LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Helé mami, horolezec. Jéé už tam neni!?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
44.Kolomazník 9972
45.Procházková 9945
46.Jakubcova 9934
Bouldry:
44.Ptáčková 8925
45. 8856
46.Kohout 8850
Hory:
23. 2691
24.Nehasil 2588
25.JPPP 2485

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4910 lezců
825232 cest
Nové přelezy:
Dopamin 7A+
Dusík 10-
D.D.D. 9+
Igym 8+/9-
Lež A Nená 9+
Bušidó 9
Wolkom 7C
Dopamin 7A+
Saxana 9+
Deratizace 9+/10-

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Friend pro vrtané díry "RB"

smallZajímavé jistící pomůcky "Removable Anchors / Removable Bolts" nabízí americký výrobce zajišťovacích prostředků, testovali jsme je loni.

Texaská firma ClimbTech má ve svém repertoáru několik zajímavých pomůcek také pro výškové práce, Jirku však před rokem zaujal tento trubkovitý friend z pozinkované oceli, který se mu tenkrát podařilo sehnat k otestování.

Friend pro vrtané díry

Friend pro vrtané díry


Omáčka: Mimo klasické výstupy prováděné v horách i ve skalách zdola, je už také několik desetiletí ve světě běžná tvorba (nejtěžších) linií shora, nebo v případě velkých převisů a stropů od nýtu k nýtu (nemyslím pískovce). To záleží zpravidla na tradicích dané lezecké oblasti. Dá se říci, že našince mířícího za vápencovými oblastmi na slunný jih, už pak ani nezajímá, kdo a kdy cestu první prostoupil a jak, důležitá je dnes spíše spolehlivost jistících bodů. Tedy až na druhou skupinu horolezců v horách, nebo řekněme nejlepší prvovýstupce, kteří objíždějí exotické destinace a tvoří těžké cesty zdola - je jich stále ještě také mnoho. Ale filozofii dělání cest zde nehodlám více pitvat, tentokrát se zaměříme na nádobíčko.


instruktážní video


K čemu takový friend do vrtaných děr může být dobrý?
Jistě by se dal použít k postupu nebo i jako jištění, ale nejvíce uplatnění najde asi při práci. Ve skalách tedy pak nejvíce při osazování jištění zejména v obtížných převisech, stropech a hladkých partiích. Tedy tam, kde je samotný lezecký pohyb, natož s těžkým nářadím obtížný až nemožný, umožní osadit konečné jištění dále od sebe jen v nejnutnějším množství. Např. při vrtání linií ve stropech, jsou autoři cest nuceni postupovat od nýtu k nýtu, které lze umístit nejdále na dosah ruky s vrtačkou, visíce současně v předchozím nýtu a žebříčkách. Pomocí tohoto trubkovitého friendu, lze konečné fixní jištění osadit pohodlněji až ob jedno dál, a mezidírka se pak může případně i zamáznout cementem/lepidlem, navíc vrtanou díru pro tento friend lze udělat i kratší. Výsledkem by mělo být ušetření skály i materiálu (jinak se "přebytečné díry" někdy také např. vrtají hlubší a dřík klasického přebývajícího nýtu se poté vtluče dovnitř, aby netrčel). S menším počtem fixního jištění by lezecké linie měly vypadat "estetičtěji". Při nacvakáváni cesty jdou ale takové linie obtížněji hákovat, než pokud to máte ve stropě "po metru".

Princip

Schéma fungovánívýrobce má i další udělátka např. do dutých prostor


Praxe:


Nejprve jsme s Jirkou vyzkoušeli RB v žulovém lomu na Vltavě (testujeme ten nejmenší 1/2"). Nejdříve teoreticky u poradního kruhu a poté jsme našli další vhodnou předvrtanou dírku v kamení pod skálou. Jak se vlastně umisťuje a kterak ho vyndat? Do díry jde dobře, vyndat hůř (je třeba praxe).
K otestování ve skalní stěně jsem poté vybral další víkend nevýznamné bezejmenné vápencové skalky v lese, a vskutku, stačí krátká cca 4 cm hluboká dírka, jen aby se opřely klínky. Proběhla i teoretická příprava, každá ze tří velikostí RB má svůj návod, pozor doheldané parametry se na různých webech mohou lišit. Zmiňovaný RB jsem loni občas nosil po různých skalách, ale na moc převisů či hladkých stěn jsme nenarazili. Poté jen jedinkrát jsme použili RB při dělání cesty zdola v jednom hladším místě nad převisem, ale nakonec se ukázalo, že nejmenší skobička by tam asi šla.


Po ránu kafe a vše důkladně promyslet

foto Marťan1) Při prvním pokusu jsem díru pro RB 1/2" (průměr 12 mm asi 4 cm) navrtal do vápencového "stropu", přičemž se okolo díry odlomila část vrchní slupky kamene tlustá asi 4 mm (kterou jsem po skončení akce zalepil i s vrtem). I tak v (lehce očištěné) díře friend vydržel, když jsem se na něm houpal delší dobu i se zátěží - nářadím, celkově asi ke sto kilům váhy. Samotné vrtání i založení bylo rychlé, lanko táhla spolupracuje ve všech směrech zatížení.
Trochu obtížnější bylo vyndavání, kdy je nejlepší kovové části sklepnout důlčíkem dovnitř do díry, aby se friend uvolnil a šel vyndat, viz návod:  Friend pro vrtané díry - Návod1/2" výměnný nýt "RB"

foto Marťanobdobně jako friend, zatáhnout za lanko před vložením...

foto Marťan..., uvolnit v díře a usadit zatažením

foto Marťanvrchní slupka popraskala, ale dál je vápenec pevný, tak se do toho pověsíme

foto Marťanvisím, tahám, poskakuju si v tom a jsem na živu, teď můžu třeba osadit jištění ve vhodné lezecké i pohodlné pracovní pozici

foto Marťannaklepnout kroužek a vytáhnout jako friend, ale tentokrát asi cenu krásy nevyhrajeme

foto Marťan2) Pro druhý pokus jsem vybral kompaktní kámen v kolmé stěnce (také vápenec), takže tentokrát se okraje díry nevylomily. Frined držel po zatížení stejně dobře jako v prvním případě, vyndavání po poklepání mi šlo již snadněji (chce to trošku cvik).


tahle stěnka vypadá kompaktněji, foto před

foto Marťan"půlka" a 12mm vrták

foto Marťanstáhnout a vložit

foto Marťani podle návodu stačí takto na kraji a drželo to fest

foto Marťanzátěžové testy: jen jsem se zbytečně drobet orosil, ale držím stále jako přilepený

foto Marťana vyndat, už to jde lépe

foto Marťanskála po "použití", dírka menší než půl propisky

foto Marťan
3) Když prý umím tak dobře mačkat tlačítko na vrtačce, kamarád mne požádal o přípravu jednoho převisu pro přelez. Nedávno mi zbylo trochu času bez spolulezce, tak jsem vyrazil, naslaňoval do asi 40° a když jsem poté balancoval s nářadím na laně a konečky prstů se dotýkal stěn skály, hákoval nohou hranu, tiskl prsatma lišty během vrtání a lepení borháků, tak jsem vlastně nenadával jemu, že tam není se mnou, ale říkal jsem si: "Proč jsem si u paty převisu nezavrtal friend, ke kterému bych se mohl přitáhnout? Jedna malá dírka a bylo by vystaráno, RB se bez užitku povaluje doma,...".

4) S Vašekm z Polygonu jsme nakonec porovnávali použití půlky a tříčtvrtky při přípravě cvičného stanoviště pro školení záchranných jednotek.


a nyní 3/4", matně si vzpomínám asi 10 minut vrtání 2x10 cm široké díry slušnou vrtačkou?

foto Marťanjak to slušně ehm: "první použití"

foto Marťanpřipravené kotvící stanoviště s RB 3/4"

foto Marťanpřed vložením stáhnout

foto Marťanpo vložení stačí uvolnit a mírně zatahat

foto Marťan"půlka" a "tříčtvrtka", vrták jsme použili krapet delší

foto Marťan
Výroba a dovoz


ClimbTech tento Fiendo-nýt vyrábí (na videu je rok 2010) ve více velikostech (RB 1/2", 3/4", 1"), odvozených bohužel z palcové soustavy,
www.climbtech.com/removable-anchors
takže ve skalách využitelná velikost 1/2 place (12,7 mm) je ve vrtané díře 12 mm trochu těsnější, ale dá se). Ano, dal by se sehnat půlpalcový vrták, nebo díra trochu zvětšit.
Cena? Nejmenší aktuálně za $57 - $75 + doprava.

A) Koukám koukám, že v ČR se dají dokonce koupit třeba zde: Worksafety.cz, jako "kotevní systém (do betonu) určený pro jištění jedné osoby (140 kg). Tyto kotvy jsou vhodné do systému pro zachycení pádu. Upevňuje se do předvrtané díry. Vhodný pro trvalé i přenosné použití." Cena RB 3/4" je asi 2890,- Kč, mají zde i větší RB 1" za cca 6000,- Kč. Bohužel "půlku" zatím nenabízejí, podle dotazu to výrobce zatím nenabízí - nemá certifikaci (asi na práci?).

B) Během našeho testování jsem zašel na kus řeči za Vaškem z kladenského Polygonu a ten mi prozradil, že Singing Rock již "tříčtvrtku" distribuuje také: do praxe se u nás zavádí jako vyjímatelné kotevní body pro záchranné složky a podobně. Zkrátka existují místa, kam z nějakých důvodů není možné umístit nýty. Na další testování jsme tedy loni vyrazili společně viz fotky.
Pro využití při práci a záchraně se však jedná o střední velikost: 3/4" (asi 18 mm), je tedy třeba poměrně větší vrták (20 mm) oproti "skalkaření". Proč? Má lepší parametry nostnosti. Pod označením Pilot (Opakovaně použitelná průmyslová kotva), by měl jít sehnat od S/R asi za 2200,- Kč. Ale netuším, jestli bude zájem a možnost dovážet i ty menší.
A z praxe? Vyvrtat 2 cm širokou díru (natož 2-3) do betonu i dobrou vrtačkou chvíli trvá.

Parametry:


RB 1/2" pevnost 12 KN, hmotnost 150 g, otvor 12,7x38 mm
RB 3/4" pevnost 22 KN, hmotnost 200/226 g, orvor 20x89 mm, max. zatížení: 181 kg, ANSI Z359.1, OSHA 1926.502 CE 0321, EN 795:1996 Třída B
RB 1" pevnost 44 KN, hmotnost 467 g, otvor 25x114mm, max. zatížení: 181 kg, OSHA 1926.502 CE 0321, EN 795:1996 Třída B
* certifikace i (české) návody k použití najdete u distributorů i výrobce


skočíme si do toho?Hodnocení, využití:
Na českých skalách poměrně málo využitelné, výjimečně v převisech. Většinou se dá založit háček, friend/mikrofriend, skoba nebo tenký krátký spit. Pokud by se ale někdo chystal do ciziny do převisů nebo stropů, mohl by RB použít.
Možná by RB šel využít ve velkých stěnách pro postup a nýty osadit jen pro volný přelez? Ušteřila by se váha materiálu, baterie při vrtání kratších děr, ale návratnost investice je delší. (Pro porvnání: borhák cca 120g, plaketa nýtu 45g, mikrofriend cca 90g, komplet nýt cca 120g, skoba cca 50-100g,...)
U "půlky" se vrtá stejně široká 12mm díra jako na aktuálně v ČR používané lepené borháky Raveltik 10/80 mm, takže by šel tento friend teoreticky použít při prvovýstupu, ovšem reálně ampule s lepidlem za 30,- Kč uschne za několik minut.
Vrtaný otvor 12 mm také odpovídá větším používaným nýtům (12 mm).
Jako sichr jistítko do hákovaček, kdyby někde chyběl nýt? Pokud to bude 12mm ano, otázka je, co po případně vypadlém nýtu zbude za otvor.
Někde by také mělo být video, kde kdosi používá (pouze) tato či obdobná jistítka pro postup při lezení v převisu, ale nedohledali jsme.
K použití na pískovci se ani neodvažuji vyjadřovat, jedná se o pomůcku mechanickou a kovovou. Je tu sice i jistá podobnost s bórkem, který se jinak u nás běžně natlouká či vrtá do pískovce, aby měl prvovýstupce volné ruce a mohl osadit kruh a který je po osazení kruhu zamáznutý cementem apod. Dovedete si ale představit podobnou investici u českého pískaře? (Pro srovnání: cena prvovýstupového nýtu, místo kterého se posléze zalepí kruh je asi 300,- Kč.)

Dostupnost je reálná, cena přiměřená, středové nosné lanko je bytelné. Otázka ekologičnosti a estetičnosti je sporná, tak jako tak, je to další díra ve skále. V ČR o to asi mezi lezci moc zájem nebude.

Máte s "RB" již někdo zkušenosti?


A heleme se, v tomto videu je vidět, že už se začíná používat v cizině na vápenci, se zalepením dírek si myslím asi hlavu nedělají...


Odkazy:
Removable bolt na Wikipedii

Marťan   [úpravy] 10:00 20.01.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 věří tomu14:23:48 20.01.2015
Autor a majitel firmy do toho hodil dvacítku. Žádnými dalšími schwebelany to nesychroval. Mával tenhle odkaz na stránkách
odpovědět 
 Re: věří tomu15:07:46 20.01.2015
Dejme tomu, že by RB někdo použil jako postupové jištění při prvovýstupu zdola, padat se do toho dá,... Jak to ale polezou příště ostatní, pokud RB není úplně běžně dostupný/ horoelzci používaný jistící prostředek? Navíc by to musel osadit z háčku nebo z volné pozice.
Snad by se s nimi lezla nějaká kulturní památka, třeba veřejně přístupná významná jeskyně se zajímavým stropem, kde by nechtěli, aby zely plakety nýtů. To ale aby tam poblíž byla na takové množství udělátek (RB) i půjčovna - to by mohlo být to video, o kterém jsem zaslechl.
 martanodpovědět 
  Re: věří tomu15:24:17 20.01.2015
do otevřené navrtané díry může voda a mráz, takže skála bude dále erodovat ve vnitř i okolo = bezpečnsotní riziko, etická otázka. Díra zalepená borhákem je z obou hledisek lepší.
odpovědět 
   Re: věří tomu15:57:48 20.01.2015
a navíc!
martanodpovědět 
  Re: věří tomu16:13:13 20.01.2015
Než jsem tu plastovou trubku zazdil fixním abalakem, tak by to bylo ideální jištění na Červa Dobyvatele.

Navrtat, vyhákovat a polovinu děr pak zacementovat s tím, že ostatní to půjdou volně, mi přijde neetický.

Nemělo by to použití v jeskyňařině, že by se vertikály vystrojily jen dírama?

Občas lze narazit na vrtanou díru, ale je jich tak málo, že tahat tohle se kvůli náhodnýmu použití asi nevyplatí.
honzaodpovědět 
  Re: věří tomu23:04:56 20.01.2015
Marťan objevil termíny "prvovýstup zdola" "z háčku" a "z volné pozice". Začíná se blýskat na lepší časy, bravo! ;o)
:o)odpovědět 

 Zase Kras14:27:33 20.01.2015
Není to tak dávno, co se v Krase používalo jištění, jehož základem byla mosazná hmoždinka plus pevnostní šroub se zmenšeným půměrem, závitem a kuželem, který rozpínal hmoždinku. Výhodou bylo, že z díry lezla hladká kulatina (ne závit), bohatě stačil průměr 10mm a hlavně to šlo po povolení vytáhnout. Hlavní nevýhodou, že je Vlk už skoro všechny vyměnil za lepený borháky;). Na technické lezení si myslím, že stačí díra 30mm a průměr 8mm.
Willhemodpovědět 
 Re: Zase Kras16:55:39 20.01.2015
Myslím, že jako postupové jištění při prvovýstupu je to úplně ok? Omezenou použitelnost bych viděl na písku, ale do tvrdého šutru v pohodě...Btw. tenhle patent je tu už docela dlouho..http://www.climbtechgear.com/removable-bolts/
Fredrikodpovědět 
  Re: Zase Kras16:57:44 20.01.2015
ještě odkaz na testovací video majitele firmy:
https://www.youtube.com/watch?v=vuBdYXK44oY
zřejmě slušný oddíl :D
Fredrikodpovědět 
   Re: Zase Kras18:28:02 20.01.2015
Uplně jsem to video nestihl - majitel firmy skáče do toho svýho udělátka jako do jedinýho jištění, anebo je ještě přijištěnej seshora k těm dvěma nejtům (tak jako tak slušná pumpa)?
honzaodpovědět 
    Re: Zase Kras20:24:55 20.01.2015
Umím si představit, že kousek pod tímto udělátkem byl klasický BH, do kterého bylo proplé to lano. A možná, že těch BH tam bylo víc. Vždyť ani štandy se nedělají jen z jednoho BH (většinou).
Krtekodpovědět 
     Re: Zase Kras09:02:25 21.01.2015
Ne, tu dvacítku hodil jen do toho udělátka
odpovědět 
      Re: Zase Kras09:31:58 21.01.2015
To víš odkud, že to bylo 20m. A že pod tím nebylo jiné jištění?
odpovědět 
       Re: Zase Kras10:02:58 21.01.2015
20 je odhad z toho videa (možná to bylo 15, mění to něco?) a že tam nic jiného nebylo je přímo v té ukázce řečeno
odpovědět 
        Re: Zase Kras13:34:58 21.01.2015
50 stop = 15,24 metrů?
odpovědět 
         Re: Zase Kras18:38:10 21.01.2015
byl tak 4 metry na jištěním... rozhodně to nesmrdělo dlouhým pádem :)nicméně jako postupové jištění asi těžko použitelný...
jenaodpovědět 
          Re: Zase Kras19:41:47 29.01.2015
Už si někdy sspad(la) 4m nad jištěním ? To smrdíkurva dlouhým pádem. Je lepší když o něčem nic nevím,o tom nic nepsat !
A postupový jištění je od slova postupuvat !
Jirkaodpovědět 

 MP21:10:21 27.02.2015
Pred 14 dny jsem mel moznost videt jak tohle udelatko pouziva k prvovystupu Michal Piola a slo mu to fakt vyborne. Vrtal dost melke dirky a postopoval pomoci nahoru velmi rychle, dost casto visel jen v jednom tomhle udelatku. Zdalo se mi, ze se to snazi vrtat tam kde planuje osadit nyty. Minimalne to pak dovrtaval a srouboval ze slaneni, mozna nejakou dirku nechal jen tak, nevim jestli to zamazaval ;-)
Vasekodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Alkazar pravá dolní etáž
Křemílek, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (143424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Baldachýn - Levá Varianta 6- Bořeň
Positiff Peopula VIIIb Labák - Pravý Břeh
Am Laufenden Band 9- Hohe Wand
Bacia Mi Tesoro 8+ Hohe Wand
Direkt Ausstieg 7+ Hohe Wand
Nově komentované:
Lovecká 5 Bořeň
Hladký Kout 6 Bořeň
Hary Lotr 8A Sněžník
Rampouchová 4+ Srbsko
I'm Sorry 6+ Bořeň

 Nově v diskusi:
Re: bouldrovka v adršpachu | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: bouldrovka v adršpachu | Re: Prvovýstupcovský nýt | Re: Prvovýstupcovský nýt | ještě další možnosti | Hoj |

 Nové komentáře:
Re: prosim zmazat | Re: Mně nikdo, | Chtělo by to umýt | Re: prosim zmazat | prosim zmazat | Mně nikdo, | Re: Dokud Žid nepřestane prudit | Ano, antisemitismus | Dokud Žid nepřestane prudit | Re: Jak se vám to líbilo? |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (123)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (105)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra #67 (10)
Adam Ondra o sportovním lezení v Show Jana Krause (10)
Adam Ondra #66 (8)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (4)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)

 Nově v inzerci:
Praha umělka neděle večer | Statická a dynamická lana | VHT boty | Lezecky La Sportiva vel.40 | druhý konec lana | spolulezec/kyně okolí hradec králové | 9 out of 10 climbers make the same mistake | Lasportiva HYPER GTX | Volné dny/absence | 2 x Tendon Master 7,8 60 m |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1925 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 764 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9806 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1306 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.