LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12950
2.Trojan 12425
3.Vopat 11437
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 7606
2.Bloudek 7201
3.Mrklovský 7051

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5171 lezců
924541 cest
Nové přelezy:
Obladi Obl 9+
Menší Post 9
Jan Kareš 9/9+
Letzte Aus 10-
Ballermann 10
Slepá Ulič 10-
Mamon 9-
Těžká Kart XIa
Bellcanto Xa
Nanuk 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

CVK vyzývá vedení ČHS, aby zanechalo integrace ferratistů do ČHS

Centrální vrcholová komise (CVK) ČHS se shodla, že trvá na svém odmítavém stanovisku k začlenění ferratistů do struktur ČHS a "současně vyzývá výkonný výbor, aby zanechal svých aktivit směřujících k začlenění ferratistů do ČHS a k propagaci této turistické disciplíny".

Stanovisko přijala CVK na jednání minulou neděli 29.5. Bylo zveřejněno v zápisu, na který nás dnes upozornili členové CVK.

Dle zápísu se CVK věnovala i dalším bodům, ale záležitost kolem ferratistů je podle členů komise nejproblematičtější.Citujeme obsah plného znění zápisu:

1. Problematika ferratistů
Předseda CVK shrnul jednotlivé události týkající se této problematiky od minulé schůze CVK doposud. Konstatoval, že výkonný výbor dle svého zápisu ze dne 7.1.2016 neinicioval do této chvíle diskuzi s CVK o případných variantách řešení. K této problematice se vedla živá diskuze, na jejímž závěru se přítomní jednomyslně shodli na následujícím stanovisku - CVK trvá na svém odmítavém stanovisku k začlenění ferratistů do struktur ČHS. Současně vyzývá výkonný výbor, aby zanechal svých aktivit směřujících k začlenění feratistů do ČHS a k propagaci této turistické disciplíny.

2. Bouldering
Předseda OVK Labské pískovce J. Pleticha informoval o problémech s boulderingem ve své oblasti a v zastoupení i v OVK Jizerské a Lužické hory a konstatoval, že nechtějí v jednání s OP zastupovat boulderisty, nabízejí jim spolupráci. Předseda CVK ocitoval stanovisko nepřítomného M. Rottenborna za OVK Západní Čechy. K tomuto problému se opět vedla diskuse po které CVK dospěla k jednohlasnému závěru – zástupci OVK mají problém s nechutí boulderistů začlenit se do činnosti OVK a stávající představitelé OVK nejsou většinově schopni podchytit všechny aspekty této lezecké discipliny. Nemohou proto bez jejich součinnosti hájit jejich zájmy v jednání s OP. Proto CVK žádá VV, aby vyzval boulderisty k zapojení se do činností jednotlivých OVK.


3. Materiál
Předseda CVK podal informaci o telefonickém jednání se zástupcem Singing-Rocku s J. Keprtem,  který přislíbil, že nejpozději 31.5.2016 bude materiál rozeslán na jednotlivé OVK dle jejich požadavků.
Informoval o dodání klasických slaňovacích kruhů z MKT Chrudim také nejpozději v první polovině měsíce června.
Upozornil, že případné doobjednání materiálu ještě na tento rok by měli předsedové dodat do konce června 2016.
Byla diskutována problematika některých nových jistících prvků s odmítavým stanoviskem přítomných členů k jejich použití.
Předseda CVK rozdal obdržené vzorky „tekutého magnézia“ k otestování. Příslušní předsedové OVK podají své vyjádření do konce června 2016.


4. WEB ČHS – skály ČR
Předseda CVK tlumočil několik poznatků od správce webu Skály ČR Petra Jandíka
spolupráce s německým webem (Jorg Brutscher) – od kterého získal souřadnice GPS, k některým lezeckým objektům, k čemuž se přítomní ohradili s tím, že není zaručena správnost a stejně by tyto údaje museli prověřovat.
uvedení německých názvů věží na webu s případnou německou vlaječkou – přítomní také negovali a připouštějí tuto možnost pouze u starých původních názvů.
Návrh P. Jandíka, aby prvovýstupy byly schvalovány v kratších termínech nebo ihned vystaveny na webu, tak jako na Skalních oblastech. Tento návrh nebyl schválen, v minulosti se informace získané z vrcholových knížek objevovaly až v nově vydaných průvodcích a tento časový interval byl rozhodně delší.
J. Pleticha prezentoval přítomným postup při zadávání nových cest na web Skály ČR
K. Berndt vyzval k aktivnější spolupráci s webem, v současné době spolupracujeme na tvorbě seznamu lezeckých sektorů jednotlivých oblastí v duchu „ jeden sektor – jeden správce „. V úterý 31.5.2016 bude s P. Jandíkem tuto problematiku řešit a následně oznámí zjištěné nedostatky jednotlivým OVK.

5. Zahraniční lezci
Předseda informoval o tom, že dostává zprávy z jednotlivých oblastí o nekalých praktikách zahraničních lezců. Požádal předsedy OVK o informace, pokud k tomu dochází i v jejich oblastech. Na základě dodaných informací předseda CVK ve spolupráci s VV ČHS bude o tomto stavu informovat okolní horolezecké svazy s žádostí o pomoc při řešení této situace.
Předseda předal předběžnou informaci od předsedy ČHS o příhraniční spolupráci hrazené granty z evropských fondů. Naskýtá se i možnost využití financí na údržbu skal. Týká se to OVK Severozápadní Čechy, OVK Tisá, OVK Labské pískovce a OVK Jizerské a Lužické hory. S předsedy těchto oblastí tato problematika bude ještě diskutována předsedou ČHS.

6. Školení
Školení správců skal se bude konat 17.9.2016 v Prachově. Bližší informace budou poskytnuty v dostatečném předstihu na webu ČHS případně mailem. Předseda CVK připomněl, aby předsedové OVK prověřili proškolenost svých správců skal.

Předseda CVK navrhuje termín příští schůze CVK na 12.11.2016 v PrazeViz:

Zápis z jednání CVK 29.5.2016

sth   [úpravy] 13:10 03.06.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 hovada14:44:44 03.06.2016
Text komentáře je pro vulgrání, urážlivý nebo nezákonný obsah skrytý.
Anonymodpovědět 
 Re: hovada15:28:12 03.06.2016
Jak chceš dodržovat pravidla když neznáš ani pravidla svého rodného jazyka?
odpovědět 
  Re: hovada15:39:18 03.06.2016
S hromosvoďákama nechci mít nic společného, jak budou v ČHS tak nám budou dělat akorát ostudu, budou všude tlouct ty svoje železný tyče a po nich skákat jak opice. Ostuda horolezectvi! Ať jsou do p..... osilovny.
Lukášodpovědět 
   Re: hovada15:55:49 03.06.2016
Hromosvodáři jsou v UIAA, maj tam svou komisi. Pokud nebudou v ČHS, bude chtít za Česko do UIAA další svaz. V zahraničí jsou hromosvodáři zpravidla pokryti národním alpinistickým svazem. Označovat ferraty jako turistiku je poněkud nepřesné. Jsou ferraty, které pojem turistiky o dost překračují.
odpovědět 
    Re: hovada01:28:20 04.06.2016
Ano.. v extrémních případech se dostávají až do sféry prolézaček
odpovědět 
    Re: hovada14:51:16 06.06.2016
to, co považují ferratisti za extrem, předváděla moje babička ještě v pětasedmdesáti letech při česání jablek. to, že (jestli je to pravda) mají ferratisti oddělení v rámci UIAA, považuju jen za ostudu organizace zastřešující na mezinárodní úrovni lezení a horolezectví
odpovědět 
     Re: hovada15:33:40 06.06.2016
Babicka ma asi hodne silne silne bicaky a zada (a nebo si nikdy zadnej extrem nezkusil ;)).
Mimochodem, se nejak opakujes. S tim uz jsi tu strasil i minule.
odpovědět 
      Re: hovada08:23:34 07.06.2016
už minul, máš pravdu - a přesto jsou stále lidi, kteří ty nesmysly někam tlučou - nejnověji skalní město u Stříbrné - ano tam se taky leze (lezlo)
odpovědět 
       Re: hovada09:58:38 07.06.2016
Po čem je poptávka, k tomu je zákonitě nabídka. Lidí, co jsou schopní lézt ferraty je asi ak desetkrát víc, než lidí schopných lézt lezecké cesty a ferraty vznikat asi budou. Takže je prozíravé aby tyhle lidi ČHS podchytil, protože metodicky je tam s lezením hodně styčných bodů. Navíc by začleněním ferratisů mohl mít alespoň určitý vliv na to, kde ferraty vzniknou a silou členstva lobovat u orgánů, které stavbu ferrat schvalují, aby se předešlo excesům jako Kočičáky a došlo se k nějakým přijatelným řešením, jako je třeba Vodní brána.
Stanovisko CVK je v této souvislosti prudérní a zpátečnické, ve výsledku může vést jen k tomu, že ferratisty podchytí někdo jiný, kdo nemá zájem chránit lezecké terény. Takže se dá říct, že CVK tímto stanoviskem v podstatě řeže větev, na které sedí a doufám, že VV této nátlakové skupině nepodlehne.
odpovědět 
        Re: hovada10:40:35 07.06.2016
Nechceš se podepsat, když jseš tak chytrej?
Bídaodpovědět 
        Vysvětlení10:43:39 07.06.2016
Pro ty, co nechápou, nebo nechtějí chápat.
1. Ferraty - už lezci sami jsou ve střetu s OP. Pokud by OVK měly zastupovat i ferratisty v rámci ČHS, podílely by se na přivedení mnohonásobně většího počtu lidí do dosud málo navštěvovaných míst. Míra poškození je závislá na podmínkách v té které lokalitě. Ferrata na pískovci je prasárnou sama o sobě. Pastýřák je výjimkou, je to ve městě, je to "šrot" a chráněné organismy mají v okolí mnohem lepší podmínky na velké ploše. Opravdu si nedovedu představit situaci, že by OVK měly obhajovat ferratu v NPR. Vedení ČHS zatím neobjasnilo, jak si spolupráci představuje, ale i podle zápisu posledního jednání VV si připravuje mediální půdu - viz. "nevinný" dotaz na ferraty a bouldering v Jihočeském kraji.
2. bouldering - má úplně jiná specifika než lezení s lanem. V chráněných územích přivádí lidi na mnohem větší plochu. Mnoho bouldristů nerespektuje ani ty nejzákladnější zásady pobytu a činnosti v chráněném území, nebo dokonce jen v lese. 2. místopředseda je jim asi vzorem... Bouldering je lezeckou disciplínou, o které ČHS tvrdí, že ji zastupuje. Kde a jak? Sami bouldristé by se měli lokálně zapojit a hlavně si vytvořit vlastní pravidla, aby měli na ta jednání vůbec něco v ruce. Opět se nedivím, že za bouldristy OVK odmítají kopat. Cest je několik. Od ilegality až po oficiální výjimky, nebo naopak plošné zákazy jako je tomu v CHKO Kokořínsko.
5. Zahraniční lezci - ČHS by měl na podnět CVK informovat lezecké organizace sousedních zemí, aby přetlumočili svým krajanům, že i ČR je civilizovaná země patřící do Evropy, kde se nejezdí auty do lesa za zákazy vjezdu a kde se v chráněném území nedělají technoparty apod.
Pokud se někomu tyto body zprávy zdají nedemokratické a patřící do doby před 27 lety, tak by si měl dát na hlavu obklad, nebo možná mlátit hlavou o zeď, aby se mu rozsvítilo.
OVK jsou ohledně skalního lezení v přírodě základním stavebním kamenem struktury ČHS, které zastupují jednotlivé skalní oblasti a místní lezce. Právě ony jsou v jednání s OP, místními obyvateli apod. ČHS by je měl jen právně zastřešit a poskytovat podporu. Pokud shora přichází něco, co se místním lezcům nelíbí, tak výsledkem je současný stav a vůbec se nedivím, že se vůči některým věcem OVK veřejně vyhradily.
Bídodpovědět 
         Podpis10:44:41 07.06.2016
Vypadlo mi "a", tak sorry ;-)
Bídaodpovědět 
         Re: Vysvětlení11:42:25 07.06.2016
S tím vším co píšeš se dá souhlasit a není to v rozporu s tím, na co odpovídáš.
Pokud by ČHS zastřešoval i ferratisty, musel by buď posílit stávající OVK, nebo vytvořit strukturu podobnou OVK spolupracující se skalními lezci. V podstatě podobný vzorec jako s boulderisty.

Díky náboru nových členů by snad na to nějaké peníze mohl mít.

Prosazování ferraty v NPR by zajisté ČHS nedělal, protože právě ví, jaké je prosadit tam lezení a že návštěvnost ferraty je mnohonásobně vyšší.

Ve tvé odpovědi ale chybí reflexe toho, že po ferratách je poptávka, a to silná a budou vznikat s ČHS i bez něj. Když budou vznikat bez ČHS, nebude mít na jejich provedení a umístění vůbec žádný vliv. Když s ČHS, nějaké filtrace nesmyslů by se snad dosáhnout dalo.
Nouzeodpovědět 
          Re: Vysvětlení12:07:20 07.06.2016
Palec nahoru pro Bídu s Nouzí !
macaodpovědět 
          Re: Vysvětlení00:30:35 08.06.2016
S kým je předseda ČHS na fotce ze setkání ferratistů? S Čokařem. Kde chce dělat Čokař ferratu? V NPR Jizerskohorské bučiny.
Bídaodpovědět 
           Re: Vysvětlení07:36:00 08.06.2016
No tak to je vážný! Předseda našeho spolku by se neměl nechat fotit s kdejakým čočkařem.
Macaodpovědět 
            Re: Vysvětlení09:21:55 08.06.2016
Ať se fotí, s kým chce. Určitě mu tam promlouval do duše.
Bídaodpovědět 

 Proč je info zde a ne na Webu ČHS15:36:17 03.06.2016
Jen doplním, že bylo snahou členů CVK aby byl tento zápis uveřejněn i na titulní straně webu ČHS, avšak sekretariát to odmítl.

Holt asi tak nějak vypadá demokratický způsob řízení ČHS na Bloudkův způsob…
JiBodpovědět 
 Re: Proč je info zde a ne na Webu ČHS15:54:14 03.06.2016
Jirko, to jako fakt? Jestli jo, tak chápu tu protiakci, jak to Jeník rozeslal všem webům. Ale je to dost průšvih.

Dokud kverulují jednotlivci, tak se to dá nějak okecat, že to jsou prudiči a že nemají mandát a vůbec ať jdou do háje, ale když už je v takovém umlčovacím procesu i jeden ze dvou nejvýznamnějších orgánů ČHS, tak to už je síla.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Proč je info zde a ne na webu ČHS17:00:45 03.06.2016
Ono je to v duchu „dobrých tradic“ ČHS ala chytrá horákyně.

Zápis samozřejmě ve složce CVK založený je – to aby se nedalo říct, že na webu ČHS není, ale nebylo umožněno jej dát na titulní stranu webu ČHS tak aby si členové mohli všimnout, že CVK má odmítavý postoj vůči vlivové části VV v záležitosti začlenění feratistů do struktur ČHS.

VV naopak hodlá organizovat propagační akce této turistické disciplíny. No a postoj CVK ji v tomto kříží plány a tak se jej snaží ututlat a ignorovat.

Schválně, kdo z novinářů zajímajících se o dění v ČHS si pravidelně projíždí jednotlivé záložky odborných komisí a zkoumá kde přibyl jaký zápis a co podstatného v něm je? Dovolím si tvrdit, že žádný a což teprve řadový člen…

Každý spoléhá na to, že ty podstatné věci jsou na titulce webu a nebo alespoň tam je na ně odkaz.

Od toho si taky členové ČHS aktivují zasílání neuslaterů, že.
JiBodpovědět 
   Re: Proč je info zde a ne na webu ČHS17:09:41 03.06.2016
Schválně občas to dělám :-) A myslím, že nebudu sám :-) Ale samozřejmě to mělo být v newsletteru i na homepage, jako všechny novinky.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Proč je info zde a ne na webu ČHS17:37:32 03.06.2016
Vzdyt je to fuk.. Na stranky CHS stejnak nikdo neleze.
odpovědět 
    Re: Proč je info zde a ne na webu ČHS23:17:36 03.06.2016
Tak to jsi patrně ona pověstná výjimka potvrzující pravidlo. Soudím alespoň podle toho, že až do mého článku před VH upozorňující na snahy VV integrovat dráteníky do struktur svazu a odmítavém stanovisku CVK o tomto žádný novinář z lezecké branže neinformoval. A když jsem na toto téma komunikoval s šéfredaktorem(!) lezce Jirkou Sikou, tak přiznal, že o tom sám do vyvěšení mého článku nevěděl.
JiBodpovědět 
     Re: Proč je info zde a ne na webu ČHS23:43:48 03.06.2016
Ona je to totiž taková marginálie, spíš blbost, která nikoho moc nebere, proto se o tom nepsalo až do doby, než se na tom ukázal rozpor mezi VV a CVK. To je jiná káva. Myslím, že já jsem se o tom vloni zmínil v nějakém shrnujícím textu jednou větou a něco jsem k tomu řekl do rádia na půl pusy.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Proč je info zde a ne na Webu ČHS19:42:33 03.06.2016
No ale čemu se divíte? Začlenění feratistů pod ČHS přinese nové členy. A o ty jde. Svaz za své současné koncepce potřebuje členů co nejvíce, jinak se neufinancuje. A odpor CVK? Koho zajímá? Tady jde o další směřování svazu a není možné brát ohledy na jednotlivé části. To si pak stejné podmínky a výzvy budou psát překližkáři? Takže každá část by se měla starat o sebe, způsob vedení jste si odsouhlasili (co jiného jste od profesionalizace čekali?), takže do celkové koncepce a celkového vedení ČHS nemá žádná ze složek co mluvit. Nevím, jakým právem jakákoliv část ČHS požaduje nezačlenění feratistů. Do toho nemá CVK co mluvit, má svoji oblast, o kterou se má starat, a tou začlenění nebo nezačlenění jakéhokoliv dalšího spolku není.
odpovědět 
  Re: Proč je info zde a ne na Webu ČHS19:55:25 03.06.2016
Co to placas za pi...iny, ze se neufinancuje. Vzdyt ma dvakrat vetsi rozpocet nez kdysi, kdy jeste mnohem vice podporoval lezeni. Tohle je obycejna nenazranost Hobla, kterymu uz nestaci to co si ze svazovyho rozpoctu bere a chce vic.
odpovědět 
   Re: Proč je info zde a ne na Webu ČHS20:47:04 03.06.2016
Netvrdím, že se neufinancuje svaz jako takový. Na předmět činnosti by peníze bohatě stačily, od skal po závodní lezení a repre. Ale co když peníze začne "žrát" aparát a řízení? Když budou větší příjmy, finance na činnost budou stále zhruba stejné, ale vedení zbude více peněz. A začlenění feratistů v souvislosti se státními příspěvky na členy... Svaz prostě potřebuje členy a jejich získávání má prioritu, ne klasická činnost. Proto také nastal odklon od klasických hodnot a klasického lezení k podpoře překližky nebo třeba právě ferrat. Prostě svaz jde jako firma po zisku a jde tam, kde je ten zisk největší. Tedy masové záležitosti. A právě jednou takovou začínají být i ferraty.
odpovědět 
    Re: Proč je info zde a ne na Webu ČHS21:01:23 03.06.2016
Každá tisícovka nových členů umožní zvednout gáži předsedy svazu zhruba o 10 tis měsíčně. To je motivace jako hrom....
odpovědět 

 Velebnosti to je hnus...19:44:11 03.06.2016
Interní cenzura a umlcovani svych vlastnich partaku...hnus, doufam ze o takto zavazne záležitosti bude možnost hlasovat na VH. Pokud ne, automaticky rusim clenstvi naseho oddilu v CHS. A verim ze pri tomto trendu nebudeme jediní...pochopte ze v CR pro feraty misto neni. Neco jako organizace "feratistu" by mela spadat pod odbor VHT KČT - kteri na to maji svoje kurzy, minima a leta propracovanou metodiku a aktivne na feraty chodi. Do CHS dratenici nepatří!
Petr J.odpovědět 
 Re: Velebnosti to je hnus...20:26:58 03.06.2016
Takhle je budeš mít pod kontrolou.
Elementodpovědět 
 Re: Velebnosti to je hnus...21:56:32 03.06.2016
Ten pocit že horolezci jsou něco víc než turisti je hodně rozšířený. To fakt nikdo nevěříte že na ferraty chodí horolezci třeba když je restday, k sestupu nebo si prohlédnout kudy vede cesta? CVK si myslí že jim skály patří a pak dochází k těmto situacím. Což JiB dokáže skvěle využít ve svém svatém boji proti ČHS.
odpovědět 
  Re: Velebnosti to je hnus...22:32:15 03.06.2016
Jde o to, že v ČR není prostě pro feraty místo. Feraty jsou alpská záležitost, kde mají prostor i opodstatnění. Ne v Jizerkách, Ádru, Hrubici atd.
Tomodpovědět 
  Re: Velebnosti to je hnus...07:49:25 04.06.2016
Nejde o to kdo je víc...nikdo není víc, jsou to dvě naprosto odlišné disciplíny. Ať je to jak chce, kletersteigy patří odjakživa do sekce VHT. A ať už feratisty do ČHS ano nebo ne, nelze to dělat tímhle ututlávaným způsobem bez diskuze. To že se snaží skrýt názor jednoho z nejdůležitějšíh orgánů jako CVK - to je pro mě jasný signál, že se děje něco co není úplně OK. Když na titulní straně ČHS webu může viset každá kravina o proběhlém školení a soustředění repre, proč tam nemůže viset zápis z jednání CVK? Myslím že je to pro spoustu obyčejných řadových členů zajímavější čtení než kolik bylo na Škrovádě lidí se učit jistit.
Petr J.odpovědět 
   Re: Velebnosti to je hnus...08:34:48 04.06.2016
Zrovna tenhle zápis není zrovna nejlepší čtení. CVK nechce feretatisty nechce bouldrysty a k tomu jim ve skalách dělají bordel cizinci. Nikde ale není náznak řešení.
odpovědět 
    Re: Velebnosti to je hnus...09:05:25 04.06.2016
To jsou samé prohlášeni, něco jako za bolševika "my pražští intelektuálové se distancujeme od reakconistických živlů, kteří svou činností podrévají základy našeho sociálního státu". No nic, ono obecně v EU se to bolsevikama jenom hemží.
Elementodpovědět 
    Re: Velebnosti to je hnus...09:13:42 04.06.2016
Znáš stav v nějaké OVK? Víš kolik lidí se do těchhle činností zapojuje? CVK naprosto správně volá po zástupcích boulderingu a jejich zapojení do činností OVK - to je myslím jasně řečené řešení. A ferratisté? Nemají s OVKčkama co společného. V ČR tam kde se leze a lezlo, již z principu pro ferraty není místo. Pokud je někde nějaký kus zeleniny kde je potenciál na 30 metrů drátu a nikdy se tam nelezlo, není to záležitost CVK, OVK ani ČHS. Je to záležitost jedince co chce drátovat a příslušného správního orgánu. Neznám ani jednu lezeckou oblast v ČR kde by byl sebemnší potenciál pro logickou linii ferraty a neznehodnotil u toho stávající lezeckou cestu.
Petr J.odpovědět 
     Re: Velebnosti to je hnus...09:32:59 04.06.2016
Vodní brána, Děčín - pastýřská stěna?
odpovědět 
      Re: Velebnosti to je hnus...15:01:39 06.06.2016
Doplnil bych ho. Všude kde jsou v Česku "ferraty" se lezlo, nebo by se mohlo lézt s lanem.
odpovědět 
       Re: Velebnosti to je hnus...15:34:44 06.06.2016
A take, vsude kde jsou cesty pro lana, by mohly byt ferraty.
odpovědět 
       Re: Velebnosti to je hnus...18:22:19 06.06.2016
Konkrétně ferrata Vodní brána vede kolem docela hezkých cest na lezení s lanem a vzájemně se neruší.
odpovědět 
     Re: Velebnosti to je hnus...10:11:39 04.06.2016
No a co s tím ferratisti? Naopak, kdyby byl samostatný svaz feratistů, mohou se logicky dožadovat omezení skalních lezců. Já kdybych chtěla tahat ferraty, tak lezce beru jako škodnou, která mi blokuje zajímavá místa. A šel bych po legitimitě toho blokování, na základě čeho oni mohou a já ne a podobně. A časem bych na některých místech určitě po oficiální linii vyhrál.

No a další věcí je, co do toho má co mluvit nějaká CVK. Jsme členem ČHS, ale abych zjistil, co je CVK zač, musel jsem si to najít. Centrální vrcholové komise je podpora a koordinace veškerých aktivit týkajících se provozování horolezectví ve skalních oblastech České republiky.

Tolik citace z webu. Ale třeba závodní lezení lezení nemá se skalním nic společného, to samé třeba bouldering. Prostě ať se cvk stará o svoje... hm, co vklastně?... a nemluví do věcí, do kterých ji nic není. Je potřeba si uvědomit, že s rozvojem lezení a rozvojem mnoha aktivit, které se lezení nějak dotýkají, se čistě skalní lezení v klasické podobě stane menšinovou záležitostí s minimální prioritou. Zajímavá bude překližka, sportovní oddíly, feraty a hlavně vznik lezeckých parků. Tam budou lidé, tam budou peníze. A skalní lezení se naopak stane zátěží, neb bude peníze pouze spotřebobávat. Zatím je procento skalních lezců jako členů poměrně vysoké, ale jak poroste nová generace, která je členem ČHS, ale jen proto, že třeba chce na závody nebo do lezeckého parku nebo chodí do nějaké oddílu se zázemím na lezecké stěně, poměr se bude měnit. Podle mne při současném směřování svazu a potřebách členů do budoucna nebude mít skalní lezení v ČHS moc prostoru, hlavní těžiště bude v organizaci a koordiaci projektů pro hobíky a masy... Ti peníze přinesou, kdežto tradiční skalní lezci je spíše jen spotřebovávají.
odpovědět 
      Re: Velebnosti to je hnus...10:52:44 04.06.2016
To, co píšeš, má hlavu a patu. A je klidně možný, že to tak dopadne. V tom případě, pokud ještě budu s to natáhnout ruku po chytu, zakládám nezávislej spolek skalních a pískovcovejch lezců a budu čekat, kolik lidí se přidá. Dva určitě, a to na spolek stačí :)
A bude klid ;)
P.S. V ČHS už rok nejsem, ale náš oddíl zatím jo. Pak by nepochybně už nebyl.
odpovědět 
       Re: Velebnosti to je hnus...12:13:29 04.06.2016
No... Jenže tohle jsem psal už nějakou dobu zpět, že závodní lezení, v širším pojetí překližkáři a masoví lezci, pro které je základem překližka a lezecké parky, do svazu nepatří a měli by mít svaz samostatný. Bylo by to lepší pro obě skupiny, jsou to dvě úplně odlišné a neslučitelné činnosti. A ČHS by si měl nechat skály a vše, co s tím souvisí. Na to, pro co je ČHS opravdu potřeba, nemusí být žádná velká megaorganizace, skoro si myslí, že menší společnost sestávající z CVK, by práci odvedla lépe. Jenže ČHS se závodního lezení a hobíklů vzdát nechce, je to zlaté vejce a je v tom z hlediska peněz budocnost, a současný rozvoj ČHS je možný pouze do překližky a hobíků a komerce (směrem do tradičního skalního lezení nový potenciál k rozvoji a zvýšení počtu členů a příjmů nevidím, ba právě naopak), takže to nakonec dopadne tak, že Český horolezecký svaz bude zastupovat překližkáře a závodníky, kteří o to nestojí a bude dělat komeční akce pro hobíky, a skalní lezci se trhnou a budou mít něco nového. Ostatně ono to z dlouhodobého hlediska ani nejde, aby svaz hájil zájmy třeba tří skupin, jejichž zájmy jdou proti sobě, viz skalní lezci a feraty nebo skalní lezci a překližkáři. Jenže třeba konflikty feratisti a překližkáři problém nebudou, takže postupně jako nejproblematičtější část ČHS vidím právě skalní lezce. Pokud ti by ve svazu nebyli, řada problémů by byla vyřešena :-) Z hlediska příjmů a profesinalizace je skalní lezení, zejména klasické třeba na písku, mrtvá věc, která bude jen na obtíž.
odpovědět 
       Re: Velebnosti to je hnus...12:21:10 04.06.2016
A ještě přidám maličkost - píšeš, že bys založil novou organizaci a nebyl bys členem ČHS. Jenže jsi ve stejné pozici, jako závodníci. Nechceš být členem ČHS, nepotřebuješ svaz, nelíbí se ti, co se tam děje, ale členem být musíš, jinak nemůžeš ven na závody. A i když bys byl proti ČHS sebevíc, tak pokud budeš chtít lézt na místech, kde má ČHS výjimku, členem budeš muste být. Určitým řešením by bylo, kdyby se na jedné straně domluvili majitelé komerčních stěn a odmítli spolupráci s ČHS a organizaci závodů, a na straně druhé kdyby CVK byla schopná jednat samostatně a vyjednala si výjimku pro svoji novou organizaci. Pak by okamžitě byl ČHS zbytečný a byl by tu prostor pro nové a moderní organizace, které by opravdu plnily to, co mají - nová organizace od CVK by se zabývala skalami a byla by schopná ručit za své členy, nová asociace překližkářů (se zastoupením majitelů komerčních stěn) by disponovala moderním zázemím a vším potřebným pro rozvoj překližkového lezení a lezení jako zábavy pro hobíky. A zmizela by vzájemná konkurence a nevraživost uvnitř jedné organizace.
odpovědět 
        Re: Velebnosti to je hnus...16:36:11 04.06.2016
Vám pánové a dámy nějak nedochází, že ČHS jsme my? Že na nás záleží, co chceme a jak to uděláme? Výkonný výbor je jen převodová páka.

(Vaše vyprávěnky o oddělení nějakých organizací jsou stejné hlouposti, jako že se Británie má oddělit od EU, nebo že by nám bez Unie bylo lépe.)
Kuba Turekodpovědět 
         Re: Velebnosti to je hnus...17:29:00 04.06.2016
No ono vlastně potvrzuješ to, o čem píši. To "my" je kdo? Nezáleží na tom, co chceme "my", záleží na tom, pro co bude hlasovat většina. A se změnou složení členské základny... Kdyby většinu tvořili tradiční skalní lezci, tak ok. Ale členská základna se mění, vyrůstá nová generace, která má vztah k lezení jiný, svaz bere členy kde se dá, k lezení venku ani nemusí mít žádný vztah, spolu s profesionalizací jde ruku v ruce i politikaření...

Národ jsme také my a podívej se, kdo nám vládne, koho si volíme, jaké potraviny se tu prodávají, kolik platíme.... A to samé bude ČHS. Svaz přád budeme my, ale ale způsob řízení a orientace svazu se změní, musí. Jinak by svaz změny trendů ve společnosti nepřežil. To by vlastně pak ani nemuselo následovat odtržení, protože změna by vznikla tak, že svaz jednoduše zanikne a na jeho místo se postaví organizace jiná. Důvod, proč se tak nestalo, není úžasnost ČHS, ale málo peněz v v tomto sportu, takže se to zatím nikomu nevyplatí. Ale až to jednou nastane a někoho napadne, jak z lezení vytřískat víc, archaická organizace jako je ČHS si ani neškrtne. Budeme se hádat o Binterovu licenci, mágo na písku a kus drátu na skále a život půjde vesele dál, jen jinde.
odpovědět 
          Re: Velebnosti to je hnus...18:28:38 04.06.2016
A nemohli by kluci z CVK vysvětlit proč tak usilovně brojí proti ferratistům? Proti ferratam bych ještě pochopil. Nikde jsem nenašel jediné vysvětlení.Jen je nechceme ve svazu a basta. Může někdo uvést důvody proč by svaz nemohl dělat třeba metodiku pro tohle odvětví? Řeči o tom že to není příbuzný sport mě baví,plavecky svaz taky zastřešuje akvabely.:-)
odpovědět 
           Re: Velebnosti to je hnus...14:58:50 06.06.2016
Akvabela a plavec se mohou v bazenu střídat, lezec si už nezaleze, když se udělá ferrata. pokud možno se čtyřmi variantami

Logicky nechci ferratistu, když mi zničí moje hřiště.
odpovědět 
            Re: Velebnosti to je hnus...16:22:52 06.06.2016
Stejne tak, ferratista uz si nezaferratuje, kdyz mu piskoviste zabere lezec.
Ale vzdy me tyhle placky nad ferratama v mistech, kde jsou lezecke cesty pod nanosem mechu, lisejniku apod. a kde lezce clovek skoro nikdy nepotkal, pobavi.
odpovědět 
           Realita15:10:16 06.06.2016
Ať se mi to nelíbí, ferraty navštěvují i horolezci: budoucí, současní i bývalí. A nezačlenění ferratistů pod ČHS je strkání hlavy do písku. Jiná věc je používat při dělání ferrat hlavu a pokud možno nedělat nové za každou cenu a ve skalách kde se leze. Bohužel většina tvůrců ferrat jsou právě správci skal a horolezci sami. Podmínil bych vznik nových ferrat souhlasem místní OVK i CVK. Veřejný proces s kolečkama jednání asi něco jako když se hledalo místo pro památník v Tisé. To bylo křiku panečku!
odpovědět 
            Re: Realita08:26:13 07.06.2016
horolezci hrajou taky (občas) fotbal a stejně se nesnažíme udělat fotbalovou sekci ČHS
odpovědět 
          Re: Velebnosti to je hnus...19:04:33 04.06.2016
No já jenom, že idea, že se někdo odtrhne a bude líp, prostě sama o sobě nefunguje. Ano, volíme si někdy do vedení blby, zloděje a lháře, jindy rozumné lidí i altruisty. Bude líp?
Kuba Turekodpovědět 
           Re: Velebnosti to je hnus...20:13:00 04.06.2016
Ale já nepsal o tom, že se nědo odtrhne. Já psal o tom, že pokud to takto půjde dál, může přijít nová organizace, která současný ČHS nahradí, minimálně v oblasti překližky a závodů. Já nijak nezpochybňuji roli ČHS ve skalním lezení, ale zároveň je to oblast nelukrativní. A na poli překližky a závodů ČHS absolutně selhává, bohužel je to právě oblast, kde ty peníze jsou. Svaz k tomu všemu přistupoval jako spolek horolezců, ale za současného boomu lezení a odobných aktivit je potřeba přístup jiný. Neříkám, že se někteří nesnaží, třeba právě Resch nebo Bloudek, ale jednak ze strany dlouholetých členů za to sklízejí kritiku a jednak je otázkou, zda na to současní lidé ve svazu mají. Opět to neber jako kritiku, ale podívej se na naši repre a naše závody a obecně výsledky a celkově spolupráci s komerčními objekty, které mají na poli překližky vliv největší.
odpovědět 
            Re: Velebnosti to je hnus...20:34:51 04.06.2016
Tak dobře, když chceš slovíčkařit, tak neodtrhne, ale usápne si kus sportu, který obhospodařuje ČHS.

Ohledně slov "absolutně selhává" bych byl velmi opatrný. ČHS dělá mnohé věci špatně, ale rozhodně to není absolutní propadák. Ten bys teprve viděl, kdyby Valná hromada řekla: kašleme na závodníky, ať si dělají, co chtějí sami.

Jako kritiku Tvoje slova samozřejmě neberu, protože se mě to týká pouze jako prostého člena ČHS. Navíc já i náš oddíl jsme pro toto vedení nehlasovali.

Do spolupráce s komerčními subjekty nevidím, ale propagaci vidím jako velmi špatnou především ve skalním lezení a na překližce.

Pokud se navážíš do naší repre, tak máme mistra světa na lano (opakovaně), vítěze svěťáku v boulderingu, jednoho ze tří nejlepších skalních lezců světa, aktuálně dva chlapy v absolutní boulderingové špičce, jednoho muže v absolutní světové špičce na rychlost, ženu která vítězí v nejprestižnějších drytoolingových závodech a kosí nejtěžší cesty na světě.
Kuba Turekodpovědět 
             Re: Velebnosti to je hnus...21:15:33 04.06.2016
Ano, máme takto schopné. Ale jaký podíl na jejich výkonech má ČHS? Jaký podíl na výkonech Lucku Hrozové a Libora Hrozy má ČHS? Chlubí se jimi v ročence, to ano. A že jsou členy? Ano, musí. A to je jedna z věcí, o kterých jsem psal. Pokud někdo chce být dobrý, musí si pomoci sám, svaz mu neposkytne prakticky nic. Ale když se pak někdo navzdory podmínkám, které i nás panují, dostane nahoru, svaz se tím chlubí jako svým úspěchem. Takže já se nenavážím do špičkových výsledků konkrétních lidí, ale do systému, který tu v této oblasti funguje. Ale samozřejmě pokud mi uvedeš pár příkladů, že na výkonech Lucky Hrozové má zásadní podíl třeba systém soustředění nebo tréninkový program našeho šéftrenéra Tomáše Bintera, rád se omlouvím. To samé platí u Ondry. Pokud můžeš napsat, jak Ondrovi se zázemím a trenérsky pomohl ČHS, budu jedině rád. Jak tu funguje třeba péče o talenty a jejich rozvoj? Povím ti to - nijak. Když budeš dobrý, rádi se pochlubíme, ale pomož si sám.
odpovědět 
              Re: Velebnosti to je hnus...00:14:54 05.06.2016
Napsal jsi tohle: "...ale podívej se na naši repre a naše závody a obecně výsledky..." Tak na to jsem reagoval.

Ohledně podílu ČHS na reprezentačních výsledcích máš samozřejmě pravdu.
Kuba Turekodpovědět 
              Re: Velebnosti to je hnus...15:03:26 06.06.2016
I AO leze na materiálu osazeném a dotovaném pomocí ČHS. Třeba.
odpovědět 
               Re: Velebnosti to je hnus...21:09:47 06.06.2016
A právě kvůli tomu je nejlepší :-D :-D :-D :-D :-D
Bídaodpovědět 
                Re: Velebnosti to je hnus...08:29:56 07.06.2016
nikoliv jen kvuli tomu, ale kdyby to tak nebylo, třeba by si nakonec nezvolil tenhle sport.

Platí tenisový svaz Kvitové trenéra?
odpovědět 
                 Re: Velebnosti to je hnus...11:11:32 07.06.2016
No....třeba se nějak finančně podílí. Bylo by to logické.
odpovědět 
                  Re: Velebnosti to je hnus...15:28:31 07.06.2016
Doporučuji napřed něco zjistit o profesionálním sportu obecně, ženském profitenisu, prostějovském klubu, a pak se vyjadřovat.
Kuba Turekodpovědět 
        Re: Velebnosti to je hnus...00:13:10 05.06.2016
Pokud jde o výjimky pro lezení na skalách, tak jsi zaspal dobu. Už hodně dlouho jsou pro kohokoliv, ČHS to „jen“ vyjednává. Ovšem dělají to právě místní lidé, tj. OVK – který k tomu ČHS jako instituci nepotřebujou (respektive je jedno, jak se jmenuje organizace kterou zastupujou, jestli ČHS nebo Lezecký spolek XY).
odpovědět 
         Re: Velebnosti to je hnus...01:01:25 05.06.2016
Jedno to není. Ochota jednast z žadatelem záleží na tom, jaké množství lidí ten jednající spolek zastupuje.
odpovědět 
          Re: Velebnosti to je hnus...10:13:44 05.06.2016
To není pravda. Velmi lehce by se mohlo stát, že právě díky velikosti a počtu členů se jednání s ČHS přeuší, protože svaz není schopen žádným způsobem ručit za své členy. A vlastně ho to ani nezajímá. Kdežto pokud by o čemkoliv jednala organizace menší, která by združovala jen opravdové zájemce a jednatel byl za své členy schopen určitým způsobem ručit, byla by jako partner tato organizace mnohem zajímavější.
odpovědět 
           Re: Velebnosti to je hnus...20:29:08 05.06.2016
..si to někdy zkus a ověř své teoretické teorie v praxi. Dost rychle narazíš.
Kuba Turekodpovědět 
            Re: Velebnosti to je hnus...21:34:01 05.06.2016
Naopak, mám to ze svého živobytí :-) Lepší menší subjekt, který je spolehlivý, než subjekt velký, ale bez záruk.
odpovědět 
             Re: Velebnosti to je hnus...13:10:44 06.06.2016
Já si to představuju v růžových barvách takhle: Vážený pane řediteli národního parku, tak jsem tady, zastupuju asi tak 200 lidí, jsme všichni tady z vokresu a chceme lízt po vašich skalkách. Je to ve společensky zájmu, kerej převyšuje zájem na vaší vochraně přírody. Budeme tady vrtat a prášit, ale to vám určitě nevadí. Tak davaj bumážku, noné more! Kdo tady taky bude lízt kromě nás to teda nevim a je mi to jedno, ale my všickni budem chodit po cestičkách, fak jako jo, všem to řeknu. Žádný překližkáře, bouldristi a podobnou havěť nezastupuju, ty sou mi u zadku. A ty z vedješích vokresů taky ne. Davaj ausvajz.
Kuba Turekodpovědět 
              Re: Velebnosti to je hnus...14:16:49 06.06.2016
A co my s tou tvojí představou? Jen doufám, že nezačnes se svými představami třeba až tady zase bude nějaký dotaz na nalezení lezecké partnerky...
odpovědět 
               Re: Velebnosti to je hnus...18:33:50 06.06.2016
Už pár desítek let svoji lezeckou partnerku mám. Chceš pár rad, jak na to?

(Akorát to nemá žádnou souvislost s představou předřečníka, že by mohlo žádat o výjimku z ochrany přírody jen pár lezčíků místo všech horolezců v republice.)
Kuba Turekodpovědět 
                Re: Velebnosti to je hnus...19:16:21 06.06.2016
Ne, prosím, jen to ne... máš pravdu ve všem, uznávám, hlavně sem nepiš svoje ohledně partnerek nebo dětí. Stačí moudra k lezení a ČHS. Uf, raději končím, v rámci zachování zdravého myšlení sem už raději ani nekouknu.
odpovědět 
                 Re: Velebnosti to je hnus...19:54:48 06.06.2016
Proto jsem se Tě radši zeptal, jestli tu radu opravdu chceš, když tady tak blbě kecáš. (Stejně by sis ji ale nepřečetl, když už sem ani nepáchneš, jak slibuješ. Tak je to jedno.)
Kuba Turekodpovědět 
         Re: Velebnosti to je hnus...01:03:53 05.06.2016
Jsou výjimky a vyhrazení. Vyhrazení je pro kohokoliv, výjimka jen pro toho, koho ten žádající zastupuje.
odpovědět 

 proc?01:27:47 04.06.2016
Tak s ferratistama uz jsme se vyporadali, ted jeste zbyvaji kulaci, a potom vyhodime lidi, co lezou po preklizce, a potom vyhodime ty, co obcas lezou top rope. A zakazat kazdeho kdo nema macky a prachy na himalaje....


je to trochu jebnute, navzajem se vylucovat a omezovat, az to zakazou nejaka paka od ochranaru nebo z EU, tak vam naridi, ze se nesmi lezt na 1.5 metru a na standu musite mit hasicak, jak ted nakazali raftakum...

Doprcic, lidi co nekynou pred pocitacem a nemaji 150 kilo nadvahu je cim dal min, a misto abyste uvitali kazdeho kdo chce delat cokoliv outdoor a adrenalinoveho, pohadate se v peti lidech...
pukodpovědět 
 Re: proc?18:08:26 04.06.2016
Proč? No protože si neví rady,jak se mezi sebou (CVK,OVK,VV) a dalšími sportuchtivými kolegy (feratisti, bouldristi) dorozumět , tak hledají oporu a dobrou radu od pozorných čtenářů tohoto skvělého e-plátku. Já bych si dovolil doporučit dotčeným funkcionářům nejdřív skočit na pivko nejlíp někam do skalní hospůdky či boulderbáru u překližky (to pro lepší inspiraci) a zkusit se domluvit mezi sebou na společným postupu ČHS (to je ten spolek který ve svých funkcích zastupujete) ,a až pak dát průchod mediální smršti příznivců a odpůrců Vašich názorů . S úctou Máca . P.S.: Jarmilo zítra na Prachov nejedu ještě mě bolí od minule záda, tak až za týden v Tisé.
Mácaodpovědět 
 Re: proc?11:18:42 07.06.2016
"Outdoor"...jako myslíš mimo dveře? A "adrenalinového"...jako myslíš něco,při čem se můžeš zabít? Nebo k smrti vylekat? Jo? To ale nemusíš ty debile na feraty,to stačí vlézt sem a začíst se.
odpovědět 

 Blbost08:54:23 04.06.2016
Ferratisti nejsou pod OEAV? Tak proc by nemohli bejt pod CHS?
Papoušodpovědět 
 Re: Blbost10:23:49 04.06.2016
proc jo?
odpovědět 
  Re: Blbost10:53:56 04.06.2016
Protože jde o pohyb na skalách a horském terénu?
odpovědět 
 Re: Blbost10:55:53 04.06.2016
OEAV nefunguje jen jako horolezeckej spolek. Odjakživa sdružuje i horské turisty, i viz název Alpský spolek. A zároveň si nejsem jistej, jestli v Rakousku vůbec existuje něco jako sekce VHT při turistickém spolku (pokud ho tam vůbec mají).
odpovědět 
  Re: Blbost20:32:50 05.06.2016
Mají tam i jiné silné spolky, kde se pěstuje turistika. Třeba Naturfrojndy, Skiáky, Čisté turisty...
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Blbost22:01:00 04.06.2016
Protože zájem ferratistů a lezců v Rakousku není díky přírodním podmínkám v takovým střetu jako u nás.
honzaodpovědět 
  Re: Blbost15:37:21 06.06.2016
Stret neni ani u nas. Nejvetsi stret ma par jedincu hlavne v hlave. Obzvlast ti jedinci, kteri v dotcenych lokalitach nikdy nic nevylezli a ani se tam nebyli podivat.. Take tu vstupuje do hry klasicka sobeckost a sebestrednost, ktera je mezi lezci vcelku castym jevem.
odpovědět 

 asi mě brzy vyloučí...17:41:15 04.06.2016
Tož bando s takovým přístupem mě asi brzy vyloučí ze svazu pro neloajalitu... Páč někdy (třeba v zimě) lezu po překližce, v létě po skalkách všeho druhu (bouldering mě zatím moc nebere, ale co kdyby), sem tam nějaký ten led (když zrovna dost zmrzne) a když se mi do cesty připlete ferrata na Dachsteinu nebo kdekoli jinde, tak si dám s klidem i hromosvod, placatím se začasté po ledovcích a občas (dost často) jsem dokonce i turista. No fuj! Jdu se udat, páč jak čtu diskuzi tak jestli dobře chápu kdo dělá něco jiného než skály měl by se jít utopit... tož dává to smysl? Jinak pro ferratisty jsem, omladinu to láká a jestli se dostanou od ferrat ke skalám nebo na ferratách zůstanou je jedno, hlavně když zvednou zadky od kompů a dají z ruky tablety... ;-)
Theaodpovědět 
 Re: asi mě brzy vyloučí...18:13:13 04.06.2016
Naprostý souhlas. Tohle je bohužel jen další z mnoha projevů iluze výjimečnosti, které řada českých horolezců a jejich prostřednictvím horolezecké orgány podléhá.
JDodpovědět 
 Re: asi mě brzy vyloučí...18:34:17 04.06.2016
pronesu kacirskou myslenku - se mi zda ze lezcu je az dost, mozna vice nez dost (pominme v tuto chvili deleni na preklizkare, boulderisty, extremisty, ferratisty..).
Takze kdyz zustane mladez sedet na zadku u pocitacu a televizi, mozna bude jeste mozno nekde najit nejakej kvak v lese nezaprasenej od bilyho prasku, neohakovanej v pulmetrovejch intervalech ze vsech stran.. a bez front pod cestama.
Vyloucenej jsem uz davno, takze si takovyhle myslenky muzu dovolit...
TOAodpovědět 
  Re: asi mě brzy vyloučí...19:08:02 04.06.2016
Děkuji za názorné potvrzení mých slov.

Každý sportovec v každém sportu je rád za každého nováčka a každé dítě, který jejich sport začne provozovat. Jenom českým horolezcům nováčci vadí. Všechny sporty brečí, když se jim zmenšuje členská základna a přicházejí o mládež. Jenom čeští horolezci brečí, když se jim členská základna rozšiřuje. Všechny sporty se vyvíjejí a modernizují, jenom čeští (a pár zahraničních) horolezci se ukájejí ve vynucování sto let starých praktik.
JDodpovědět 
   Re: asi mě brzy vyloučí...19:30:13 04.06.2016
Problem bude asi v nazvoslovi.
To co se ted vsechno vejde pod pojem horolezeni nema s tim co jsme provozovali (my zaslouzili dedkove v kostkovanejch kosilich..) pred nejakejma 20-30 lety spolecnyho temer nic.
Takze ta clenska zakladna o ktery mluvis patri do jinyho sportu, pripadne jiny kratochvile.
Kdyz se "za mejch mladejch let" nabirali novacci, prochazeli neformalnim ale mozna o to narocnejsim vyberem. takze jich vytrvalo par.
Nehlede na to ze to nadseni z novacku ve vsech ostatnich sportech ktery tady citujes je casto jen radost bafunaru z toho ze na novy duse budou dostavat dotace ci prispevky.
jak rikam, s tim co se za lezeni povazovalo pred nejakejma 20-30 rokama to ma pramalo spolecnyho.
Takze se nediv ze sou lidi ktery se z toho vyvoje neradujou.
TOAodpovědět 
    Re: asi mě brzy vyloučí...20:48:55 04.06.2016
To je příklad jak z učebnice, přesně, co jsem psal: fňuk, fňuk, dřív bylo líp, fňuk, ten sport se za 20-30 let posunul úplně jinam (jaké překvapení, co by na to asi řekli fotbalisti, volejbalisti, hokejisti, plavci, lyžaři, potápěči, nedejbože akrobatičtí letci), fňuk, hrnou se k nám lidi a už se nám nedaří je odrazovat, fňuk (jinde by se strhali, aby přilákali pár děcek/nováčků skoro za každou cenu, a nám se sem lidi hrnou v davech, jaká tragedie!).
JDodpovědět 
     Re: asi mě brzy vyloučí...21:12:32 04.06.2016
Hochu drahej.. ze vsech moznych zpusobu jak reagovat na muj komentar sis vybral ten urazlivej, arogantni, konfrontacni.
Asi se to tak dneska dela, mezi vama mladejma, perspektivnima, dynamickejma.
Mozna je to ten vyvoj co ho nezastavis.
Doufam ze te na skalach nikdy nepotkam.
TOAodpovědět 
      Re: asi mě brzy vyloučí...21:29:39 04.06.2016
Ale já tě přeci vůbec nekonfrontuju. Naopak, já jsem rád a děkuju ti, že jsi vystoupil, abys potvrdil má slova, abys řekl: "ano, tady jsem, jsem to já, jeden z mnoha českých horolezců, kterému vadí rozšiřování horolezecké členské základny a chtěl bych zakonzervovat horolezectví v desítky let starém stavu". Já jsem navíc s tímhle tvým názorem vůbec nepolemizoval, hned na začátku jsem jen popisně konstatoval, že tohle je, narozdíl od všech ostatních sportů, speciálně mezi českými horolezci, názor hodně rozšířený. Jestli tě uráží, že vnímám existenci tvého názoru a dovoluju si jej srovnat s názory sportovců v jiných disciplínách, zřejmě se s tím naučím žít. Ostatně uraženost hovoří vždy spíše o uraženém než o urážejícím.

A poděkuju ti ještě jednou: mladým, perspektivním a dynamickým mě v mém věku už často nenazývají, to potěší. Možná tě to překvapí, ale ne každému letitějšímu změny přicházející s časem tak strašně vadí.

JDodpovědět 
       Re: asi mě brzy vyloučí...22:37:09 04.06.2016
s touhle urovni demagogie bys mohl snad i do politiky :-)
no nic, skoda casu.
TOAodpovědět 
       Re: asi mě brzy vyloučí...14:38:20 06.06.2016
každý lezec přivítá nového lezce, stejně jako každý fotbalista (mám-li použít tvého přirovnání). jenže ferratista není lezec, stejně jako hokejista není fotbalistou a nezačlení si ho do svého svazu. hřiště by musel polít vodou a na ledu si už nezakope. stejně jako na zadrátovaných skalách si už nikdy nezaleze lezec. Nevím jak je to u všech ostatních, ale v Jizerkách a ve Víru ferratisti rozhodně lezení zabíjejí. a jen velké úsilí (zatím) zabránilo ferratě v Adršpachu
odpovědět 
        Re: asi mě brzy vyloučí...16:28:02 06.06.2016
Tvl, jedte se na ta mista alespon podivat nez tu zacnete kydat moudra.. A zkuste pohledat nebo se poptat pametniku, kteri tam skutecne byli, jake v techto lokalitach byly lezecke tereny pred vybudovanim ferraty :).
odpovědět 
         Re: asi mě brzy vyloučí...08:36:34 07.06.2016
taky jsem nepsal o vodní bráně, kde to neznám, ale v Jizerkách ferrata kříží a zlikvidovala lezecké cesty. Co bylo před tím přece nehraje v téhle diskuzi roli? A ve Víru má občanské združení ve stanovách podporu lezení, takže tvorba ferraty odporuje stanovám.
odpovědět 
          Re: asi mě brzy vyloučí...09:19:48 07.06.2016
Kolik z tech cest v Jizerkach, ktera ferrata krizuje, si vylezl? A pokud si nekterou z nich vylezl, mel si chut se tam vratit?
Videl si tu skalu ve Viru, kde je ferrata?
Rekl bych, ze odpoved je vzdy ne..
odpovědět 
   Re: asi mě brzy vyloučí...19:37:03 04.06.2016
tady nejde ani o to, že by nikdo o mládež nestál. Ale nějaký pravidla být musí. Když fotbalisté zdupou trávník, tak jim stačí pytel semen a hadice s vodou.
Ať koupíš kolik pytlů písku chceš, tak z něj nová věž nevyroste
d.odpovědět 
    Re: asi mě brzy vyloučí...20:28:30 04.06.2016
Nic není jako dřív... Doba se mění a vyvíjí. Hrával jsem i hokej a s tím současným má společný leda ten puk a brusle. Přesto jsou mladí i my staří všichni hokejisti. U horolezců je to jiné? Lidi, jak to směřuje nahoru, tak diskutujme všichni spolu (třeba rozdělení na sekce), ale u jediného stolu. Klidně vezměte i kominíky.
MaKodpovědět 
     Reklama na ČHS23:45:51 04.06.2016
Tak Vážení tahle diskuze je opravdovou reklamou na vstup do našeho spolku. Mám takový dojem, že čím je méně častá návštěva klasických skalních oblastí spojená s adrenalinovými zážitky při záchraně holýho života pod prvním kruhem, tím více vzrůstá potřeba diskuze na libovolné téma alespoň vzdáleně spojené s lezením, nejlépe okořeněné nějakou do nebe volající křivdou ,která si zasluhuje rituální potrestání (nejlépe předsedy nebo jinýho funkcionáře). Honzo Bloudku , tak už poraď Jéňovi P. co má udělat s Karlem B. až ho potká v Labáku s drátem od hromosvodu, který bude chtít připevnit nad Bělinův bivak ? Příjemné sny přeje Máca.
Mácaodpovědět 
      Re: Reklama na ČHS21:57:10 05.06.2016
Ahoj
nějak mě v tomhle celém unikla jedna informace - které že aktivity směřující k začlenění ferratistů výkonný výbora KONKRÉTNĚ podniká a měl by jich tedy zanechat? Já to fakt tady nikde nevyčet. Zatím jedině tahle diskuze na Lezci vyznívá tak, že lezecká komunita překvapivě není zas tak jednotná co se odporu k ferratistům týče. Že by tohle vlákno založil výk. výbor jako nějakou svojí přípravnou mediální kampaň? Nechci to zlehčovat, pokud někdo na volené pozici provádí nějaké zákulisí machinace, tak to samozřejm není sranda. Ale pokud ne, tak je to trochu trapný plácnutí do vody...
odpovědět 
       Re: Reklama na ČHS15:16:08 06.06.2016
Nečteš zápisy z VV ČHS?
odpovědět 
        Re: Reklama na ČHS18:26:14 06.06.2016
čtu a nic jsem tam nenašel
odpovědět 
     Re: asi mě brzy vyloučí...14:42:47 06.06.2016
vývoj v hokeji má paralelu i v lezení. jenže hokej se nedá dělat bez ledu a lezení bez skal. Když hokejistům budou čouhat z ledu kramle, taky autory toho novotvaru nebudou v hokejovém svazu vítat
odpovědět 
 Re: asi mě brzy vyloučí...20:21:03 06.06.2016
Tak jezdi dál na Dachstein a netluč nám tady dráty do našich krásných skal.
Lukášodpovědět 
  Re: asi mě brzy vyloučí...08:43:10 07.06.2016
30 metrů kramlí, tak to je výkon, který bezpochyby udělá z chlapců chlapy a z ferratistů horolezce :-)
odpovědět 
   Re: asi mě brzy vyloučí...10:06:57 07.06.2016
Ferraty používám k sestupu, pokud jsou k dispozici. Ferrata je pochopitelně řádově lehčí, než lezecká cesta, ale když si slezeš třeba HTL Steig na Hohe Wandu, docela se zapotíš, taky to má svoje problémy, nepodceňovat. I guru bezpečnostního výzkumu v horolezectví Pit Schubert psal v jednom rozhovoru, že a jaře chodí ferraty, aby rychleji nabral sílu před sezónou. Znám spoustu výborných horolezců, kteří ferratou nepohrdnou a občasi si nějakou projdou jako cíl cesty.
odpovědět 
    Re: asi mě brzy vyloučí...10:34:37 07.06.2016
V Alpách chápu, ale u nás?
Bídaodpovědět 
     Re: asi mě brzy vyloučí...23:25:12 07.06.2016
Vse co nechapu, bych zakazal!!!!!
odpovědět 
      Re: asi mě brzy vyloučí...00:35:07 08.06.2016
ano, ano, je treba nasledovat priklad tech kteri v tom maji zkusenosti.
Tak bude zcela smysluplne kdyz budeme mit na Vltave krizniky a bitevni lode..a na Orliku a na Lipne flotilu ponorek. Nebot Anglie, kralovna mori, ma bitevni lode a krizniky, ba i ponorky.
Co na tom ze ma more, zejo.
odpovědět 
    Re: asi mě brzy vyloučí...11:28:53 07.06.2016
Hurááá,už vím jak trénovat!!! Na ferratě. S pozdravem "krutý stehna" vzhůru do skal.
odpovědět 
     Re: asi mě brzy vyloučí...22:32:55 07.06.2016
Nechi ti brát iluze, ale na těžkých ferratách dostanou svoje spíš bicepsy než stehna. A když to je jen lano bez kramlí, jako na Martinswand u Innsbrucku, dá to zabrat.
odpovědět 
      Re: asi mě brzy vyloučí...18:39:55 08.06.2016
Bicáky si mazej honit do posilky a neotravuj s ferratama. Hokejisti si taky občas zahrají fotbal a nejsou v jednom spolku
odpovědět 
      Re: asi mě brzy vyloučí...22:18:08 08.06.2016
Tak si jdi mastit bicáky na Martinswand. Pointa je jinde.
Olejodpovědět 

 leze leze po zeleze11:59:30 06.06.2016
Leze leze, po zeleze, leze sam.
Neda pokoj, az tam vleze, neda pokoj nam :-(
r0binodpovědět 

 Modernizace?21:55:43 06.06.2016
Ano, horolezectví se modernizuje. Nenosíme pumpky a podkolenky, máme friendy, lepší mačky a zbraně, přilbu místo smotané šály pod čepicí a jiné vychytávky. Díky tomu mužeme lézt obtížnejší cesty než naši předchůdci. Taková modernizace je v pořádku ,ale ferrata že má být modernizace? No to jste se snad zbláznili. Natlouct do skály kramle, ocelové lano a tak ji navždycky znehodnonit? Horolezec by se měl snažit cestu prostoupit v ideálním případě tak aby  tam po sobě nic nezanechal. Co je to za modernizaci udělat ferratu a tak zničit lezeckou cestu? Nebo modernizace snad spočívá v tom ,že už se bojíme vylézt něco normálně?
Mikyodpovědět 
 Re: Modernizace?07:50:52 07.06.2016
Která ferrata v Česku zničila lezeckou cestu? Vodní brána, Bečov, Tábor? Jen papouškuješ cizí názory a na ferrate jsi asi nikdy nebyl. Navíc tady vůbec není řeč o budování ferrat, ale o zastřešení ferratistu (lidí) ve svazu. Proti tomu zde nenacházím argumenty.
odpovědět 
  Re: Modernizace?08:17:46 07.06.2016
Ale byl, jednou z donucení a nechápu komu prijde zábavné šplhat po ocelovém laně. Je to hnus. Nebyla zničena? Co tŕeba Kočičí kameny?
odpovědět 
  Re: Modernizace?08:33:58 07.06.2016
Kočičí kameny zprznili hned několik cest.
Petr J.odpovědět 
   Re: Modernizace?09:21:40 07.06.2016
Znovu, lezl si ty cesty? Kolik lidi za rok tech cest tam lezlo? Jedte se tam vy rozumbradi podivat..
odpovědět 
    Re: Modernizace?11:19:46 07.06.2016
Já osobně feraty nemám rád. Bojím se jich proto, že se po nich pohybují většinou ve velkém množství nezkušení lidé, kteří by se do takového terénu normálně nevydali. Shazují na mě ev. kamení, padají a zraňují se, zasahuje je blesk a následně je třeba je zachraňovat (nadsázka ale jenom trochu). Vodní Bránu znám a nezdá se mi konfliktní (osobní názor). Na Kočičích kamenech jsem byl lézt letos na jaře. Ferata tam velmi nepříjemně narušuje lezecké cesty. A i když nejde o nejlepší, nejdelší nebo nejvýznamnější prásky Jizerských hor tak je mi to zkrátka nepříjemné. K lezení tam zbyly 3-4 pěknější směry. Zbytek lze lézt jedině, pokud se smíříte s tím, že vám nad hlavou korzuje kvičící skupinka neumětelů, kteří se učí jak se držet ocelového lana. V lepším případě vám na hlavu pustí jenom svačinu nebo svazek karabin. V horším vám 4m nad kruhem šlápnou na ruku... Z mého pohledu je ferata na Kočičích kamenech jasně konfliktní a byla chyba feratistů ji tam instalovat přes deklarovaný odpor místních horolezců i místní OVK. Ono šlo asi spíš o trucpodnik jejího autora. Pomstu za nepovolení feráty na jiném exponovanějším místě. Osobně ho neznám ale z toho co kde na webu napsal se mi trochu zdá, že to prostě jeho ego neuneslo a "vyhřezlo" na nešťastných Kočičákách. Je to smutný ale snad ojedinělý příběh. I proto feratisty leckdo v ČHS nechce. Myslím ale, že bychom je do ČHS vzít měli. Měli bychom se pokusit nastavit nějaká pravidla vzájemné komunikace a měli bychom se pokusit vyřešit nejpalčivější průšvihy. Myslím, že určitý prostor v ČR pro feraty ještě je. Nelze to asi taky zcela zastavit. Volil bych proto cestu pokusit se to usměrnit do málo konfliktních nebo nekonfliktních lokalit. Mám za to, že bychom se je měli pokusit trochu kultivovat, aby nám přinejmenším nepadali ze skal na hlavy a aby nám neničili naše cesty a skály.
motákodpovědět 
     Re: Modernizace?11:45:17 07.06.2016
Ano, souhlas.
odpovědět 
     Re: Modernizace?11:53:47 07.06.2016
To mi přijde jako rozumnej přístup. Pokud to tady čte někdo z bafuňářů, tak přesně takhle bych si představoval, že mi jakožto členovi ČHS bude VV na titulce horosvazu.cz vysvětlovat snahu o sňatek s ferratisty (apod.).
honzaodpovědět 
    Re: Modernizace?13:06:41 07.06.2016
Ano některé ty cesty jsem před tím lezl. A co s tím má společného to ,že je moc lidí nelezlo? Byly tam a to stačí. Pokud chtěl turista na vrchol měl tam schody. Pokud se tam chtěl dostat jinudy měl možnost se naučit lézt a dostat se tam nějakou z již existujících cest.
odpovědět 
     Re: Modernizace?13:11:27 07.06.2016
Argument, proč by ferratisté neměli být v českém horolezeckém svazu je vcelku jasný. Nejsou to horolezci. Nechci mít nic společného s lidmi co przní skály ocelovým lanem.
odpovědět 
      Re: Modernizace?14:26:08 07.06.2016
A počkej až přijdou Indorferatisti a budou chtět ocelový lana na překližkový stěny! Pokrok holt nezastavíš.
macaodpovědět 
       Re: Modernizace?23:27:15 07.06.2016
Pokud bude mit provozovatel steny pocit, ze se mu to vyplati, tak proc ne. Problem je, ze na stene ty cesty jsou vetsinou lezeny, coz se o mnoha mistech, kde vznikaji ferraty rici neda.
odpovědět 
      Re: Modernizace?18:44:05 07.06.2016
To je ale hloupost :-) Horolezci? A proč tedy jsou ve svazu maníci, co lezou jen po skalách? Co má lezení třeba na Rovišti nebo v Juře společného s horolezci? Tak nějak ten HOROlezec evokuje hory a spíše celkově pohyb ve VHT, chápal bych jako horolezce třeba Jaroše, Trávu, Holečka... prostě ty, co lezou po horách. Ale když ČHS zastřešuje a stojí o gymnasty, co dělají rychlost na překližce, tak proč ne feraty? Lezení na rychlost má k horolezectví ještě dál, než pohyb po drátě, tam se alespoň pohybuješ ve skalním terénu.
odpovědět 
       Re: Modernizace?20:16:55 08.06.2016
A proč feratisty organizovat a nutit je platit příspěvky nějakému spolku, bez kterého se dosud obešli.
Většina ferat je v zahraničí, kde o ně pečují místní spolky a organizace. U nás jich je jen pár.
Takže, pokud má Svaz o feraty zájem (protože po nich lezou i lezci), může se o jejich stav starat příslušná VK. O tolik větší náklady na údržbu jištění mít nebude a navíc, bude se snažit vznik dalších ferat brzdit.
A proč feratisty organizovat a nutit je platit nějaké příspěvkyodpovědět 
        Re: Modernizace?22:53:39 08.06.2016
A proč ty se staráš o feratisty? Myslíš, že si to neumějí rozmyslet sami, zda chtějí být členy nějakého spolku nebo ne? Nebo chceš přemýšlet za ostatní a říkat jim, co pro ně je dobré, a co není?
odpovědět 
         Re: Modernizace?23:23:56 08.06.2016
Je třeba rozlišovat mezi ferratami a ferratisty. O ferraty se ČHS určitě starat chtít nebude. Ferrata je na rozdíl od lezecké cesty stavba, kterou někdo schválil a někdo financoval a musí za její stav ručit. Lézt do tohoto vztahu by byl od ČHS čin neprozíravý.

Zato by se ale ČHS mohl starat o ferratisty. Nabídnout jim metodiku a školení, protože tu je hodně styčných bodů. Navíc je tu možnost že někdo ferratou začne a bude pokračovat k lezení a může se stát členem.
Starší horolezec který třeba už těžší věci na skále nevyleze, si ještě může užít horské výhledy alespoň na ferratě. Třeba poslední výstup legendárního Oldy Kopala ve jeho 80 letech bylo co? Ferrata na Spitzberg http://goo.gl/AN1DYj
Nouzeodpovědět 

 Peníze až v první řadě10:05:50 07.06.2016
Pro sledování problematiky jednoduchý návod.
Zastřešení ferrátistů znamená, že jako první vznikne z praktických důvodů jejich komise, a to je ta zásadní složka, která v ČHS přijímá peníze z rozpočtu. Ať už přímé peníze ČHS nebo z grantů, to je fuk, prostě je to nějaké kvantum peněz.
CVK je klasicky "první na řadě" z hus trefených, které instinktivně poznávají, že ke stolu se chystá zasednout nový vydatný strávník.
A stávající rozpočet? Kdo je jeho největších příjemců? (Ne)překvapivě CVK.. Jak prosté, tak prostinké.
On se tady někdo něčemů diví?
xodpovědět 
 Re: Peníze až v první řadě10:48:32 07.06.2016
Úsměvné, OVK by sehnaly jištění i bez ČHS. A kdyby ho bylo méně, aspoň zbyde něco skal pro klasiky, co nepotřebují, aby každý kámen v lese byl obouchaný borháky a všude svítily řetězy.
Bídaodpovědět 
  Re: Peníze až v první řadě19:38:09 07.06.2016
Otázka je, kdo potřebuje ty klasiky...
odpovědět 
   Re: Peníze až v první řadě01:27:11 08.06.2016
No právě, doba se mění a klasiků ubývá. Osobně bych uvital nějaké slušně odjištěné skály (po vzoru Rakouska, Itálie, Francie nebo i Polska), kde bych se nebal o svoji prdel. Také jsem býval kamikadze, ale dnes za poklidným lezením musím vyrazit ven...
Břídilodpovědět 
    Re: Peníze až v první řadě11:07:54 08.06.2016
Ve Francii jsou oblasti, kde se o svou prdel můžeš bát dost intenzivně, třeba Thaurac. Je potřeba aby bylo na výběr a aby se lezení díky tlaku strašpytlů nedegradovalo.
Nouzeodpovědět 
     Re: Peníze až v první řadě21:11:09 08.06.2016
Thaurak nebo Tarn? Byl jsi tam na ferratě? :-)
odpovědět 
      Re: Peníze až v první řadě23:28:45 08.06.2016
Byl jsem tam lízt, po ferratě jsme částečně z některých cest sestupovali. Ferrat je tam víc a jsou vedené tak, že to lezeckým cestám nepřekáží a doplňuje to nabídku.
Kdo nevyleze alespoň pětku si tam moc nezaleze, takže i v naší partně byli lidi, kteří po vyčerpání repertoáru čtyřek byli za ferratu docela rádi.
Nouzeodpovědět 
    Vše je relativní14:27:29 08.06.2016
Máš pravdu lézt na neoklouzaném vápně, vynýtovanou cestu a večer se napájet jižní vinnou révou je rajská hudba. Ale uznej , že skřípot písku mezi zuby, když vážeš uzel do hodinek, zatnutá projíždějící pěst ve spáře a hurónský řev po dosažení vrcholu pískovcové věže v našich zeměpisných šířkách , okořeněný několika půllitry zlatavého moku večer v hospůdce ,kde se decimetry mění s přibývajícími pivy na metry, má taky něco do sebe.
macaodpovědět 
  Re: Peníze až v první řadě19:49:01 07.06.2016
To je naivní trvzení. Hromadná objednávka celého svazu pro všechny OVK umožňuje jednak dosáhnout výhodnější cenu, jednak zaručit standardní kvalitu materiálu a jeho osazení. A to nejen pro své členy ale i pro nečleny kverulanty, jako jsi ty.

To, že se to někde s počtem jištění přehání je zase jiný problém, který s tímhle nemá dělat.
Nebylo by dobře, kdyby se vrátila doba kdy se d skal cpal jakýkoliv šrot.
Nouzeodpovědět 
   Re: Peníze až v první řadě00:21:21 08.06.2016
Teď se naopak pere kvalitní jištění do šrotu.
Bídaodpovědět 
    Re: Peníze až v první řadě11:05:32 08.06.2016
Občas jo, ale to je jinaj problém.
odpovědět 

 zajištěné cesty23:20:15 19.06.2016
Je jasné že s horolezectvím to nemá nic společného.Je to ale přístup do skal pro lidi kteří začínají.Bud zustanou u ciklistických helem a nebo si koupí lano.Každopádně do horolectví by to nemělo být zařazeno.Kdo chce lézt tak časem pochopí že tahat lano ve 4 je lepší než si kurvit karáble ne laně ze sněžky.Čaj :-)
 doskyodpovědět 
 Re: zajištěné cesty23:22:16 20.06.2016
Tak ja jsem začal s lezením a žádné hromosvody jsem k tomu nepotřeboval. Bylo to před pěti lety.
Mláděodpovědět 

 zajištěné cesty23:20:35 19.06.2016
Je jasné že s horolezectvím to nemá nic společného.Je to ale přístup do skal pro lidi kteří začínají.Bud zustanou u ciklistických helem a nebo si koupí lano.Každopádně do horolectví by to nemělo být zařazeno.Kdo chce lézt tak časem pochopí že tahat lano ve 4 je lepší než si kurvit karáble ne laně ze sněžky.Čaj :-)
 doskyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Alkazar
Nad Štolou, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (153181)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Senza Nome 6a Cadarese
Aurin 5c Pale Basse
Eschenbacher Pfeiler 7 Frankenjura
Tunnel Of Love 7+ Frankenjura
Das Süße Leben 6+ Frankenjura
Nově komentované:
Ten Ten Konglomera´da L2 9 Geyikbayiri
Direttissima - Matterhorn 7 Srbsko
Via Donatella 7- Frankenjura
Weiße Wand 7- Frankenjura
Ca Tend A Gauche 7C Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy |

 Nové komentáře:
Hmm | Zná je někdo | Záchranná akce | Re: Je mi spatne velebnosti | Re: Klasika | CHS | Re: Je mi spatne velebnosti | Re: Je mi spatne velebnosti | Ostuda | Re: Klasika |

 Kde to vře:
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (62)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (49)
Jak jsem lezl spáru, kterou jsem viděl na Youtube (40)
Adam Ondra se oženil (32)
Odstraněná skála v Broumovských stěnách (20)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Tisk: Pákistán zadržuje české horolezce, dokud nezaplatí pokutu (13)
Nejdelší můj výstup (12)
Alex Megos souhlasí, že jeho Bibliographie je pouze 9b+ a ne 9c (9)
Akademické mistrovství ČR v boulderingu (3)

 Nově v inzerci:
Permanentka | Brigády/Práce | Brigády/Práce | La Sportiva Trango Cube GTX | Skwama 39, damske | PÉŘOVÁ BUNDA S KAPUCÍ TREK 100 TMAVĚ MODRÁ FORCLAZ | La Sportiva Katana vel. 40 | Statická a dynamická lana | Lezečky Ocůn pearl vel. 41,5 | Molitan 25cm |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 161 
 Jen na písku  
 60 
 Ne 
 119 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.