LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12984
2.Trojan 12425
3.Jungling 11437
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 7606
2.Bloudek 7201
3.Mrklovský 7039

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5172 lezců
925215 cest
Nové přelezy:
Tanec S Vl 11-
Kraftfeld 9/9+
Stromlinie 9
Větroplach Xa
Hadraplán Xb
Arachnofob Xb
Microchips 9/9+
Lop Nor 9+
Tauschgesc 9+
Mám Jednu 10-

Stěny
Studénka - Studénka
Lokal Blok - Praha 5
Flash Wall - Olomouc

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovisko Alpin clubu Rokytnice nad Jizerou k TZ KRNAP

Stanovisko Alpin clubu Rokytnice nad Jizerou k tiskové zprávě KRNAP s názvem V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví.

Trávení volného času v přírodě, často spojené se sportem, je v Krkonoších přítomné již desítky let. Jednou z volnočasových a sportovních aktivit vždy bylo a je také horolezectví. Dříve byly za tímto sportem navštěvovány především terény položené ve vrcholových partiích hor. O tomto fenoménu minulých dob hovoří i Plán péče KRNAP z let 2010-2020.

V posledních 20 letech postupně vznikaly zajištěné lezecké cesty na skalách v podhůří, z nichž některé leží na území národního parku a jsou pro tento sport ze strany NP vyhrazeny. Ostatní tzv. cvičné terény leží v ochranném pásmu NP. Několik takových míst se nachází v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou.

V této lokalitě působí horolezecký oddíl Alpin club z Rokytnice nad Jizerou, člen místní Tělovýchovné jednoty Spartak a Českého horolezeckého svazu. Ten se postupem času stal přirozeným „správcem“ těchto lezeckých cest. Některé z cest prokazatelně existují již od 50. let minulého století a je dost pravděpodobné, že existovaly i v předválečném období. Některé naopak vznikly až po roce 2000, a to jako aktivita jednotlivých lezců „samotářů“.

Horolezectví se stává stále populárnějším sportem a není to už pouze záležitost „romantických milovníků přírody“. Alpin club Rokytnice nad Jizerou začal vnímat větší zájem o místní „cvičné terény“ ze strany sportující veřejnosti, a nejen z těchto důvodů v roce 2015 zahájil přípravu na vydání horolezeckého průvodce po skalách v okolí Rokytnice nad Jizerou. V této lokalitě se totiž nyní nachází přes 130 horolezeckých cest.

Cílem vydání průvodce je zmapovat všechny již existující horolezecké cesty, možnosti přístupů k nim, pravidla chování a další nezbytné informace. Je důležité zopakovat, že všechny cvičné horolezecké terény v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou, které jsou ze strany Alpin clubu zmapovány, se nachází v ochranném pásmu KRNAP.

V zimě 2016 byl tento záměr projednán se Správou KRNAP. Výsledkem bylo, že neexistuje žádná překážka k provozování horolezecké činnosti v ochranném pásmu. Toto vyjádření Správa KRNAP potvrdila i 1. července 2021. V roce 2016 horolezecký oddíl komunikoval i s Názvoslovnou komisí KRNAPu, aby došlo ke sjednocení názvů jednotlivých skalních útvarů.

Předseda rokytnického Alpin clubu Jan Doubek tuto skutečnost komentuje slovy: „Nikdy by nás nenapadlo tolerovat a podporovat budování zajištěných horolezeckých cest na skalách na území národního parku. Je pro nás důležité umět rozlišovat různé funkce prostředí, ve kterém žijeme, a budování lezeckých cest na území KRNAP je pro nás nepřijatelné.“

Všechny horolezecké aktivity, s kterými je spojen Alpin club Rokytnice nad Jizerou (tedy lezecké terény mimo území národního parku), jsou prováděny v první řadě s úctou k přírodě a ve spolupráci s majiteli dotčených pozemků a jejich správců.

Důvodem pro vydání tohoto stanoviska jsou negativní reakce lezecké komunity na činnost horolezeckého oddílu z Rokytnice nad Jizerou. Z výše uvedeného textu vyplývá, že Alpin club Rokytnice nad Jizerou budování lezeckých cest na území národního parku nepodporuje a naopak se dlouhodobě snaží o férový dialog se všemi aktéry v území. V případě, že se bude podobná situace v západních Krkonoších opakovat, upřednostňujeme jinou komunikaci ze strany Krkonošského národního parku, než je vydání tiskové zprávy se zavádějícími informacemi. V případě zájmu ze strany Správy KRNAP jsme schopni a ochotni pomoci s demontáží nepovolených jistících bodů.

1. 7. 2021, za Alpin club Rokytnice nad Jizerou
Bronislav Patočka

Kontaktní osoba, předseda oddílu Alpin club Rokytnice nad Jizerou
Jan Doubek, e-mail: jandoubek@seznam.cz, tel.: 606 157 932

Horolezci - Strážník 1950

Horolezci - Strážník u Rokytnice nad Jizerou 1950


Krkonoše lezení


Krkonoše lezení

Související zpráva:

TZ KRNAP: V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví

Honza Doubek   [úpravy] 10:57 04.07.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 HO pěkně14:48:13 04.07.2021
Zdá se mi, že KRNAP se ta komunikace úplně nepovedla. Snaha vystrašit lezce báchorkami o právní odpovědnosti a zákazech v ochranném území byla přepjatá a Správa teď posbírá plody. Jediné, co by je mohlo zachránit, je nějaká endemitská květena na skalách. Věřím, že se tam něco najde.
Syselodpovědět 
 Re: HO pěkně14:52:25 05.07.2021
Květenu hledat netřeba, viz níže. A píše se to "endemická".
JHodpovědět 

 borhaky11:57:20 05.07.2021
At se oddil domluvi s Krnapem a borhaky na skalach kde se nema lezt odreze.. Krnamp treba priste misto clanku na lezce se domluvi s mistni chaskou. Je divny ze se neznaji :D
Filodpovědět 
 Re: borhaky14:57:22 05.07.2021
Partnerem pro Správu KRNAP není místní cháska, ale příslušné struktury ČHS - sekretariát, případně CVK nebo místně příslušná OVK.
JHodpovědět 

 Je to trochu jinak14:50:22 05.07.2021
Hoši, krásně jste to napsali, až u toho oko vlhne. Jenom škoda, že jste do toho zmatku přiložili ještě další polínka. Připouštím, že ta tisková zpráva KRNAP je neobratná a v těch otázkách odpovednosti majitele pozemku více než diskutabilní. Ale nikde se tam nedočtete, že by z pohledu ochrany přírody existovalo nějaké omezení lezení v ochranném pásmu národního parku (originál TZ viz: https://www.krnap.cz/aktu ality/tz-v-krkonosich- se-rozmaha-nelegalni- horolezectvi/ ). A když pominu ty na prvním místě jmenované skály u Janských Lázní a zabývám se jenom skalami v domácí oblasti rokytnického oddílu, tak je všechno "trošku" jinak. Evidentně se u těch Pasek jedná o Borovské skály. A Borovské skály, ať si myslíte nebo tvrdíte cokoli, nejsou v ochranném pásmu, ale jednoznačně UVNITŘ národního parku. Se Správou KRNAP je dobré a důležité jednat, ale doporučuju činit to oficiální cestou k tomu vytvořených struktur ČHS, což rozhodně nejsou lokální horolezecké oddíly.
JHodpovědět 
 Re: Je to trochu jinak20:58:19 05.07.2021
já teda tomu psanému textu rozumím tak, že rokytnický oddíl před pár lety po dohodě s krnapem (jako zástupcem majitele pozemku) odjistil několik skal v ochranném pásmu krnapu a od nýtů na borovských se distancuje a říká, že s nimi nemá nic společného.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Je to trochu jinak21:17:38 05.07.2021
Pardon Jirko, ale čtu to stejně jako Lukáš. Stěžovat si na přilévání oleje do ohně, když KRNAP vytáhl na steč bez sbahy o dohodu s lokály, mi přijde nemístné.
Syselodpovědět 
  Re: Je to trochu jinak22:19:41 05.07.2021
Možná to opravdu čtu blbě, ale přestože kauzu sleduju od počátku, vyznám se v tom čím dál míň. Není sporu o tom, že ta tisková zpráva jako první (jediný?)krok řešení zjištěného problému je poněkud mimo, aniž podrobně hodnotím její obsah. Následují debaty o tom, jestli v ochranném pásmu NP je lezení regulováno (není a nikdo netvrdí, že je)a jestli tedy Správa NP neporušuje jakési džentlmentské dohody. Potom vznikne reakce jednoho místního HO, který se cítí být objektem opovržení lezecké veřejnosti (nic významného jsem v tomto smyslu nezaznamenal) a je možná trochu dotčen, že se na něj ochranáři neobrátili jako na místní horolezeckou autoritu(?)... Je mimo veškerou debatu, že je třeba přestat s tiskovými zprávami, otevřenými dopisy a diskusemi na webech a sociálních sítích a sednout si ke stolu. Když to nesvolá Správa NP, asi to bude na ČHS. A já se na to dívám se svojí dlouholetou zkušeností z Jizerek - nedovedu si představit, že bych za ochranu přírody lezecké problémy řešil s jedním (dvěma, tžemi...) místními HO z těch cca patnácti, které se cítí v Jizerkách více či méně doma. Od toho byla vždycky místně příslušná OVK a fungovalo to vždycky bez nejmenších problémů.
JHodpovědět 

 ponechat cesty 12:25:17 13.07.2021
Bože co tady řešíme? Pár vzniklých cest od místňáků, který si chtějí zalízt na skalce za barákem? To už Krnap trochu přehání s těmi zákazy ne? Ať si jde raději chytat skůtraře a čtyřkolkáře
tam kde se doopravdy škodí.Tohle mi přijde fakt ujetý.Myslím, že je na čase pár zelených mozků vyněnit a  nebo je náležitě poučit o tom, že doba se mění a ledas co jde nevyhnutelně dopřdu.
Sokolodpovědět 

 ponechat cesty 12:26:10 13.07.2021
Bože co tady řešíme? Pár vzniklých cest od místňáků, který si chtějí zalízt na skalce za barákem? To už Krnap trochu přehání s těmi zákazy ne? Ať si jde raději chytat skůtraře a čtyřkolkáře
tam kde se doopravdy škodí.Tohle mi přijde fakt ujetý.Myslím, že je na čase pár zelených mozků vyněnit a  nebo je náležitě poučit o tom, že doba se mění a ledas co jde nevyhnutelně dopředu.
Sokolodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Sektor Delfín
Rodellar
 Databáze cest:
Všechny cesty (153263)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pták Vohnivák IXb Labské Údolí - Pravý Břeh
Vzpoura Strojů 6a Ostaš
Den Zúčtování 6A Ostaš
Džezgymnastika 4 Na Hřebenech
Guglia Cristiana 5- Dolomity
Nově komentované:
Gilotína 8 Manínska Úžina
Folklóreček VIIc Prachov
Léta Dozrávání IXa Prachov
Optima 7 Gesäuse
Optima 7 Gesäuse

 Nově v diskusi:
Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Pojisteni do Tater | Re: Pojisteni do Tater | Pojisteni do Tater | Pojisteni do Tater | Re: Tréner Brno a okolí |

 Nové komentáře:
parada | no jo | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Re: Pro všechny chytrý hlavy | francka | Re: Pro všechny chytrý hlavy | Re: kontroverzní rozhodnutí |

 Kde to vře:
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (66)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (54)
Tisk: Pákistán zadržuje české horolezce, dokud nezaplatí pokutu (52)
Jak jsem lezl spáru, kterou jsem viděl na Youtube (25)
Odstraněná skála v Broumovských stěnách (20)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Mistrovství světa v lezení (7)
Mistrovství světa v lezení (4)
DISMANTEAM - Gasherbrum II (4)
Alex Megos souhlasí, že jeho Bibliographie je pouze 9b+ a ne 9c (3)

 Nově v inzerci:
plyšová ovečka | Gore Bike Wear Windstopper | Sběr semen lesních dřevin | Lezečky Scarpa Vapor vel.35 | Sportovky v severní Itálii poslední týden v září | SEA TO SUMMIT SPARK II | Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD, vel.43 | Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD, vel.43 | Nezabloudila sem horalka z Pardubic a okolí? | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 250-410 Kč |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 167 
 Jen na písku  
 62 
 Ne 
 123 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.