusenostmi, nez LRH.
Martin Jechodpovědět 
   Re: Odborníci07:18:16 11.01.2018
My delnici CKD Blansko pevne stojime za komunistickou stranou CSSR. Ona vi nejlepe co je pro nasi zemi nejlepsi.
odpovědět 
   Milý Martine Jechu07:48:02 11.01.2018
Zcela jistě vím, že žádné medicínské vzdělání nemám. Nějaké ty kurzy zdravotnické první pomoci jsem absolvoval, taky nějaké kurzy anotomie vrámci všeobecného vzdělání. Něco jsem si nastudoval vrámci trenérského vzdělání hlavně samostudiem.
Nic z toho mi ale nedává právo říct jestli by mohlo dojít tímto opatřením Čhs k poškození zdraví mladých lezců.
Ale zcela jistě vím, že mnou oslovení dva lékaři ortopedi patřící ke špičce svého oboru v republice medicínské vzdělání mají.
A ti to nevyloučili.
Vyřadit neúspěšné reprezentaanty je zcela jistě i jinými způsoby. Navrhoval bych to udělat na základě jejich výsledků na mezinárodní scéně.
LRHodpovědět 
    Re: Milý Martine Jechu09:07:35 11.01.2018
Na druhou stranu, když někdo tak dlouho a tak mizerně "reprezentuje", tak je to svým způsobem taky "úspěch". :-DDDDD
odpovědět 
    Re: Milý Martine Jechu09:11:24 11.01.2018
Martine, pochvala z ústředí tě jistě nemine. Strana se vždy ke svým věrným, kteří za ni dokážou bojovat zachovala vstřícně. Co třeba nějaký pěkný výlet do skal v zahraničí s naší cestovní kanceláří Čhs?
Vedeníodpovědět 
    Re: Milý Martine Jechu09:45:12 11.01.2018
Libore, jestli to tvoji dva odborníci jsou ti, které myslím, tak jejich názor není absolutně relevantní. Mají 100 % pravdu, ale pokud bys nechal vše na nich, tak by vrcholový sport zrušili úplně, protože není zdravý. To, že vrcholový trénink a zejména ranná specializace jsou špatné, škodí tělu a vyústí v menší či větší problémy, je samozřejmě pravda a potrdí ti to každý doktor, na to nemusí být orotped nebo od Koláře. Takže samozřejmě, že je to škodlivé a může mít negativní dopady. Ale nejsme ve školce, nikdo do toho nikoho nenutí.
odpovědět 
     Re: Milý Martine Jechu10:13:59 11.01.2018
NUTÍ ! Jinak ho vyhodí z repre, kam se kvalifikoval v disciplíně v které soutěží. V tom je ten rozdíl. Je to zcela jasné. Nepůjdeš se nám předvést jak máš silné prsty, nebudeš v repre.
Nemělo by to být takhle? Nemáš výsledky na mezinárodních závodech, nebudeš v repre.

Rozdíl je evidentní.
LRHodpovědět 
      Re: Milý Martine Jechu11:46:45 11.01.2018
Máš v tom zmatek. Nebude to tak, že se kvalifikuješ na základě pořadí a když neuděláš testy, tak tě vyhodí, ale kvalifikuješ se na zákaldě pořadí a úspěšného projití testy. Takže tě nikdo z repre nebude vyhazovat, ale když testy neuděláš, vůbec v ní nebudeš.
odpovědět 
       Re: Milý Martine Jechu12:49:44 11.01.2018
Ne nemá v tom zmatek.Pokud se kvalifikuješ na pořádných kvalifikačních závodech netřeba dalších testů.Jenže někteří bohužel už pár let nic nezalezou,takže se to doladí zbytečnými testy.A že Jech zpívá tuhle písničku? To je snad zřejmý proč.To víš budoucí....Sinolog.
odpovědět 
        Re: Milý Martine Jechu13:00:44 11.01.2018
Tady mu nekdo zavidi uspech a vzdelani. Co ty, umis aspon anglicky?
odpovědět 
         Re: Milý Martine Jechu15:16:55 11.01.2018
Úspěch? Jako když byl "reproš"? Nebo jakej úspěch myslíš? Něco v politice,vědě? Veřejně prospěšnou činnost? Jo aha,unikla mi ta Nobelovka za zkvalitnění naší reprezentace? Samozřejmě ve spolupráci s jiným činovníkem.
odpovědět 
        Re: Milý Martine Jechu13:08:17 11.01.2018
Máš pravdu, že výkony naší repre jsou špatné. A že by referenční cesty lecos řešily. Ale výběr do repre má probíhat prodle více parametrů, než jen přelezl/nepřelezl. Například důležité jsou i důvody, proč nepřelezl, stav závodníka, zda je nyní na svém maximu, nebo zda je tu předpoklad a možnost rozvoje...
odpovědět 
         Re: Milý Martine Jechu15:28:54 11.01.2018
Stav naší reprezentace by byl uplně v pohode kdyby tam figurovali pouze lidi jako je Stráník a ufon AO.V ženských i juniorech je to podobně.Tři, čtyři lidi.A když za ně nebude adekvátní náhrada,tak se vůbec nic neděje.Neutratí se aspoň tolik šišek zbytečně.A tohle se snadno vyselektuje jen nominačními závody.Bez nějákých testů.Až oba borci skončí,tak se bedně stejně nikdo ani nepřiblíží.Protože to nikdo nedělá na profi úrovni.Možná že cesta by byla stylem,který navrhuje trio ŽOZ.Tam jde ale spíš o....něco jiného.
odpovědět 
      Re: Milý Martine Jechu14:10:38 11.01.2018
Inu - stále kolem horké kaše.
A tak se ptám.
1. Ví snad někdo, kolik bude povoleno a jakým klíčem do olymliády?
2. Ví někdo, jak to praktikují a dělají jiní a jinde? Třeba sousední Rakousko, Francouzi, Italové, Korejci?
3. Dokáže se někdo podívat na ostatní sporty jak se to provádí tam i s klady a zápory? Či provádělo dříve (třeba za totáče v bývalém DDR - kde úspěchy měli?)
Tak dumejte, ale taky se poučte a pak se bavme....
Honzaodpovědět 
       Re: Milý Martine Jechu02:00:27 12.01.2018
DDR na tom bylo podobně jako dnes Rusko. Doping a zase doping.
Kuba Turekodpovědět 
        Re: Milý Martine Jechu13:18:39 13.01.2018
Doping a zase doping....
Ten je i dnes a všude. Někde víc, jinde méně. A počíttejte i s tím, že se to dostane i mezi lezce. Proto myslím,že poučit se u jiných sportů jak s tímhle, tak i s oním treninkem špiček, výběrem a t.d. není na škodu.
Honzaodpovědět 
    Re: Milý Martine Jechu11:55:02 14.01.2018
Doufám Libore,že jsi zaznamenal vyjádření tří nejšpičkovějších lékařů o zdraví Pana Prezidenta.
odpovědět 
   Pro Martina J.09:50:35 11.01.2018
Martine, bod za odvahu veřejně vystoupit. A druhý za nějakou činnost. Sice by testy formou přelezu referenčních cest byly asi opravdu lepší (pokud ne, mohl bys uvést důvody?), ale i základní rozřazovací testování je samozřejmě lepší, než slepá podpora toho, co v repre bylo do teď.
odpovědět 
    Re: Pro Martina J.11:04:38 11.01.2018
Testy formou referencni cesty jsou sam navrhoval, ale musel jsem uznat, ze to dost dobre neni mozne. Problemem je stavec.
Predstavme si modelovou situaci. Rekneme, ze kdo nepreleze referencni cestu dane obtiznosti (at v zavode CP, nebo v ramci soustredeni), nebude v repre. Nicmene postaveni takove referencky neni uplne legrace, protoze vsichni licencovani staveci (i vcetne Honzy Zbranka) dokazou ujet. A uz se nam to mnohokrat stalo smerem nahoru i dolu. Takze bychom pak bud nemeli repre, nebo by nam pravidlo referencni cesty bylo k prdu. Rozradit zavod je proti staveni referencni cesty vlastne sranda.

To jsem musel sam uznat a navrh stahnout. Proti tomu jsou testy maximalne referencni prosrtedek overeni vykonnosti.

Vuci LRH, zajimalo by me, jakym zpusobem danym lekarskym kapacitam prezentoval testy jako takove. Nemyslim si, ze pri testovani nekdy byl a je schopen popsat ty zdravi poskozujici testy na takove urovni, aby z toho odbornik mohl neco posoudit.
Martin Jechodpovědět 
     Re: Pro Martina J.11:50:17 11.01.2018
No ono by to stejně nepomohlo. Pokud byste udělali repre na základě referenčních cest a oznámil to Binter, stejně by Hroza protestoval, protože určitě se už mnohokát ukázalo, že přelezní nějaké cesty v tréninku není záruka dobrých výkonů na závodech, že řada lidí leze nižší obtížnosti, ale na závodech je atmosféra vyburcuje k těžšímu číslu a podobně. Tedy ať by současné vedení navrhlo cokoliv, bylo by to špatně :-(
odpovědět 
      Re: Pro Martina J.12:14:04 11.01.2018
Myslis? Co treba to, ze to stavajici se proste vyselektuje na zaklade dosavadnich vysledku? Novacky klidne vybirat pres referencni cesty (ne jednu cestu, jak se tu zacalo tvrdit). Mozna se o nejake, ktere by vice zavodni atmosfera vyburcovala prijde, ale tipuji, ze jich asi moc nebude. Ono koneckoncu i utkani s referencni cestou pred ostatnimi zavodniku ma jistou soutezni atmosferu.

Jinak to, co pises je takove predjimani dopredu... Vymyslet tisic hypotetickych a jednostrannych moznosti, co by se mohlo stat v budoucnu a nakladat s nimi jako s fakty, je takovy docela hnusny zvyk.
odpovědět 
       Re: Pro Martina J.13:04:53 11.01.2018
Nejde o způsob výběru repre, jde o to, že LRH by zkritizoval úplně vše bez ohledu na právnost. Jakmile někde vidí Binter a ČHS, má rudo před očima a vše je špatně.
odpovědět 
        Re: Pro Martina J.13:23:46 11.01.2018
Aha. Takze vidis do budoucnosti a rovnou tim dopredu argumentujes.
odpovědět 
         Re: Pro Martina J.14:42:22 11.01.2018
Říká se tomu dlouholetá zkušenost :-)
odpovědět 
     Re: Pro Martina J.12:06:34 11.01.2018
Tak asi by se to nerozhodovalo na zaklade jedne cesty, ne? Pochybuji, ze certifikovany stavec ujizdi vzdy jednim smerem. Pokud ano, asi by nemel byt certifikovany.

Porad nejak nevidim duvod na vice cest, i od vice stavecu (klidne pozvat i nekoho z blizkeho zahranicniho okoli a spojit to treba s rozsirovanim obzoru zavodniku).

Jeste jedna poznamka. Vsichni vedi, ze mate dodatek ve smlouve, ze nebude verejne prezentovat nazory, ktere by mohly jakolik poskodit svaz v ocich verejnosti. Jak pak muzeme mit jistotu, ze to co tu pronasis uz neni nejaka diplomaticka verze, aby se to nebilo se smlouvou?
odpovědět 
      Re: Pro Martina J.12:31:33 11.01.2018
Nebilo se smlouvou.. No členem reprezentace jsem byl do roku 2016, takze zadny takovy problem nemam.
Martin Jechodpovědět 
       Re: Pro Martina J.13:24:35 11.01.2018
OK.
odpovědět 
     Re: Pro Martina J.13:02:38 11.01.2018
On predevsim pokud by vam nekdo postavil referencni cestu v obtiznosti relevantni pro SP, tak by v te reprezentaci nikdo nezustal.

Jestli by ujel nahoru nebo dolu by bylo uplne jedno.
Geoodpovědět 
      Re: Pro Martina J.15:31:06 11.01.2018
:D :D :D Tak to je dost přesný.
odpovědět 
     Re: Pro Martina J.21:05:23 11.01.2018
Ta námitka proti ref cestám mi přijde mimo. Silové testy mají představovat jakési nutné minimum. Postavit třeba 3 cesty, které budou představovat obdobné nutné minimum, ale LEZECKÉ, nemůže být problém. Stejně jako nebude problém, když je vyleze víc lidí ... prostě mají splněno, takže je jistota, že to nejsou úplní dřeváci, a o nominaci se rozhodne klasicky, tedy na základě jejich umístění na nom závodech.

Blbé by jen bylo, kdyby ty cesty byly fakt moc těžké a dal je jen Adam:-). Ale snad nejste na hlavu padlí abyste tohle nedokázali uhlídat.

Jinak já si myslím, že silové testy jsou fajn a využívají se, krom jiného, ve většině sportů, a mají své nezastupitelné místo v přípravě. Ale jako nějakou nutnou podmínku pro zařazení do repre je beru jako úlet a fakt megablbost.
MModpovědět 
   Re: Odborníci10:48:43 11.01.2018
no nevím, ale třeba Tomáš ml. má té SÍLY opravdu hooodně, přesto na těch před/posledních pozicích často končí. Tohle není nic proti němu obecně, jen mikroúvaha nad tím, zda uvedené testování může reálně zhodnotit předpoklady závodníků lézt závodní cesty. Jsem zvědav na komentář k otázce, jaký je důvod preference podobného testování namísto lezení referenčních cest - lano i boulder. Ohledně toho co zde padlo o dětech - ano, pokud trénují na nominační závody, BUDOU speciálně trénovat i na tuto "druhou část nominačních závodů" - a to může pro ně být, zvlášť v takto krátkém čase, fyzicky VELMI nebezpečné.
odpovědět 
    Re: Odborníci11:58:19 11.01.2018
To je blbost těmi dětmi. Repre je až po U14. A podívej se, jak to třeba v U14 holek vypadá - dvě namakané holky (Maki a Bára), pro které testy problémy nebudou, fixy na jedné ruce zvládají obě už teď, prakticky všechny disciplíny dají na pohodu. To samé Šimon a Adam u kluků, asi i Oja.

Kdo trénuje a na svém lezení seriozně pracuje, testy pro něj budou hračkou. A kdo bude muset nějak speciálně trénovat, aby odvisel na liště nebo ve shybu, nemá v repre co dělat.

odpovědět 
     Re: Odborníci13:23:33 11.01.2018
NEMÁ v repre co dělat - nezlob se, ale tohle je pro praxi úplná kravina. Každopádně pokud chce do repre a nominuje se za závodech, tak těm testům podroben bude. Pokud se na ně bude připrvovat, bude pro něj nebezpečná příprava i testy samotné, pokud to zkusí běz přípravy, bude o to nebezpečnější tohle "pokusování". Ty buďto nemáš děti, nebo jsi jedním z ambirodičů, nebo prostě nemáš představu o tom, jak to v takto mladém těle (btw stále ve vývoji) funguje, nebo jakákoli kombinace uvedeného.
odpovědět 
      Re: Odborníci14:41:22 11.01.2018
V U14 testy nejsou, ale již se na U14 musí dost tvrdě trénovat. Děcka tam lezou 8a/8b. První rok v B se netestuje. V B by děcka měla lézt 8b normálně. Testuje se až druhý rok v B, to je kolik? 15 let? A leze se co? V tomto věku bys měl lézt 8b/8c. Bavíme se o repre a závodech, čísla jsou na překližce.

Chceš mi říct, že po čtyřech letech lezení cest nad 8a bude pro někoho problém řešit fix na jedné ruce nebo vis?

A ano, toto není zdravé, celý ten trénink v tomto věku na tato čísla je dost rizikový. Ale je potřebný. Nemůžeš do šestnácti lézt šestky a sedmičky a pak doufat, že přijdeš do dospělých a budeš důstojným soupeřem závodníkům, co to drtí od mala. Pokud tedy někdo není ochoten na toto riziko přistoupit, nemá v repre co dělat. Ať si jde na skály nebo si závodí na regionální úrovni, na SP/MS mají být výkony na hranici možností. Pokud tam někoho genetika nepustí, je to jeho problém. Víš, jaký je i mezi špičkovými tenisky, lyžaři a dalšími podobnými sporty odpad, protože to fyzicky nezvládli? Teď z OH vypadla kvůli lýtkům i Koukalová. Ale o tom to je. Kdo na to nemá, ať se tam necpe. Repre nemůže a nemá být přístupná každému, má to být zázemí pro těch pár nejlepších, co tvrdě makají.
odpovědět 
       Re: Odborníci15:01:57 11.01.2018
a k tomu mají štěstí, že jsou zraněni jen občas. amen.
odpovědět 
        Re: Odborníci15:07:47 11.01.2018
Bohužel, ale ano, přesně tak to je.
odpovědět 
   Re: Odborníci11:44:36 11.01.2018
"Co se testu jako takovych tyce, hodnoty jsou nastaveny tak, aby se separovala vrstva lezcu, kteri se svymi silovymi schopnostmi nemaji na mezinarodni scene co delat a seradi se na konci vysledkove listiny."

Proc tak slozity postup? Nestacilo prosto vyhazet ty, kteri se systematicky umistuji na konci? Nebo to je preventivni? A co pak s temi, kteri testy projdou a kteri budou dopadat spatne? Prikladem pro me je Binter junior. Jiste se do budoucna najde nekolik takovych. I ve svem okoli znam lidi, ktere vic bavi samotny trenink kolem nez samotne lezeni (berou to jako fitness) a testy by v pohode presli, ale na zavodech by nedali ani prd..
odpovědět 
    Re: Odborníci12:00:07 11.01.2018
A proč vyhazovat peníze a námahu (někdo je musí hlásit, platit jim licenci, dělat doprovod...) na to, aby si to nějací hobíci zkusili, když je předem jasné, že jsou bez šancí?
odpovědět 
     Re: Odborníci12:16:46 11.01.2018
Nechapu jak tva otazka souvisi s mym prispevkem.
odpovědět 
      Re: Odborníci13:02:28 11.01.2018
Abys mohl vyházet ty, co se umisťují na konci, tak tam nejdříve ti dotyční musí jet. A proč by tam měli vůbec jezdit? Lidi mají makat, repre má být cíl jejich snažení, na zařazení mají být patřičně hrdí. A ne že k tomu budou lezci přistupovat tak, že si to teda milostivě zkusí a pak se uvidí.
odpovědět 
       Re: Odborníci13:32:15 11.01.2018
"A proč by tam měli vůbec jezdit?"

To bylo spis myslene na ty co uz tam jezdi.
O novych at se na zacatku rozhoduje jinym mechanismem. Tento test, je-li nastaven tak, jak se tvrdi ze je nastaven, to stejne neresi.

Mam za to, ze kdyz vyhazis ty, kterym se nedari, tak hodne informaci pak prinese i to jak se pripadnemu novackovi dari na MCR, poharech apod. v porovnani s temi, co zbyli.

Driv a nejenom v lezeni, se nomice delali na zaklade vysledku treba v MCR. To se porada kazdy rok, tak proc nezacit treba s tim?
odpovědět 
        Re: Odborníci14:23:39 11.01.2018
Ale jo, máš naprostou pravdu. Problémů je ale více. Totiž ten nejhlavnější je ten, že celé závodní lezení by potřebovalo předělat a přistoupit k němu úplně jinak, než dosud.

A k tomu MČR - jak to chceš rozřadit na MČR? Celkově tu máme tak slabou výkonnost, že až na dva tři lidi si v těch cestách nikdo nezaleze. Je to smutné, ale je to tak. Výsledek by byl, že na MČR by byla minimální účast. Už teď je to ubohé, pokud to ještě ztížíš, nikdo tam nepřijede. Vždyť se podívej sám - na MČR nejezdí žádná česká závodní špička, ale často hobící, co tam jdou pro zábavu. Pokud bys to chtěl tedy řešit tak, jak píšeš, šlo by to, ale v první řadě by tu bylo potřeba vybudovat širší základnu závodníků. A to jsme zpět u kompletně nové koncepce celého závodního lezení. Za současného stavu bude každý krok, který se udělá, nedobrý. Samostatnou kapitolou je pak repre jako taková, protože u nás to jsou zatím lidi ze skal, co si občas zazávodí. Na opravdovou repre ale potřebuješ výkonnostní sportovce, pro které nebude na prvním místě lezení (myšleno v širším pojetí), ale příprava a závody. A to jsme ale zase zpět u financí , protože ze současných peněz to nezplatíš... :-(
odpovědět 
        Re: Odborníci14:43:06 11.01.2018
Komise sportovního lezení je dlouhodobě kritizovaná, že na zahraničních závodech reprezentují lezci, jejichž kvalita mezinárodní úrovni neodpovídá a kteří končí stabilně v poslední části startovního pole.
Nicméně tihle lezci se do repre v současné situaci asi bez problémů zas kvalifikují svými výsledky v českých závodech.
Takže je přirozené přidat nějaké další kritérium, tak aby šlo samozřejmě o nejlepší české závodníky, ale zároveň pokud jim jejich účast na mezinárodních závodech má být hrazená, aby vykazovali výkonnost, která už by reálně měla stačit na nějaké lepší výsledky i na mezinárodním poli.
Takže mě to, že s takovýhle přídavným kritériem někdo přišel, až tak moc nepřekvapuje. Logicky by člověk řekl, ať je to testování naopak co nejtvrdší. Pokud to bude měkké (aby si vůbec nikdo nemohl ublížit), bude to úplně k ničemu. Otázkou je spíš než rizikovost průkaznost takového testování.
Jako laikovi mi intuitivně přijde, že by to chtělo řešit spíš než silovými testy opravdu spíš těmi "referenčními cestami". Samozřejmě by ale nemohlo jít o jednu takovou cestu. Ideálně cca 6, 8 cest od dvou nebo tří kvalifikovaných (licencovaných) stavěčů, tři by se lezly v jednom termínu, další tři třeba o 2 týdny později. Určitě o dost náročnější na realizaci, ale to by pak už asi nějakou vypovídací schopnost mělo.
Nebo ať na vybrané sérii aspoň 4 či 5 závodů je vždy finálová či nějaká superfinálová cesta na úrovni třeba semifinále svět. poháru, kterou tam postaví kvalifikovaný stavěč; zájemci o repre se budou muset zúčastnit aspoň třeba 3/4 takových závodů ze 4/5 a budou muset minimálně třeba dvakrát/třikrát v téhle cestě zalézt tak dobře, že to prokáže jejich výkonnost.
Pokud ty silové testy mají sloužit jako síto, které pomůže zlepšit úroveň reprezentace, nevypadá to moc přesvědčivě.
-odpovědět 
         Re: Odborníci17:18:25 11.01.2018
A co prověřit sílu v 10ti boji? Ten je slušně rozjetej, Adam a Martin patří do světové špičky..
O Balášově měření radši nic nevim, může být zavádějící. Z toho co jsem slyšel, si spíš na FTVS našel dobrý přivýdělek.
Další věc je, že dobrých adeptů do repre moc neni.
Přední místa v ČR, za hranicemi žádná sláva..
Jóóó cizí starosti na cizí hlavy..
Le big zloba macodpovědět 
          Re: Odborníci18:05:14 11.01.2018
Desetiboj zakázat! Hrozí nebezperčí zranění.
odpovědět 
           Re: Odborníci18:16:39 11.01.2018
Zranění hrozí i na chodníku, ale k účasti na 10boyi hlavně nikdo nikoho nenutí. A teď mě napadá - byl na něm někdy někdo z tolik testovaného TB týmu?
odpovědět 
            Re: Odborníci18:23:23 11.01.2018
K účasti v reprezentaci taky nikdo nikoho nenutí. Testování se netýká TB týmu, ale reprezentace. Zdaleka ne všichni reprezentanti jsou v TB týmu.
odpovědět 
             Re: Odborníci18:27:21 11.01.2018
Na nic z toho, co píšeš, jsem se ale neptal. Dej si nick "kolovrátek" nebo "zaseklá gramofonová deska".
odpovědět 
              Re: Odborníci21:11:16 11.01.2018
Nebudeš tomu věřit, ale ne vše nepodepsané píše jeden člověk...
odpovědět 

 Milý pane Hrozo,22:39:32 10.01.2018
Milý pane Hrozo, místo psaní nesmyslů a šíření nepravd, by bylo pro Vás i nás ostatní nejlepší, abyste si sjednal schůzku s panem Doc. Balášem a na vše se ho řádne vyptal. Tak se to totiž mezi slušnými lidmi dělá. Doc. Baláž je odborník a vědec uznávaný ve světě. U nás v ČR mezi lezeckou komunitou je značně nedoceněný. Jeho práce jsou citovány v mnoha odborných publikacích, ale hlavně je to osoba, od které byste se mohl učit nejen fyziologii sportovního výkonu, ale i slušnému chování a pokoře. Přeji hezký den při čtení dalších nenávistných příspěvků, které budou zajísté následovat... S pozdravem Miloš Kaláb.
Miloš Kalábodpovědět 
 Re: Milý pane Hrozo,00:46:44 11.01.2018
Mne by jako laika velmi zajímaly nepravdy a lži, které tady náš nejúspěšnější reprezentační trenér šíří. Mohl byste je pane Kalábe prosím aspoň nastínit?
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Milý pane Kalab00:54:37 11.01.2018
Ja to mam jinak. Kdyz mi poslete na sebe kontakt tak vam reknu par veci, ktere mohou zmenit vas nazor.Ale tady na lezci to zverejnovat doopravdy nechci. S pozdravem Libor Hroza
Lrhodpovědět 

 ...10:59:48 11.01.2018
Zajimalo by me, zda Tomas Binter ml. bude v danych testech patrit k nejvykonnejsim a nejlepsim. Ja bych rekl ze ano. Tudiz urcite do repre musi patrit! Skoda ze ta sila vzdycky na zavodech zustane v satne nebo na letisti nebo uz cestou na letiste... nebo ze by pri tech zavodech sila nebyla tim rozhodujicim faktorem? May the force be with you!
odpovědět 
 Re: ...12:06:44 11.01.2018
Ještě dotaz na svět. Jak testují mládež Rakušáci a Němci? Nedá se od nich ověřit zda je to zdravotně nebezpečné pro mládež? Ti přece tohle dělat musí taky.
Jinak pokud bude hlavní kritérium repre pořadí na závodech a testy by byly jen vodítkem progresu a trendu zlepšení výkonnosti, tak to beru. Holt testy k tréninku patří. Stačí se už jen pohádat co v testech mít a co ne.
Jinak pro Martina J. Asi to fakt není až tak jednoduché. Ale pustit to v této formě do světa, tak všechny výše uvedené příspěvky se dají očekávat.
jirkaodpovědět 
  Re: ...13:26:54 11.01.2018
tohle ti těžko někdo řekne, neboť o úrazech a jejich reálných příčinách, zvlášť když souvisejí se sepciální (a mnohdy "shora nařízenou") lezeckou přípravou, se mluví velmi málo a veřejně už vůbec ne.
odpovědět 

 Výsledky veřejně dostupné?12:24:06 11.01.2018
Budou výsledky veřejně dostupné, když už ten svaz jsme vlastně my a je to v oblasti, kde netransparentnost budí značné kontroverze?

Další dotaz je, když někdo bude mít zájem o vstup do repre, kde se dá nalézt přesná specifikace toho, co po nich ČHS vlastně chce a co od nich očekává? Na strankách ČHS nic konkrétního není, jen jakési neurčité popisu. Až to budí pocit, že ani samo ČHS neví co chce a spoléhá v tom na třetí stranu včetně interpretace výsledků.
odpovědět 
 Re: Výsledky veřejně dostupné?08:11:07 12.01.2018
No nevím lezení je taky i silový sport a určitě to není pro žádný sračky.Odkaz montana 2003 trenink Johna Gilla, jak asi trénovali bratři Hubertové, samé schyby, gymnastické cvičení, závaží a pod..Hlavně z lezců a hlavně z těch, kteří chtějí reprezentovat nedělejte dámičky, jinak to bude vypadat jako doposud.Je jasné, LRH se nelíbí ČHS a tak reje, někdy brečí, někdy si stěžuje a pořád dokola.No když už tak 20 let trénuje, tak by mě zajímalo mimo motyk a rychlosti.Koho on vytrénoval v soutěžním lezením nebo boulderinku, podotýkám netahejte sem motyky a rychlost ( to opravdu dělá jen pár lidí s porovnáním s normálním lezením )..toď vše
odpovědět 
  Re: Výsledky veřejně dostupné?10:26:01 12.01.2018
sHyby, bouderinG, toŤ...
a @ a . c zodpovědět 
   Re: Výsledky veřejně dostupné?10:27:18 12.01.2018
haha, opravujes cizi a sam delas chyby
odpovědět 
  Re: Výsledky veřejně dostupné?10:43:42 12.01.2018
Třeba mnohonásobnou mistryni ČR ve více disciplinách? ...když už tedy pomíjíš populární disciplínu, součást olympiády a nejpopulárnější v Asii.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Výsledky veřejně dostupné?11:48:41 12.01.2018
Trénoval Baláš nebo Binter někoho, kdo by dosáhl v jakékoliv lezecké disciplíně alespoň jednou na medailové umístění mezi dospělými?
odpovědět 
    Re: Výsledky veřejně dostupné?12:47:49 12.01.2018
Baláš není trenér. Pokud vím zabývá se popisem a mapováním charakteristik specifických pro výkonnostní lezce a hodnocením jejich vztahu k dosaženým výsledkům.
odpovědět 
   Re: Výsledky veřejně dostupné?15:22:45 12.01.2018
KT máš pravdu, ale pořád se jedná jen o jeho děti.Jestli vytrénoval někoho jiného, když už trénuje 20 let.Jinak si pořád myslím, že lezení je silový a dost náročný sport a když chceš být na špici(třeba reprezentovat), tak musíš makat i viset na lištách, shybovat a pak nastupuje,trenér,doktor,fyzioterapeut a kdoví kdo ještě.Ale základ je pořádná dřina, aby bylo z čeho ladit.Tak nechápu proč se někdo rozčiluje nad tím, že reprezentant by měl splňovat určitá kritéria.
odpovědět 
    Re: Výsledky veřejně dostupné?16:29:42 12.01.2018
reprezentant by měl mít v první řadě nějaké slušné výsledky. Takže kdo například min v 1 SP z 3(5) nedá semi by tam holt nějakou dobu nejel. Když by pak vyhrál MČR nebo celý ČP, tak to mohl zkusit zase znova. A buď by se tentokrát chytnul, a pohoda jazz, nebo zase pryč a trénovat.

K čemu jsou testy, když se tam pak závodník plácá věčně v poslední desítce.

Opakuju, testy jsou super věc, kvalitní příprava a plánování tréninku se bez nich neobejde a i Baláž věřím ví co dělá. Ale jako nim kriterium je to píčovina a zoufalost.
MModpovědět 
    Re: Výsledky veřejně dostupné?16:30:07 12.01.2018
reprezentant by měl mít v první řadě nějaké slušné výsledky. Takže kdo například min v 1 SP z 3(5) nedá semi by tam holt nějakou dobu nejel. Když by pak vyhrál MČR nebo celý ČP, tak to mohl zkusit zase znova. A buď by se tentokrát chytnul, a pohoda jazz, nebo zase pryč a trénovat.

K čemu jsou testy, když se tam pak závodník plácá věčně v poslední desítce.

Opakuju, testy jsou super věc, kvalitní příprava a plánování tréninku se bez nich neobejde a i Baláž věřím ví co dělá. Ale jako nim kriterium je to píčovina a zoufalost.
MModpovědět 
    Re: Výsledky veřejně dostupné?16:50:13 12.01.2018
Začnu odzadu. Ano, reprezentant by měl splňovat určitá kritéria. Tím hlavním by měly být výsledky na mezinárodních závodech. A ty ostatní už nejsou tak podstatná.
Já si o lezení myslím,že je to sport, který je tak troch podobný umění. Pokud nemáš v hlavě tvůrčí představivost jak poskládat svoje tělo mezi chyty namontované na stěnu.Tak jsi v pytli a žádná síla ti nepomůže. No a čím lepší představivost máš, tím menší sílu potřebuješ. Někdo sice cestu přeleze a málem si na ní urve prsty a jiný vymyslí fígl a ani se nenadře. A o tom to je.
A to, že trénuji jen své děti.
Znáš někoho jiného v českém lezení kdo by trénoval jakékoli nebo jen své děti od dětského věku cca 8 let až do dospělosti cca 30let a v dospělosti byli na absolutní světové špičce ve svých disciplínách?
LRHodpovědět 
     Re: Výsledky veřejně dostupné?18:20:13 12.01.2018
Že jsi své dvě děti dovedl tam, kde jsou, z tebe ještě trenéra nedělá. Aby ses mohl nazývat trenérem, bylo by potřeba, aby za tebou bylo trochu více závodníků a lépe rozprozstřených v čase. Se svými dětmi sis "sedl", ale jako trenér musíš umět pracovat s větší rozmanitostí, než je otec/dítě. Vzhledem k tomu, že jsi pár lidem radit zkoušel, ale dopadlo to vždy nedobře, a výsledky za tebou, (kromě tvých dětí) nejsou, trenérem bych tě opravdu nenazýval. Naopak, řekl bych, že se ukázalo, že nikomu jinému jsi moc poradit neuměl :-(
odpovědět 
      Re: Výsledky veřejně dostupné?18:47:58 12.01.2018
Tak jo. Máš pravdu. :-)
LRHodpovědět 
      Re: Výsledky veřejně dostupné?12:39:47 13.01.2018
To co píšeš dává svým způsobem smysl. Blbé ale je, že kolik lidí za posledních 10 let mělo podobné výsledky jako duo H+H? Adam ... a ... ? Takže beru námitku, že Hroza byl/je možná ze sportovního hlediska lepší rodič než trenér. Ale současně je potřeba i uznat, že jak není asi žádná trenérská megastar, tak v rámci ČR nikdo lepší prostě zatím nebyl. LHR měl odpovídající výsledky jen se svým potomstvem, ale měl je aspoň s někým. Ti ostatní je měli s kým?

Aby bylo jasno, tohle není nějaká adorace LHR, a pokud by někdo napsal, že je mezi slepejma jednovokým králem, tak to asi bude pravda. Jenže když nějakej s voběma vočima nikde ...
MModpovědět 
  Re: Výsledky veřejně dostupné?12:45:15 12.01.2018
Hele Toďe, nechceš raději odpovědět na otázku. Je vcelku jasná. Tohle své polemizování si rozjeď ve svém vláknu :)
odpovědět 

 Mne ...16:17:56 12.01.2018
by neskutečně pobavilo, kdyby jim Adam řekl, že jim na nějaké silové testy sere (že by je v pohodě dal je přitom jasné). A co dál? Vyřadili by ho z repre:-)?

Mně je jasný, že Adama to živí a navíc on není nějak zbytečně kontroverzní typ a spíš se snaží jít cestou nějakého konsensu, takže se to nestane, ale ... škoda ... byla by to docela prdel:-))). 
MModpovědět 
 Re: Mne ...16:46:47 12.01.2018
Jasně,adam jim na to pichá..ale jak už v diskuzi zaznělo..chs potažmo TB má páku přizpůsobit si repre dle sveho gusta a oblibencu..cestovka chs..a testy?:-) komedie..povině sdělovat konkurenci silné a slabé stránky..své nowhaw..
Zdendaodpovědět 
  Re: Mne ...18:12:16 12.01.2018
On je nějaký sport, kde šéf reprezentačního týmu nemá detailní přehled o jednotlivých členech, o jejich výkonech, zdravotním stavu, tréninku...?
odpovědět 
   Re: Mne ...18:49:42 12.01.2018
A proč by měl mít?
LRHodpovědět 
    Re: Mne ...19:49:01 12.01.2018
Nebo ne? To se mi nějak nezdá.. U nás, v tréningové skupině TBTkatering, nám trenér přeměřoval i penisy, aby měl přehled. Prý se to tak ve světě, v dobrých stájích, dělá běžně.
odpovědět 
    Re: Mne ...12:11:37 14.01.2018
Představte si to ticho kdyby lidé říkali jen to co vědí....
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Holé neštěstí
 Databáze cest:
Všechny cesty (151917)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Talweg VIIa Bielatal
Südostweg VI Bielatal
Na Vodítku VI Skály V Kokořínském Dole
Nestarej Se Kamaráde VIIb Skály V Kokořínském Dole
Nordostgrat 5b Zervreilahorn
Nově komentované:
Numero Uno 8A/8A+ Sněžník
Olymp 10 Súľov
Alter Weg V Bielatal
Západní Hrana VI Ostrov

 Nově v diskusi:
Re: Odkazy na nacismus | Re: Odkazy na nacismus | Re: Politizace horolezectví | vrácení materiálu | Re: Dolní žleb | Re: Dolní žleb | Re: Dolní žleb | Re: Dolní žleb | Re: Dolní žleb | Re: Dolní žleb |

 Nové komentáře:
Life is Porno | Diky za report/rozhovory | Pekne, pekne! | Re: Je mi líto | Re: Je mi líto | Re: Je mi líto | Re: Je mi líto | Re: Material | Material | Re: Je mi líto |

 Kde to vře:
SP v lezení na obtížnost Briançon, FRA (97)
Vojta Trojan vylezl své čtvrté 9a: cestu Pornographie v Ceuse (32)
HS zachraňovala českou horolezkyni ve Vysokých Tatrách (20)
SP v lezení na obtížnost Chamonix (20)
SP v lezení na obtížnost Chamonix (19)
Adam Ondra: podlepené lezečky můžou být lepší než nové (18)
Tvrdá dřina a pak slzy štěstí (13)
Video: Slack board na pražských mrakodrapech + base jump (9)
SP v lezení na obtížnost Briançon, FRA (9)
‚Nejvýraznější skála v Labských pískovcích‘ je na prodej (8)

 Nově v inzerci:
Scarpa Feroce 38 | Sparta Férové 38 | Práce ve výškách- montážní pracovník | Scarpa Triolet GTX | Lezečky na Pantheonu | Ostrov Tisá Rájec | STATICKÉ LANO-KARABINY-SMYČKY- PRO PRÁCE VE VÝŠKÁCH | ztracený průvodce | Ferratové rukavice | Dámské funkční tričko Brubeck, vel. L |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 696 
 Nevím 
 253 
 Ne 
 467 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.