LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11625
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Stráník 11678
2.Ondra 11581
3.Stráník 10975
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Nikita 6543
3.Coubal 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4909 lezců
824137 cest
Nové přelezy:
Turistická Xb
No More Ex 7c
Grafitti M 8A
Strašák 9+/10-
Böhmischer Xc
Böhmischer Xc
Savana 9/9+
Tour De An 9+/10-
Savana 9/9+
Toxic Aven 8B

Stěny
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

TZ koronovavirus a sokoli ve skalních městech Broumovska:

Turisté budou v Adršpachu vítáni až po zvládnutí epidemie

Přeposílám tiskovou zprávu k situaci u nás (zavřená parkoviště v Ádru a Teplicích)….
Tisková zpráva AOPK ČR, regionálního pracoviště Východní Čechy, Technických služeb Adršpach a Teplických skal s.r.o. v plném znění:

Turisté budou v Adršpachu a Teplicích vítáni až po zvládnutí epidemie

S příchodem jarních dní se skalní města na Broumovsku stávají tradičně cílem tisíců návštěvníků. Ti zde v minulých letech zažívali i "husté" tlačenice. V situaci, kdy je shlukování lidí doprovázeno rizikem přenosu infekce, se provozovatelé rozhodli uzavřít okruhy ve skalních městech u Adršpachu a Teplic nad Metují. Ochránci přírody ze Správy CHKO Broumovsko toto jejich rozhodnutí považuji za zcela pochopitelné a doufají, že návštěvníci budou respektovat ochranné podmínky národní přírodní rezervace. Důvody uzavření okruhu nám sdělila Kateřina Menšíková zodpovědná za cestovní ruch v Adršpachu: „ V loňském roce v dubnu navštívilo denně adršpašský okruh více než tisíc návštěvníků. V souladu s nařízením Vlády ČR jsme uzavřeli informační centrum, parkoviště, veřejné toalety i vlastní vstup do skal. Naším cílem je zamezit šíření onemocnění covid-19 mezi návštěvníky a zároveň ochránit zdraví našich zaměstnanců. Na uzavřených okruzích nyní neprobíhá pravidelná údržba a úklid.“
Očekávané oteplení a nástup jara láká lidi do přírody. Zároveň řada živočichů netrpělivě čeká na lepší podmínky pro založení rodiny. Jako jedni z prvních začínají hnízdit ve skalních rezervacích Broumovska výři a sokoli. „Ptáci zakládají snůšky teď a začíná tak období, kdy jsou mimořádně citliví k vyrušování,“ informuje Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Broumovsko.
V předchozích letech se na Broumovsku uhnízdilo nejvýše sedm párů sokolů, v letošním zatím pozorujeme rekordních deset párů.  Teplé počasí láká lidi do skal, některé páry na to reagují a přesouvají se do míst, která ještě nebyla zkontrolována a označena v terénu uzávěrami s informacemi o klidovém režimu na hnízdištích těchto kriticky ohrožených dravců.
Úspěšnost hnízdění nebyla v posledních letech vysoká, a proto je důležité hnízdiště chránit a udržovat na nich klid. Vloni mláďata vylétla pouze z hnízd, která byla pod dohledem strážců a kde byl částečně omezen pohyb turistů. Proto bude také v letošním roce uzavřen vstup veřejnosti na severní oblouk Křížového vrchu, okolí Kovářovy rokle a Čertovy tchýně  v Broumovských stěnách a omezen vstup k Chrámovým stěnám v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Respektujete prosím hranice lezeckých oblastí a termíny, ve kterých je možné v oblasti lézt. Nevstupujte mimo turisticky značené cesty. Sledujte prosím aktuální informace o uzávěrách.
„Abychom dokázali lépe objasnit případné nezdary při hnízdění, plánujeme k většině hnízd umístit fotopasti. Přejeme si však, aby co nejvíce hnízd bylo úspěšných a toto opatření bylo spíše záložní. Snad žádného výra, kunu či zvídavého turistu či lezce na snímcích nenajdeme,“ doplnil Kafka.
Respektujte prosím všechna opatření, protože je to jediná možnost, jak se můžeme shledat společně a ve zdraví v prostředí skalních měst Broumovska. Do té doby nechme přírodu a skály odpočívat. Všechny změny a aktuality můžete sledovat na našich webových stránkách, FB a Instagramu. Provozovatelé okruhů i ochránci přírody děkují všem, kteří přijmou tato omezení a těší se na setkávání v přírodě Broumovska, až omezení nebudou nutná.

K tomu připomínám ztížený přístup do Ádru a Teplic kvůli opravě silnice z Teplic nad Metují do Bučnice – tisková zpráva zde: https://www.teplicenadmetuji.cz/mesto/aktuality/tiskova-zprava-k-uzavirce-silnice-897cs.html - lze využít dopravu vlakem! Vlaky jezděj vesměs v hodinovém taktu…

Je otázkou, jak se zachovají obce k situaci v dalších menších skalních oblastech (Ostaš, Broumovské a Polické stěny, Bišík), kde třeba už včera byla situace poměrně neúnosná a nebylo kde parkovat… podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů.

Hnízdění – nemám oficiální informace k hnízdění (krom Teplických skal, kde je tradiční hnízdění potvrzeno). V TZ je odkaz na údajných 10 párů bez upřesnění lokalit… mám ale příslib CHKO, že mi podají bližší info, jakmile bude hnízdění jasně ověřeno… v posledním týdnu tu byla dost kosa, dokonce nám napadl sníh, tak je možné, že některé páry ještě vyhledávají místo… v terénu, který je nyní lezecky dostupný (Ostaš, Křížový vrch) jsou místa označena páskami. V Ostatních oblastech zatím není lezení povoleno (v NPR první oblasti až od 1. 5.).


Heřman   [úpravy] 21:56 06.04.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nepozitivni nasledky00:08:40 07.04.2020
Achjo. Foglove se ted premnozej, obsancujou hnizdiste a v budoucnu bude vic uzaver.
odpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky07:39:24 07.04.2020
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
stráž přírodyodpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky07:39:24 07.04.2020
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
stráž přírodyodpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky10:18:23 07.04.2020
Přemnožení sokolů je za současných podmínek naprosté sci-fi. Kdysi jich bývalo daleko, daleko víc.
odpovědět 
  Re: Nepozitivni nasledky11:07:12 07.04.2020
Sokol potřebuje k životu hlavně myši a dokud je budou zemědělci průmyslově trávit, tak jich nebude dost a navíc část potravy bude otrávená.
Takže přemnožení se konat určitě nebude.
odpovědět 
   Re: Nepozitivni nasledky12:19:29 07.04.2020
Myši fakt nee, holub je lepší :), samice dovede klofnout i kačera :)
SP.odpovědět 

 Technická - SPZ10:24:42 07.04.2020
Jen technická, SPZ dnes nic neznaená, není nutné měnit značku při koupi ojetého auta. Klidně můžu mít zlínskou SPZ a být místní... jen pro info a zamyšlení
Kokosodpovědět 
 Re: Technická - SPZ12:22:33 07.04.2020
tak ono ve většině případů místní nemají v autě krámy na spaní
odpovědět 
  Re: Technická - SPZ12:41:36 07.04.2020
Reagovaj jsem na " podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů."
Kokosodpovědět 
   Re: Technická - SPZ13:04:07 07.04.2020
sorry, jako odpoved na Tvuj komentar ohledne SPZ, to bylo irelevantni (spani v aute), smazat to ale neumim.
odpovědět 
   Re: Technická - SPZ22:52:21 07.04.2020
No a jeste kdyz SPZ uz ani neexistuje, spravne je to RZ. Ale jinak souhlas. Lidi si uz RZ nemeni pri koupi ojetiny, nejaky peniz usetri a prevod auta se zkrati mnohdy o mesic. Aktualne pismenka na RZ autech uz nemaji vypovidajici hodnotu, jen to, ze to je Cech, zbytek je neznamou.
Jirkaodpovědět 
    Re: Technická - SPZ07:54:10 08.04.2020
plus samozřejmě služební auta k soukromému použití. v korporátech a nejen tam bývají od nějakého operativního lýzingáře, a mají RZ dle jeho sídla. (to se mimochodem už naučili na i na jižní moravě, kdy už tak často neodírají hráběma každé zaparkované auto s pražskou značkou, protože takové je zpravidla sousedův novej služebák).
Lukas B.odpovědět 

 čím víc tím líp21:25:41 07.04.2020
pecka. čím víc dravců a míň turistů, tím líp.
osobně bych uvítal ještě zmnožení rysa, divoké kočky se při troše štěstí dají natrefit taky. Snad omezení turismu prospěje i pohybu vlčí smečky.
honejsodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Oktoberfest, 8a
 Databáze cest:
Všechny cesty (143362)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
No More Excuses 7c Berdorf
Fixaretka 7B Kralupy Nad Vltavou
Schneelochsteig 1 Gesäuse
Východní Hřeben 2 Lechquellengebirge
J Úbočím 1 Lechquellengebirge
Nově komentované:
Švestka 7 Lom Kobyla
End Game 8- Lom Kobyla
Čurda 7+/8- Lom Kobyla
Duševní Azyl 7- Roviště
Duševní Azyl 7- Roviště

 Nově v diskusi:
Re: Poloviční lano | Re: Slanitko | Re: Poloviční lano | Re: Poloviční lano | Re: Poloviční lano | Re: Poloviční lano | Re: jezis | jezis | Re: First female ascent of Action Directe | Re: Slanitko |

 Nové komentáře:
Re: zoufalství | Re: zoufalství | Re: videotýdeník | videotýdeník | zoufalství | Re: Martanovo lobbing | Re: Jen tak na okraj | Re: Jen tak na okraj | Re: U sousedů vyje pes | Re: SNP |

 Kde to vře:
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (162)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (94)
Melissa Le Nevé: 1. ženský přelez Action Directe 9a (18)
Adam Ondra #66 (7)
Filmy o klasických výstupech ve Verdonu a v Buoux (4)
Vtrulník zachraňoval lezce na Broumovsku (4)
Lucka Hrozová dává boulder za 8A+ jako 4. Češka (4)
Butovské vyhlídky (2)
Adam Ondra #67 (2)
Alpine UP (1)

 Nově v inzerci:
trialové boty tSalming | trezeta afk8000 | ICEBREAKER spector ss crw glass | slaňovací brzda | Prodám ocůn oxi s | lezečky La Sportiva MANTIS (EUR 37.5) | Nové boty Hanwag Ferrata GTX EUR 42,5 | Statická a dynamická lana | Presky ve Sv. Janu | Lezečky La Sportiva Solution 43,5 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1887 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 751 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 9458 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1276 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.