LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pískař dá 10 m do kolen.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
8.Vlk 11213
9.Adamovska 11210
10.Nespoutaný 11203
Bouldry:
8.Jungling 10700
9.Vincourková 10356
10.Horáček 10250
Hory:
10.S 4661
11.Ondrášek 4413
12.Turbaková 4208

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5170 lezců
924216 cest
Nové přelezy:
Zkrat Xc
Spartacus 7b+
Bärentöter 9+
Krkavčí Po 9+/10-
Malá Postu 9+/10-
Weisswurst 7b
Cuba Libre 7b+
Moustache 8a
Spalla Che 8a
Sayonara B 7c

Stěny
Stěna Luh - ZŠ Vsetín Luh 1544 - Vsetín
Makak LBC - zrušena - Liberec
Stěna Kopřivnice - Kopřivnice

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Instruktoři ČHS

nový systém

V poslední době se zde množí v mnoha směrech oprávněná kritika práce ČHS.
V nedávné době jsem byl jaksi zapsán do metodické komise. Nepracuji tam z nějakých osobních ambicí ale spíš kvůli tomu , že je tu dost  věcí potřebných změnit. První úkol , který řeší především J.Vogl, D.Stuchlík ,S.Boštíková a já jen jaksi přikecávám , je nový systém školení instruktorů ČHS.

Na jeho formulaci , obsahu a rozsahu se podílela řada lidí, kterým patří dík. Všichni to dělali bez honoráře, takže nás roztrhejte.

V podstatě jde o sladění našeho systému se standardy UIAA . Následně ČHS ústy svého zástupce požádá o akreditaci našeho systému mezinárodní horolezeckou federaci UIAA. To by mělo být na jaře 2003.

Vypracovány jsou nové kategorie instruktorů , a to :
1. instruktor skalního lezení
2. instruktor horolezectví

Snahou nového systému je velký důraz na praxi a na způsob výkladu témat . Máme představu, že i.skalního lezení absolvuje základní blok sestávající ze dvou víkendů a cca 9 denního soustředění v neledovcovém skalním terénu a i.horolezectví bude absolvovat stejný blok jako i.sk.lezení plus 9 denní soustředění v ledovcovém terénu.

U přihlášených instruktorů bude požadována znalost základů bezpečného provozování horolezectví, doporučení vysílajícího oddílu, lezecká eventuelně horolezecká praxe. Seznam vybraných absolvovaných výstupů bude součástí přihlášky. U i.skalního lezení i výstupy vícedélkových skalních cest. U i.horolezectví i zimní výstupy , mixy , ledy.
Dalším předpokladem pro zájemce je bezpečné vedení cest do 5 st. UIAA. A samozřejmě platná lékařská prohlídka.

Stávající instruktoři by se měli transformovat do nových kategorií během chystaného doškolení.
Pokud je zájem o přihlášku do kursu otvíraného v příštím roce je třeba se přihlásit do 31.1.2003 u předsedy metodické komise Z.Teplého  (TYZ@ATLAS.CZ).

Ještě bych podotkl, kvalifikace instruktora ČHS neopravňuje k provozování živnosti nebo jiné výdělečné činnosti spojené s tímto rankem. Instruktor je oprávněn vést oddílové akce nebo akce v rámci ČHS jako neziskovou činnost (úhrada nákladů je samozřejmě možná).

John   [úpravy] 09:23 17.12.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Úvaha, návrh nebo schváleno?10:58:11 17.12.2002
Zajímalo by mne Johne, jestli to co popisuješ je úvaha nebo aktivita několika jmenovaných lidí
NEBO
ucelený návrh, který čeká na schválení MK nebo VV ČHS
NEBO
již hotová schválená věc.

Jestli je to jedno, nebo druhé, bylo by to dobré asi zdůraznit, protože to vůbec nemusí být v této podobě schváleno a vzniká další informační šum - "četl jsem, že to bude tak a tak".

Jestli je to třetí případ, potom je s podivem, že se o tom nedočítám na serveru ČHS, což je další ukázka informační bariéry mezi orgány ČHS a členy. Tentokrát ovšem vina padá na Vás na MK.

Zveřejnění na Lezci je sice prima, ale tady nakvákáme tolik nesmyslů.....
Horosvaz je přeci jenom trochu autorizované medium.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
 Re: Úvaha, návrh nebo schváleno?14:23:27 17.12.2002
V Montaně jsem se dočetl o povinném doškolení tzv. dvojek. Na webu ČHS jsem o tom nenašel žádné podrobnější info jako je cena, místo, přibližný datum atd. Obrátil jsem se na sekretariát ČHS, který to předal Z. Teplému k vyřízení. Tak jsem zvědav na konkrétní info. Další otázka zní: Podle jakého klíče budou stávající instruktoři začleněni do oněch dvou skupin? Dle svého uvážení? Musí mít každý oddíl povinně oba typy instruktorů, nebo postačí pouze jeden z nich? Děkuji za odpověď.
Radim Bzuraodpovědět 

 15:34:04 17.12.2002
Taky jsem došel k  názoru, že vyjsnění zakladních poviností a práv istruktoru by určitě  prospělo.
Sice jsem  do dnes nepochopil proč instruktoři II. třídy  musi na přezkoušní již po třech letech a vžší  a tudiž i klasifikovanější kategorie instruktorů I. tříy až po 5letech. Trošku nelogocke Ne?
Taky jsem zaslech že se někde rozdavaji prukazky instruktora na cvičné stěny. Ale jak se k tomu stavi ČHS sem se již nedozěděl.
A ktomu rozdělovaní instruktorů na horolezce a lezce. Možna by se mělo začit s  rozdělením  běžných členů  na lezce a hrolece a potom až začit dělit instruktory.
Hoře zdar.
Česťaodpovědět 
 Re: instruktoři pro umělky08:00:38 18.12.2002
Myslíš tohle?
http://www.horosvaz.cz/metodika/view.phtml?id=394
Víc o tom nevím.

Martin Mellan
mellounodpovědět 

 Návrh19:25:53 17.12.2002
Jde o kompletní a ucelený návrh čekající na schválení výkonným výborem ČHS.Nám, jako komisi tento systém sumarizující , byl dán termín dokončení konec roku 2002.Nyní J.Vogl dokončuje výslednou tabulku. Já jsem byl požádán Z.Teplým abych na Lezci zveřejnil termín do kdy mají být zaslány přihlášky. A bylo mi blbý nesdělit potencionálním zájemcům k čemu by se to vlastně měli hlásit.Jsme toho názoru, že se v tomto návrhu již moc měnit nedá, pokud chceme dodržet požadavky a termín k zažádání o certifikaci UIAA.
Johnodpovědět 

 Kvalifikace instruktora ČHS19:55:48 17.12.2002


Ačkoli nejsem právník, myslím si, že je možné níže uvedené nařízení vlády vykládat tak, že instruktor ČHS je oprávněn vykonávat činnost horolezeckého instruktora, a to např. v zaměstnaneckém poměru. Navíc podle níže uvedeného znění nařízení vlády by se dalo kvalifikaci instruktora ČHS považovat za jednu z dostačujících podmínek pro to, aby někdo vůbec fyzicky mohl vykonávat instruktora horolezectví v komerční sféře.
Pravdou je, že pro samotné zřízení živnosti jsou podmínky poněkud odlišné.


Příloha k nařízení vlády č.209/2001 Sb.
Seznam živností, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost, a odborné způsobilosti pro výkon těchto činností:

Průvodcovská činnost:
a) horská
b) tělovýchovná a sportovní:
d) doklad o odborné způsobilosti vydaný vzdělávací institucí tělovýchovného zaměření (např. vzdělávací instituce tělovýchovných svazů)

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1.října 2001


Vycházím z předpokladu, že horolezectví spadá do „Průvodcovské činnosti tělovýchovné a sportovní“ a také, že školení instruktorů ČHS provádí „vzdělávací instituce“ ČHS.


Vlasta Volákodpovědět 
 Re: je možné vykládat...08:09:41 18.12.2002
Jestli Tobě, nebo někomu jinému přijde, že to tak je možné vykládat, budiž.
Podstatné je jestli to tak vyloží ten úředník, který Ti bude vydávat živnosťák. Připouštím, že třeba ano.
Pak záleží na tom, jestli si to tak vyloží Tvůj budoucí klient (ten asi určitě ano).
No a pak záleží, jestli si to tak vyloží případný soud, který se bude zabývat možným průšvihem. A ten se asi jako svědka zeptá ČHS. A ČHS řekne, že stále zdůrazňuje, že jejich školení NESLOUŽÍ jako školení komerčních průvodců.

Tak se to musí vykládat podle mého selského rozumu.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
  Re: Re: je možné vykládat...01:01:11 19.12.2002
Melloune, myslím, že je třeba rozlišovat mezi horolezeckým instruktorem a horským průvodcem (vůdcem). To první podle mne spadá pod vázanou živnost: průvodcovská činnost tělovýchovná a sportovní a to druhé pod průvodcovskou činnost horskou.

Už z podstaty školení instruktorů ČHS nemůže být absolvent schopen vodit klienty po horách coby průvodce, ale nevzdával bych se toho, že takový absolvent by nemohl komerčně učit lidi lézt na umělé stěně, na skalách atd.
Vlasta Volákodpovědět 
   Re: Re: Re: je možné vykládat...08:26:42 19.12.2002
Já se nepřu o tom, jestli by byl schopen, nebo ne.

Přu se o tom, že ať nám může připadat výklad zákona jakýkoliv, záleží na tom jak si to vykládá "orgán" a všichni se v konečném výsledku mohou otázat ČHS. A ČHS mluví jasně.

Martin Mellan
mellounodpovědět 

 kriteria pro nove instruktory23:35:43 17.12.2002
Tak si tak ctu, ze kdyz si nalzu spoustu vystupu v horach tak se mozna dostanu na doskolovak instruktoru. Doporuceni oddilu kdo se o to zajima vsak jsme to vsichni zucastneni na podobnem doskoleni na Blatinach videli a slyseli,to kdyz metodik Lokomotivy Brno verejne prede vsema vyzval Zobana aby toto doskoleni opustil, protoze jemu toto oddilove doporuceni nikdo nedal. A co se nestalo Zoban zustal a onen instruktorak dostal.
A ted trochu jinak. System popisovany mi pripomina systemy pouzivane v zahranici, kde se vsichni snazi ukazat a proc? jenom kvuli sponzorum.
Lidi kdyz uz se snazite neco vytvorit tak neco vytvorte ne jenom okopirujte at jenom nemrhate svuj drahoceny cas, ktery radeji marte pobyvanim nekde ve skalach nez sezenim za stolem.
Dane komisi preju mnoho stesti, budou ho potrebovat.
A zpatky k penezum. Pred par lety jsem si precetl mam za to, zeto byla MF "CHS je jediny ze vsech sportovnich svazu, ktery plati svuj sekretariat" a jestli si vzpominam zminena castka byla 3000 Kc coz nejsou prachy dneska, ale v te dobe byly. Nechci se nikoho dotknout,ale nechce se mi verit, ze by se nekdo ohradil vuci penezum, ktere mu nekdo dava a musim se zastat Brucknera a spol., protoze neni mezi nama mnoho co si ty penize zaslouzi tak jako oni.
Stepanodpovědět 

 Neodbíhejme od podstaty00:14:30 18.12.2002
Pokud bude vzdělávací systém instruktorů ČHS akreditován ministerstvem školství může být výklad podle Tebe Vlasto.Ale to pokud vím není.
Akreditace od UIAA by tento následný krok hodně usnadnila.
    Ale jinak.Zkuste vyslovit na Lezci "magnesium" a spousta býčků skočí po rudém hadru.Zasypaným na GG věnujeme pár vzletných komentářů, jó hory , hm,hmmm ! Ale zeptejme se jinak. Byli postižení vybaveni prakticky a teoreticky pro pohyb v tomto terénu? Mám dojem že těžko.Měli lopatu , sondu a lavinový vyhledávač?
Jakou metodou vyhledávali, jak sondovali , hledal nestržený předepsaných 15 minut sám? A když to už nepomůže jim ať je to mementem pro následovníky. A instruktoři , to je jen prostředek přenosu těchto informací na lezeckou veřejnost.Nestálo by za to rozebrat tyto zde publikované nehody odborníky? Samozřejmě na základě relevantních informací od přímých svědků.Ne jen lavina spadla a byla v ní Madla .
Johnodpovědět 
 Re: Neodbíhejme od podstaty00:44:37 19.12.2002
Johne, podle mne zmiňované nařízení vlády pamatuje v jednom bodě (konkrétně je to bod c) i na různé instituce, které jsou akreditované MŠMT a je to jedna z možností jak získat potřebnou kvalifikaci. V dalším bodě (bod d) je specifikována jiná možnost a to ta, kterou jsem popsal výše. Takže bych to neviděl tak jednoznačně.

Na druhou stranu si myslím, že je to obrovská výzva (výhoda) pro ČHS, že může poskytovat (poskytuje) nějakou kvalifikaci, která je využitelná i v komerční sféře. Nyní jde o to, aby na to ČHS (metodická komise) adekvátně zareagovala a pokusila se dohnat vzniklé manko. Z mého pohledu má ČHS na základě tohoto nařízení vlády ve vzdělání horolezců stále náskok před jinými, čistě komerčními institucemi. Pokud se toho svaz nezalekne a naopak se bude aktivně snažit ovlivnit směr dalšího vývoje, může zůstat ve hře. Pokud ne, tak směr dalšího vývoje ve vzdělávání horolezců budou vytvářet čistě komerční školy, jak se již ostatně začíná dít. Otázka tedy zní:"Chce vůbec vzdělávací systém ČHS být kompatibilní s komerční sférou?"

Vlasta Volákodpovědět 
  Re: Re: Neodbíhejme od podstaty09:05:52 19.12.2002
Aha. Výše jsem Ti odpověděl a teprve tady se dovtípil jak to myslíš. Ty by sis představoval, že MK ČHS přestane říkat "pro komerční využití neškolíme" a naopak se začně aktivně prát o pozici leadra horo-lezo-školení.

Píšeš:
>>Otázka tedy zní:"Chce vůbec vzdělávací systém ČHS být kompatibilní s komerční sférou?"<<

Já bych to posunul jinam. "Může vzdělávací systém konkurovat komerční sféře?". Nemyslím tím ovšem ten závěr, tedy oprávnění vydávání nějaké kvalifikace, ale především obsah (kvalitu).
Myslím, že může, ale jen tehdy, když to bude dělat také komerčně.
Jestli bude metodika ČHS i nadále dílem nadšenců, dříve nebo později zapadne v kvalitě těch, kteří to dělají jako svoji profesi.

Máš pravdu, že ČHS má náskok a velkou výhodu. A já bych tedy Tvoji závěrečnou otázku postavil jinak.
"Chce být ČHS komerční institucí?". "Respektive, chce mít složku, která mu bude vydělávat?"

Osobně se domnívám, že to nemůže klapnout. I když by se taková "firma" v rámci ČHS vytvořila, bude její "majetek" především v know how a dříve nebo později se stejně trhne, protože ZÁJMOVÁ organizace ČHS se stane zbytečnou přítěží.

Jestli se tu rýsuje (neznám situaci) snaha, že by si někdo (Vy Summit drive?) chtěl uchvátit autorizaci na horo-lezo-vzdělávání na komerční bázi, je to dobře. Materiály na jejichž vytváření se SD podílel jsou určitě lepší, než co zatím publikovala MK ČHS.

A myslím, že je třeba opustit utkvělou představu, že horo-lezec = organizovaný aktivní sportovec (viz anketa Lezce => 40% nejsou členi). Na jedné straně lezeckého spektra tu máme stále širší skupinu programově nezávislých sportovních lezců, kteří nebudou nikdy členy ničeho a mnozí i programově odmítnou jakékoliv školení. Na druhé straně stále šířící skupinu vysokohorských turistů, kteří jedou jednou za rok do Alp, pojišťují se u AV a chtějí si zaplatit dobré školení co dělat na ledovci, jak šlapat na mačkách a jak se nenechat zasypat lavinou. Takových potkávám stále více.

Smiřme se s tím, že lezců univerzálních a aktivních sportovců, kteří chtějí projít tradiční oddílovou výchovou bude stále méně.

Martin Mellan


odpovědět 

 Co je v tom navrhu?08:31:46 18.12.2002
Ahoj Johne,
pises, ze je to uceleny navrh, ktery ceka na schvaleni. Kdyz uz jsi s tim zacal mohl by jsi zverejnit cely tento navrh? Rad bych totiz vedel (a ostatni mozna taky) o ce se tady vlastne bavime.
Ja jsem vydel par predbeznych navrhu pochazejici od nejmenovaneho clena Vasi skupiny a musim rict, ze jsem se dost zhrozil, kdyz jsem si precetl napr. u instruktora skalniho lezeni v odstavci vyuka:
· Hory a skály - Zeměpis a geologie hor, ochrana přírody a pravidla provozování sportu.
pozn: K cemu to bude "skalkari"?
· Orientace v terénu – Dokonale ovládat orientaci v terénu. Zejména v rozsahu použití mapy, znalost schématických značek a symbolů. Odhad vzdálenosti, členitosti terénu a obtíží při postupu. Orientaci a stanovení polohy bez buzoly. Příprava k výstupu a plánování.
pozn: Tohle se mi zda take zbytecne, asi nikdo nebeha s GPS po Prachove a nehleda Jehlu.
· Počasí - kandidáti by měli být schopni číst počasí z mapy a předpovědi. Musí být schopni užívat základní nástroje a přirozené schématické značky vztahující se k předpovědi počasí.
pozn: Jedu-li na skaly kouknu proste na predpoved pocasi a kdyz zacne prset slanim a odejdu.
· Bivakování – nouzové bivakování a přečkání nepříznivých podmínek při zvratu počasí.
pozn: Pratele je opravdu zbytecne (a navic zakazane) bivakovat pod Kapelnikem zacne-li na Hrubici prset. Dojit do hospody se da i v tom nejvetsim desti.

Dale pro instruktory horolezectvi se mi zdaji trosku premrstene pozadavky na vystupy. Zdaji se mi tezke, ale hlavne stihnou je za posledni 3 roky. Spocital jsem vsechny dny kdy jsem byl na horach za ony posledni 3 roky a vyslo mi (po odecteni dni kdy bylo tak hnusne, ze se lezt nedalo), ze bych kazdy den musel vylezt jednu hodnotnou cestu denne (a to jsem do toho zapocital i dny kdy bylo sice hnusne, lezt se sice dalo, ale jen neco kratsiho a jednoducheho). Pametnici si jiste vzpomenou na vykonnostni tridy a proc byli zruseny. A jestli to clenove Vaseho tymu nevedi tak at se zeptaji. 

Obtiznost cest rovnez diskriminuje starsi lezce, kteri uz tak obtizne cesty nelezou. Ti jsou pro sve zkusenosti mnohem cennejsimi instruktory nez nabouchni mladici. A o predavani tech zkusenosti jde predevsim, nebo ne?

Prosil bych proto o zverejneni celeho navrhu, tedy vcetne toho jak se ma zmenit podle novych smernic vycvik novacku (predpokladam, ze mame-li dva typy instruktoru budou take dva typy prukazu)a prubehu doskoleni(preskoleni) stavajicich instruktoru. At tady nesirim dohady a spekulace o tom co v navrhu treba vubec neni.
Goboodpovědět 
 Re: Co je v tom navrhu?09:56:59 18.12.2002
Pokud neni jeste na webu CHS zapis z posledniho VV, dovoluji si zde ocitovat prislusnou pasaz:
D.Stuchlík seznámil VV s projektem nového vzdělávání instruktorů, který vypracovala určená skupina MK pro schválení našeho vzdělávacího systému v UIAA. Základní rozdělení : instruktor skály a instruktor hory. Projekt je zpracován ve formě základní vzdělávací osnovy, organizační a prováděcí pokyny týkající se nových kurzů instr. a doškolení instr. budou k tomu dopracovány do 15.2.2002.
VV schvaluje projekt předložený D.Stuchlíkem s tím, že do 15.2.03 bude doplněn příslušnými tabulkami a odeslán ke schválení na UIAA – Teplý, Stuchlík.
Alena Čepelkováodpovědět 
 Re: Co je v tom navrhu?22:18:25 18.12.2002
zdar Gobo,hele souhlasim s tebou ze celkem dost veci z tech co jsi jmenoval nebudou instruktorovi skalek moc potreba,ale presto: rozhodne by mel vykazovat alespon nejmensi znalosti vseho,nevim jak ty, ale u me skalkareni neni jenom o skalach je to o lezeni o vztahu a vlastne o vsem co ktomu aspon trochu patri: a tak geologie-aby vubec dokazal rict po cem ze se to leze(prachovecxpiskovec,...) zemepis-co tim chces rict? i geologie patri do zemepisu,ale mozna ze si myslel:umisteni,typicke znaky oblasti...
no a promin,ale bavit se o tom jestli ma neco vedet o ochrane prirody:.... kazdej si snad udela nazor sam ale jen doufam ze jich nebude tolik jako ty...a jeste pravidla provozovani sportu(jestli to tak nyzyvas)
prislo by mi pak zbytecny vubec nejakyho instruktora delat...kdyz by byl natvrdlej jako ostatni
...no a nakonec: doufam jen ze k napsani tech par nesmyslu do tvyho clanku bylo zapricineny tim ze instruktora hodlas delat a ....no vis

mej te se a lezte
majkodpovědět 
  Re: Re: Co je v tom navrhu?08:14:38 19.12.2002
Ahoj Majku,
spatne jsem se vyjadril. Mnohde mi neprisli zbytecne cele body, ale jen jejich casti. Napr. na tom prvnim bode mne zarazilo jedine a to hned prvni slovo, tedy Hory (a to jsem take mel na mysli, kdyz jsem psal komentar k cemu je to skalkari). To vytrzeno z kontextu by asi samo o sobe nic nerikalo.
Chtel jsem jen upozornit na to, ze predbezne navrhy pro instruktry skalkare se v teoreticke casti od instruktoru horolezectvi moc nelisi a ze by se pri tomto rozdeleni melo postupovat dusledneji a ne jen tak na pul.
Goboodpovědět 
   Re: Re: Re: Co je v tom navrhu?01:01:51 20.12.2002
jo tak takhle jo...moc sem to ztoho nepochopil.
ale s timhle mas stoprocentni pravdu...myslim s tim rozdelenim. myslim si ze kdyz uz teda neco, tak at to ma presny rad a formu. bohuzel a nevim proc tak mam z toho takovy pocit, ze se neco dela jen proto aby to bylo videt.jakoby nekde tam chtel nekdo byt vic slysen (vic jak zamlada kdy ho ostatni deti odvrhovali a on se rozhodl ze jim to jednou vrati... :-X)
zdar gobo a ostatni...
majkodpovědět 

 Kurz instruktorů15:07:14 19.12.2002
Budu reagovat postupně na jednotlivé příspěvky:
Nemyslím si, že by byla nějaká větší bariéra mezi ČHS a mnou. Kdykoliv jsem něco potřeboval, napsal jsem mail a odpověď mi vždy došla. Ne vždy  jsem se sice dozvěděl to na co jsem se ptal, ale to se prostě nedá nic dělat.
Otázku, kterou si kladu je ovšem samotný smysl ČHS aneb proč být členem ČHS?
Q: Co získám za zaplacený členský příspěvek?
A: Průkazku na kterou dostanu slevu v HrŮzně Drahém Obchodě a přístup ke skalám.
Q: Získám tím něco víc? Nějaké kvalitní informace, poradenství, možnost kvalitního výcviku, ubytování?
A: Ne, mohu získat jen to, co ostatní občané. Daleko více informací mi dá čtení českých i zahraničních časopisů. Jakpak je asi těžké, půjčit si něco z knihovny? Pojedu kvůli tomu do Prahy?  ČHS nabízí výcvik jen prostřednictvím oddílů  instruktorů. Chata v ostrově = 30% sleva. Ve spacáku na půdě za 60Kč/noc. Cha.
Q: Mohu všechny výhody získat jinak?
A: Mohu se stát členem jiného horolezeckého svazu, který je členem ČHS. U nás dobře známý OEAV, který svým členům, za 5-ti násobný roční příspěvek nabízí oproti jiným evropským svazům četné výhody. Za všechny: Pojištění. (Mimochodem ad. pojištění: Alpenverein vše asi za 1500,-. ČHS + Česká poj. asi 1200,-.)
Q: Musí být náš, asi 40-ti členný, horolezecký oddíl členem ČHS?
A: Asi ne.
Q: Má z toho nějaké výhody?
A: Nevzpomínám si, že by kdy nějaké byly.
Q: Proč vlastně já jsem stále členem ČHS?
A: Přišel bych o průkaz instruktora.
Q: K čemu mi je?
A: Nedávno jsem využil některé slevy, které se k tomu vážou. Moje spolu … lezkyně není členem žádné podobné asociace stejně tak, jako několik dalších lidí, s nimiž jezdím na skály. Jedou-li se mnou, prohlásím je za své cvičence a hurá do skal. Také dělám výcviky, ale co z toho mám? Baví mne to, asi nemoc z povolání. (Výcvik jsem ostatně vedl i dříve, bez průkazu instruktora.)
Shrňme to vyplatí se mi být členem ČHS z jediného důvodu: Jako instruktor ušetřím díky slevám více jak 300 Kč ročně, což je tuším současná výše příspěvků.
Q: Nedávno jsem absolvoval právě kurz instruktora II. třídy, byl mi k jinak užitečný?
A: Nikoliv. Celý výcvik byl úplně k ničemu. Trval více než rok a já se při něm dozvěděl tolik nového, kolik bych se ze skript naučil přes noc a co bych za jeden víkend v horách prakticky vyzkoušel. Jen tak pro zajímavost: Při „závěrečných praktických zkouškách“ na Blatinách (http://www.horosvaz.cz/metodika/view.phtml?id=377) Jsme dostali v podstatě jediný úkol předvést vícedélkové lezení ve dvojici! Jak debilové jsme se plazili čtyřkovou cestou na Dráteníka a po 2 metrech se střídali. Celý kurz neměl žádnou strukturu, bylo to jen o tom si to tam odsedět, pokud možno co nejdýl a v co nejhojnějším počtu, aby byl Teplouš spokojen. Nebudu to dál rozebírat, protože bych se akorát rozčílil. Je mi skoro hanba to na sebe prozradit, ale za celý kurz jsme asi každý vypláznul více než 10k Kč. Z toho pohledu se mi to krutě nevyplatilo, ale to jsem předtím netušil. Znovu bych do toho určitě nešel.
Q: Co očekávám od „nového systému“ vzdělávání instruktorů ČHS a od doškolovacích kurzů?
A: [vybavte si to nejsprostější slovo které znáte]
Q: Pojedu na doškolovací kurz?
A: Pochybuji, ale kdo ví.
Q: Co řeknu novému členu oddílu?
A: Nevstupuj do ČHS.
Nerad bych se někoho neprávem dotknul, od dvou nebo třech lektorů jsem se pár nových věcí dozvěděl (a Dušan Stuchlík byl jedním z nich). Avšak vzhledem k celému výcviku toho bylo tak málo, že se to v těch ostatních sračkách úplně ztratilo.
Mgr. Jan Jindraodpovědět 
 Re: Kurz instruktorů08:45:39 20.12.2002
1.Spletl jsi si ČHS s UIAA. Je nesmyslem, aby OEAV bylo členem ČHS.
2.Když budeš v OEAV, knihovnu budeš mít ve Vídni. Připrav si peněženku na cestu, budeš trpět...
3.Ti a tvému oddílu ČHS vůbec nic nedává? Možná, jestliže jen a výhradně lezete v nechráněných územích.
4.Kdyby všichni uvažovali tak, jak ty, tak by asi ČHS zaniklo. Jsem pak zvědav, jak by jeho agendu, hlavně vyjednávání výjimek převzala OEAV. Nebuď bláhový, sekce OEAV v Čechách je kšeft cestovní kanceláře, která tak nabízí pojišťovací produkt. Nic víc. Vždy si rád ten jejich produkt koupím, ale ČHS to nenehradí.
5.Peníze jesou jistě důležité, ale z tvého příspěvku na mě dýchla typická česká vlastnost, nechtít mnoho dát, ale co nejvíc si, zdráhám se použít výrazu "vyčůraně", nahrabat spousty výhod, slev, apod. Prostě mě nějak nesedí, že by měl být člověk instruktorem jen proto, aby ho lezení s přítelkyní vyšlo o 300 Kč méně.

Co se kurzu instruktorů týká, je fakt, že to zatím není žádná sláva. Ono taky po bezmála 13 letech nečinosti nelze nic jiného čekat. Ale když se na to vybodneme, moc tomu nepomůžeme. Já na doškolení pojedu, už jenom proto, abych viděl a věděl co se děje.
Tomáš Kublák, HO Sakal
Tomasodpovědět 
  Re: Re: Kurz instruktorů15:13:58 20.12.2002
Poukazoval jesm na to, že případnému novému členovi našeho oddílu, ČHS nic dobrého nepřinese. Ne viditelně. Lézt ve skalách bude moci jen se mnou, dokud se to nenaučí tak, aby mohl získat průkaz ČHS. Já nezpochybňuji potřebu národní horolezecké organizace, ale je zřejmé, že tato asi bude muset zaniknout, pokud se každému lezci vyplatí být členem jiného svazu.
Já budu rád členem Národní asociace, a budu i pro ni něco ve volném čase dělat, ale ne za cenu toho, že se nechám buzerovat nějakým doškolením.
Čistě sobecky: Budou-li si naši noví členové platit OEAV a já i se vykašlu na ČHS, nic podstatného se u nás nezmění. Já je budu dál učit, dál z toho nic nebudu mít a navíc nebudu muset jezdit poslouchat ty příšerný kraviny. (Nečekám, že by se obsah a forma školení výrazně změnily.) Takže já ušetřím, rakušáci budou moci poskytovat kvalitnější služby a ČHS ... :-(
Mgr. Jan Jindraodpovědět 
 Re: Kurz instruktorů09:03:10 20.12.2002
Do tohoto roku bylo pro všechny řádné členy našeho oddílu ( cca 100 lidí ) členství v ČHS povinné a zakotvené ve stanovách. Letos se toto změnilo právě z výše popsaných důvodů - členství není povinné a každý si může vybrat oraganizaci UIAA jakou chce. Je to právě proto, že jsme jako oddíl nuceni k tomu, abychom v příštím roce zaplatili několik tisíc Kč za doškolení našich 3 instruktorů ( tato částka se při poloviční úhradě kurzovného, dopravy a ubytování přehoupne přes 15000 ). Dále je to i proto, že nám tato organizace neposkytuje žádnou reálnou podporu při naší činnosti ( ať již se jedná o podporu finanční při regionálních závodech, podporu mládeže, nebo podporu ve formě bezplatných stáží či kurzů pro instuktory či pouhé členy ). Náš oddíl si bohatě vydělá na svoji činnost včetně vlastní knihovny, webu, erárního materiálu jako jsou mačky, cepíny, lana na oddílové tréningy na stěně stejně jako na pronájem stěny atd. a to za min. poplatek 50 Kč za rok ( www.volny.cz/hospul ). Nejde vůbec o to, že bychom nezbytně peníze, nebo podporu ČHS potřebovali, ale pak proč být jejími členy a sponzory ve formě 300 Kč příspěvku ( u nás zhruba 21000 za rok ) a dále proč hradit povinné doškolení instruktorů? ZA oněch téměř 40 000 ročně ( známky + ceny za doškolení ) je možné zaplatit komerčního lektora, který udělá 2 víkendy nejen pro 3 instruktory, ale pro podstatně větší skupinu.
JEště bych doplnil k předchozímu článku - pokud se porovnává cena pojištění od ČHS ( 890 + 300 členství) s cenou od Alpenverainu ( cca 1500 kč ) je třeba srovnávat i výši plnění ( kde je třeba na záchranou akci trojnásobek než u ČHS ) a dále výši slev na chatách v Alpách a sjezdovkách a dále další výhody jako pojištění "rodinné" atd. atd. Třeba oněch 100000 u ČHS na záchranou akci ( vrtulník atd ) mi příjde žalostně málo. Za záchranou akci - dopravu vrtulníkem do nemocnice a první pomoc ve Frankenjuře na skalkách přišla mému spolulezci kopie faktury s částkou několikanásobně vyšší....Jistě zase někdo napíše ať na valné hromadě vystoupím atd. atd. ale ve dvou hodinách jednou za rok to asi není.
Radim Bzuraodpovědět 
  Re: Re: Kurz instruktorů09:57:12 20.12.2002
Radime, mlžíš!
"Je to právě proto, že jsme jako oddíl nuceni k tomu, abychom v příštím roce zaplatili několik tisíc Kč za doškolení našich 3 instruktorů ( tato částka se při poloviční úhradě kurzovného, dopravy a ubytování přehoupne přes 15000 )."

1) Podle změněných stanov nejsi povinen mít vlastního instruktora. Viz:
(http://www.horosvaz.cz/servis/index.phtml?rb=oddily)
Stačí ti "...(po přechodné období) využít instruktora z jiného oddílu, který vám podepíše prohlášení, že vám bude školit nováčky..."
Jak je to s jakoukoliv přechodností v tomhle státě vypadá víme dobře a tak se stačí jen v hospodě domluvit s nějakým sousedním oddílem, kde se na to nedívají tak jako Ty.

2) A i když budeš poctivec a budeš autorizovaného instruktora chtít, tak ti stačí JEDEN, ne tři. A jestli fakticky potřebuješ tři (což asi jo) a myslíš, že je umíš vyškolit lépe a levněji, tak to udělej! Bude Ti stačit jediný autorizovaný od ČHS.

No a když už jsi napsal tolik čísel....
Otevřel jsem zase "Podklady pro jednání VH" a udělám malinký rozbor příspěvků za rok 2001.
Každý z nás dal ze svých příspěvků (asi a průměrně):

18,- Kč na metodickou komisi

100,- Kč na vrcholovou komisi a ochr. přírody
z toho půlka na "mzdy" placených správců a Hejtmánka a půlka šla na údržbu skal (jestli spravedlivě rozdělená je jiná otázka)

12,- Kč vyúčtovaly chaty v Tatrách za slevy. které naším členům poskytly.

18,- Kč šlo na nějakou údržbu chaty v Ostrově. V hospodaření 2002 by už chata v Ostrově měla být soběstačná

3,- Kč (slovy tři) šlo na provoz, tedy na instituci. Dalších 90,- Kč na hlavu dodala do této kolonky Sazka.

30,- Kč to je bohužel sanace na tunel našeho bývalého předsedy Skandery.

Tak a teď sedni (Ty i kdokoliv jiný) a s čistým svědomím řekni:
"tuto a tuto částku nejsem ochoten ze svého ročního lezeckého rozpočtu vydat"

Připomínám, že každý z nás, který loni vydal tuto částku na příspěvcích a stal se tak členem, umožnil aby do rozpočtu přiteklo dalších
205,- Kč na hlavu ze Sazky plus dalších
20,- Kč na hlavu přímých státních dotací plus nějakých
20,- Kč na hlavu od sponzorů atd. což by také bez existence ČHS nepřiteklo.

Opravdu se členství v ČHS nevyplatí?

Martin Mellan

P.S.: Nejsem rozpočtový odborník ČHS, jen pečlivě čtu materály. Tak možná nějakou chybičku nevylučuji.
mellounodpovědět 
 Re: Kurz instruktorů09:15:30 20.12.2002
Ach jo. A je tu opět otázka "K čemu je ČHS?"

Nebudu se zastávat současného vedení ani struktury ČHS, stějně tak nebudu poukazovat na metody jak to zlepšit. Někteří jsou už na to (zejména ode mne) alergičtí.

Tedy stručný výčet faktů, K ČEMU je ČHS.... Tedy pardon. Obecněji! K čemu je národní zájmová lezecká organizace. Nemusí to být ČHS. Může to být jakákoliv lepší, nově ustavená, fungující, ale NÁRODNÍ, ZÁJMOVÁ, SPORTOVNÍ organizace.
Říkejme tomu pracovně HS.
Proč tedy NĚJAKÝ HS?

- Aby existoval národní partner U.I.A.A.
Nebude-li existovat, české lezení nebude v kontextu světové lezecké instituce existovat. Všechno světové, lezecké a oficiální je vztaženo na členství v U.I.A.A.
Nezapomeňme, že členem U.I.A.A. může být jen jedna národní instituce a že se za členství platí.

- Aby mohli čeští závodníci soutěžit.
Nejvyšší soutěže mají nějakou strukturu a soutěžit mohou jen závodníci nominovaní národními svazy.

- Aby byla mocná lobistická organizace.
Kdo bude bojovat za naše (českých lezců) místo na slunci se státem? Pohyb v chráněných územích je jenom jedním problémem. Tvorba norem, vztah našeho sportu k jiným státem podporovaných sportů, zařazení lezení do tělovýchovných osnov.... KDO bude partnerem pro stát? Firma Petzl? Firma HUDY? Rakouský AV? KDO?

- Aby se nevyhodily ty 2MKč, které dostaneme od Sazky.
Když nic jiného, nebyla by škoda toho milionu, který natekl do PŘÍMÉ podpory lezení? (Třetina expedice, třetina sportovci, třetina mládež).

Chápu, že jedinec může mít pocit, že HS jemu osobně nic nepřináší, protože on nepotřebuje či nečerpá to či ono.

Ale co nám HS přináší bychom poznali, teprve až by (nedejbože) zanikl. Dva tři roky by všechno jelo setrvačností dál. A až by se lezci stali škodnou (aby ne, když to jsou jen jednotlivci), tak bychom se zase začali slejzat a vymýšlet jak to udělat aby se o nás zase vědělo.
A i kdyby fungoval sebehůř, tak jeho význam je už jenom v tom, že EXISTUJE a že se může presentovat několika tisíci členy.

Martin Mellan
mellounodpovědět 
  Re: Re: Kurz instruktorů11:06:12 20.12.2002
No....nechci tady rozvíjet nějakou sáhodlouhou diskusi ( možná si raději asi mailnem ). Požadován je instruktor jeden to pravda jest. To že bude instruktor z jiného oddílu školit našich zhruba 30 nováčků ( né všichni vydrží ) za rok v předepsaném rozsahu dle metodickém postupu ČHS je myšlenka naprosto nereálná. To že máme instruktory 3 je věc hystorická a je to samozřejmě otázka i velikosti oddílu. Pokud by měl instruktor věnovat doporučený počet hodin nováčkům při praktickém výcviku i teoretickém je nereálné toto zvládnout. Zdaleka nedodržujeme rozsah doporučených teoretických i praktických hodin, protože toto není realné absolvovat ani se třemi instruktory. Toto nařízení je nařízení pro nařízení....každý oddíl má pravidla různá, někde vyžadují různé zkoušky a jinde postačí zaplatit příspěvek ( skutečnou kvalitu nováčků nikdo nesleduje ), tak na co povinnost instruktora ...placeného doškolení a nevím čeho ještě....když výsledky nikdo nekontroluje
Radimodpovědět 
   Re: Re: Re: Kurz instruktorů14:00:31 20.12.2002
Jo, můžem si zase osobně mailovat, už v tom máme praxi :-). Ale myslím, že toto má obecnější platnost.

Směšuješ dvě věci. Reálnou potřebu výcviku nováčků a požadavek ČHS na vyškoleného instruktora.

Jednou věcí je ta reálná potřeba a skutečný výcvik. Podle Vašich možností a uvážení si pořídíte tolik instruktorů aby mohli školit nováčky podle Vašich představ. A je na Vašem uvážení a Vaší odpovědnosti kolik jich bude, kde, jak kvalitně a jak draho je vyškolíte. Někdo nebude reálně potřebovat žádného, jiní pošlou pět lidí na proxi školení do Rakouska.
A mohou to být právě a jenom ti tři Tebou zmiňovaní.
A takto budeš s instruktorama zacházet ať budeš "povinně" v ČHS, volným klubem, kde budou všichni individuální členi, jako člen OEAV nebo kde jinde.

Druhou věcí je ta povinnost. Jestli trváš na tom, že zajistíš někde ekvivalentní vyškolení Vašich instruktorů lépe a že jsou to vyhozené peníze, tak se zachovej formálně a vedle svých tří jinde vycvičených instruktorů se dohodni na splnění POVINNOSTI s nějakým externistou.

Je to formalita? Možná pro Vás, kteří k výcviku přistupují zodpovědně.
Ale já vnímám povinnost instruktora jako jistý regulační mechanismus, který
- Zajistí aby oddíl nezaložilo každých 5 kámošů z hospody.
- Který zajistí, že každý oddíl bude mít přímou a transparentní MOŽNOST přístupu k metodice ČHS. Jestli tuto možnost využijí, nebo ne, jestli k tomu přistoupí jako k formalitě a na jakýkoliv výcvik budou kašlat, nebo naopak (jako třeba vy) budou chtít více instr. s lepší kvalifikací, to vše nechme na těch oddílech. Ale je zajištěna ta možnost.

Že nikdo nesleduje kvalitu nováčků?
Sleduje někdo kvalitu neorganizovaných lezců?
Sleduje někdo kvalitu těch, kteří jsou členy OEAV?
Sleduje někdo kvalitu individuálních členů?
Tak pro zrovna kvalitu nováčků v oddílech.

Ale souhlasím s tím, že chce-li někdo budovat oddíl v rámci ČHS, aby ke standardu toho oddílu patřil instruktor vyškolený od ČHS.

Martin Mellan

mellounodpovědět 
    Re: Re: Re: Re: Kurz instruktorů15:43:52 20.12.2002
Pravda, nikdo nesleduje kvalitu neorganizovaných lezců atd atd..., ale pokud náš oddíl musí chca nechca ono doškolení instruktora či instruktorů zaplatit ptám se proč je to dáno jako povinnost, když nikdo nesleduje to zda někoho následně vůbec školí a v jaké kvalitě ( pominu kvalitu kurzů instruktorů ). Pokud to funguje jako regulace množství oddílů a členů, šlo by to jistě udělat i jinak aniž by to zaplatili ostatní členové ČHS a oddíly. Oni strejdpové z hospody se mohou stát individuálními členy pokud po tom budou toužit, nebo pasivními členy v oddíle kde po nich nikdo nic nechce (pouze těch 300 Kč). Tak nějak mi komentátor výše ( MGR... ) mluví z duše. Nechápu proč ČHS vydává jakési doporučení o obsahu znalostí a rozsahu teoretického a praktického školení před přijetím do ČHS, když žádným způsobem zpětně nemonitoruje zda se tak děje. U nás to necháme na lidech ať si zvolí to co jim připadne co se týče nákaldů, přínosu a kvality služeb vhodnější. Dle prvních signálů od nás lidé co jezdí lízt hodně ven ( a hlavně s dětmi ), ale třeba i jen Lyžovat volí alpenverain či jinou organizaci.... .
Radimodpovědět 
     Re: Kvalita a povinnost instruktorů09:42:09 27.12.2002
Ad: Proč povinnost instruktora v oddíle?
Sledovat kvalitu výcviku.

Tady jde o koncepci ČHS!
Ještě před pár lety byl model ČHS tento:
- Člen jen prostřednictvím oddílu.
- Oddíl MUSEL nováčka školit.
- ALE nebyl nijak kontrolován jak školí.
- Členem se stával až po výcviku.

Před nedávnem se tento model na jednu stranu zpřísnil (povinnost instruktora) na druhou stranu zliberálnil. Oddíl už nemusí školit. Konečně, co je to za příkaz, který není kontrolován? A navíc bylo zavedeno individuální členství (velmi kostrbaté).

No a před rokem byl udělán další liberální krok - naprosto transparentní individuální členství.

A jde jenom o to stanovit, jakou cestou se ČHS vydá:

Může být striktně sešněrováno pravidly jako jiné sporty - trenéři, výkonostní třídy, prověrky atd. Ale jak má sjednotit postup členů, kteří budou chtít tato pravidla dodržovat s těmi, kteří v této instituci nebudou a pravidla dodržovat nechtějí? V našem sportu je totiž ten problém, že hřiště (skály) je veřejné a bez rozhodčích. Někde úplně (když není chráněno) a někde jsou jediná pravidla zákon a rozhodčím je jen policajt. Jaká je životaschopnost tak striktní instituce vedle naprosto liberální organizace typu OEAV?

Nebo přesně opačný, totálně liberální přístup. Pouze příspěvková organizace: Kdo zaplatí, je členem. Žádná pravidla, žádná nařízení, jen servisní organizace (zajišťování výjimek), případně minimální nutný servis pro umožnění startu závodníků.

Současné ČHS je něco mezi tím.

A když už jsme u toho "PROČ ČHS..."?
Opět se odvolám na VH. Není nic snažšího, než za dva měsíce na VH přednést asi tento návrh:

1) Navrhuji změnit ČHS na minimální servisní organizaci. Tzn. Prodat chatu v Ostrově, prodat knihovnu, prodat vybavení, zrušit sekretariát. Protože to je věc zásadní, která není hlasovatelná ihned, zvolme "likvidační komisi", která problematiku během roku prodiskutuje v oddílech a na příští VH navrhne minimální strukturu a rozpočet nejliberálnějšího ČHS. Kdo je pro? Kdo se hlásí do komise?
To je reálný postup. To je hlasovatelný návrh. To je cesta k realizaci myšlenky.

Nebo jiný návrh. Ještě snažší:
2) Navrhuji, aby z podmínek založení oddílu byla vypuštěna povinnost mít instruktora.

A nebo ještě jinak:
3) Navrhuji zrušit individuální členství a zpřísnit podmínky členství v oddílech. Systém pravidel a jejich kontroly, nechť stanoví Metodická komise. Ale domnívám se, že současná toho není schopna. Kdo je pro? Kdo se hlásí do nové MK?


A ještě ke kvalitě výcviku. Teď odpovídám i výše napsaným námitkám Mgr. Jan Jindry.
To jak dnes MK školí není nadiktováno nějakým "ČHS shůry". Prostě nějací lidé se této metodice věnují a vypadávají z nich tyto výsledky. Jsou ty výsledky špatné? Proč jsou špatné?
Jsou to špatní, nekvalifikovaní lidé? Najděme lepší a kvalifikovanější.
Je tam jedna, dvě žáby na prameni? Vyměňme je.
Dělají to zdarma a proto špatně? Nasypme do MK více peněz z rozpočtu. Třeba na úkor údržby skal.
Svěříme metodiku profesionálům? OK. Dejme příspěvek třeba firmě Summit Drive výměnou za školení našich insruktorů.

Znovu opakuji, že změnit úroveň a princip svazové metodiky je v našich silách. Ale v našich, nikoliv v silách Výkonného výboru. VV může tak maximálně schválit nebo neschválit návrh koncepce, který MK předloží. A NESCHVALOVAT se dá jen omezeně, když není žádný protinávrh.
Bohužel je nutno vyslyšet i výhružku "Když to neschválíte, kašlu na to a odcházím. Ať si to dělá ten, co si tyhle ptákoviny vymýšlí."
Podobnou výhružku jsem v minulosti z úst ZT na Valné hromadě slyšel. Když se nikdo nesápe po jeho židli, kritici se raději stáhnou a volí "malou domů".

Mně by se nejvíce líbilo, kdyby na VH vystoupila "stínová" metodická komise:
Tady jsme, máme takovouto koncepci, počítáme s takovýmto rozpočtem, našimi členy jsou tito a jestli budou chtít, tak ke spolupráci zveme také Petra a Pavla ze stávající MK. Vy Valná hromado rozhodněte, jestli se vám zamlouvá naše, nebo "jejich" koncepce.
Kde jsou? Já je chci volit!

Martin Mellan
mellounodpovědět 
  Re: Re: Kurz instruktorů11:11:27 20.12.2002
No....nechci tady rozvíjet nějakou sáhodlouhou diskusi ( možná si raději asi mailnem ). Požadován je instruktor jeden to pravda jest. To že bude instruktor z jiného oddílu školit našich zhruba 30 nováčků ( né všichni vydrží ) za rok v předepsaném rozsahu dle metodickém postupu ČHS je myšlenka naprosto nereálná. To že máme instruktory 3 je věc hystorická a je to samozřejmě otázka i velikosti oddílu. Pokud by měl instruktor věnovat doporučený počet hodin nováčkům při praktickém výcviku i teoretickém je nereálné toto zvládnout. Zdaleka nedodržujeme rozsah doporučených teoretických i praktických hodin, protože toto není realné absolvovat ani se třemi instruktory. Toto nařízení je nařízení pro nařízení....každý oddíl má pravidla různá, někde vyžadují různé zkoušky a jinde postačí zaplatit příspěvek ( skutečnou kvalitu nováčků nikdo nesleduje ), tak na co povinnost instruktora ...placeného doškolení a nevím čeho ještě....když výsledky nikdo nekontroluje
Radimodpovědět 

 Gobo a td.08:37:08 20.12.2002
Nejsem přímý tvůrce návrhu , ale takto:
-i.skalního lezení není skalkaření , proto obsahuje nesněhové , neledové a neledovcové horské disciplíny.
-seznam výstupů potřebných v přihlášce je redukován z původního návrhu, nejsem žádný výkonnostní lezec, ale jsem schopen ho vyplnit z mých výstupů za jeden rok, takže tři nám připadá optimální.
-nejsem už nejmladší a systém výkonnostních tříd dobře pamatuji, všichni ho kritizovali a většina se do něj zapojila.
-návrh je podle mých informací v sekretariátu ČHS a kdy se dostane na server ČHS je jen otázka technická.
-nové školení by mělo být podstatně náročnější, efektivnější, praktičtější a kratší.Je zajímavé kolik lidí kritizuje současný stav a zároveň někteří rovnou odsoudí snahu někoho to změnit.
-návrh obsahuje kromě vstupní přihlášky i přijímací zkoušky, takže se nestane, že někdo někoho bude vykazovat během školení, pokud bude mít složeny všechny předepsané zkoušky a testy.A těch by mělo být více než nyní.
Johnodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Durnstein
Ghandiweg, 6
 Databáze cest:
Všechny cesty (153140)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ploutvička 5A Přeckov
L'architecte Trismégiste 7A+ Fontainebleau
Architecture D'Intérieur 7A+ Fontainebleau
Architecture D'Intérieur Retou 7B Fontainebleau
Tatarák Z Delfína VIIIc Prachov
Nově komentované:
Variant 8 Sloup
Profilneurose 7+ Frankenjura
Variant 8 Sloup
Květy Zla Superdirekt 7+ Sloup
Květy Zla Superdirekt 7+ Sloup

 Nově v diskusi:
Tréner Brno a okolí | Re: Průvodce Petrohrad | Re: Dvaja mrtvi pri DWS na Malorke | Re: Průvodce Petrohrad | Re: Odstraněná skála v Broumovských stěnách | Dvaja mrtvi pri DWS na Malorke | Re: Průvodce Petrohrad | Re: Průvodce Petrohrad | Re: Průvodce Petrohrad | Re: Průvodce Petrohrad |

 Nové komentáře:
Re: Dobře to dopadlo | Re: Super! | Re: Super! | Re: to je lama jakou svět neviděl | Re: Pank je jinde | Re: Pank je jinde | Re: Já novinkář | Re: Super! | Re: radio jerevan hadr | Re: Proč? |

 Kde to vře:
Nejdelší můj výstup (53)
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (51)
Jak jsem lezl spáru, kterou jsem viděl na Youtube (40)
Adam Ondra se oženil (32)
Odstraněná skála v Broumovských stěnách (20)
Alex Megos souhlasí, že jeho Bibliographie je pouze 9b+ a ne 9c (19)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Rock Master Arco: Adam Ondra vyhrál Boulder KO (18)
Záchrana 2 Čechů a Pákistánce na Rakapoši zatím neúspěšná (3)
Akademické mistrovství ČR v boulderingu (3)

 Nově v inzerci:
Last minute v sobotu Olomouc-Tatry (2 místa) | Seznámení | Dynafit TLT4 | Dynafit TLC3 | CT Click Up | Práce | Hledám výškaře | Ocun Mania Jeans M | LS FUTURA | Smyčky na Suškách |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 152 
 Jen na písku  
 55 
 Ne 
 107 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.