LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když se držíš, nemůžeš spadnout!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
Olympiáda (23.07)
SP Kranj (03.09)
MS v lezení (15.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13081
2.Trojan 12425
3."Fido" 11800
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
Hory:
1.Novák 7788
2.Mrklovský 7079
3.Bloudek 7001

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
EPM Puurs (02.07)

Deníčky
5151 lezců
914286 cest
Nové přelezy:
Primeur De 10
Feuerball 10
Beslan Mem 7c+
Hitman 9+
Blocade Vi 7b+
Puffender 7b
Hades 9+
Steppenwol 10-
Ringbandsc 9+/10-
Olatz 8b+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

SAC versus ČHS

Schweizer Alpen ClubJak je možné, že někde to funguje a na všech stranách je vidět zájem o kooperaci a na straně druhé si lidé vzájemně nadávají, házejí klacky pod nohy, asi se také dost nenávidějí a jeden druhému prý vyčítá to nejmenší.

Podobně jako v České republice existuje ČHS, tak i Švýcaři mají svůj SAC – Schweizer Alpen Club. Mohli bychom říci, že obě instituce (snad, asi) mají stejné cíle. Ale když se jeden podívá, jak tyto dvě instituce k těmto cílům cílí, není to bohužel totéž. Nabízí se otázka proč.

SAC má něco kolem 140 000 členů (35 % žen), kteří jsou organizováni v 111 sekcích. Některé z těchto sekcí mají přes 7000 členů (sekce Pilatus nebo sekce UTO) jiné sekce mají členů jenom pár (sekce Drei Tannen – 51 členů nebo sekce Raimeux – 40 členů). Každá sekce je zastoupena v centrálním spolku. V tomto klubu jsou organizováni horolezci, sportovní lezci i turisté, tedy osoby, které se pohybují v horách.

Hlavním cílem SAC je financovaní horských chat. A tak došlo k diskuzi, zdali by nebylo potřeba 10 – 15 % ní redukce finančních prostředků pro špičkový sport. To bylo na valné hromadě ale odmítnuto. Velká část funkcionářů v SAC pracuje bez platu – dokonce předseda vedl dlouhou dobu celý svaz zadarmo. Do SAC se přihlašuje ročně asi 10 000 osob, přibližně 6000 osob zase členství ročně ukončí. Každý pátý člen mluví francouzsky a 2.4 % členů je italsky mluvících. Nejvíce členů je 36 – 50 let starých. V posledních dobách stoupá počet členů, za nimiž se skrývají celé rodiny. Jednou z velkých aktivit SAC je úspěšné vydávání časopisu Die Alpen (dnes tříjazyčně) i když celkový trend dnes všeobecně směřuje k digitální formě, vydávání knih o horolezení, knih o vysokohorské turistice, zimním horolezení a vydávání průvodců. Ročně se prodá kolem 12 000 titulů. Je to lukrativní záležitost a tak nakladatelství SAC dostává také z kasy nejvíc. SAC se angažuje v tom, aby sportovní lezení bylo jednou z olympijských disciplín. SAC se stará o 152 horských chat. V poslední době došlo ke snížení počtu přenocování, jenom asi 310 000 osob přespalo v chatách SAC (o 8% méně). V některých chatách přenocovalo dokonce až o 26,6% lidí méně – na příklad Monte - Rosa Hütte) a také konzumace v chatách se snížila. Přesto leží obraty kolem 20 miliónu CHF. Jedním z dalších cílů SAC je oprava a údržba horských chat a jejich modernizace. Prameny obnovitelné energie, jako jsou solární kolektory, byly realizovány u mnoha chat, podobně jako malé vodní elektrárny. Odpadní vody jsou ve většině případů zlikvidovány tak, jak se sluší a patří.

Také SAC bojuje s všeobecným trendem spíše lidi z hor vyloučit. I ve Švýcarsku existuje ochrana přírody a tak volný přístup do terénu je faktorem, kterým se musí SAC zabývat. Kooperace s odpovídajícími organizacemi je někdy složitá, ale ne nemožná.

Na tom všem se podílejí i jednotlivé sekce, každá má možnost do toho mluvit. Každoročně dostane každý ze členů zprávu, jak „jeho“ klub hospodařil. Jasně, krátce a transparentně.
SAC participuje také na různých kulturních akcích – filmfestival FIFAD, Alpines Museum der Schweiz. SAC pořádá desítky kurzů, pro mladé i staré, pro horolezce i turisty. SAC má velkou knihovnu, ve které jsou tisícovky knížek o horolezení a které si může každý vypůjčit. Mezi sponzory SAC jsou nejen výrobci sportovní výstroje ale i banky, pojišťovny, automobilové firmy a media. Také v SAC jsou komise, které se zabývají mezinárodními kontakty, sportem mládeže, sportem výkonnostním, chatami, ochranou prostředí a publicistikou. Každoročně SAC dokazuje, že veškeré takovéto aktivity mohou být financovány z vlastní kasy.

Proč člověk v Čechách a na Slovensku musí mít pro přístup do hor, anebo do Skaláku nějakou legitimaci, anebo musí mít před sebou na laně horského vůdce? Nejsou to náhodou zbytky atmosféry, která vládla před sametem, kdy bylo všechno pěkně zorganizováno?

To ti Švýcaři to berou mnohem svobodněji – ať máš legitimaci nebo ne, můžeš do hor – hory patří všem. Můžeš do všech lezeckých lokalit, do hor nebo do horských chat, kde pochopitelně členové s legitimací mají jisté výhody.

Na švýcarské straně vládne vysoká efektivnost, úspěšné hospodaření s financemi, investice do sfér, které přinášejí další finance a to vše je podporované spoustou dobrovolnosti.


Doplňující odkazy: stránky Schweizer Alpen Clubu

Michal Beránek   [úpravy] 09:00 19.03.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Ani u nás nepotřebuješ10:25:26 19.03.2015
pro lezení žádnou průkazku, natož průkaz ČHS. To, že se to snaží ČHS nacpat třeba do výjimek je od nich prasárna, ale je to právně nevymahatelné. ČHS je pouze občanské sdružení a členství v něm je dobrovolné. A ty nesmíš být diskriminován, za to, že nejsi jeho členem. Takže pokud tě někdo ze "zelených" chytne a bude chtít průkaz ČHS, tak víš co s ním udělat :-) Hlavně si nenechat srát na hlavu, u žádného soudu to nevyhrají.
To, že to ČHS takto zkouší a některé Správy CHKO na to přistupují je právě ten přežitek z komunismu a neustálá snaha nás omezovat, kontrolovat, buzerovat. Vytvářejí tak pocit, že jsou strašně důležití a nepostradatelní.
Rácaodpovědět 
 Re: Ani u nás nepotřebuješ11:16:19 19.03.2015
Ze zákona nesmíš v CHKO mimo chodníčky, je zásluhou ČHS a jejich zástupců, že se smí lézt. Ne naopak, máš v tom kaši. A krom toho, těch oblastí, které zajistili/přejistili lidi za svoje, je minimum. To ti nevadí, že lezeš po cizím (tvůj příspěvek tak vyzněl)? Taky jdeš do kina a nezaplatíš? Nebo zkonzumuješ rohlík na krámě bez placení?
odpovědět 
  Re: Ani u nás nepotřebuješ11:45:54 19.03.2015
Přesně tak. Vstoupit do svazu máš z rozumu, a brát to jako příspěvek těm, kteří to všechno okolo zařídili. 500 Kč za rok je tak směšná částka, že pokud máš na pohonné hmoty do skal, máš i na tohle. Pokud ti někdo poskytuje něco zdarma a ty toho často využíváš, je slušný mu za to něco dát. Mě osobně to vždycky potěší, že mu můžu přispět, když vím, kolik ho to stálo úsilí.
Martinodpovědět 
   Re: Ani u nás nepotřebuješ13:05:50 19.03.2015
Tak clenske prispevky rozhodne neni jediny zdroj financi pro CHS, tak bych to s tema analogiema moc neprahanel..
odpovědět 
    Re: Ani u nás nepotřebuješ14:58:53 19.03.2015
Je to procentuálně zásadní příspěvek. To stačí k argumentům výše.
odpovědět 
     Re: Ani u nás nepotřebuješ12:52:06 20.03.2015
K tomu jsi dosel jak? Prispevky tvori tak 40 - 50% prijmu CHS.
odpovědět 
      Re: Ani u nás nepotřebuješ19:06:13 21.03.2015
To jistě, ale další (státní) dotace se odvíjejí od počtu členů, takže zjednodušeně platí rovnice:
kolik vybereš na příspěvcích = tolik dostaneš na dotacích
odpovědět 
       Re: Ani u nás nepotřebuješ20:36:21 21.03.2015
Nooo, veeeeelmi zjednodusene.
odpovědět 
   Re: Ani u nás nepotřebuješ21:45:15 21.03.2015
Souhlas. A ono i to pojištění přes průkaz má něco do sebe.....
A ono zadara není nic - sni ve Švýcarech. Tam musíš mít alespoň občanství, aby bylo možno užívat výhod. A to si Švýcaři dobře hlídaj....
HonzaKodpovědět 
    Re: Ani u nás nepotřebuješ09:30:28 22.03.2015
Honzo
ohledně Švýcarska nemáš úplně pravdu. Každý, kdo v CH získá povolení k pobytu, povolení k práci má stejná práva i stejné povinnosti jako rodilý Švýcar s jedinou vyjimkou - Nešvýcar nevolí, není volitelný a není zaintegrován do systému obrany/ochrany státu. Jinak jsou si všichni rovni
Michael Beranekodpovědět 
  Re: Ani u nás nepotřebuješ12:05:06 19.03.2015
Tak aby bylo jasno :-) mezi námi, zákaz chodit mimo cesty a lézt je ze zákona v NPR ne v CHKO. Výjimka se uděluje ze zákona na základě veřejného zájmu. A jsou oblasti, které ČHS svým "vyjednáváním" spíš poškodila.
O přejišťování a jeho financování jsem nepsal ani slovo. Vyjadřoval jsem se pouze k nutnosti mít průkaz na lezení v ČR.
Jinak členem ČHS jsem opravdu dost dlouho, takže z tvého pohledu nelezu po jištění zadarmo. Naopak mohl bych říci, že po všech cestách, které jsem udělal a osadil je jištěním, které jsem zaplatil pouze já, lezou všichni ostatní zadarmo. Takže kámo, všichni po něm moužou lízt, jen ty ode dneška ne. To je guláš, co ?
Rácaodpovědět 
   Re: Ani u nás nepotřebuješ12:21:02 19.03.2015
Aby bylo jasno - ten zákaz platí v 1. zónách národních parků a také!!!! v rezervacích - to nás bohužel musí zajímat nejvíce, protože většina skal v Česku je právě v rezervacích. Je zásluhou ČHS, že vyjednává, aby se tam mohlo lézt a pokud možno bez průkazky.

Ono ty výjimky a souhlasy totiž stojí právně poněkud na vodě a ochránci přírody to dobře vědí, takže si kladou nějaké podmínky. Jde jim hlavně o to, aby se skály nepoškozovaly a případně aby bylo s kým jednat, když by něco takového hrozilo (např. odpadky ve skalách, eroze, příliš vyšlapané pěšiny, broušení skal rybařením, přílišné přejišťování a pod...)
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Ani u nás nepotřebuješ12:47:31 19.03.2015
Zákaz platí na CELÉM území národního parku §16 písm.f) a na celém území národní přírodní rezervace ( NPR )§29 písm.f) zákona 114/1992 Sb. V přírodních rezervacích a jiných chráněných územích zákazy nejsou !
A vyjednávat nemusí jen ČHS, ale jakýkoliv jiný subjekt, jehož práva mohou být dotčena.
Tak a tímto tady já diskuzi končím, protože už je tady doufám dost jasno.
Rácaodpovědět 
     Re: Ani u nás nepotřebuješ13:10:35 19.03.2015
Paragrafy :) Jenom doplním, že zákaz lezení, nebo jiných souvisejících činností, může být navíc i součástí zřizovací vyhlášky konkrétního jakkoli velikého chráněného území i jiného než NP nebo NPR. Aktuálně i např. připravovyný návrh nové CHKO Brdy, kde má být lezení primárně zakázané s tím, že ho bude správa následně moct povolovat (a asi pak bude záležet, kdo tam bude sedět u razítka).
A možná by nebylo naškodu, svazový web v části skal postupně vylepšit tak, aby u skal bylo i uvedené, pro koho se podařilo výjimku vyjednat a kdo tedy kde může lézt a obrácene např. kvantifikovat, čeho kdo členem může lézt kde všude,... Ať máme všici jasno ;)
martanodpovědět 
      Re: Ani u nás nepotřebuješ15:13:50 19.03.2015
Mrkni se v sobotu :-)
Petr Jandíkodpovědět 
      Re: Ani u nás nepotřebuješ15:32:22 19.03.2015
Když tenhle dosud fungující systém Skalnioblasti.cz zprasili současní funkcionáři, tak se nic nedozvíš.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Ani u nás nepotřebuješ15:40:02 19.03.2015
jestli myslíš Strnadoviště, tak tam se tohle nijak snadno nedozvíš a leckdy to tam je špatně. JInak doporučuji nechat si žluč, jedy a oheň na sobotu, aby ti ještě zbylo :-)
Petr Jandíkodpovědět 
        Re: Ani u nás nepotřebuješ01:33:02 20.03.2015
Letos nemám kapacitu ke žlučovitosti, tak se moc netěš.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Ani u nás nepotřebuješ17:19:43 19.03.2015
Myslím, že je to bylo trochu jinak...KUBO!!!! :D
Arab a jeho děloodpovědět 
       Re: Ani u nás nepotřebuješ14:04:14 20.03.2015
skalnioblasti.cz nemohli funkcionáři zprasit, to je soukromý web Zdeňka Strnada. Ty myslíš skaly.horosvaz.cz no a ten už je opět v provozu.
Petr Jandíkodpovědět 
        Re: Ani u nás nepotřebuješ14:40:14 20.03.2015
Skalnioblasti.cz jsou super a nastesti ustaly i ty priserny rozbroje svaz versus zhotovitel databaze a provozovatel skalnich oblasti. Skaly.horosvaz sice funguji, asi nekdy do budoucna v nich pujdou nalezt informace ze Strnadovy databaze, kterou Strnad CHS uz pred docela douhym casem predal, ale zatim jsou naprd.. A je to spis takovy neprehledny seznam cest s funkcionalitou webu -10 let zpatky..
odpovědět 
         Re: Ani u nás nepotřebuješ15:33:53 20.03.2015
Tak nějak.
Kuba Turekodpovědět 
         Re: Ani u nás nepotřebuješ16:18:23 20.03.2015
Je mnoho způsobů jak zobrazit data z databáze. Se subjektivním vnímáním skutečnosti je zbytečné polemizovat, omezím se na fakta. V databázi ČHS je vše co bylo předáno, to měl být stav Skalních oblastí někdy ke 22 září 2014. Kromě toho přibylo několik tisíc cest z Jižní Moravy, které pokud vím na webu skalnioblasti.cz nejsou. Dále proběhla revize všech povolení a vyhrazení horolezecké činnosti, takže v databázi horosvazu jsou aktuání a platné údaje, což se ne vždy dá říct o webu skalnioblasti.cz. Tam jsou v některých případech zastaralé a chybné údaje.
Jakou databázi bude kdo navštěvovat je jeho věc. Rozmanitost je pro všechny uživatele výhodou a konkurence žene věci dopředu.
Petr Jandíkodpovědět 
          Re: Ani u nás nepotřebuješ16:45:34 20.03.2015
Jasne, kopes za CHS. Ale trochu soudnosti a nadhledu by neskodilo..
odpovědět 
           Jandíkův "nadhled"10:06:21 21.03.2015
No jo, nadhled. To se dělá blbě, když Jandík není nezávislý. Pokud se nepletu, jsou Jandíkovi se svazem spojeni poměrně úzce - design webu a loga, design a korektury ročenek... a to vše za lidí, co tam jsou dnes. Ty bys kopal za jiné, když jsi tyhle pracoval? Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Klasika.
odpovědět 
            Re: Jandíkův "nadhled"21:02:36 21.03.2015
Jak může souviset fakt, že jsem pracoval na straně svazu při přípravě systému Skály ČR s tím, kolik jsme převzali do databáze cest?

S logem ČHS a návrhem webu ČHS nemám nic společného a korekturu ročenky jsem neděllal.
Petr Jandíkodpovědět 
             Re: Jandíkův nadhled21:28:03 21.03.2015
1. nepsal jsem Jandík, ale Jandíkovi. Chceš snad říct, že tvoje manželka nebo spojená firma nedostaly od ČHS žádné zakázky nebo nedělaly pro ČHS práci?

2. píšu o tvém nekritickém kopání za ČHS, které v posledních týdnech předvádíš u sebe na webu i zde.

Samozřejmě to lze vysvětlit jakkoliv, ale mě to přijde jako dost velký střet zájmů. Za současné situace dost dobře nemůžeš být objektivní a lidé, co čtou tvoje vysvětlení a komentáře, by měli o tvém propojení a angažovanosti vědět.
odpovědět 
              Re: Jandíkův nadhled21:51:17 21.03.2015
Jaký skřet zájmů? Ano má názory ovlivněné svojí aktuální zkušeností - ale to asi každý ne? Projevení názoru v diskusi může být těžko střetem zájmů. Jasně, má k ČHS blízko, vidí do chodu víc zblízka, nejspíš na ČHS nebude nadávat tolik, jako někdo, kdo si názory vytváří jen ze zprostředkovaných komentářů. Nebo snad podle tebe nemá právo na vlastní názor?
Alešodpovědět 
               Re: Jandíkův nadhled22:11:39 21.03.2015
Skřet zájmů? No, bylo by to sice zajímavé hodnocení a nebyl bych proti, ale si jsi myslel střet, že?

Názor jistě může psát každý, jaký chce. Ovšem je velmi zajímé pozorovat u jednotlivých lidí jak aktivitu v různých forech na různých webech, tak i zastávané názory a případnou změnu názorů. Těžko to vysvětlovat. Máš-li dostatečný rozhled a orientuješ se v problematice dlohodobě, měl bys to pochopit sám. Pokud ne, je zbytečné to vysvětlovat :-) Ale už je to jedno, vše dopadlo, jak si lidé ze svazu přáli, takže o nic nejde.

A mimochodem, doporučuji si prostudovat něco na táma "rozdíl mezi vlastním názorem a nekritickým kopáním za někoho". O psaní vlastní názoru tu řeč nebyla, ovšem, jak je vidět, s tou nekritičností nejsem sám, kdo si toho všiml.
odpovědět 
              Re: Jandíkův nadhled22:02:49 21.03.2015
manželka zase nemá nic společného s databází kromě toho že zadarmo udělala variantu loga ČHS pro specifický prostor vpravo nahoře na stránce databáze, aby to tam k něčemu vypadalo.
Petr Jandíkodpovědět 
               Re: Jandíkův nadhled22:14:59 21.03.2015
Ale já nepsal o databázi. Reagoval jsem na slova o kopání za ČHS. A to obecně na základě dlouhodobého čtení tvým příspěvků zde i na hi.
odpovědět 
              Re: Jandíkův nadhled22:06:19 21.03.2015
Střet zájmů u mne vypadá tak, že když dělám pro ČHS, nemám čas na HI, kde pak vychází míň článků a přicházím o návštěvnost.
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: Ani u nás nepotřebuješ20:34:21 19.03.2015
To je velký omyl, nesmíš lézt v NP, NPR, NPP a taky tam, kde ti to zakazuje zřizovací vyhláška v platném znění i třeba v PR, PP atd. Prostě si člověk musí pečlivě nastudovat, co smí v mezích zákona.
Vlkodpovědět 
      Re: Ani u nás nepotřebuješ14:44:44 20.03.2015
A nebo se také může na nějaké vyhlášky a zákony vykašlat a prostě si jít zalézt. Což je za současné situace asi nejrozumnější.
odpovědět 
       Re: Ani u nás nepotřebuješ14:50:59 20.03.2015
Jistě, ale pak může nastat situace jako před pár lety na Krkárně v Krase, že OP dojde trpělivost a řeknou, že se všechna jištění odstraní a pak to dá hodně práce napravit sobectví pár jedinců. No a bez jištění se po skále trošku hůře leze, na druhou stranu se tím eliminuje 99% lezčíků.
Vlkodpovědět 
        Re: Ani u nás nepotřebuješ15:19:22 20.03.2015
V pohodě, to byla jen drobná provokace. Obecně jsem pro lezení organizované, jen mi přijde, že je to celé zařízené blbě. To ovšem není otázka na ČHS nebo ochránce, ale zákonodárce, protože zákony a jejich vymahatelnost jsou velmi problematické. Takže hodně štěstí a chuti do další práce.
odpovědět 
         Re: Ani u nás nepotřebuješ17:15:39 20.03.2015
Však já jsem ve svém věku už dávno v pohodě:-), taky vím, že největším problémem je stočtrnáctka, která vyhání lidi z přírody, bohužel je dost zastaralá a v politických půtkách našich představitelů není vůbec chuť ji měnit. Osvěta je mnohem těžší než omezení a sankce, ale na druhou stranu mnohem účinnější v dlouhodobém horizontu.
Vlkodpovědět 
     Re: Ani u nás nepotřebuješ23:17:12 23.03.2015
Zákazat lezení může ochrana přírody i v místech s nižším stupněm ochrany - třeba v přírodní památce. Konkrétní režím se stanovuje v plánu péče.
pavelkodpovědět 
 Re: Ani u nás nepotřebuješ13:47:21 19.03.2015
bol som v tom ze od vyjednavania vynimiek pre clenov CHS (a reciprocne UIAA) sa postupne upusta a vyjednava sa "vyhradenie miesta pre vykonavanie horolezectva" ktore sa vstahuje na vsetkych

prave pre to ze extra prava pre clenov dobrovolneho spolku (zahradkarov) su pravne neobhajitelne

ak niekde treba preukaz tak to je bud preto ze plati este stara vynimka, alebo sa sprajcuje niekto na ochrane prirody kto tam nechce pustit vsetkych

opravte ma prosim niekto ak sa mylim
odpovědět 
  Re: Ani u nás nepotřebuješ14:20:25 19.03.2015
V zásadě máš pravdu, vyhrazují se horolezecké terény a přístupové cesty. A to na základě rozhodnutí. Dřív se udělovaly výjimky ze zákona. Je to jen slovíčkaření, princip je stejný.
Od letošního roku se budou vydávat opatření obecné povahy - to už bude trochu jiný level .-)
Nezřídka se objevovalo a dodnes mnohne platí, že třeba prvovýstup může dělat pouze člen ČHS, nebo vstupovat může pouze v doprovodu člena ČHS apod. A to je zásadně špatně.
odpovědět 
  Re: Ani u nás nepotřebuješ15:03:05 19.03.2015
Ano, máš pravdu. Nicméně jsou tu i dnes skály, kde můžou jen členové ČHS a je to právě z důvodů regulace. Není to přežitek, ale je to i v nových vyjímkách.
odpovědět 
 Re: Ani u nás nepotřebuješ17:37:14 19.03.2015
Ráčo rád tě někdy vezmu na jednání s CHKO,aby jsi byl v obraze,když už máš potřebu psát,jak to děláme blbě.Jinak výjimku pro lezení vyjednávám pro všechny i pro věčný remcali.
Jeník Pletichaodpovědět 
 Re: Ani u nás nepotřebuješ18:40:47 19.03.2015
Ráco pleteš se. ČHS do výjimek nic necpe a vyjednává je pro všechny. Pokud ve výjimkách nějaké formulace o potřebě průkazky jsou, nevyšly od ČHS, ale zůstaly tam buď z minula nebo vyšly z lokálních dohod s ochranáři. ČHS nic takového neprosazuje a nechce, protože to je právně chybné a nevymahatelné.
Možná si místo vymýšlení co nejexpresivnějších nadávek zkus nejdřív zjistit fakta..
Honzaodpovědět 
  Re: Ani u nás nepotřebuješ18:49:16 19.03.2015
Doporučuju si jako typický příklad přečíst tohle: http://www.horosvaz.cz/res/ data/048/009385.pdf (odsrtanit mezeru) kde je dost dobře vidět s čím se musí při vyjednávání bojovat
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Ani u nás nepotřebuješ18:58:18 19.03.2015
No a je to tady - nikdy neříkej nikdy. Takže beru zpět a ještě jeden koment přihodím.
Myslím, že informace mám opravdu dobré. Poslední vyhrazení terénů v Adršpachu je toho dokladem. A protože jsem to na CHKO taky projednával ( ovšem ne jako zástupce ČHS ), tak jsme se nakonec odvolali. Výsledkem je, že nám ministerstvo dalo za pravdu a v dubnu 2015 se bude projednávat znovu a doufám, že ty nesmysly z toho už vypadnou. Nechci ti kazit radost, ale fakt vím, o čem mluvím.
Rácaodpovědět 
   Re: Ani u nás nepotřebuješ19:23:06 19.03.2015
Aha,takže jde o Adršpach a jejich nechvalně známé CHKO, tak příště napiš,jakou oblast myslíš.Mimochodem,tam to CHKO vyžaduje na povolení lezení.
Jeník Pletichaodpovědět 
   Re: Ani u nás nepotřebuješ19:55:14 19.03.2015
A to vyjednáváš za koho a pro koho? Kdo je to vy? Bylo by dobře, kdyby se buď jasně stanovilo v obvodech, kde jsou vyní dvě lhůty zákazu lezení, která věž patří kam, nebo se pro každý obvod dohodla jen jedna lhůta.
Povolení pro Adršpach ale platí do roku 2018, tak mi není jasné proč a o čem vlastně vyjednáváš.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Ani u nás nepotřebuješ20:17:05 19.03.2015
No vidíš, a to se tady stává dost často. Lidé sem píší "zasvěcené" komentáře a přitom vůec nic nevědí.
odpovědět 

 srovnáváš nesrovnatelné11:05:34 19.03.2015
Celý tvůj příspěvek se mně líbil a očekával jsem krásné vyvrcholení ve formě nějaké vize. Bohužel se to nestalo a posledním odstavcem jsi to zabil. Jak můžeš srovnávat spolek, který vlastní miliardové majetky se spolkem, který vlastní jen "knihovničku s průvodci"? SAC má, jak píšeš, velký příjem z provozu chat. Z čeho má příjem ČHS? Hlavně z členských příspěvků. Proč se teda divíš, že se všemožně snaží do svého spolku lidi nacpat? Přece proto, aby měli více peněz na provoz. No a když jsi schopen nabídnout pouze slevu na Brnčálce a Zbojandě (a to ani není jejich), na super pojištění máš malou členskou základnu, tak co jiného ti ten svaz má nabídnout než bezpečné lezení? Z čeho to má platit? Osobně mně přišel email ze svazu na podporu vydávání horolezecké literatury i na další věci. Co ti vlastně vadí? Že musíš zaplatit členské příspěvky, pokud nechceš mít na skalách morální problém, že používáš zadarmo cizí věci?
Belialodpovědět 
 Re: srovnáváš nesrovnatelné13:59:51 19.03.2015
Presne tak!

Cakal som porovnanie mechanizmov ktore funguju vo vnutri organizacie. Je jasne ze presonalne hadky v CHS (ktore su tuna neumerne prezentovane vdaka anonymite webu) nie su ideal a zaujimalo by ma ako to riesia inde.

Ale, porovnavat servis horolezeckeho zvazu alpskej krajiny a CHS je trosku mimo. V tomto myslim ze CHS robi co sa da ... mas zlavy v tatrach, kurzy, festival, zavody, mladez, istenie, vynimky, knihovnu ... O urovni sa mozeme bavit, ale nikto nemoze cakat ze to bude lepsie ako v nejakej horskej krajine.
odpovědět 
 Re: srovnáváš nesrovnatelné14:06:11 19.03.2015
Nejsem si jistý tím jak vyraznou část jištění osadil svaz, každopádně ne každý musí souhlasit s množstvím železa ve skalách. Že má někdo potřebu vytvářet ve skalách "cesty" k obrazu svému nezavazuje ostatní k tomu, aby se cítili někomu finančně zavázani...
MModpovědět 
  Re: srovnáváš nesrovnatelné14:55:37 19.03.2015
To máš sice pravdu, ale pravdou taky je, že pokud tam lezeš (vyjímku ze zákona vyřídil svaz) a používáš jejich jištění (vyřídili si na to vyjímku), tak zaplať a nevykořisťuj svým jednáním ty co to chápou.
odpovědět 
   Re: srovnáváš nesrovnatelné18:36:39 19.03.2015
Výjimku sice vyřídil svaz, ale dá se předpokládat, že kdyby ji nevyřídil, tak by ji vyřídil někdo jiný. A možná lépe. Svaz se sice tváří jako velká a mocná organizace a snaží se vystupovat jako zástupce všech lezců, ale je otázka, zda by náhodou nebylo lepší, kdyby o lezení na místní úrovni jednal spolek místní, který by zároveň byl schopen si lépe a efektivněji pohlídat, co se v oblasti vlastně děje.
odpovědět 
    Re: srovnáváš nesrovnatelné18:54:19 19.03.2015
To jsou nesmysly. Samozřejmě že se v tom místní lezci angažují a bez nich by to nešlo, ale bez ČHS za zády by neměli šanci. Neznám v novodobé historii případ, kdy by někdo vyřídil výjimku pro všechny lezce bez ČHS.
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: srovnáváš nesrovnatelné19:03:25 19.03.2015
Jistě, že nevyřídil. Nic takového netvrdím. Jen tvrdím, že kdyby to ČHS neudělal, nic se neděje, protože by to udělal někdo jiný. Hlavně se nám nesnaž namluvit, že bez ČHS by zaniklo lezení, nikde by nevzniklo nic nového a nikdo by už nikdy nesměl v NP nebo CHKO lézt.
odpovědět 
      Re: srovnáváš nesrovnatelné19:46:02 19.03.2015
lezení by nezaniklo, ale postupně by se omezovaly možnosti kde a kvalita jištění. Podobný vývoj proběhl v Německu ve Frankenjuře, kdy bylo jeden čas zavřené skoro všechno, protože se Alpenverein o skalky jednu dobu vůbec nestaral. Každý myslící člověk vidí jaký je rozdíl, jestli se se státem jedná jménem 10 000 lidí, nebo jen pár stovek.
Petr Jandíkodpovědět 
       Re: srovnáváš nesrovnatelné19:52:24 19.03.2015
Tak bych prosil vyjmenovat příklady jak se ČHS stará o Adršpach.
Tomodpovědět 
        Re: srovnáváš nesrovnatelné20:01:31 19.03.2015
tak třeba skalní rota ČHS povyměňovala obrovské množství zkorodovaných slaňáků kvůli zatemování ferofixem. A že jich bylo. Situace v Adršpachu je ve srovnání se zbytkem ČR dost specifická a nelze podle tamní situace hodnotit všechno.
Petr Jandíkodpovědět 
         Re: srovnáváš nesrovnatelné20:13:50 19.03.2015
Skalní rota už hodně let nefunguje. A já se ptám co dělá v součastnosti ČHS pro Adršpach ? A nezapomeň, že je to největší skalní oblast v ČR a tak si myslím, že je to dost důležité.
Tomodpovědět 
          Re: srovnáváš nesrovnatelné20:38:01 19.03.2015
Myslím, že pro Ádr dělá totéž, co pro ostatní oblasti - kupuje hromadně kruhy, lepidla a další materiál, za dotované ceny ho poskytuje prvovýstupcům, je-li to třeba jedná ve spolupráci s ístníi s ochranou přírody. Ádr/Teplice jsou důležité, ale třeba v databázi cest je v celých Východních Čechách 8800 cest, zatímco jen v v Labských pískovcích 15300 cest a v Českém Ráji 13100. No a taky bych nezapomínal na to, že na jednoho zaměstnance ČHS připadá 5 až 6000 členů o které se má starat, takže si myslím, že centrum ČHS dělá možné maximum.
Petr Jandíkodpovědět 
           Re: srovnáváš nesrovnatelné22:28:26 19.03.2015
Tak pokud si pomoc lezecké oblasti typu Ádr představuješ jako společný nákup kruhů a pomoc při jednání ( a o tom bysme tady mohli dlooouuuze diskutovat ), tak to si dovedu docela dobře představit i bez ČHS. Vlastně o tom sním :-)
Tomodpovědět 
            Re: srovnáváš nesrovnatelné22:49:53 19.03.2015
A co by sis představoval. že by mělo centrum ČHS dělat?
Petr Jandíkodpovědět 
             Re: srovnáváš nesrovnatelné08:16:10 20.03.2015
Tome, vždy je to o tom jak moc chtějí místní a kolik je tam "bláznů" ochotných místo toho jít si zalézt pracovat. Když se podíváš všude déle do historie, tak vidíš, že to podobné bylo v podstatě v každé oblasti. Je to jen o lidech, pokud by jim začal vadit stav v Ádru, dají se dohromady a posunou to dál, pokud jsou se stavem zatím spokojeni, tak to v podstatě stagnuje. A vzhledem k tomu, že názory bývají často dosti protichůdné, tak to stojí hromadu sil něco někam posunout, přičemž se místo poděkování dočkáš akorát nadávek, neb se nezavděčíš všem a děláš různé kompromisy. Což je jen pro dost silné povahy a většinu lidí to časem přestane bavit.
Vlkodpovědět 
              Re: srovnáváš nesrovnatelné14:40:13 20.03.2015
Nějak mi z tvého textu vyplývá, že vlastně děláte něco, o co nikdo nestojí a nechce.
odpovědět 
               Re: srovnáváš nesrovnatelné14:55:50 20.03.2015
Ono je to oblast od oblasti, máš lidi,kteří to chtějí mít perfektní, lidi, kterým je to šumák a nějaké jedince, kteří by z toho měli nejraději skanzen a v tom se pohybuješ. Nicméně z textu nevyplývá, že nikdo o nic nestojí. Většina dnešních lezčíků chce mít skály super zajištěné, kde si užijí trochu odreagování se a v pondělí zdraví přijdou do práce, taková je realita.
Vlkodpovědět 
              Re: srovnáváš nesrovnatelné20:01:54 20.03.2015
lidi v česku obecně raději více nadávají než přikládají ruku k dílu...zde neplatí jak k dílu tak k jídlu
honza k.odpovědět 
  Re: srovnáváš nesrovnatelné15:40:21 19.03.2015
Nezavazuje tě něčí potřeba něčeho, ale tvoje svědomí. Pokud tě fixní ve skalách sere, pak neplať. Ale i ten největší klasik si občas rád poleze na skále, která prostě jinak než fixním zajistit nejde.
honzaodpovědět 
   Re: srovnáváš nesrovnatelné15:53:00 19.03.2015
Pokud se má platit tomu, kdo jištění obsadil a zaplatil, tak kolik asi dostane svaz? :)

Jen pro pořádek, nevadilo mi platit příspěvky dokud jsem lezl v Čechách, ale tvrzení, že někdo tvoří cesty pro mně (a další), abych si mohl zalézt, tak to docela zavání demagogií:)
MModpovědět 

 Srovnání11:25:13 19.03.2015
Díky Michalovi za úvahu, srovnání a pohled z venku, doplnil jsem logo a odkaz na web.
 martanodpovědět 

 je to složitý na tom světě14:26:09 19.03.2015
Některý věci mě nepřestávaj udivovat a jakživ je asi nepochopim. Jak je třeba možný, že jsou země, kde většinu území pokrývají hory, ledovce, vrcholy jsou 4,5 km vysoké a naopak - jiný země maj jen pár kopečků, kde nejvyšší z nich sotva přesahujou 1,5 km a když chce člověk na něco vylézt, tak mu nezbejvá než pár skalek, který často nemaj ani 100 m. To je prostě trestuhodnej a nepochopitelnej bordel, tohleto. Omlouvám se za přílišnou stručnost, jsem si plně vědom toho, že by tento fenomén zasluhoval samostatnej článek.
honzaodpovědět 
 Re: je to složitý na tom světě14:41:35 19.03.2015
:)
P(iškot).odpovědět 
 Re: je to složitý na tom světě11:59:42 20.03.2015
A už vůbec je podivný, že zatímco nám ty spousty českejch chat co jsme měli za první republiky v Alpách sebrali, tak těm šikovným klukům švýcarským nechala v bankách spousta Kohnů a Blumenfeldů hromady peněz a už je nikdy nechtěli zpátky. Prostě jsme to u nás měli špatně zorganizovaný..
Jirkaodpovědět 
  Re: je to složitý na tom světě15:39:46 20.03.2015
My jsme tedy o ně přišli většinou už po 1. světový. V obou případech jsme totiž byli na straně poražených a v té druhé jsme z velké části byli aktivně na straně jedné levicové diktatury proti druhé a až do posledních dní hajlovali, vyráběli tanky, samohybky, součástky do V2 a palivo nejlepší kvality pro nácky.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: je to složitý na tom světě00:47:52 21.03.2015
Ty seš fakt v obraze, o službě diktatuře toho asi víš hodně.
Bídaodpovědět 
    Re: je to složitý na tom světě03:40:14 21.03.2015
Co jsem napsal špatně?
Kuba Turekodpovědět 
     Re: je to složitý na tom světě11:23:18 21.03.2015
To cos napsal je pravda, ale ne celá. Vynechals stovky letců RAF a tisíce vojáků Svobodovy armády - to jako nejkřiklavější a dost ostudný případ. Protektorát se nikdy k mocnostem Osy neřadil; a díky SNP ani Slovensko nakonec nebylo mezi poraženými státy, i když tam to bylo nahnuté. To jen pro upřesnění; není to téma tohohle článku.
odpovědět 
      Re: je to složitý na tom světě23:22:42 21.03.2015
Taky bych radši bojoval v gardových (tj.trestných) jednotkách s NKVD v zádech, než témě jistě se nechat utýrat od komoušů v gulagu.
Kuba Turekodpovědět 

 Počet zaměstnanců?15:37:44 19.03.2015
Zajímavá reklama před sobotní Valnou hromadou. Co ale postrádám, je počet členů SAC na jednoho zaměstnance. U nás je to zhruba 10 až 12000 na tři (momentálně dva) pracovníky sekretariátu, takže 5 až 6 000 na jednoho zaměstnance. Jak veliký má SAC aparát na těch 140 000 členů?
Taky by se dal porovnat rozpočet, velikost majetku.

Taky by se dalo podivit jak je možné, že Adam Ondra leze 9b+ a ze Švýcarska nikdo :-)
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Počet zaměstnanců?18:42:05 19.03.2015
A mohl bys nám sdělit, jaký vliv má počet členů na práci v administrativě? Jsou ty náklady a objem práce fixní, semifixní nebo variabilní? Kdyby měl svaz 2x více členů, měla by administrativa 2x více práce? A kdyby měl svaz polovinu, stačila by na to jen polovina zaměstnanců?

Rozesílání průkazek a buletinů do práce nepočítám, neb je to jednak přežité, a jednak neefektivní. Už dávno by stačilo jen automaticky vygenerovat číslo, kdo chce, průkazku si vytiskne. Asi jako dnešní letenky. A dalších pár desítek tisíc za poštovné a průkazky by bylo doma.
odpovědět 
  Re: Počet zaměstnanců?22:02:33 19.03.2015
Koukám, že z Jandíka se klube druhý Turek. Slepě zastává svůj názor (bohužel mi čím dál častěji přijde, že názorově je někde o 30 let zpátky a že se doba změnila už nezvládl vstřebat), do krve obhajuje svá tvrzení, ale když má odpovědět na konkrétní dotaz nebo je konfrontován s konkrétními fakty, neodpoví nebo se přímé odpovědi vyhýbá.

To vás čeká fajn doba - vláda současného vedení za mohutné mediální podpory Hory/doly a Hory/info.
odpovědět 
   Re: Počet zaměstnanců?01:46:36 20.03.2015
Hele ty anonymní žvanile, to je teda zase slovní průjem :-) Jestli chceš něco změnit, budeš se muset zítra na Strahově představit, postavit přes zhruba stovku lidí a říct jim, co máš na srdci. Jinak to jdou kydy tady na Lezci, které nic nezmění.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Počet zaměstnanců?12:26:37 20.03.2015
A proč by měl někdo řešit na valné hromadě ČHS svůj názor na Jandíka a Turka?
odpovědět 
    Re: Počet zaměstnanců?14:38:57 20.03.2015
Já ti kašlu na tvoje ČHS, už dávno nejsem člen. Jen mne baví pozorovat tvoje a Jandíkovy myšlenkové obraty. Jinými slovy - nepíšu o ČHS, nechci nic řešit, ani svaz nechválím, ani nekritizuju, ať si dělají, co chtějí, nepotřebuji chodit na valné hromady. Jen píšu o způsobech, kterými se ty a Jandík projevujete. O důvodech samozřejmě spekulovat nebudu :-)
odpovědět 
     Re: Počet zaměstnanců?15:32:51 20.03.2015
Aha, nepochopil jsem Tvoji motivaci. Asi proto, že nelze odlišit Tebe od ostatních nepodepsaných diskutérů. Ale v jednom jsem se trefil - prostě jenom žvaníš. Tak Ti Ď.!
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Počet zaměstnanců?19:11:57 20.03.2015
No jo, jsem žvanil. Nemáš Z.
odpovědět 
       Re: Počet zaměstnanců?10:18:08 24.03.2015
Možná jsem Ti to ještě nepsal, ale dík. Ono to nastavení zrcadla je třeba.
A ono je i potřeba, aby nějaký rozhořčený třeba KT na tý VH se zvednul ze židle a chtěl na VV, aby vysvětlil co a proč :)
martanodpovědět 
 Re: Počet zaměstnanců?19:20:43 19.03.2015
Maji cca 140 000 clenu - je to rychle k dohledani na jejich webu ... Viz: http://www.sac-cas.ch/service/ueber-uns.html
_I_odpovědět 
 Re: Počet zaměstnanců?19:26:32 19.03.2015
Sorry - "unahlil" jsem se - k "bafunarum" je neco tady: http://www.sac-cas.ch/service/kontakt/geschaeftsstelle.html "Soucet" a nasledny "vypocet" necham na kazdem zajemci ...
_I_odpovědět 
  Re: Počet zaměstnanců?19:49:52 19.03.2015
Tak to vychází na 3800 členů na 1 zaměstnance. To jsou cca 2/3 oproti ČHS.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Počet zaměstnanců?11:54:16 20.03.2015
Nebo naopak trochu vice kdyz je to 10000 na 3, ze? SAC dobry na to, kolik prace odvadi. Klobouk dolu!
odpovědět 
    Re: Počet zaměstnanců?14:10:34 20.03.2015
Vlaďka je dlouhodobě nemocná takže jsou na sekretariátě jen dva
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: Počet zaměstnanců?14:43:26 20.03.2015
A sekretariát funguje? Jestli někde byli tři a teď to dlouhodobě funguje jen ve dvou, skoro to svádí k myšlence, že dotyčný tam byl zbytečný a že sekretariát fungoval dost neefektivně.
odpovědět 
      Re: Počet zaměstnanců?11:26:16 21.03.2015
:))) Proč svádí? Kdokoli soudný z jakékoli komerční firmy by řekl, že přesně tak to je... Ovšem, v ČHS se za to zjevně nikdo nikomu zodpovídat nebude.
odpovědět 
       Re: Počet zaměstnanců?20:38:21 22.03.2015
Berete to hooodně zjednodušeně. Zaměstnanci tam jsou tři, ale jeden z nich je dlouhodobě nemocný, proto dva. A ti dva tam zůstávají pozdě do večera, nestíhají a mají kapacitu jen na to opravdu nejnutnější. Dost věcí se neudělá, protože je nemá kdo udělat, o nějakém zlepšování nemůže být moc řeč. A posledního půl roku tam předseda pracoval prakticky na plný úvazek zadarmo, protože nebylo komu zadat věci, které bylo potřeba udělat. Pokud by to takhle zůstalo delší dobu, povede to k celkové nefunkčnosti. Žádná rozumná komerční firma by tohle nepovažovala za normální stav a výhodu, na které ušetřila.
Honzaodpovědět 
        Re: Počet zaměstnanců?21:47:54 22.03.2015
Ono to možná vyplývá z toho, že dost dobře není známo, co sekretariát vlastně dělá.
odpovědět 
        Re: Počet zaměstnanců?10:25:49 24.03.2015
Souhlasím s Honzou a setkávám se s tím, že holky nestíhají už dlouho, ať už jednám se svazem v jakékoliv oblasti osobně i korespondenčně (oddíl, informace, sport, vyúčtovnání, ochrana přírody, jištění, na přelomu roku při vyřizování nového členstí, v období velkých akcí,..).
martanodpovědět 

 Horolezci se hadaji07:41:14 20.03.2015
Horolezci nehadejte se nebo vas Bloudek zruší. Drajtulisti se hádali a jak s nima zatočil. V podstatě je zrušil. Kliknete ne rozpočet který jim navrhl.
lrhodpovědět 
 Re: Horolezci se hadaji11:49:26 20.03.2015
On snad mezi nimi je někdo s rozumnou výkonností, kdo plánuje jezdit tuhle sezónu po závodech? Spíš to vypadá, že se škrtli sami.. Neporovnávej jen čísla, ale aktivitu.
Alešodpovědět 
  Re: Horolezci se hadaji12:22:13 20.03.2015
V tom pripade zrusit celou obtiznost, jsou to totalne vyhozene prachy...
odpovědět 
   Re: Horolezci se hadaji20:53:25 22.03.2015
V obtížnosti a bouldru máme dvě zlaté z MS - víc se ani získat nedá. A k tomu slušnou šanci v roce 2015 bojovat o další umístění. Co bychom měli z drytoolu v roce 2015? Akorát náklady a hrozovy nadávky (za ty ale nemusíme platit, ty budou i zadara)..
odpovědět 
    Re: Horolezci se hadaji21:55:51 22.03.2015
Aha, už zase máme??? Můžeš nám popsat, jaký podíl a vliv na tyto dvě zlaté ČHS měl? To je jak u hokeje. Když se prohraje, tak oni, když se vyhraje, tak my.

Jestli svaz chce mít lepší výsledky (nemluvíme o extrému AO), bude muset trochu přitlačit. Ono totiž repre znamená jednu jedinou věc - obrovské finanční náklady pro lezce a jeho rodinu. Proplácení nákladů je jen komedie, nedivte se, že řadu dobrých repre nezajímá. Možná by i jeli, ale nechce se jim si to vše finacovat sami. Jaký význam má jet na svěťák nebo mistrovství a třeba i vyhrát? Tady po tobě neštěkne ani pes a ty jsi těžké prachy v mínusu. Takže nějaké naděje možná máme, ale ti, co by na to měli, nejezdí a nepojedou. Jestli svaz a ČR chtějí, aby někdo reprezentoval, musí mu zaplatit, ne aby někdo platil aby směl svaz a ČR reprezentovat.
odpovědět 
     Re: Horolezci se hadaji22:34:25 22.03.2015
Když zaplatí ČR, zaplatí i svaz. ČR dnes platí na repre 190 tis./rok - z toho ČHS neufinancuje skoro nic, dává na repre mnohonásobně víc. Radši jdi nadávat na MŠMT...
Alešodpovědět 
      Re: Horolezci se hadaji06:52:17 23.03.2015
Já nenadávám, jen konstatuju. Chápu, že z rozpočtu svazu to nejde pokrýt. Na druhou stranu ale tady rodiče dají do dítěte desítky tisíc ročně jen proto, aby se dostalo do repre a tam za něj mohli platit stovky tisíc ročně.

Stačí se podívat na příspěvky ČHS a porovnat je s reálnými náklady. Jak příspěvěk na letenku, tak na km nebo ubytování jsou spíše symbolické, v reále tě akce bude stát několikrát tolik. A i když vyhraješ, tak nic z toho.

Takže i to je jeden z důvodů, proč nám odpadá schopná mládež. Není to důvod jediný, ale význam mám. Ne každý rodič má na to, aby zábavu svého děccka dotoval tak obříma částkama. Já bych to také nedělal. Prestiž nulová, společenská hodnota nulová, náklady obrovské. Proč? To se opravdu musí najít někdo jako AO, pro kterého je lezení vším, a ještě má rodiče vydělávající tolik, že to finančně utáhnout.

Takže až bude svaz hledat důvody, proč odpadá i celkem šikovná mládež, je toto jeden z nich. A proto také není svaz líhní talentů a špičkových lezců, ale spíše kroužkem pro průměrné. Ostatně svaz to i sám několikrát deklaroval, že raději bude podporovat široké průměrné masy, než úzkou špičku.

Ale jak říkám, neber to jako stížnost, jen konstatování.
odpovědět 
    Re: Horolezci se hadaji11:59:19 24.03.2015
V drytoolu by byly velmi dobre vysledky, kdyby soutezila Lucka a Mira Matejec. Pokud sledujes obtiznost, tak vis, ze je MS a svetovy pohar. Jedno z toho vyhral Adam Ondra. Urcite sis take vsiml, ze zbytek nasi repre vymeta dolni pricky. Kazdopadne, pokud podporou repre myslis podporu Adama, jsem pro. Pokud myslis i ty ostatni, tak ty az potom, co prokazi svoji vykonnost a bude mit smysl, aby v repre vubec byli. Ale mame na to vubec nejake kandidaty?
odpovědět 

 ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!14:48:14 20.03.2015
Nejdřív trochu historie: Zhruba do roku 1970 jsme lezli pouze s omezením podle všeobecně uznávaných pravidel. Pak nastala ochrana přírody a byli jsme vyhnáni z bivaků, což třeba na hrubici konrolovali příslušníci VB s pomocníkama za pomoci nepřívětivých pejsků. V té době byla stanovena povinnost lezců se prokázat horolezeckým průkazem. Nazákladě zkušeností s kontrolorama bylo pak stanoveno, že tito musí nechat lezce výstup dokončit. To jenom proto, že horolezecký průkazy nejsou výmysl současnýho ČHS.
Aktivací ochranářů a proto, že získali moc se zkomplikovalo lezení i tam, kde nebyl problém, např. na Vysočině. Díky zákonům této repububliky se povoluje lezení na základě výjimky ze zákona, která je možná proto, že se jedná o velkou skupinu lidí, sdružených v zájmové organizaci, dnes spolku.
Takže tento spolek jsme my. Spolek se jmenuje ČHS a z lidí, kteří jsou ohotni věnovat čas a úsilí si Valná Hromada volí své zástupce do tzv. výkonného výboru. Kromě toho se najdou někteří další, kteří jsou ohotni pracovat v odborných komisích. Poslední volba, když vynechám kamaráda Šlechtu, vypadala tak, že bylo ochotno kandidovat jen tolik lidí, kolik jich bylo potřeba zvolit.
Pokudmě paměť neklame, okamžitě se ozvaly nesouhlasný hlasy, samozřejmě těch, kteří na valné hromadě nebyli. Připomínám, že VV musí jednat v rámci usnesení valné hromady, jako nejvyššího orgánu.
Lhr by chtěl, aby byl předseda komise soutěží volen valnou hromadou. Důrazně před tím varuju, máme zkušenost, že je takovýto předseda v podstatě neodvolatelnej.
Takže važme si toho, že se najde pár jedinců, kteří jsou ochotni pro nás pracovat a snažme se jim v tom pomoct. Pokud se nám něco nelíbí, napišme to jim, s návrhem, jak by to mělo být jinak, ale nenadávejme jim.
Ano, je jistě možnost, že by se o povolení klezení starala jiná organizace, ale máe jistotu, že by se toto vztahovalo i na nás?
Připomínám, že umožnění lezení se nevtahujen jen na nás, členy ČHS, ale v podstatě j na spoutu dalších, kteří často proto, že k tomu přišli zadarmo, si toho neváží.
Ještě jeden postřeh: V jednom diskusním příspěvku byli označeni jako sportovci jen závodníci. Mám vylezeno pár cest v horách v létě i v zimě a rozhodně jsem se u toho necítil jako výletník. Musel jsem na to docela dost trénovat.
Mám trochu dojem, že v různých soutěžích a závodech se stávají z kamarádů lezců soupeři. Ťéša.
ladimír Těšitelodpovědět 
 Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!06:45:03 21.03.2015
Teso s tim nadpisem mas rozhodne pravdu, ma to ale nekolik ALE...
Vetsina clenu to tak neciti. Dukazem jsou VH na hranici usnasenischopnosti. Jsem rad ze dnes budu resit kam seknout cepin, kam zakopnout macku a vubec si uziju krasny den v horach.
Z některých bodu jednani VH uz nejsem ani nasranej, ani znechucenej, jen asi docela smutnej.
Ocekavam ze budou liceny profesionalne pripravene grafy, vylicene svetle zitrky a odmavne ta hrstka pritomnych prodani clenske zakladny za par stribrnych, schvali se neomezene rozhodovani financnich prostredku VV a posveti evidovani clenove, coz neni nic jineho nez vyuzivani cernych dusi pro cerpani penez od statu, oficialni neplaceni clenskych prispevku, atd.
Tak mne napada, jestli evidovany clen CHS navic urcite dostane pro zarizeni OeAV Insbruck od CHS.
Maximalizace clenske zakladny je mozna zajimava, otazka zni jaka bude ne ta okamzita, ale uplne celkova cena, kterou za ni Chs zaplati.
Radek
zobanodpovědět 
  Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!07:23:14 21.03.2015
V tomhle musím se Zobánek souhlasit. A Teso. Závodnici jsou prosté soupeři a soupeři spolu. Na to není nic nenormalniho. Me spis připadne hrozny to pokrytecke chováni vedeni. Jde nám o Deti a mládež. Prd. Jde jim o prachy které za ne dostane Chs. Kdyby Chs šlo doopravdy o Deti, tak už to dávno mohl dělat pro ne víc. A i v tom ze předseda komise by byl neodvolatelnej je blbost. Prosté by ho VH mohla zase odvolat. Ale ted se snažit něco dělat proti současnému vedeni. Je jako demonstrovat proti bolševikům v 75 roce. V te době by jsi taky ničeho nedosáhl. A proto než jít na VH je lepší jet lizt.
lrhodpovědět 
  Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!08:41:45 21.03.2015
Zobane, dobře Ty! Pěkně napsaný. Ale všechno co popisuješ není u nás nic nového, jen to z vyšších pater politiky časem sestupuje do těch nižších, třeba i do spolku zahrádkářů. Na druhou stranu máme ještě jakeš takeš demokracii a svobodu slova (no, i když...). Pokud se negativní věci popíší, je to jen na lidech. Jsem asi naivní, že lezci nebudou slyšet na populistické nabídky jako zbytek ČR, že se nebudou chtít stát stádečkem "o nás bez nás" a že se naopak zvýší počet řádně platících členů. Jenže od dob sankciování repre za mágo a dob, kdy tu byl návrh displinárního řádu navržený prokurátorem od Plastiků, členem nejsem a dosud mě žádné vedení nepřesvědčilo, abych znovu vstoupil. Dění kolem a některé navrhované věci mě utvrzují vždy počkat, i když "nové" vedení vypadá nadějně. Stále čekám. Můžete mě mít za parazita na materiálu, ale já si to odmakávám jinde. Také nejsem příznivcem toho, aby se otloukal borháky každý kámen kdejakým pacientem. Zpět k článku nahoře. Myšlenka spolkových chat je ekonomicky velmi zajímavá. Idea, že ve Skaláku, v Ádru či třeba na Labské stráni bude stát chata ČHS je přímo krásná. Ale jak to dopadá v českých podmínkách víme z kauzy Ostrov. Škoda. Většina Čechů raději dotuje chaty alpské, i když část dotace si pak ve winteraumech bere zpět, že :-D No a v Plzni vlastně na jištění v ČR nemusí přispívat skoro nikdo, páč většina jezdí brousit borháky k sousedům do Bavorska, dokonce tu máme i pár členů DAV, je levnější než ÖAV. Ony ty alpské spolky mají tak nějak průhlednější rozhodování a financování. Třeba se dočkáme za 20 let zlepšení, až se i Kuba Turek vyrovná z minulostí :-D
Bídaodpovědět 
  Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:03:52 21.03.2015
Zobane brečíš krásně, ale na blbým hrobě a naprosto nevěrohodným stylem. Když jsi se na podzim na Blatinách měl možnost vyjádřit k návrhu změn, nic z toho, co teď poněkud nesouvisle kritizuješ, z tebe nevypadlo. A dnešní VH rozhodně nebyla na hranici usnášeníschopnosti. Radši dál kopej mačkou do sněhu a ne do lidí kolem sebe. Dík
Jardaodpovědět 
   Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:13:46 21.03.2015
Promin, ale nevsimnul jsem si ze by na Blatinach VV prezentoval nasledujici:
1/ snizeni clenskeho prispevku do CHS pro cleny OeAV Insbruck, pripadne rozdavani penez, proste podraz jak ...
2/ schvaleni neomezeneho a v prubehu roku zcela nekontrolovatelneho nakladani s financnimi prostredky svazu
3/ posveceni cernych dusi ve svazu vuci organum statni spravy

A ano, vyborne jsem si dneska zalezl.
Radek
zobanodpovědět 
    Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:24:34 21.03.2015
Na ČHS jsem si vzpoměl nedávno v souvislosti s kombi členstvím a zákonem o sběrnách. Sběrny šrotu ze zákona nesmí za šrot vyplácet hotovost, ale pouze bezhotovostní formou platby.

Samozřejmě netrvalo dlouho a první vyčůránci jsou tu. Za šrot vypisují směnku a tu okamžitě proplatí. Takže zákon je neporušen, ale lidé dostanou peníze. V ČHS se za to pochváli, jinde půjdou k soudu, protože je to považováno za obcházení zákona...
odpovědět 
     Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!10:24:36 22.03.2015
Tady se pletou dohromady dvě hodně odlišné věci. U sběren jde o obcházení platného zákona, který má omezit krádeže snadno zpeněžitelných kovů.
U kombi členství se nejedná o žádný platný zákon, ale o snahu několika malých kšeftařů s průkazkami, aby nemuseli soutěžit na trhu tím, že nabídnou lepší servis a lepší výhody pro členy ČHS. To se jim nechce, tak se pokusili jakékoliv poskytování výhod zakázat - ale ne nějakým zákonem, ale jakousi obskurní dohodou, která se týká jen jich samotných, nikoho dalšího. A když jejich silnější konkurent našel cestu, jak může výhody členům ČHS dál poskytovat, zmůžou se jen na pokřikování a pomluvy.
Zoban je v tomhle pokřikování a okusování kotníků nejudatnější, zatímco když se jednalo o dohody jak to bude s kombičlenstvím dál, zbaběle stáhl ocas, vymlouval se na nedostatek času a s žádným vlastním návrhem nepřišel. Na okusování kotníků má ale času dost.
Alešodpovědět 
      Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!10:30:25 22.03.2015
Ne, dáváš jen účelový výklad.

Podmínky byly, že všichni prodejci to musí poskytovat za stejné ceny. A to, co se nakonec udělalo, tedy okamžité vyplácení peněz, bylo jen obejití smluv a dohod, které slevy neumožňovaly. Nejdo o prodejce, ti na to jen poukázali. Jde o to, co bylo ve smlouvách a co bylo takto obejito. A není vůbec důležité, proč to tam bylo. Důležité je, že to tam bylo. To, že se ti nezdá důvod, nějakých podmínek, ještě neznamená, že je v pořádku, když je obcházíš.

Jinými slovy - cena pojištění byla stále stejná, ale zákazník zaplatil méně. Naprosto jasná a účelová konstrukce, která měla jediný účel - obejití smluv. Stejně jako okamžité proplácení směnek.
odpovědět 
       Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!10:43:35 22.03.2015
O jakých smlouvách to mluvíš? ČHS uzavřel s nějakými prodejci smlouvu, která by mu kolem kombičlenství něco zakazovala? Nebo o jakých smlouvách to mluvíš?
Alešodpovědět 
        Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!10:59:49 22.03.2015
Když spolek kuželkářů v Ázerbajdžánu uzavře tajnou dohodou s klubem kuželkářů z Čáslavi, že všichni horolezci v ČR musí nosit tričko s Ázerbajdžánskou vlajkou, nejspíš podle tebe bude porušením zákona, když si někdo dovolí to tričko nenosit...
Juraodpovědět 
        Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!11:40:51 22.03.2015
Nebylo to náhodou tak, že všichni zprostředkovatelé produktu OEAV smí produkt zprostředkovávat za stejnou cenu? Tedy se jedná o dohody mezi OEAV a prodejci, ČHS do toho v této fázi netahej.

A protože tedy Alpy smí produkt přeprodat pouze za stejnou cenu, jako ostatní, udělala se obezlička, kdy sice je produkt klientovi prodán podle dohod mezi OEAV a prodejcem za správnou cenu, ale okamžitě je mu vyplacena jakási sleva od ČHS, takže ve skutečnosti klient zaplatí méně.

Právně je to v pořádku, ale není to nic jiného, než vědomé obcházení smluv mezi OEAV a prodejcem, na kterém se ČHS aktivně podílí. Už tu o tom debata byla, zřejmě tě minula, neb se v situaci neorientuješ a píšeš poněkud zmateně (ptáš se na nějaké smlouvy ČHS s prodejci, které ale nemají s tím, že nakupuješ u Alpy a Alpy hned vyplácí slevu a celé to netransparentně kryje ČHS přes jakési dárce, nic společného). Prostě je to způsob, jak ojebat dohody a smlouvy, kterými jsou prodejci vázáni. To se ve slušné společnosti nedělá.
odpovědět 
         Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!16:20:56 22.03.2015
Jakými smlouvami a podmínkami jsou prodejci vázáni, ví přesně jen oni sami. ČHS i jeho členům je do toho kulový a těžko tady můžou něco porušovat, jakási tajemná dohoda v němčině se jich absolutně netýká. V tom je zásadní rozdíl proti obcházení zákona u sběren, který je závazný pro všechny v ČR.
Jestli se ČHS domluvil s některým z prodejců na výhodnějších podmínkách jen proto, že nikdo jiný výhodné podmínky nebyl ochotný nabídnout, je jasné, že to vadí hlavně tomu, kdo se ČHS snažil odrbat a moc neuspěl. Řeči o férovosti jsou jen součástí partyzánského konkurenčního boje, který menší prodejci vedou, místo aby se snažili vymyslet konkurenčně životaschopnou nabídku. Nepochybuju, že ten boj za férovost Zoban myslí ještě upřímněji, než Standa Gros...
Alešodpovědět 
          Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!16:40:34 22.03.2015
Promiň, ale píšeš nesmysly. Jistě, vedlejší efekty byly tentokrát pro členy ČHS pozitivní, o tom žádná. Ale takto se prostě nejedná, způsob, kterým to celé proběhlo, je naprosto neetický a nemorální. Pravda, není nezákonný. Ale jak to tak pozoruju, se slušností a etikou je na tom svaz podle mne dost na štíru, takže chápu, že se za to nestydí a ještě to vydávají za přednost.
odpovědět 
           Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!17:27:06 22.03.2015
A etický a morální způsob je říct: sorry, žádné kombinované členství ani výhody už nebudou, trpaslíci nám do něj hodili vidle a my se bránit nehodláme? To by byla spíš neschopnost a jistě by se trpaslíkům líbila...
Alešodpovědět 
            Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!18:15:46 22.03.2015
Ne, normální a akceptovatelný způsob by byl, kdyby ČHS nabídlo kombičlenství za zvýhodněnou cenu, klidně i jen s Alpy, ale slevu by opravdu vyplatil ČHS, tedy například zaplatíš u Alpy pojištění oeav a na základě dokladu/průkazky oeav dostaneš členský poplatek v ČHS za sníženou cenu. A nikdo by nemohl říct vůbec nic, u Alpy bylo zaplaceno správně, slevu poskytl svaz ve spolupráci s Alpy, a zoban a všichni kritici by měli smůlu.

Ale krkolomný způsob vyplácení slevy přímo společností Alpy, utajení dárci, složité převody peněz... Chápu, že pro tebe a pár dalších je to jen slovíčkaření, protože výsledek zaplacené částky kombičlenství je stejný, ale druhý postup je značně morálnější a transparentnější. Určité věci se prostě v obchodě nedělají, snahou každého by mělo být budování dlouhodobě dobré pověsti spolehlivého a seriózního partnera, který dodržuje pravidla psaní i nepsaná. Jak vidíš, neobhajuji postup zobana, ani nenavrhuji nic, co by dalším prodejcům pomohlo. Ať se s Alpy nebo s kýkoliv jiným spolupracuje, nabídku mohl dát každý. Ale ať se tak děje způsobem, který je nenapadnutelný a nevzbuzuje pocit levárny a vyčůranosti.
odpovědět 
             Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!20:44:09 22.03.2015
To co píšeš by nešlo. Snížený členský poplatek do ČHS by okamžitě napadl některý bedlivý strážce stanov, který zároveň prodává ÖAV a v ČHS je jen proto, aby mohl zevnitř bojovat za svoje podnikatelské zájmy.
Alešodpovědět 
              Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!21:42:57 22.03.2015
Ale to by nebyl snížený členský poplatek. Jen by část zaplatila Alpy. Dokonce nemusí mít svaz spolupracujícího prodejce jen jednoho, ale třeba všechny. Stačí, aby každý prodejce zveřejnil svoji nabídku, třeba že zaplatí z příspěvků tolik a tolik, a každý prodejce může dát své podmínky a každý si může vybrat, kde to nakoupí.

Jednoduchý příklad - při zakoupení pojištění oeav u Alpy zůstává ČHS příspěvěk stejný, ale lidé, když uvedou číslo svého pojištění, zaplatí o danou částku méně, a na rozdíl pak ČHS vystaví hromadnou fakturu společnosti Alpy. To lze aplikovat u všech prodejců. Kdyby svaz chtěl, může se do systému přihlásit každý prodejce (ono jich zase tolik není), svaz pak jednou za čas rozešle fa (to stejně dělá), a máš to jednoduché, čisté, přehledné v účetnictví a s možností účasti všech, tedy to nemůže nikdo napadat. Pokud se nepletu, nikde není uvedeno, že musím příspěvek platit já sám a že ho někdo nemůže uhradit za mne. A výše členského příspěvku zůstane stále stejná. Jinými slovy, kup si pojištění u mne, já za tebe zaplatím část tvého členského příspěvku.

Jednoduché a transparentní. Hlavní problém by asi byl, že by se muselo hrát s otevřenými kartami a bylo by celkem jasné, jaké finanční toky zde probíhají.
odpovědět 
               Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:29:49 22.03.2015
Jenže na to co píšeš, musejí být dva. Žádný z prodejců na nic podobného nepřistoupil. Takhle fungovalo kombičlenství dřív, než ho trpaslíci torpédovali pod heslem "nevadí že mi chcípne koza, hlavně ať chcípne i sousedovi".
Alešodpovědět 
                Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!07:22:54 23.03.2015
To nejsem schopen posoudit, protože nemohu dohledat žádné zveřejněné zadání soutěže s tímto obsahem, ani následný výsledek.
odpovědět 
                Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!07:26:02 24.03.2015
Volba pro rok 2014 byla jednoducha
1) v srpnu byla v Rakousku podepsana dohoda o minimalni vysi clenskeho prispevku
2) v zari Jirasko vyhodil normalni clenstvi na minimalni cene, cimz vymazal pripraveny prostor pro slevu CHS
3) pak bylo vse postaveno, bud kyvnete na zakulisni a netrasparentni dohodu tak jak je nastavena nebo nic. Vsechna navrzena reseni, jednala zejmena sekce Edelweiss s mym plnym souhlasem a konzultaci za sekci Austria byla metena ze stolu. Argumentem bylo, ze my jsme penize chteli dat do rozpoctu CHS, CHS je chtel dat clenum, tedy prelozeno oficialne prikryt snizeni prodejni ceny OeAV Insbruck.
Takze neni to o tom, ze my vydelavame min, je to o tom, ze kazdy clen CHS, ktery neni clenem OeAV Insbruck prisel o penize.
Hezky den Radek
zobanodpovědět 
                 Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:38:38 25.03.2015
Není pravda, že by sekce Edelweiss nebo Austria nabízela jakékoliv peníze do rozpočtu ČHS, to sis vymyslel.
Alešodpovědět 
                 Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:38:47 25.03.2015
Není pravda, že by sekce Edelweiss nebo Austria nabízela jakékoliv peníze do rozpočtu ČHS, to sis vymyslel.
Alešodpovědět 
    Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!07:21:50 22.03.2015
No Zobane, když to bylo pro tebe v ČHS výhodné, tak jsi kopal za jejich klub.A jak se situace obrátila a tobě zazáhlo rozhodnutí ČHS do tvého soukromého podnikání(které jsi dříve kombinoval s prací v ČHS).Tak samozdřejmě nejseš z toho rád, ale při každé příležitosti o tom mluvíš.A jak teď kritizuješ co rozhodlo vedení ČHS, tak to bylo v době minule podobné(když jsi byl ve funkci) proč tebe a ČHS např.LRH napadal za neprůhledné financoví a ty jsi držel hubu a krok s ČHS...no časy se mění....
odpovědět 
     Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!07:38:39 22.03.2015
Mily anonyme, trochu asi nevis o cem mluvis, ale presto ti odpovim.
OeAV sekce Austria jsem zacal resit az pomerne dlouho po odchodu z VV a duvody k tomuto odchodu si z dovolenim necham pro sebe, protoze to obecne pokladam za uzavrenou kapitolu.
Dalsimu vyvoji v CHS jsem fandil, protoze i pres nesouhlas s radou rozhodnuti jsem mel pocit, ze to obecne jde spravnym smerem.
Velmi vyrazne jsem se zacal ozyvat kdyz jsem tento pocit zacal ztracet, presneji otazniku zacalo byt vic nez zdravo.
Transparentni pristup - http://www.lezec.cz/clanky.php?key=11561 nevim co uz by jsi chtel vic.

Jinak tabulky o hospodareni prezentovane na VH a publikovane na HI. Kde je prosim polozka prijkem /vydej dary OeAV Insbruck? Kolik to prineslo clenu CHS a kolik prihralo do kapsy jinym?

No radeji jdu se synky lyzovat, to je totiz vynalozeny cas, ktery ma SMYSL. Jakakoliv cinnost pro svaz ve stavajici podobe ...

Radek
zobanodpovědět 
      Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!09:55:09 22.03.2015
Zobane Zobane,kdyby jsi raději jen lyžoval a mlátil si motyčky do ledu,než psát svá moudra ....
Jenik Pletichaodpovědět 
      Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!11:24:53 22.03.2015
Tak to je dobrej for, ten odkaz... Selektivni pamet, coz? Rodilo se to v bolestech a rozhodne ne z tve iniciativy. Naopak..
odpovědět 
       Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!12:40:50 22.03.2015
No mozna se zkus zeptat s jakym nadsenim a podporou se to setkalo, ale to by byla vlastne namaha. Proc vlastne takto transparentne neni videt cerpani jinych komisí? Radek
zobanodpovědět 
        Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!12:52:32 22.03.2015
Vsak jo, vzdoroval jsi dlouho ;). Vzdy pobavi, jak se lide nekriticky hlasi k vecem, ktere by sami od sebe nikdy neudelali, ba co hur vynakladali energii proti nim. Kdyby do tebe Hroza nesil po opravdu velmi dlouhou dobu a nevyvolaval diskuze na toto tema, nebylo by nic.
odpovědět 
         Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!12:59:30 22.03.2015
Bud vis jak to na svazu bylo a pak vedome lzes, nebo vis kulovy a tedy se k tomu prosim nevyjadruj. Radek
zobanodpovědět 
          Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!13:29:34 22.03.2015
Rad ziju v bludu. Nejlepsi jsou bludy o sobe samem. Zivot je pak tak krasny! ;)
odpovědět 
      Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!17:20:55 22.03.2015
Pokud se nepletu, v tabulkách o hospodaření se to může objevit až za rok 2015.
Juraodpovědět 
       Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!18:00:20 22.03.2015
Penize byly fyzicky vyplaceny 2014, takze by to melo byt v hospodareni 2014.
zobanodpovědět 
        Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!20:25:25 22.03.2015
Časové rozlišení nebo akruální princip ti nic neříká? Protože to je spojené s členstvím na rok 2015 je to náklad roku 2015. Cpát to do roku 2014 je účetní nesmysl a míchání jablek s hruškama.
Juraodpovědět 
    Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!10:39:30 22.03.2015
1) Pravda, o poškozování tvého nezadatelného práva vydělávat na prodeji průkazek ÖAV co nejvíc peněz se na Blatinách podle zápisu nemluvilo. Ale tvoje další interpretace je už dost pomotaná.
2) Neomezené a nekontrolované zacházení s prostředky ČHS bude nějaká tvoje paranoidní fikce. Když to vidíš takhle - kolik lidí jsi navrhl do RK? Určitě budeš tvrdit, že to nemá cenu že? Spíš to je na rozdíl od bušení do klávesnice práce...
3) O evidovaném členství se na Blatinách naopak mluvilo, odsouhlasilo se a v zápisu ani dalších publikovaných reakcích na něj žádná tvoje námitka o černých duších není.
Nadávání ti jde hezky, ale to je tak všechno... Běž radši kopat do toho sněhu.
Jardaodpovědět 
     Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!10:57:09 22.03.2015
Diskuse na téma "černých duší" se nám tu změnila na téma "co sis dřív nadrobil, to si vyžer" :-D
Bídaodpovědět 
     Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!17:59:08 22.03.2015
ad1) CHS kryje podraz Jiraska. Pro mne pokud neco podepisu nebo se na necem dohodnu neni bezne tuto vec okamzite porusovat a CHS hraje v tomto "fikovy list"
ad2) v buletinu k VH bylo ze VV zada VH o posveceni libovolneho nakladani s prostredky ziskanymi mimo rozpocet, male pismo, velmi nenapadne umisteni, jestli to na VH vytahli nebo ne netusim
ad3) ano o evidovanem clenstvi se mluvilo, ale vysledek je trochu jiny

Jinak mi dej vedet muzeme se pobavit na kafi u nas na stene a mozna pochopis mou motivaci i pohnutky vyrazne lepe nez tady na webu. Mej se fajn Radek
zobanodpovědět 
      Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!20:26:14 23.03.2015
Fíkový list není moc výstižné přirovnání. Spíš aby se opět nestal fackovacím panákem, tak začal být aktivním spoluhráčem a využil toho, že pro něj v pravidlech (která nejsou jeho) neplatí některá omezení. A dělá to hlavně pro užitek svých členů, kteří by jinak ostrouhali. Je to normální obrana proti šejdířům a vydřiduchům - bohužel na hrubý pytel, hrubá záplata, nešlo to líp. Kdybys do toho třeba ty a tvoji kámoši šel férověji a s alespoň jakousi vstřícností, nic takového nemuselo nastat.
Jardaodpovědět 
      Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!11:03:30 24.03.2015
Jestli si to pamatuji dobře, tak to máš na VH/v hospodaření v tabulkách rozpočtu na stranách příjmů i výdajů. Jsou tam poslední roky rozlišené sloupce s pevnými částkami. A kromě toho na straně příjmů i Příjmy navíc kdyby. K TĚM si VV žádá každý rok souhlas nad pevný rozpočet, aby je mohl využít v příslušných kapitolách, neboť jinak by padaly neúčelně do rezervy a proti té se vždy protestovalo v diskusích. Ano, ona už ta "rezerva" stačí na to, aby ČHS mohl solidně fungovat dál, kdyby se některý příjem zmenšil,.. A opačně je to i ta strana Výdajů, kde máš logicky ty částky, které se vydají, pokud to bude pro ČHS prospěšné. A stejně tak se poté vysvětluje za uplynulý rok, kde ČHS co navíc získal či vynaložil oproti plánu.
Čili to zkusím ještě jednou jak jsem to já pochopil. Když se ČHS podaří získat prostředky, má možnost podpořit členstvu smysluplný cíl, nebo obráceně uspořádat akci/projekt, který přinese ČHS prostředky. Tak snad je to tak nějak, co jsi měl na mysli Zobane s tou pravomocí pro VV?
Kromě toho je na VH po prezentaci hospodaření prostor pro diskusi a nabídka, že kdo má zájem, může mu být příslušná kapitola rozpitvána více. Dotazy byly, o pitvání zájem nebyl. Když tak mě někdo ppravte, dík.
Krom jiného se schválila změna stanov i v článku XII. (Majetek a hospodaření ČHS) - přibyla zodpovědnost následovně: "Za hospodaření a správu majetku ČHS je odpovědný výkonný výbor, který je povinen vykonávat tuto činnost s péčí řádného hospodáře."
martanodpovědět 
       Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!22:37:45 24.03.2015
Martane, ono totiz kdyz uzavres smlouvy az po schvaleni rozpoctu VH, tak vlastne jsou nad ramec rozpoctu. Tzn. bez financniho limitu a ten mel nas predseda navrhnout je to naprosto bianko směnka členů VV. Víc si počkám až na náš VV oddílu, kde bude Bača zcela určitě o VH hovořit.
Radek
zobanodpovědět 
        Re: ČHS jsme přece my všichni, ne jen VV!12:07:55 27.03.2015
Jojo, když přijde v květnu sponzor s nabídkou, že bude sponzorovat třeba novou mládežnickou akci, je potřeba ho rychle odehnat, protože ve schváleným rozpočtu nic takovýho není. Ať si přijde až za rok a nedělá Zobanovi bordel v číslech. Na lidi muší bejt přísnost a v šanonech ordnung. Nikdo nám nebude cpát peníze, který se předem neschválily, přijďte až za rok holenkové, my nejsme žádnej holubník.
Tomodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Gasherbrum II (8035 m)
 Databáze cest:
Všechny cesty (152011)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Krásná 4+ Pernštejn
Procházková 5 Pernštejn
Cesta Nejmenšího Odporu 4- Pernštejn
Cesta Podzimní Pohody 5 Pernštejn
Přes Strom 4 Pernštejn
Nově komentované:
Hand-Jive 8B+ Gjerdalen
Bílý Kůň Xb Labské Údolí - Pravý Břeh
Beslan Memorial 7c+ Cadarese
Olatz 8b+ Villanueva De Valdegovia
Kovářovy Měchy VIIa Rájec - Rájecké Údolí

 Nově v diskusi:
Re: smyčky | Re: smyčky | Re: smyčky | Re: smyčky | Re: smyčky | Re: Lezecky | Re: smyčky | Re: Lezecky | Re: smyčky | Re: Lezecky |

 Nové komentáře:
Pecka | Re: zvlastne | Re: Tak ať to vyjde | Re: tah, trh | Re: Tak ať to vyjde | Re: zvlastne | tah, trh | Gratulace! | Adame kde? | :) |

 Kde to vře:
SP v lezení na obtížnost Briançon, FRA (97)
Vojta Trojan vylezl své čtvrté 9a: cestu Pornographie v Ceuse (37)
SP v lezení na obtížnost Chamonix (20)
SP v lezení na obtížnost Chamonix (19)
Tvrdá dřina a pak slzy štěstí (15)
Video: Slack board na pražských mrakodrapech + base jump (9)
Japonský kolotoč se roztáčí (9)
SP v lezení na obtížnost Briançon, FRA (9)
Olympiáda, na které bude poprvé sportovní lezení, zahajuje (8)
‚Nejvýraznější skála v Labských pískovcích‘ je na prodej (8)

 Nově v inzerci:
prodám kyblík | prodám Lezky | Práce Rakousko Německo | BLACK DIAMOND ALPINE BOD | 80m lano | Práce | Práce na laně | Ocun Bullit 41,5 | Statická lana a příslušenství | Black Diamond Mondo pytel na mg |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 732 
 Nevím 
 279 
 Ne 
 506 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.