LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13184
2.Konečný 12906
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Novák 10875
Hory:
1.Skopec 7070
2.Zaoral 6973
3.Ondrášek 6891

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4743 lezců
780938 cest
Nové přelezy:
Metro 8A
Prise De C 7b
Pyromania 7c+
Omiros 7b
Zipi Y Zap 8a
Doxa Ext. 7b
Spartacus 7b+
Dream Line 7b
The Craic 7b+
Limonadový 8A+

Stěny
Hannah Outdoor Centrum - lezení v ledu - !stěna zbourána! - Tanvaldský Špičák II
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
Boulderbar Flamendr - Kadaň

Prodejny
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
Rock Point - NC Eden - Praha 10
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hrrrr na ně!!!

Ochrana přírody kontra lezení.

Hrrrr na ně !
Tak tenhle pocit ve mě uzrává již delší dobu a  určitě nebudu ve svém názoru opuštěn. O kom a o čem mluvím? O zelených mužících, případně ženkách,  prohánějící se po lesích a skalách s plackou ochránce přírody v ruce.
  Nejsem rozhodně žádný revolucionář, to chraň bůh, ani grafoman, který potřebuje na sebe upoutat pozornost a vysypat z trenek nahromaděný  cosi. Jedna z mých životních stránek je, že jsem lezec. A rozhodně nechci, aby bylo předmětem mého troubení na poplach propírat a diskutovat o mé osobě, mých přínosech, úspěších nebo délce odsloužených let.
Haló-haló týká se to celé lezecké bandy, ať jste členy českého horosvazu, nebo pouze sdružení  kočičí pracky, je mi to šumák. To co nás sjednocuje je lezení a je jedno jestli po šutru s metrovou výškou nebo po skalách s „xx“ metry. Každý si užívá svoji malou radost ze svobodného  pohybu na čerstvém vzduchu. Ale, ba-cha, stáváme se zas škodnou a lovnou zvěří. Jedná se o plíživé přitahování obručí v podobě zákonů o ochraně životního prostředí a s tím spojený samovolný výklad našich státních úřadů, podporován  prašulemi  a diktátem od eurozelených spiklenců.
  Za dobu co se plácám po českých skalách a s pohledem na historii totéž tak činili již přede mnou generace lezeckých otrhanců, nenacházím opodstatněné tvrzení o devastaci skal a jejich okolí. Prosím nerozptylujte pohled na drobnosti například, že támhleta cesta už není co bývala jelikož..…,nebo tenhle práší a tenhle ne a támhle toho jsem viděl dělat cestu tak a tak. To jsou,  předesílám, pouze naše interní záležitosti, o které se můžeme  fackovat až do zblbnutí.
Jde mi o to, že může nastat čas, a nenápadně se k tomu schyluje, kdy se nebudeme mít o co hádat. Skály nezmizí, ale přístup do nich a nedej bože lezení na ně se stane nežádoucí z důvodu fanatismu zeleného práva. Jelikož snaha vypěstovat prales oplývající divou zvěří s možností vstupu jen pro pár vyvolených převážně s plackou na klopě je na pochodu.
Uvedu jen pár příkladů. Uzavření celého Chrámového náměstí v Teplických skalách z důvodu vylíhnutí ptáka ohniváka. Přijde mi to stejně absurdní jako kdyby před pár lety vyhnali půlku Prahy sedm,  protože si tento dravec dřepnul do věže v kostele sv, Antonína na „štrossmajeráku“ a začal vychovávat své potomstvo. Nebo zákaz lezení v Ádru a dalších místech, protože není podepsaná výjimka na lezení v těchto lokalitách z důvodu dvouměsíčních  prázdnin přepracovaných poslanců. Snad si odpočinou a budou mít pak dobrou náladu pro zvednutí razítka.  Další na odpis je Labské údolí…atd.
Mé krédo a jsem přesvědčený, že drtivá většina z Vás, které potkávám ve skalách mají shodné v rozsahu těchto mantinelů „zalézt si ,užít si a snažit se zachovat to stejné i pro druhé. Víc si myslím není třeba.
Žadonění  a slintání o laskavé povolení kdejaký klotový rukávek nevede nikam, jelikož nemáme vzájemné rovnocenné postavení. Stačí se jen podívat na  proudění tisíců lidí denně skrze pískovcová skalní města nebo lesní těžařské společnosti používající v těchto lokalitách těžkou techniku a na další mnohonásobně větší devastátory. Na jejich omezení mají naši chrabří ochránci krátké prsty.
Vzácný bod na kterém se asi shodneme i s inkvizitory je jedinečnost našich pískovcových skal. A když zapomenu, že jsem se tady narodil a budu jen porovnávat desítky výjezdů mimo naše hranice za skalními oblastmi Evropy a dalších světadílů, které jsem kdy navštívil, musím říct, že zde máme malý zázrak. Bohužel, na druhou stranu i výjimečnou koncentraci tupohlavců v podobě rádoby milců a ochránců přírody, kteří nemají ve světě obdoby. Neházím je samozřejmě všechny do jednoho pytle, ale celkový dojem na mne působý jako óbrzápach. Protože ten kdo si  pro mne přijede pod skálu Jeepem a vypráví mi něco o plašení zvěře případně narušování přirozené přeměny lesa v prales u mne nemá žádnou autoritu a jako vždy ho pošlu do řitě.
Určitě jste si všimli, že můj písemný projev není nikterak kultivovaný a ani mé vzdělání není  kdovíjak oslnivé pro konfrontaci s zástupci výše zmiňovaného seskupení. Rozhodně se, ale dá počítat s mým hlasem a případně dvěmi pažemi, které mohou provést a s radostí provedou již v pořadí třetí defenestraci. 
Shrnuto a podtrženo, objevil se na seznamu nový ohrožený druh lezec český skalní. Jeho vyhlídky na život jsou mizivé s doporučenou izolací přežívajících kusů na umělých stěnách. Šance pro volný pohyb pouze mimo jeho původní domácí prostředí myslím tím českomoravskou hroudu.
A NA ZÁKLADĚ TOHO: vyhlašuji občanskolezeckou neposlušnost dokud se nevylepší vyhlídky pro volné dýchání…… .

                      Těbůh
                             
Mára Holečků 

                           
                                                                                                                            v Praze 8.7 2005


Marek Holeček   [úpravy] 09:20 11.07.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 taky reseni09:59:03 11.07.2005
uf nedovedu si predstavit ze by marouska moch nekdo zkusit nacpat do dzipu. Dyt by taky nemuseli mit cim odjet! A prosim jak mam obcansky zlobit?
fernet s tonikem bez leduodpovědět 
 Re: taky reseni10:35:23 11.07.2005
Problémy s ochranáři nejsou jenom ve skalách ale i při ježdění na horském kole,lyžování atd.
Zelená úřednická lebeda jako by zapomněla,že termín přírodní národní bohatství obsahuje slovo národní,tudíž patří všem obyvatelům.I když vím,že by ochranáři byli nejradši,aby jenom jim ta příroda patřila a oni milostivě povolovali,kdo do ní může.Jste placeni z našich daní,tak se podle toho chovejte!
petrodpovědět 
  Re: taky reseni11:14:55 11.07.2005
A to by jste koukali jak dokázali razítkem paralizovat Glajdové létání na Rané. Na Písečáku se kvůli nim létat nesmí vůbec. už tam nesmí ani ovce, tak to zarostlo bodláčím a šípkem a je to v šípku. Jsou asi i vyjimky - strážce v labáku jedná rozumně (s vyjímkou MG) Od toho tu ale je aby kontroloval a běhal venku, hlídal jestli někdo nedělá oheň nebo nekrade ptáky. Ale většinou jsem při jednání s ochranáři tvrdě narazil - budeme je muse asi začít střílet:-)První by měli jít ti co mají moc zvedat razítka a až budou síly vyrovnané (zbyde ta hrstka "normálních" tak bych toho nechal, někdo fogli hlídat musí...
odpovědět 
  Re: taky reseni07:52:55 13.07.2005
Tohle ja na prd! Pokud nevyženem i zkorumpovanou a všude buzerující policii a vůbec nerozmetáme ten zbytečnej parlament plnej vyžírků, tak se patlat s těmahle namá ůroveň.
Diktatůra horotariátu!!!!
Che Guevaraodpovědět 
   Re: taky reseni08:19:36 13.07.2005
Ne, ne. Násilí plodí násilí! Zahajte hladovky a žízňovky, neplaťte daně a blokujte kasárna!
Síly se nesmí tříštit. Na znak smíření a spojení za svatou věc, nechť magové lezou bez a naopak!
Mahátmá Gandhíodpovědět 
    Re: taky reseni08:24:48 13.07.2005
Ne! Horolezecká třída ztratí své okovy bojem! Začít je ovšem třeba z topu. Na hrad! Je taky na kopci a tedy náš!
Che Guevaraodpovědět 
     Re: taky reseni08:55:10 13.07.2005
To jsem rád, že tě, argentinský felčare, v tý Bolívii neodkrágli. Ostatně, stejně jim to nikdo nevěřil, každý revolucionář ví že žiješ!
odpovědět 
 Re: taky reseni10:53:05 11.07.2005
Já bych Kájo, na protest proti přemnožení zvěře demonstrativně odstranit gekonka
mojito s ledemodpovědět 
  Re: taky reseni11:25:33 11.07.2005
Kaja to nebyla, nejspis chrni, bo s pisatelem vcera u stolu pila. Ale Kaju to urcite zajima taky!:)! Tak ke kterymu zakazanymu kruhu se mame privazat?
Desperadosodpovědět 
   Re: taky reseni14:29:32 11.07.2005
Tak alespoň napište kdo jste, takhle nemužu nikomu vynadat. Blbě se telefonuje Desperádovi. Článek jsem sice na lezce dala já, ale psal to Maroušek, protože on má to básnický střevo.
Kajaodpovědět 
    Re: taky reseni14:53:39 11.07.2005
Myslel sem si ze Marous neumi zapnout pocitac:). Mimochodem , spravna adresa na Maru je misto..holecek.. ma byt ...holecku.. . Vyber Marovi postu a vynadej mi mailem, dneska sem tu totiz inkognito. Vlastne tu vubec nejsem!
desperadosodpovědět 
 Re: taky reseni22:05:27 12.07.2005
Stačí, když budeš lézt tam, kde je to zakázaný, ale bezdůvodně(!). Třeba někde, kde má hnízdit nějakej ptáček, kterej se tam ve skutečnosti už nějakej ten rok ani neobjevil. Ideální by bylo, kdyby tě přitom viděl zelenej, ktereho bys při té příležitosti poslal někam a třeba mu i povyražel pár zubů (pokud by to byl jeden z těch, kteří by si to zasloužili... - to poznáš hravě: stačí slušně pozdravit a počkat na reakci!) Hodně štěstí:-)!!!
Petr Kočvaraodpovědět 

 Zelený teror...10:57:41 11.07.2005
„Považuji se za zastánce udržitelného rozvoje a enviromentální zodpovědnosti. Zelené považuji za speciální sortu výběrčích výpalného. Jejich zvláštní postavení právních teroristů zakotvené v zákoně nechápu.

Když si někdo, jako svého času u baráků nedaleko, chce postavit místo dětských hřišť nájemní garáže, tak rozezlené sousedy stavící se stavebním strojům od cesty uklidní městská policie. Běžný dotčený "občan" není účastníkem takovýchto stavebních řízení ani chráněným živočichem, a tak se s ním v záležitostech týkajících se "veřejného" zájmu nepočítá jinak než jako s případným narušitelem.
Jakési, s běžnou populací z daňových poplatníků, nesourodé skupiny výběrčích zeleného výpalného však mají na rozdíl od poplatníků občanská práva a vstupují tedy do těchto řízení jako "veřejnost". Prakticky pak fungují jako Bin Ládinovi a Zarkávího teroristé, jen jejich destrukce našeho majetku a živé síly působí do budoucna a ne v současnosti. Narušily už naši zejména dopravní infrastrukturu v rozsahu odpovídajícím vítězné válčící straně. Zavraždily a zmrzačily populaci rozsahu celých měst. Denně se podílejí na vraždách mnoha, statut chráněného živočïcha nepožívajících občanů. Denně zabíjí stovky zvířat z našich honiteb na silnicích a trýzní miliony lidí i zvířat nadměrným hlukem a exhalacemi z nevyhovující a prostředí přetěžující dopravní infrastruktury, kterou nedovolují zaměnit k životnímu prostředí šetrnější náhradou.
Kdo si zabije březí samici rysa, je prohlášen za hrdinu a ukazuje ostatním Zeleným myslivcům na její domácí vycpanině, kam šlápl na její vypouklé břicho, aby z něj vytlačil nedonošená koťata. Taková je tu ochrana prostředí. Nejspíš stejně se Zelení ukájejí při svých slezinách, ukazujíc grafy poklesu našeho HDP, nárůstu úmrtnosti na silnicích, vzrůstu počtu mrzáků, nemocí spojených s hlukem a exhalacemi, škodách na zvěři i rostlinných kulturách v okolí nevyhovujících dopravních tahů.

V 89. jsem se ještě zúčastnil demonstrace za ochranu prostředí. Později, seznámen s praxí té verbeže, jsem přijal tezi, že v Kambodži vládli Pol Potovi lidi nenávidící Zelení a natolik, nakolik popustíme Zeleným politickou moc, se vydáme Zelené Genocidní Síle…“

Adolf Balík, 2005
odpovědět 
 Re: Zelený teror...11:32:04 11.07.2005
Ještě než tento názor zavalí kritiky na jeho autora, nemělo by zapadnout následující:

Infrastruktura skutečně trpí aktivitami zelených (ruku v ruce těch státních i nestátních). Trpí jimi i obyvatelé mnohých měst a obcí.

Člověk je u řady zelených na posledním místě. Z některých jejich prohlášení vyplývá, že pokud budou lidi sedět doma a nevyvíjet volnočasové, ani ekonomické aktivity, bude stav ideální.

Myšlenka na ochranu všeho živého naráží na skutečnost, že jednotlivé prvky ekosystému jsou konkrenční a vysazením něčeho do přírody omezím všechno ostatní. Jak tu již bylo dříve konstatováno, je velmi těžké říci, co je cílem ochrany přírody. Pokud je to člověkem nedotčená příroda, je to nesmysl, dopadů naší existence (stejně jako např. existence mravenců nebo přílivu a odlivu) se systém nezbaví.

A pokud se týká tendence k uzavírání skal, nebral bych jí na lehkou váhu. Kdo získá malou, ale stálou převahu, vytlačí svého konkurenta, byť v delším čase. Nebude-li tato tendendence změněna, bude lezeckých terénů ubývat. Přátelé, zvoní hrana a zvoní i nám, co na písky nejezdíme.

Takže bez ohledu na agresivní podání se zamyslete nad obsahem. Není řešením říkat pořád dokola, že odporem proti ochranářům ničeho nezmůžeme, naopak vyprovokujeme. Pokud ustoupíme bez boje, řeknou "... a vždyť to nikomu nevadilo a tak co...". Kdo má zájem, musí za něj bojovat, protože většinou je tu někdo, kdo má zájem protichůdný.

A s tím výpalným... uplácení iniciativ není ničím výjímečným. Přímo i sponzoringem. To samozřejmě vím jen z doslechu a už si ani nepamatuji kdo a kdy mě to řekl, ale tenkrát mi to přišlo až podezdřel důvěryhodné.
Lawodgeodpovědět 
  Re: Zelený teror...18:17:12 11.07.2005
Smyslem té části ochrany přírody, která se převážně dostává do konfliktu s lezci je zachování těch pár zbytků ekosystémů, které se ještě podobají těm přírodním do budoucna. Valná část z nich se bohužel nachází v oblastech atraktivních pro lezce (hospodářsky donedávna nevyužitelných). Ochrana takových biotopů bohužel vyžaduje většinou minimálně sezónní omezení počtu lidí, kteří se tam pohybují (kvůli erozi, rozmnožování živočichů a pod). Lezci možná neničí skálu, ale když pri cestě ke skále rozdupou vzácnej suťovej svah, tak je to stejně průser.
Nechci teď hájit zelené militanty, kteří někdy hledají záminku, jak dělat problémy, ale chci říct, že ochrana přírody VČETNĚ omezení vstupu nebo lezení v některých lokalitách má smysl a jde jenom o to, aby se prováděla rozumě.
Nejsem ochranář, ani aktivista ale jestli si někdo nedovede odříct lezení proto, že ve stěne hnízděj fógli, tak je u mě debil
pavelkodpovědět 
   Re: Zelený teror...22:25:38 11.07.2005
Někde to asi může platit, ale rozhodně né v oblastech, kde jsou ukazována skalní města jako národní atrakce a prodí zde tisíce turistů ( Tisá,¨Ádr, Hruboskalsko..atd..)
Radim Bzuraodpovědět 
    Re: Zelený teror...10:22:11 12.07.2005
Turisti ve skalních městech se pohybují převážně po zpevněných cestách - nezpůsobujou erozi a nelezou do míst, kde hnízděj ptáci. Odpadá tady navíc byrokratickej problém se sjednáváním vyjímek, na území NPR se nesmí vstoupit mimo značené cesty. Turisti nemusej každej rok prosit o znovuprodloužení vyjímky.
pavelkodpovědět 
     Re: Zelený teror...12:01:00 12.07.2005
Například ve skalním městě Tisá se pohybují minimálně v 80 % po stejných nezpevněných cestách jako horolezci....kolem úpatí skal, masivů atd...
Radim Bzuraodpovědět 
      Re: Zelený teror...12:37:40 12.07.2005
Ani ve skalním městě Tisá nelezou turisti po stěnách, kde hnízděj ptáci. Nejsem obhájce zákazů, ale omezení pohybu po chráněných lokalitách, nebo i jen lezení tam může mít a Většinou asi taky má smysl
pavelkodpovědět 
       Re: Zelený teror...13:57:29 12.07.2005
řač byl pokud vím o erozi...Po skalách turisti nelecou ( i když naučná stezka vede po vrcholech masívů ). Zda ptákům vadí hluk pod nima na naučný stezce neposoudím ani to zda tam vůbec nějaký hnízděj....
Radim Bzuraodpovědět 
 Re: Zelený teror...11:41:06 11.07.2005
Pane Bože - to snad ne.
odpovědět 
  Re: Zelený teror...11:55:22 11.07.2005
Ale Jo.
Marousi, vždycky si psal pěkně, tak nesnižuj svůj grafomancký výkon! Ale jak Tě znám, tak tě muselo něco pořádně dožrat, nebo si ze sebe vyplavil bahno za delší čas?
Každopádně nabízím své dvě paže ke spolupráci, pokud nepůjde o plošnou devastaci grýnů, ale podrobíme je důkladné selekci.
Za sebe mohu říci, že jsem již začal selektovat myslivce. Nemam rád létající broky nad hlavou. A ten jejich zákon je ten nejvypečenější a jejich loby z nejvyšších.
Matyodpovědět 
  Re: Zelený teror...12:02:01 11.07.2005
Demokracie není anarchie. Dej si Svijany a nějakou brigádičku a bude to dobrý...
Vychlazený Svijanyodpovědět 
   Re: Zelený teror...15:12:56 11.07.2005
Prosím o definici demokracie!
Tupé stádo ovcí tu bylo už dlouho!
Marousova defenestrace bude jen začátek!
Kdo se ihned nepřidá, je na druhé straně!
Hrrrrr, na ně!
Matyodpovědět 
    Re: Zelený teror...12:15:15 12.07.2005
Defenestrace je vždycky jen začátek. Jedna skončila Lipanama a druhá Bílou horou. Že by to potřetí vyšlo?
J. Pekařodpovědět 

 mail?12:05:33 11.07.2005
Kurna Marousi, ten mail na tebe nejak nechodi.
 l.odpovědět 

 hmmm...17:17:12 11.07.2005
cítím to úplně stejně jako Ty...
jeden germánskejodpovědět 
 Re: hmmm...20:33:47 11.07.2005
mé paže Ti jsou taktéž k dispozici :)
Nepřátel se nejekejte,
na množství nehleďte...
jeden germánskejodpovědět 
 Re: hmmm...06:14:00 12.07.2005
... měli bysme si zvolit nějakou horu skalku, či kopec, ze kterého vyjedeme ku pomoci... až bude nejhůře... :o)

Zdar a sílu...
ospalej William "Bill" Blake
Billodpovědět 

 hlídejte Máru17:24:58 11.07.2005
hej Maro dej si bacha! Ty na tom písku zabloudíš a my tě pak budem hledat dva dny :)
kvakodpovědět 
 Myslivce bych nakopal..18:18:50 11.07.2005
Je fakt,že myslivci jsou pěkný hovada,možná větší než ty zelený mozci.Jsou pozůstatek bolševismu,nic víc.
petrodpovědět 
  Re: Myslivce bych nakopal..18:25:57 11.07.2005
myslivce do zadnice kopati, v zadnici tucet broků míti...
:o)
William "Bill" Blake
Billodpovědět 

 Ekoteroristi21:14:50 11.07.2005
Myslím si že skupina zelenejch je stejný zlo jako teroristi pro normální lidi a tak souhlasím s Márou a navrhovanou defenestrací. Až to bude tak mi dejte vědět, rád přidám ruku k dílu (vyhození) a vynasnažím se správně chovat neposlušně, ale to nebude problém, protože rebélie to je moje:-)
Johny25odpovědět 

 skala o muerte21:34:34 11.07.2005
Paráda! Ten kluk je mi i podobnej i mame podobnej výběr kuřiva! To bude príma na tričku.
Jenom, amigos, kde je sraz? Už se ví, na koho a kde se povede útok? Velitel?
Občanská neposlušnost? To jako ten indickej fakir? Gandhi? A kde se zahajuje hladovka? Pochod nějakej bude? Prozačátek pálení dokladů, ne? ČHS, pak pas...

Navždy váši: Che Guevara, Runmcajz a Jožka Fischer.
Che Guevaraodpovědět 
 Re: skala o muerte20:41:53 13.08.2005
Che, přivez Fidela. Bude se hodit na myslivce.
neřízená střelaodpovědět 

 Sranda?22:38:44 11.07.2005
Nevím jak dalece je to myšleno vážně a jak dalece jako sranda. Ale pokud chcete opravdu něco změnit doporučuju dělat konkrétní a pokud možno koordinované kroky ( máme třeba svaz, třeba se dá i skupinka lidí dohromady pomocí mailu atd..).
Může to být třeba toto:
1, Ústavní stížnost na znění zákona 114-1992sb, který omezuje volný pohyb osob ( Pant pong skalický by jistě našel řadu dalších právních důvodů ).
2, Konkrétní stížnosti na postup OP u nadřízených orgánů ( MŽP ) případně soudů - např. vyhláška CHKO LP o zamezení pohybu osob mimo zn. cesty v CHKO
3, Další cestou ( zda vhodnou? ) mohou být stížnosti na některé obce ohledně vybírání vstupného ( v oblastech kde jsou skály v majetku Lesy ČR a plní funkci lesa - rozpor se zákonem o lesých ).
4, Stížnosti na procedurální zdržení při vydávání vyjímek a při správních řízeních

Pantpong Skalický by jistě našel mnoho dalších důvodů...

Cesta anarchie v právním státě nikam nevede.
OP a státní úředník je oprávněně v přesile, protože jeho protivníky jsou vesměs neinformovaní, neorganizovaní, nedisciplinovaní a právně nevzdělaní lezci a proti paragrafům a nesmyslným vyhláškám je jediná smysluplná cesta a to bohužel ta úřednická...

Chceme-li vykřikovat musíme prioritně dodržovat stávající i ta naše pravidla.

Další otázkou je zda to všechno má smysl a nepřilejeme-li pouze oleje do ohně....

Další cestou může být lobbing...pokud vím leze budoucí předseda budoucí vládní strany Pavel Bém....tak vy co s ním chodíte na stěnu s ním pak běžte i na pivo....
Radim Bzuraodpovědět 
 Re: Sranda?23:59:25 11.07.2005
Jaká anarchie? Jsme již řádně organizovaní v Marousově klubu neposlušných vyhazovačů. podporovat tenhle úřednickej stát dalšíma papírama? NIKDY!!!
Radime, to je myšleno smrtelně vážně!
Matyodpovědět 
 Re: Sranda?07:37:32 12.07.2005
Chtěla jsem napsat něco o lezení takyčlenů ČHS v oblasti, ve které nikdy nebyla výjimkou povolená horolezecká činnost, právě v době, kdy ČHS vyjednává o výjimce pro své členy. O neochotě přihlásit se ke členství ve Svazu. Taky něco o tom, že ochrana přírody nechce uplatňovat kolektivní vinu. O schopnosti postavit se k problémům čelem a přihlásit k odpovědnosti. Ale v téhle diskuzi by to bylo házením hrachu na zeď. Tady je přestupitel zákona hrdinou. Flagrantní demagog je oslavován za svou "odvahu", rozuměj výsměch dohodám, které vedení Svazu uzavřelo s ochranou přírody.
Ale jen pobyt v této diskuzi je ztrátou času.
Hana Heinzelová
odpovědět 
  Re: Sranda?07:58:32 12.07.2005
Hanko, není to ztráta. Vždyť jen otvírání tématu je správné a hlavně většině zúčastněných lépe uteče pracovní doba.
Naopak, rád si přečtu o větší toleranci OP k naší menšině.
Pokud mne neznáš. Jsem zkurvenej tradicionalista co dodržuje veškerá pravidla od mg po vlhko a dočasné zákazy. Ale sledovat, jak musíme každý rok o krok couvnout, to se mi vážně nechce.
OK, Marous není politik a většina s té naší sebranky taky ne. Ale kam by to vůdcové dotáhli bez armády?
Takže: Hrrr na ně!
Matyodpovědět 
  Re: Sranda?09:36:21 12.07.2005
Hanko z Ádru....je nás několik desítek tisíc, přes 10 000 v ČHS. Je asi jitojistou pravdou, že se z těch mnohadesítek tisíc lidí najdou Ti, kteří dohodlá pravidla nedodržují. Je to nějaké jisté procento, které není zdokladované, protože výstupy s počty pokutovaných, napomenutých a se jmény ze stran státní správy k dispozici nejsou. ČHS nemá své hlídací psy na každém rohu a vyjma napomenutí atd. žádný nástroj. Všechny trumfy v ruce má státní úředník včetně profesionálního a proškoleného aparátu. Ono diskutovat nad imaginárními překročitely je věc složitá. Věci by pomohlo, kdyby OP jasně řekla: je tolik konkrétních lidí s konkrétními jmény, kteří jsou škodnou v těch a těch oblastech ....protistrana (ČHS ) by měla konkrétní údaje, mohla by se vzedmout vlna veřejného odsouzení, tak jak se to stalo u některých klasiků v LP atd..atd.. A konečně bychom i věděli jak závažná je ona situace...
Tak jak je jisté procento neukázněných mezi sportovními lezci ( často z pouhé nevědomosti ), je jisté procento profesionálů ze SOP, kteří by třeba mohli dělat svoji práci lépe, protože i lezec je občan a platí daně že.... ( o procentuelním zastoupení škodné v obou skupinách je možné diskutovat ).
Každopádně dle mého je cílem OP chránit přírodu pro onu samou, ale i pro příští generace všemi cestami. Někdy mi spíše připadá, že je snahou OP ( alespoň tam kde se pohybuju já ) peskovat návštěvníky v maximální mořné míře s minimálním nasazením pro zjištění objektivní pravdy a skutečné zajištění ochr. př. Jak jinak si vysvětlit vyhlášky, které jsou dlouhá léta utajované ( pohyb mimo zn. cesty LP ) a tahané z rukávů jak černý petr dle potřeby? Neměla by být prioritní snahou popularizace, informovanost, propagace a pak následně represe? Nenapadlo Vás ( OP ), že řada lidí škodí z pouhé nevědomosti ( návštěvníci z jiných zemí, koutů ČR, občasní lezci, atd..).
Myslím, že snahou všech je najít koncenzus, ale politika OP je spíše konfrontační, kde je anonymní lezecká skupina apriory označena za zločineckou...i když v reálu se dopoští přestupků malé procento lezců a přestupky jsou obdobného typu jako sbírání lesních plodů např. v LP v těchto dnech...v pro přírodu v podstatě zanedbatelný vliv ( zvláště v lokalitách kde projede či projde statisíce turistů ročně, těží se dřevo atd..). Ono tvrdit, že ruším zvěř či hnízdící ptáky v lokalitách kde projde 500 lidí denně, jezdí zde auta lesáků či zásobovači krmelců je mírně scestné....
S pozdravem a úctou Radim Bzura.
Radim Bzuraodpovědět 
 Re: Sranda?15:59:12 18.07.2005
Radime,
nevím jak jsi to myslel s tím Bémem, jestli to byl žert, tak OK. Jestli ne, tak hustý. Bém používá lezení jen jako imageový marketingový tah před volbama. Jít s tímhle demagogem na pivo a jeste po nem neco chtit... Mám hrdost. To bych se musel sám ze sebe zblejt...
Jsem víc lezec než alpinista ale nejsem REKTÁLNÍ ALPINISTA.

Fuj Fuj
Lukulaodpovědět 
  Re: Sranda?16:27:10 18.07.2005
Pavel Bém v osmdesátých lketech minulého století dost slušně lezl (většinou s Vláďou Noskem, který později vylezl na Everest), měl dobrý věci v zimě v Tatrách a byl člen pražského výběrového družstva. Možná může být demogog, ale lezení určitě nemá jen jako trik před volbama.
Petr Jandíkodpovědět 
   Pavel Bém je horolezec!17:01:02 18.07.2005
Hej,z neznalosti se často hází sračka i na lidi, kteří jsou jinak stejné krve! S doktorem Bémem jsem se seznámil v Šárce při lezení (při paralelním sólování na Žabáku), a rozhodně se mi nezdál jako člověk, který leze jen kvůli imidži. Naopak - přišel mi docela fajn. Teprve později jsme zjistili, že jsme v jedné partaji, což s tím lezením vlastně vůbec nesouvisí. Takže dvakrát měřit, prosím, hlavně vy, kamarádi s neomylným úsudkem!
Zdar!
V. Š.
Václav Širlodpovědět 
    Re: Pavel Bém je horolezec!17:17:29 18.07.2005
To paralelní sólování se odehrálo před Plyšem 89, nebo po ňom? Se ptám kvůli tý partaji...
Papoušodpovědět 
     Re: Pavel Bém je OK!20:04:54 18.07.2005
Správná otázka - bylo to před lety zhruba sedmi, a ta partaj byla a je ODS. Pavel B. se v Šárce vyskytuje občas i teď, i když víc na kole, ale lze ho potkat i na Bořni, potažmo na Aljašce či Nové Guinei. (Proto nemá takovou cejchu, jako nejmenovaný tazatel, či mnozí jiní kibicové.)
Nazdar!
Širl
Václav Širlodpovědět 
      Re: Pavel Bém je OK!16:26:31 19.07.2005
Vy modroptáčníci jste zkrátka fenomenální sportovci. My, pisálci, ale musíme zachovávat neutralitu, tj. nesportovat a pěstovat BierBauchy. (Teda až na komáry, ty je potřeba hubit.)
Papoušodpovědět 
     Re: Pavel Bém je horolezec!16:50:37 19.07.2005
Partaj jako partaj, komunisti vyvlastňovali v roce 1948, ODS v roce 2005, si nevybereš...
D.K.odpovědět 
      Re: Pavel Bém je horolezec!18:11:09 19.07.2005
Ach, kam jsme se to dostali od původního tématu?
Milej D. K., kdybys nebyl posera a podepsal se, nebo uvedl svůj mail, jako všichni slušní lidé v této diskusi, tak bych ti odpověděl neveřejně - třeba něco o tom, že komunisti mi vyvlastnili dětství a značnou část mládí atd. Ale koho to zajímá, že? A co ti vyvlastnila ODS, tajterlíku nepodepsanej?
S úctou tobě příslušející
Širl
Václav Širlodpovědět 
  Re: Sranda?18:36:46 18.07.2005
Fuj Fuj Lukulo!!!
Treba by ti doktor dal v lezení i na prdel, viď?
Než půjdeš volit rudochy...
Bobanodpovědět 
   Trochu nadhledu nikdy neškodí06:21:32 19.07.2005
No,to jsou myšlenky, pánové...(to k tomu r.alpipnismu).Jak vidím, autor (M.Holečků) pojal svůj článek zcela pratchettovsky, vlastně jsem téhož názoru Hrrr na ně!!!
lucy Liuodpovědět 

 Ochrannari a zmena zakona04:40:58 12.07.2005
Je potrebi zmenit zakon. Dnesni stav je ze vse je zakazane a ochranari mohou cas od casu udelit pro neco vyjimku. Tim vlastne jedna mala zajmova skupinka usurpuje zivotni prostor ktery patri vsem. Tento stav je treba zmenit na situaci, ze veskere sportovni aktivity a aktivity volneho casu jsou povoleny a ochrannari v oduvodneych pripadech ( napr. hnizdeni ptactva) mohou pro nezbytne nutnou dobu nektere aktivity omezit. Takje chapana ve vetsine evropskych zemi cinnost ochranaru. Jen v deformovanem Cesku tyhle organizace denunciantu ziskaly neuveritelnou moc. Ochrannari a zeleni ekoteroristi jsou pro dalsi rozvoj evropy skodlivejsi nez nejake utoky Al-Kajdy. Proto je potreba proti nim postupovat tvrdeji nez proti zminenam  teroristum.
Richardodpovědět 

 To jsem zvedav07:39:29 12.07.2005
Abych pravdu rekl, tak jako i v jinych pripadech, mi srovnavani s teroristy. komunisty, fasisty... nesedi. Rekli byste do oci rodicum, kteri maji jedno dite zabity a druhy s urezanejme rucickama, oni taky nejak tak: :Budte radi, ze jste dopadli takhle, taky by na vas mohli prijit zeleni a zakazat vam lizt v cervnu na skaly!"
Revoluce? No prima, to se mi obcas libilo. Jste pochopitelne pripraveny na to, ze misto na skaly pojedete do boje. Jste pripraveny prinaset obeti, nebot tak jednoduchy to nebude. Nejakej ten kriminal se da cekat. V pripade defenestraci se muze ochranka trefit a je vymalovano.
Neposlusnost? To je prace a prace. Samozrejme se da ocekavat, minimalne ponejprv, jenom pruser za pruserem. S lezenim to  na tech par let do vitezstvi bude nijaky.
Pokud si ovsem pod tim "hrrrr" predstavujete, ze poslete ochrance pod skalou do riti (a pokud jich bude vic tak holt zaplatite), no tak chapu. To ale snad neni treba vyhlasovat? Nebo tomu se dneska rika revoluce?
Seru co? Jsem zvyklej. Uz par let melu, ze je nebezpeci, ze nas ze skal vykopou a slycham ze jsem idiot, ze to neni mozny, proveditelny, nikdo si to nedovoli... mel bych mit radost, ze na ma slova dochazi. Nemam. Ani malinko.
Dalsi prognoza: Pokud k velkym zavirackam skal dojde, tak si vespolek zanadavame, zahulakame velkych slov a sklpnem kufry.
Jo, a polezem holt tajne. To je cely.
Srdecne zdravi a doufa, ze se myli:
anarchista, a pasivni resistent v duchodu, Honza.
jan pusodpovědět 
 Re: To jsem zvedav08:28:53 12.07.2005
Klasický pušovský kecy. Forma bez obsahu a přihonění ega.
Cartmanodpovědět 
 Re: To jsem zvedav08:41:39 12.07.2005
Jo, ale Honzo Puši, ruku na srdce: to co píšeš, já už vím mnohem dávno...a: rezignoval jsem už! Protože i mezi námi lezci jsou totiž PAKA, kteří si nedají říct. Takže mě už to ani nevadí.
Můžeme si za to totiž sami. Tečka.
odpovědět 

 ...a co takhle z druhé strany?09:12:08 12.07.2005
Nic proti občanské neposlušnosti - když jsou vyčerpané všechny dostupné legální prostředky. U Gándího myslím byly. U nás myslím nejsou. Partyzánské "hrrr na ně" je docela kudla do zad těm, kteří nás v jednání s ochranáři (snad stále ještě) zastupují - tedy ČHS. A zkusme si to taky třeba představit z druhý strany: Zdivočelý ochranář pobíhá po oblasti, kde je horolezecká činnost povolená, a za skandování hesel o občanské neposlušnosti vůči (podle jeho názoru nedostatečné) ochraně přírody sráží (podle jeho názoru zločinné) lezce tyčí z oblasti pod druhým kruhem. Blbý, co? Zní to asi školometsky, ale místo cheguevarismu všeho druhu bych doporučil  spíš tlačit na ČHS, aby dělalo pro získání vyjímek víc než teď. 
Petr Honzejkodpovědět 
 Re: ...a co takhle z druhé strany?09:41:29 12.07.2005
No občas je volný server lezec, kam může psát každý co chce zaměňován s oficiálním stanoviskem ČHS ....nebral bych každý vtipný...ironický či jiný článek včetně reakcí zase tak vážně....ale jako průzkum veřejného mínění dorbý ne?
RAdim Bzuraodpovědět 
  Re: ...a co takhle z druhé strany?10:15:44 12.07.2005
Noooo... Pokud se nejedna o cleny organizace, ktera: "5. ČHS spolupracuje s orgány státní ochrany přírody, podílí se na tvorbě směrnic pro pohyb v chráněných územích a vytváří podmínky pro sportovní činnost v těchto oblastech."
Treba je to novy stadard smernic na standarte Utvaru Rychleho Nasazeni CHS?
jan pusodpovědět 
 Re: ...a co takhle z druhé strany?10:44:16 12.07.2005
Jojo, Petře, oni by ochranáři ani nemuseli nutně vyhlásit občanskou neposlušnost, stačilo by jim zahájit "bílou stávku" spočívající v přesném a precizním plnění svěřených jim úkolů (jako to udělali chorvatští celníci, kteří právě minulý týden precizně zkontrolovali každé auto a tím dost zkomplikovali cestu na jih). Dokážu si představit následující postup (který by sice pohříchu zabral především na nás, kteří jsme občanskou neposlušnost dosud nevyhlásili): každý přestupek bude důsledně ve správním řízení šetřen a řešen. Do vyřízení správního řízení bude ve zrychleném řízení pozastavena, nebo zrušena platnost udělené výjimky ze zákona (povolení k lezení), po vyšetření přestupku (přestupků - budou se hromadit) a sankci pro přistiženého (přistižené) se zahájí správní řízení vedoucí k odebrání dosud platné (pozastavené) výjimky a po vyhotovení a rozeslání rozhodnutí bude následovat řízení o vystavení nové výjimky (žádost bude nutno podat novou, sekretariát ČHS přestane stíhat ostatní agendu). Nelze očekávat, že v řádném správním řízení, které bude probíhat přesně podle pravidel, kladné vyřízení žádosti, neboť zákon vyžaduje pro udělení výjimky splnění podmínky "jiného veřejného zájmu" (převažujícího nad veřejným zájmem na OP) což lezení skupiny cvoků asi nebude. V opravdu výjimečných případech (tam kde lezení patří k místnímu folklóru rázovitě doplňující malebnost přírodních zákoutí) bude lezení povoleno na vybraných věžích k potěše oka turistů (turistika, zejména organizovaná, je totiž významný zájem plnící obecní pokladny - a navíc ji lze usměrňovat tak, aby sice v přírodě něco zničila, ale v podstatě na omezené ploše). To bude sranda. Mimochodem, mám pocit, že na Slovensku už tuto formu jednání orgány OP zahájily, takže ze dvou oblastí (ČR a SR) kam jsem jezdíval opravdu rád, mnoho nezbude (neboť na těch deset povolených cest v každé opravdu významné a tradiční lezecké oblasti v ČR bude dlouhý pořadník (sekretariát ČHS bude nucen přijmout několik dalších sil za účelem správy pořadníku), navíc bez možnosti trénování venku změkneme a cesty nám půjdou ještě hůř než doposud a na písku se budeme bát a polezeme pomalu, takže pořadník bude muset počítat max 3 lezce na cestu a den... Jo, to bude teprve ta správná švanda, romantika a dobrodrůžo :-)
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Občanská neposlušnost???11:24:19 12.07.2005
Doprdele! Co to je "občanská neposlušnost"? Jako občan nemusím bejt nijak óbrposlušnej! Ovšem terorizovat se nechám jen na základě zákona! Je ten zákon hloupý? Pak jediná normální cesta je snažit se o jeho změnu. (Zajdu za svým poslancem, schválně co to udělá.) Jinak nám zůstává už jen soudruh Kalašnikov - ale umíte s ním zacházet, vy modroknížkaři?
Mór ho!
V. Š.
Václav Širlodpovědět 
   Re: Občanská neposlušnost???11:44:00 12.07.2005
Zkus to. Já svýmu poslanci zkusila jen napsat mail (dokonce jsem mu před tím ve volbách dávala hlas). Výsledek? A) Neodepsal (a to ani v zastoupení nějaké sekretářky), B) Hlasoval o daném zákoně přesně naopak, než jsem na něj apelovala. Když jsem to zjistila, napsala jsem mu, že ho už volit nebudu. Na to taky nereagoval. Řekla bych, že je mu to k smíchu. Nedělám si iluze.
 Kočkaodpovědět 
    Re: Občanská neposlušnost???13:54:37 12.07.2005
A kdybys do toho chtěla (nebo někdo jiný chtěl/a) investovat ještě víc času, je vhodné poslance oblažit osobně. Všem jsou placeny tzv. regionální poslanecké kanceláře (v místě zvolení), ve zkratce RPK. A v takové RPK má mít poslanec tzv. poslanecké dny, na které mu jeho zaměstnavatel (Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR) dává volno ze zasedání pléna či výborů. Pokud si vzpomínám, jedná se o pondělky. Tyto poslanecké dny jsou (mají být) určeny občanům, kteří si chtějí promluvit se svými poslanci. Stačí tedy nalistovat stránky sněmovny (www.psp.cz), najít si svého poslance a příslušné kontakty, objednat se prostřednictvím jeho asistenta do RPK na nejbližší volné pondělí a s poslancem promluvit. Doporučuju začít méně známými poslanci (1. chodí jim do kanceláří méně stěžovatelů, žadatelů a navrhovatelů, tudíž nebude mít tak dlouhé čekací lhůty - obvykle si asistent vyhrazuje a schůzku cca půlhoďku; 2. třeba to pojme jako možnost se zviditelnit a tudíž by to mohlo být efektivnější).
Tomáš F.odpovědět 
   Re: Občanská neposlušnost???12:17:43 12.07.2005
Áááá, ahoj Václave :-)
Joj, zkusím Ti odpovědět :-))) především, s kalašnikovem umím zacházet, on je geniálně jednoduchej, i když mám radši přesnější pušky.

A to hlavní, ten ZÁKON, na jehož základě jsme buzerováni. On není ani moc blbej ani přehnaně chytrej. Ošetřil dobře spoustu věcí. Má mouchy, ale kterej zákon u nás nemá, žeano? Potíž je v tom, že tvůrce zákona (a jeho připomínkovatelé, schvalovači, vejborové, zpravodajové, předkladatelé) o nějaké marginální skupině, která by ráda šplhala po skalinách, vůbec nevěděl (tedy v obecnější rovině věděl, tušil, že existují nějací tihlencti, jo horolezci, to ví přece každý děcko, ale vůbec nějak neměl potřebu je a/ řešit b/ nějak jim vycházet vstříc, když právě pro tyto marginální skupiny vytvořil institut výjimky - i když primárně jej zamýšlel jako institut nutný např. pro účely výzkumu, doikumentace atd - tedy když se nesmí do NPR, bádající přírodovědec by tam měl mít za určitých podmínek vstup zajištěn, neboť i poslání vědecké by - podle stejného zákona, měla NPR plnit).
Tomáš F.odpovědět 
    Re: Občanská neposlušnost???02:33:35 15.07.2005
1. Marous zase vyhrál :-)
2. Kalašnikov není puška a je kurevsky nejenom jednoduchej, ale i přesnej a efektiní
3. Zelenej jsem nikdy nebyl, ale považuji se za něj...(k úvaze)
4. a ještě k úvaze pro osvícené: má malá skupina šanci z,ěnit zákon, který ji omezuje?
5. neumim napsat A v kroužku, ale pomalu se v něj vsouvám
Matyodpovědět 
     Re: Občanská neposlušnost???10:28:48 15.07.2005
:-) jan k bodu 2.:
Útočná puška AK-47, známá tež pod názvem Automat Kalašnikov je pochopitelně puška (pistole to teda není a bezzákluzovej kanón taky ne); jak obecně zámo, tuto geniálně jednoduchou automatickou pušku zkonstruoval Michail T. Kalašnikov pod názvem "7,62 mm avtomat Kalašnikova obrazec 1947 goda".
A jde sice opravdu vysoce účinnou zbraň, o její přesnosti by však bylo možné s úspěchem pochybovat, ovšem přesnost není v tomto případě až tak vyžadována. Přiznávám však, že mám k přesnějším zbraním z mnoha střelnic a závodišť asi jiný vztah, než valná část populace (která vyžaduje zejména efektivitu a na formu s..e :-)
Tomáš F.odpovědět 
      Re: Občanská neposlušnost???18:25:40 15.07.2005
Teda Tome, když vidím šíři tvého záběru, mám dojem že budu muset ve svém žebříčku všestrannosti géniů přesunout Cimrmana na druhé místo :-).


petr Jandíkodpovědět 
   Re: Občanská neposlušnost???12:29:30 12.07.2005
Kalašnikov se zvládnout dá. Ale vojáci střílej líp, to vím. Nějakou dobu se jim bránit dá, ale pak to chce zmizet na druhou stranu zdi. (o zdech více R. Waters)
Marek Edelmanodpovědět 
    Re: Občanská neposlušnost???12:41:41 12.07.2005
tak mě napadá na které straně barigády jako voják budu já? no asi dezertuju... zkrátka buď budu střílet do vlastních, nebo střelen vlastníma... to je aspoň dilema!
zelenej mozekodpovědět 
   Re: Občanská neposlušnost???02:27:13 15.07.2005
Václave, neznat Tě, tak si myslím, že jseš nějakej mladej vejtaha...
Ty svýmu poslanci věříš???
Já začnu věřit, až se tu nebudou volit zasraný strany, ale lidi.
Mluví ze mne zlost ze zážitků se st.správou v posledních letech...
Matyodpovědět 
    Re: Občanská neposlušnost???10:55:53 15.07.2005
Asi málokdo věříme "svému poslanci". Jenže i tohle může být cesta. Popsal jsem už jak k posrancovi do kanceláře i jakého si vybrat...
Tomáš F.odpovědět 
    Poslušný občan - pro Matyho12:52:47 15.07.2005
Maty, znát Tě (nebo aspoň Tvůj mail), odpověděl bych Ti neveřejně, že nejsem mladej vejtaha, ale starej! Svému poslanci věřím - zvolil jsem si ho a znám ho osobně - konec konců jsem s ním členem jedný "zasraný strany". Stejně jako můj starosta, primátor, europoslanec, president...
(A co mi to je platný? Inu - kuřinec!)
A furt nevím, co to je "občanská neposlušnost"!
Poslouchat musej poddaní, ne občané!
Howgh!
V. Š.
Václav Širlodpovědět 
    Re: Občanská neposlušnost???18:53:35 15.07.2005
Verit jim nemusis (take v ne nemam stopy duvery), ale zamestnat ho muzes (alespon zkusit).

Spec. Obcanska neposlusnost vyzaduje proklate jinych vlastnosti, nezli jsou ty, kterymi disponuje horopoulace. :-) "Revoluce" tez.
A navic - Viz. Petr Honzejk.

Kazdopadne ma knihovna obsahuje jak knihy Gandhiho, tak Che Guevarovu Partizanskou valku, Tak vzpominky velitele povstani ve Varsavskem ghetu za druhe svetove. Vazni zajemci si mohou prijit precist, at vi, do ceho jdou. :-)
jan pusodpovědět 

 unsere Wald11:23:30 12.07.2005
http://www.lesycr.cz/default.asp?ids= 34&idc=746&idm=20
... uráááá- foťák v ruce, boty na nožky do lesa... přes lesy a přes potoky... přece jen 1. cena je první cena... :o))...
měli bychom si vzít příklad... soutěžme... ;o)

William "Bill" Blake
Billodpovědět 
 Re: unsere Wald11:47:32 12.07.2005
Huh. To se teda Lesy, pekne placly pres kapsu. 1. cena vcetne plnopenze = stevard(ka) na palube ...
cifraodpovědět 
  Re: unsere Wald14:19:43 12.07.2005
třeba to jde koupit jako zájezd... do skal- krásný výhled, čerstvý vzuch, lano předejte v odbavovacím prostoru usmívající se slečně, stevardem s velkotonážní brokovnicí... jen ty ceny... jajajaj... :o)
W."B" B.
Billodpovědět 

 Právo vydržení13:22:56 12.07.2005
Ačkoli zelené co znám , většinou považuji za rozumné a přesvědčené lidi, myslím, že při nezdarech v jednání s nimi nikdo nezmínil právo tzv."vydržení", které , pokud vím , figuruje v našem právním systému již z Tereziánské doby.
Jde v podstatě o to, že pokud nemovitou věc , či její část užívám v dobré víře , myslím 9 let , vzniká mi na její další užívání právo, které lze zapsat i do katastru nemovitostí jako věcné břemeno. Vůbec by nebylo marné tuto možnost nechat právně prozkoumat. Možná nejsme tak bezbranní.
John, Plzeňodpovědět 
 Re: Právo vydržení13:45:10 12.07.2005
Tím jako myslíš, že když užíváme bezmála sto let nějaké skály, měly bychom o ně zabojovat jakožto o vydržený majetek? A pak je jakožto vlastníci spravovat?

I kdyby se to povedlo, vidím v tom (nikoli v té právní konstrukci, ale ve faktických následcích) nějaké drobné háčky. První háček (ba možná rovnou hák) je ten, že i soukromý pozemek může být v některé kategorii ZCHÚ, a že podmínky dané zákonem se vztahují i na vlastníka (tedy základní problém, rovnou lézt "na svým", to nevyřeší, maximálně se jakožto vlastníci pozemku staneme účastníky správního řízení při žádosti o výjimku - účastníkem již jsme, jakožto žadatelé, tudíž jakožto zdvojenej účastník, bychom snad mohli mít vůči příslušným správním orgánům silnější hlas - ale nárok na výjimku nám to nedá). Druhý hák vidím v tom, že majitel nemá jenom práva, ale také povinnosti. Tudíž musí spravovat a pečovat. A obávám se, že ČHS je sice veliká organizace, ale tak silná zase není (jedině, že bychom žádali výhradně lukrativní pozemky a pak je někomu pronajali k provozování, ale soudím, že k tomu tady svaz není, a normální příčetnej nájemce by si na svoji atrakci žádný cvoky se špagátkem nepouštěl). To bychom mohli také sanovat všechny skály hrozící zřícením (protože by to vyšlo laciněji než vykupovat ty hotely pod tím), byli zodpovědní za každé dříve nainstalované zařízení jako zábradlí pro turisty, vyhlídky apod., v případech pozemků v ZCHÚ, za péči o chráněné druhy v rámci jakýchsi složitě schvalovaných hospodářských plánech, a bůhsámvícoještěvšechno. Tak to mi jako nejlepší nápad nepřijde :-)
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Právo vydržení14:50:12 12.07.2005
Nemám právnické vzdělání, ale vím, že věcné břemeno musí být přesně vymezeno, popsáno. U vydržovacího práva např. na cestu po cizím pozemku musím udržovat cestu ne pozemek, ten je pořád vč. cesty někoho jiného. Mám na mysli, že na skalách by teoreticky mohly být vydrženy např. cesty starší 9 let a přístupy. Prostě jen upozorňuji na tuto možnost a jak říkám, místo planých blábolů o MGo a studiích o jeho škodlivosti, by nebylo od věci zpracovat právní rozbor našeho zákonného práva na užívání lezeckých cest a přístupů k nim.
Osobně s ochranáři a myslivci problém nenám, vím že jejich práce je potřebná a jak vidno i nevděčná.
John, Plzeňodpovědět 
   Re: Právo vydržení16:26:14 12.07.2005
Jo takhle jsi to myslel... To je dobrý... To by vážně stálo a úvahu.
Tomáš F.odpovědět 
    Re: Právo vydržení22:17:40 12.07.2005
Za právníky se přidávám - studie je krok správným směrem. Nicméně nadějí na vydržení práva všech lézt by si moc nedělal.

1) ten, komu svědčí věcné břemeno musí být vymezen, prostě libovolný člověk to být nemůže. (shodou okolností jsem byl jedním z advokátů, které kontaktovala jistá obec ohledeně zřízení věcného břemene za účelem obecného přístupu kohokoliv k rybníku přes pozemek, který chtěla prodat. Závěr - to nejde. Ne za současného znění zákona. Shodlo se nás na tom více, takže jsem si docela jist).

2) Zákonem nebo na základě zákona lze omezit i již existující práva (např. sebrat nebo omezit držbu určitých typů zbraní, zakázat provoz určitých vozidel, atd.), takže pokud bychom se k nějakému vydržení dostali, pokud druhá strana pojede podle Vorschriftu, budeme tam, kde jsme, nebo ještě hlouběji...

Ale opakuji, boj prostřednictvím práva mi připadá dobrá možnost, cestička se může najít. Pokud bude mít někdo nápad nebo shánět informaci, můj mail je mu pro konzultaci k dispozici. Právo životního prostředí sice není přímo můj obor, ale pro lezení jsem ochoten ho oprášit.
Lawodgeodpovědět 
     Re: Právo vydržení23:07:49 12.07.2005
Nejsem právník ...ba spíše naprostý laik, ale tahle cesta schůdná jest...
Může to mít formu petice, ústavní stížnosti, žaloby či já vím čeho...ale jistě podpořím jakoukoliv racionální myšlenku.
Radim Bzuraodpovědět 
     Re: Právo vydržení09:00:15 13.07.2005
Protivo! Takovej hezkej úkrok stranou to mohl být. A ty ho rovnou rozbiješ argumenty. Nehodný chlapče!
Tomáš F.odpovědět 
      Re: Právo vydržení09:45:55 13.07.2005
ČHS je právnická osoba a její členové - to je přesné vymezení okruhu osob užívajících práva vydržení. Oni totiž mají i průkazky, takže jsou jednoznačně identifikovatelní.
A omezení práv ze zákona , zejména vlastnických a jim podobných je velmi tenký led a podle mého zdlouhavá procedura.
Ale tady můžeme povídat cokoli. Nic nevyřešíme.
Neposlušní být můžeme, třeba na ochranáře vyplázneme i jazyk , hrůza!!! U nás bych to nedělal, protože mnozí jsou moji známí a velice šikovní,až si jich člověk váží.
Rozhodně si myslím, že uplatnění tohoto práva by mělo být až poslední municí v našem vyjednávání.
John, Plzeňodpovědět 
     Re: Právo vydržení09:28:08 13.07.2005
Tak obdobnou věc jsem také řešil. Šlo o věcné břemeno přístupu ke střelnici. Nakonec bylo zřízeno pro členy střeleckého klubu a myslivce. Pokud bude potřeba také rád přispěji svou troškou do mlýna.
Romanodpovědět 
      pro Johna a Lawodge. NEBLBNĚTE13:42:00 13.07.2005
Lawodge, chlape, jestli jsi opravdu právník (já ne, já jen jezdim ávií..) tak bys mohl vědět, že dokonce ani vlastnická práva k pozemku, obsahujícímu skálu / lezeckou oblast tě nezbavují povinnosti získat příslušné souhlasy (nebo dokonce výjimky) k provozování určitých činností podle zákona 114/92, nebo navazujících předpisů (vládních nařízení apod). Názorný příklad, takzvaně po lopatě. I kdyby si rodina hrabat Schlicků usmyslela provozovat na Prachově (který vlastní a s řádnou péčí spravují už nějakých tři sta let) komerční horoškolu, tak STEJNĚ musí nejprv dorazit s poníženou suplikou na správu CHKO do Turnova. Absurdní ? Postavený na hlavu ? Jistě, ale přesně takový máme zákony. Defenestrovat ochranáře proto nemá cenu - ty se chovají jako každý všichni byrokrati tohoto státu. Zracionalizovat se musí celý zákonný rámec. Tož tam ať ČHS začne lobovat... Váš Patpong, šofér Avie a právní kutil.
Patpongodpovědět 

 Právo "na lezení"14:21:45 12.07.2005
KE KOMENTÁŘŮM: vážení, málo mě baví v pravidelných intervalech opravovat kdejaký omyl. Například že členství v ČHS zakládá „právo volného pohybu v CHKO“ jak před lety uváděl nějaký nesmyslný svazový leták, že ve všech kategoriích CHÚ (tedy např. v Přírodním parku) a ZCHÚ (tedy např. Národním parku, Národní přírodní rezervaci, CHKO, PR, PP, NPP) je zakázáno lezení ze zákona, že zákon či změnu (tedy novelizaci či nahrazení jiným zákonem) zákona upleteme na Lezci a ona se objeví ve Sbírce zákonů, popř. že krajní nevstřícností k orgánům ochrany přírody si vytrucujeme lepší podmínky.

Mnohé souvislosti jsem tady už mnohokrát objasňoval, vysvětloval a obecně se snažil zvýšit povědomí čtenářstva v této oblasti. Nad úrovní ignorance, nízkého právního povědomí, ale i naprosté neznalosti vztahů v přírodě dalších a dalších přispěvovatelů, mohu občas jen nechápavě kroutit hlavou.
PROTO PROSÍM, přečtěte si alespoň tento článek vysvětlující některé ze základních skutečností: 
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=713
V další fázi svého (jistě ochotného, dobrovolného) vzdělávání v oblasti ke které se chcete vyjadřovat, mohu vřele doporučit zde tolikrát doporučované stránky HO SAKAL (kromě bezmála jediné, v češtině na netu dostupné horolezecké metodiky, zde je rovněž obsáhlá stať na uvedené téma); po prostudování této základní literatury provedeme konzultace a já zadám další literaturu k prostudování :-)))))
Tomáš F.odpovědět 
 Re: Právo "na lezení"15:07:14 12.07.2005
hele nejseš v "civilu" nějakej učitelskej :)
jeden germánskejodpovědět 
  Re: Právo "na lezení"16:06:52 12.07.2005
Nejsem :-) I když, pravda, přiznávám, kdysi jsem tímto povoláním, které se obvykle záhy stává diagnozou, postižen byl.
Tomáš F.odpovědět 
   Re: Právo "na lezení"16:12:05 12.07.2005
A na mě to učitelování nemůže být poznat; česky neumím, interpunkci nezvládám :-)))))
Tomáš F.odpovědět 
 Re: Právo "na lezení"15:11:55 12.07.2005
Jeje, uz sem se bal komentatorske unavy z Houbova Ostrova a ze Marousuv clanek zustane jen s nemnoha komentari na ocet. Akorat se zda ze revoluce a anarchie bude utlucena osvetou z rad dobrovolnych osvetovych oportunistu a revizionistu. A ja se tak tesil jak nekde umru hlady a zizni pri protestni akci u nejakyho kruhu v zakazany pyskovcovy spare. Dole pod mnou by jezdili a houkali rozzureny dzipy zelenych muziku. To by byla parada!:)) (No, leda ze bych si tam vytach suda, to by byla taky hezka akce)

Desperados lacoid
 Laco Šaolinodpovědět 
  Re: Právo "na lezení"15:23:20 12.07.2005
jestli budeš chtít pomoct... se sudem samozřejmě... dej vědět... ;o)... pomáhám rááád... :o))
W. "B" B.
Billodpovědět 
  Re: Právo "na lezení"16:10:52 12.07.2005
Zde dobrovolný osvětový oportunista a revizionista! Připraven k aktu občanské neposlušnosti pokud ten sud dopravíš na místo dostatečně estetické i bezpečné (jsem přece především bezpečák), a slíbíš-li mi, že nebudeš vykonávat žádné úkony s lezeckým materiálem až do vyprchání veškerého zbytkového alkoholu! Hurá, budeme tam dlouho a třeba nás sundají hasiči :-)
Tomáš F.odpovědět 
   Re: Právo "na lezení"16:17:46 12.07.2005
hele to bych se i přidal... ale tolik lidí v kruhu je docela nepohodlný... takže kterej vrcholek věže? :)
jeden germánskejodpovědět 
    Re: Právo "na lezení"16:24:46 12.07.2005
musí tam být místo na sud (a jako bezpečák podotýkám, že i prostor pro bezpečný pohyb)
Tomáš F.odpovědět 
     Re: Právo "na lezení"17:34:18 12.07.2005
Takze prvni padly v povstani bude sud! Cest padlemu hrdinovi a na jeho misto necht nastoupi dalsi...
jan pusodpovědět 
      Re: Právo "na lezení"17:36:07 12.07.2005
Už aby tady byl!
Tomáš F.odpovědět 
    Re: Právo "na lezení"18:33:58 12.07.2005
Tak do toho jdu taky. kvuli sudu vylezu kamkoliv. tam se privazu a neodvazu dokud sud nevyprcha....
cifraodpovědět 
 Re: Právo "na lezení"15:20:27 12.07.2005
proto jsou mé komentáře nicneříkající... :o))... no more... no future... nobody... :o)
W."B" B.
Billodpovědět 

 Blbec & funkce15:59:37 12.07.2005
Ti co byli někdy bezdůvodně zpruzeni ochranářem, zřejme měli smůlu a narazili zrovna na človeka, na kterého platí ono známé rčení o blbci co dostal funkci.
  Jinak si mylím, že to, že mají ochranáři, myslivci atd. pravomoc udělit pokutu, příp. někoho vykázat z oblasti je spíš pozitivní. Protože blbců je jistě i mezi lidmi co přijedou lézt na skálu(*) požehnaně.
  Podle mě situaci může vyřešit, jedině osvěta. Jak mezi lezci, tak mezi ochranáři.

(*) nějak mi přijde divné označovat lidi co mají za sebou víkendový kurz lezení na umělé stěně jako horolezce (ale to je asi do jiné diskuze - každej holt nějak začít musí ;-)
Jony Oodpovědět 

 Blbec & funkce16:09:23 12.07.2005
Ti co byli někdy bezdůvodně zpruzeni ochranářem, zřejme měli smůlu a narazili zrovna na človeka, na kterého platí ono známé rčení o blbci co dostal funkci.
  Jinak si mylím, že to, že mají ochranáři, myslivci atd. pravomoc udělit pokutu, příp. někoho vykázat z oblasti je spíš pozitivní. Protože blbců je jistě i mezi lidmi co přijedou lézt na skálu(*) požehnaně.
  Podle mě situaci může vyřešit, jedině osvěta. Jak mezi lezci, tak mezi ochranáři.

(*) nějak mi přijde divné označovat lidi co mají za sebou víkendový kurz lezení na umělé stěně jako horolezce (ale to je asi do jiné diskuze - každej holt nějak začít musí ;-)
Jony Oodpovědět 
 Re: Blbec & funkce16:44:13 12.07.2005
Hele, Johny, a kde takové VÍKENDOVÉ kurzy lezení na umělé stěně pořádají? Jmenuj je!
odpovědět 
  Re: Blbec & funkce18:24:48 12.07.2005
Treba takhle:

A: Hele ty prej lezes jo? Ja bych chtel taky jako zacit s tim lezenim.
B: Oukej kaamo. Porid si sedaak, lezecky, haaemesku a vosmu, a pojd se mnou vo vikendu na umelku...

Kdy se z B stane horolezec?

Johny Oodpovědět 
   Re: Blbec & funkce09:05:32 13.07.2005
Ve chvili kdy si na sebe privaze maglajzak.
lacoodpovědět 
    Re: Blbec & funkce09:59:03 13.07.2005
Ve chvili, kdy maglajzak (po case) zahodi. Preci!
jan pusodpovědět 
     Re: Blbec & funkce10:04:56 13.07.2005
Jasně, Jen má (jako ostatně často) pravdu!
Tomáš F.odpovědět 
     :)14:50:05 13.07.2005
Zahodit!? nenne, tomu se pak rika REHOLE nebo-li REzignovany HOroLEzec.
l.odpovědět 
      Re: :)15:12:30 13.07.2005
Ten, kdo pytlik ma, mozna ze ho nama. Ten, kdo rika, ze to nezna, ten je mozna zamaglajzeny cely. Tak se byti "s" meni v byti "bez" a naopak. Tak se A stava horolezcem a B prechazi na orbit byti v prostoru hor. Tak hory pohlcuji horolezce A i B a vecny prachek pokryva studnu poznani.
Doufam, ze je to jiz zcela jasne.
jan upanisada autsajdodpovědět 
  Re: Blbec & funkce09:15:50 13.07.2005
Treba takhle:

A: Hele ty prej lezes jo? Ja bych chtel taky jako zacit s tim lezenim.
B: Oukej kaamo. Porid si sedaak, lezecky, haaemesku a vosmu, a pojd se mnou vo vikendu na umelku...

Kdy se z B stane horolezec?

Johny Oodpovědět 

 Záměna Příčin a následků?17:08:42 12.07.2005
Podle mne má každá věc nějakou příčinu a následek. Možná by stálo zato, zamyslet se nad příčinou současného stavu. Zda se jedná jen o úřednický šlendrián a zlovůli úředníků s kulatými razítky a nebo zda si zato tak trochu nemůžeme sami?!

Pokud mám správné informace, tak předchozích letech vše fungovalo v rámci možností dobře. ČHS podalo žádost na CHKO , to se k ní vyjádřilo a postoupilo ji na MŽP a to ji ještě před započetím sezóny schválilo k naší spokojenosti.
Ježe pak přišel jistý lezec-podnikatel (vydavatel) a ten se postaral o to, že člověk, který mněl v CHKO Broumovsko vyřizování výjimek na starosti,  musel odejít. Na jeho místo nastoupil někdo jiný a ten již se tak nepřetrhne pro to aby si nějací horolezci mohli lozit po skalách.

Jaké z toho plyne poučení?

(Pokud jsem se v něčem opakoval, tak mně omluvte. Přece jen jsem nepročítal všechny příspěvky.)

Jiří Babačaodpovědět 

 hehe23:19:01 12.07.2005
Marek Holeček to je ten co lezl na Suškách s maglajzem ! :DDD
Jeden Anonymniodpovědět 
 Re: hehe08:52:52 13.07.2005
také jsem lezl na Suškách s MG, a v Labáku taky... a až (jestli) tam příště pojedu tak snad nezapomenu dosypat.
BBodpovědět 
  Re: hehe12:19:05 13.07.2005
On se vždy nějaký ten blbec s mágem najde. "BB" jsi opravdu chytrý člověk.
FERYodpovědět 
 Re: hehe11:43:47 13.07.2005
Přečti si ještě jednou pozorně článek a zkus jinou otázku či poznamku ANONYME.
Kája Janíková
Kájaodpovědět 
  Re: hehe15:04:14 13.07.2005
Jsem rád, že alespoň někdo:-)
Díky Káťo
BBodpovědět 
 Re: hehe20:36:51 15.07.2005
no, pokud vim, tak je na Suskach mago povoleny, nebo alespon vysoce tolerovany..........mylim se?
K.K.odpovědět 
  Re: hehe12:51:14 18.07.2005
Meli by jste se naucit cist, pac na Suskach je cedule jako krava, zakaz lezeni s magneziem a to ze maglajzujete v sedmicka, je trochu moc!
nonameodpovědět 
  Re: hehe06:43:12 21.07.2005
Tak to se teda hochu pleteš a hodně. A jestli si myslíš, že ne tak až potkáš Honzu Kuska (správce) tak jsem velice zvědavej jestli to přežiješ.A vůbec všichni prášilové na písku by měli jít s těma svejma osvětovejma kecama do pr....
FERYodpovědět 

 pár vět pro hanku Heinzelovou11:57:51 13.07.2005
Hanko, když si OP do oblasti, kde nikdy nebyla vyjímkou povolená horolezecká činnost, přijede pro "zlobivé" horolezce autem a přijde s argumenty, že do oblasti nesmíme vstupovat, protože ničíme  přírodu a plašíme zvěř, přičemž "ochráncovo" auto bylo slyšet dobrých 10 minut než se vyšplhalo po lesní cestě až pod skálu, nemůže OP očekávat, že se u nás dočká nějákého respektu a když budu hodně přehánět tak přirozené autority. Chce OP ochraňovat přírodu, nebo si vozit zadky po cestách, kam našinec bez "zelené" legitimace nesmí vkročit. Ani se mi nechce pomyslet na to kdo ochránci přírody musí, ať chce či nechce, financocat tyhle výlety autem do naší nepoškozené přírody. Ani ochráncův argument o hnízdících ptácích v dané oblasti neni relevantní, protože už během studia na základní škole nás učili, že ptáci v tomto období zpravidla už nehnízdí. Nechceme ničit přírodu a ani to neděláme, rozhodně ne víc než OP. Většina lezců po opuštění lezecké oblasti uklidí vše co po nich zbylo a co víc, cestou stačí posbírat spostu odpadků, které po cestě najde. Dělá to OP taky? Jo a nejlepší na tom je? že to lezci nedělají za úplatu, ale kvůli něčemu o čem zřejmě nemá OP ani šajn, kvůli lásce k přírodě.
Kája Janíková
Kájaodpovědět 
 Re: pár vět pro hanku Heinzelovou13:08:33 13.07.2005
Moc pěkně to Kája napsala...plně s ní souhasím...a jdu s Vámi..Hrrr na ně !!!!
Kačaodpovědět 
 Re: pár vět pro hanku Heinzelovou15:46:26 13.07.2005
Kája..hmmm dobrý :)
jeden germánskejodpovědět 
 Re: pár vět pro hanku Heinzelovou20:11:38 14.07.2005
kájo,jestli si myslíš,že se většina lidí ve skalách chová jako ty(mě to přijde jako samozřejmost at ve skalách či jinde)tak se mýlíš.Hromada rychloqašek která je v těch údajných 10,000,jsou pěkný dobytci a paka,který bych z fleku prohlásil nesvéprávnejma,v rámci ochraný před lidskou tupostí...bohužel na to doplácíme všichni.Zajímalo by mě,jestli se všichni namachování zde přítomní "revolucionáři"ozvou,když se s takovými exoty ve skalách potkají,nebo si jen tahaj triko na Lezci...ha?
jtodpovědět 
 Re: pár vět pro hanku Heinzelovou18:14:20 15.07.2005
Kájo, tys byla mezi těmi pokutovanými??
Romanodpovědět 
 Re: pár vět pro hanku Heinzelovou12:39:51 18.07.2005
Myslel jsem, že jsem šelma, ale teď si připadám jako jelen wapiti. Jak to vlastně bylo? Ká a Em lozili někde, kde se podle vašich komických zákonů nikdy lozit nesmělo. Přijel pan ochranář, dělal bububu a chtěl pár těch vašich směšných korun. U nás v Yellowstonu to funguje tak, že by pan ranger na syčáky přijel džípem nebo přiletěl helikoptérou a nikdo by se tomu nedivil, protože je v práci. Nám zvířátkům to zas tak moc nevadí, protože pan ranger dobře ví, kdy a kam může přijet, abysme z toho nedostala psotník. To nám spíš překáží, když nám do parku pořád někdo courá a jezdí na kole a my nemáme chvilku klidu na svačinu nebo na samičku. Pan ranger by ty mizery naložil do džípu, aby nemuseli zpátky pěšky a odvezl by je k panu soudci (na přemlouvání by použil služební osmatřicítku nebo klepeta). Pak by ti rošťáci tři neděle uklízeli bordel po turistech, hrabali v parku chodníčky a natírali zábradlí. Kamarád baribal mi říkal, že v Yosemitech je to stejný.
S úctou váš
Yogi vulgo Méďa Béďaodpovědět 
  Re: hanka bude moudra:)12:54:47 18.07.2005
Pche, nic nevis ! Pravej americkej medved totiz vubec nemysli. Na lezcich a kolistech si vsima pouze plechovek lunch meatu a piv. Zato z jeepu rangeru je pak uplnej jelen wypity. Na jeho sexualni aktivitu ani jedno vsak vliv nema.
Ursusolog se specializaci na kodiaky l.odpovědět 
   Re: hanka bude moudra:)13:33:05 18.07.2005
Teda nejni to tak davno co jeden ten méďa béďa se zhlídl v sličné cilklistce.
ADAModpovědět 

 posXanci15:53:53 13.07.2005
hele docela mě inspirovalo napsat pár našim posl/rancům. Nic za to nedám a pokud jim pošlu to samé, tak ani času to moc nezabere... jen nevím jak je to teď s tou vyjímkou... na koho se čeká? skutečně na schválení poslanci? nebo jakou roli tam má nějaký pan X co se do toho zapojil a vše zpomalil... nerad bych urgoval poslance, když to třeba zrovna leži někde jinde na někom jiném... díky
jeden germánskejodpovědět 
 Re: posXanci16:15:33 13.07.2005
Na webu CHS i tady najdes vice. Vyjimka je nerealna (novy zakon prijaty parlamentem, ktery se hnedle nezmeni) sprava oblasti to chce navliknout na jakousi moznost vyhrazenin (nebo jak se to jmenuje). V soucasne dobe se ceka, zda se neobjevi dalsi "ucastnik rizeni" (viz diskuse zde).
Pokud vim, tak poslanci jsou mimo. Pokud by slo o vyjimku, tak primo vlada. Poslanci by mohli zmenit cely zakon o chko. a to nejen tu novou <I>nu.
Vice kolektiv pravniku, to nejsem ani trochu. (spis nesvepravnej). :o)
jan pusodpovědět 
  pryc s vyjimkou17:23:09 13.07.2005
Mel by se mezi lezcema najit nekdo, kdo ma trochu sajn o pravu (rika se tomu asi pravni povedomi),
a definovat upravu zakona , kterej se tyka udelovani vyjimek pro lezeni.
Proc napriklad nepovolit lezeni vsude a vijimky
udelovat jen v pripade, kdyz se nekde neco uhnizdi
nebo vyroste.
Myslim, ze podobne to maji udelano ve Frankenjure.
Jendaodpovědět 
   Re: pryc s vyjimkou17:42:10 13.07.2005
To bude mozna tim, ze ochrana prirody je v tomto state v lezeckych oblastech statnim (verejnym) zajmem - minimalne 10 milionu lidi teto republiky, kdezto pocet lezcu se u nas pokud vim odhaduje asi na 300 tisic... A presvedcit nekoho, ze je lezeni verejnym zajmem, kdyz 90 procent lezcu neni registrovanych (tj preklizkari, studenti VS atd.) bude pak asi problem.
vykukodpovědět 
   Re: pryc s vyjimkou17:48:56 13.07.2005
"Melo by se..." Dyt se nedokazem dohodnout ani mezi sebou. Vsecko skonci u skandovani znelych hesel.
Zruseni chraneni sakumprask? Nejdriv dobry, ale na "nase" mista ve skalach se tlaci i dalsi. Motoktosari, konceptualartisti, poradatele vseho mozneho. Na jedne strane hrozi obehnani skal ostnatym dratem, na druhe strane devastace. Zakon by se tezko delal jen na horolezce, ale pro vsechny zajemce, kteri chteji take volnost pro sve aktivity. Free? No nazdar! Jo, aha, jen pro ty hodny! :o))

Po formulaci je potreba zakon natlacit na projednavani a doufat, ze se schvali. Tedy ta umastena a nefunkcni demokracie.
Pripadne toho Osviceneho Vudce, Stranu, co oddeli "hodne" od "zlych" a osvobodi utlacovane. Uz to tady taky bylo.
To je vyber...
jan pusodpovědět 
    Re: pryc s vyjimkou18:19:35 13.07.2005
dem na pivo??? [popř. kafe :o)]... a pak se přidáme k vítězné straně... :o))
revoluci oddaný s rukama zatím krví neposkvrněnýma William "Bill" Blake
Billodpovědět 
   Re: pryc s vyjimkou17:51:43 13.07.2005
Takovy jeden pokus, presne toho co tu naznacujes, tu snad zanedlouho bude. Je to ovsem bech na dost dlouhou trasu, navic s prekazkama. No vic snad nekdy jindy, ode mne tedy nejdriv az se vratim (shodou okolnosti) z Jury kam za chvili padim. Cus
lacoodpovědět 
 Re: posXanci09:08:17 14.07.2005
Pokud se týká Ádru, tak nemá cenu tímto problémem poslance zatěžovat. Právě vzhledem k nesmyslnosti § 43, zák 114/1992 Sb. našli na MŽP jiné řešení. Vydají povolení k provozování horolezecké činnosti a tím obejdou nutnost schválení vládou. Faktem zústává že toto povolení již mělo být vydáno ale přihlásil se nový účastník řízení (údajně T. Racek). Podrobnosti bohužel nevím, protože MŽP mě odkázalo na ČHS a Alena odmítla informaci do konce správního řízení poskytnout. Vypadá to, že povolení bude vydáno každou chvíli. Až skončí správní řízení nechám si předložit veškerou dokumentaci a pak se dozvíme pravdu.
Poslední (nepodložená) informace hovoří o tom , že Racek do řízení vstoupil jménem občanského sdružení pro sport a pobyt v přírodě (Racek, Lukavský, Exner, Lysák, atd.). To by ovšem na celou záležitost vrhalo zcela jiné světlo. No uvidíme.
Romanodpovědět 
  Re: posXanci - malé upřesnění07:17:54 15.07.2005
V rámci objektivity musím ještě uvést na pravou míru jednu věc. Naše předsedkyně sice obmítla o správním řízení informovat, ale pravdou je, že jsem se na tuto záležitost ptal v diskuzi na horosvazu. Oficiální cestou jsem již dotaz nepodal. Můj osobní názor je takový, že v tomto případě ČHS (a hlavně Alena)učinil co bylo v jeho silách.
Romanodpovědět 

 No, výborně:-)06:54:02 17.07.2005
No výborně, pane Holeček :-). Zkuste do svého příspěvku napsat, proč vlastně výjimka pro lezení v NPR Adršpašsko-teplické skály ještě není. Kdo a kdy vstoupil do správního řízení a oddálil, tak vydání rozhodnutí pro všechny lezce? Buďte, tak laskavý a podělte se s námi. Děkuji.
Pak bych Vás chtěl ještě poprosit, kdeže jste to vlastně lezl, že jste se tak rozparádil?
Coraxodpovědět 

 Máro! Dobré pojednání.11:34:15 17.07.2005
Nenechme se mýlit. Mára není zhulenej - ale vychechtanej.

Ale říkám to už dávno - keby nás bolo zopár ku 100 tisícom. Tak neplatit daně a další v rámci očanské neposlušnosti. Tento institut naozaj existuje.
Leč jak řekl skalokocúr Puš: víte o čem to je a vydrželi by jste to?

Asi ne, statisticky řečeno -
95 % ze skupiny bude remcat,
2,5 % budou schopni neposlušnosti a s jejich následky (kriminál, exekuce, pendreky, média ....lži, rozvody...),
no a zbylá 2,5 % sou posraný už teď.

Aojky - du cvičit.
Los Alamosodpovědět 
 Re: Máro! Dobré pojednání.12:34:37 17.07.2005
jj... to je realita... inu, pleny mám vyměněný... teď du remcat... a toho bohdá nebude, abych jednou neseděl na borech... :o))
slušňák William "Bill" Blake
billodpovědět 

 :))))00:00:18 18.07.2005
čusbus
neviděl bych to tak tragicky, ale souhlasím! čusbus Luk
Lukodpovědět 

 tak nevím...21:24:29 20.07.2005
Když jsem si to (skoro) celý přečetl, tak jsem přemyšlel co z toho pro mně vyplývá. A došel jsem k závěru, že jsem asi schizofrenik. Neumím si představit lezení bez lezení "venku", ale na druhou stranu - už jsem se tolikrát setkal s případy, kdy se lidi (ne přímo z řed lezců)chovali k přírodě jako hovada, že se těm "zeleným mozkům" někdy ani nedivím, že to s tím svým "svatým tažením" přehánějí. Pravda je, že útočí na špatném místě, slušní lezci problémy nedělají. Ikdyž se to dá taky chápat ve smyslu dobývání velkého cíle pomoci těch menších. A oběktivně vzato - lezci patří k těm nejmenším... Paka co jezdí po travičce co tak milujou jeepem není vůbec třeba komentovat (dojedou na to sami - dřív nebo později), ale ( a opět tady to ale je) už jsem byl několikrát svědkem situace, kdy se jako hovada chovali (bohužel) lezci a v takovou chvíli se ve mně na chvíli probudil ten zelený mozek a na to, že jsem taky lezec jsem rychle zapomněl, a to hlavně díky tomu, že když jsem četl různé studie o stavu životního prostředí, tak mi bylo přinejmenším úzko. ...se dívám jaké krásné souvětí jsem stvořil... no nic, mějte se...
Dandysodpovědět 

 Souhlas13:49:11 27.07.2005
Souhlasím s tím co tady napsal autor , ale zase na jednu stranu by bylo nejlepší aby se ty skály pozavírali. Až se budeme umět chovat tak nám to zase povolí.
okonodpovědět 

 No ale..11:30:17 02.08.2005
Ahoj vsichni, shodou okolnosti jsem mel take to stesti, ze jsem se narodil blizko Labaku a od malinkata se z okna divam na ty cupr panoramata. S tim, co tu Mara pise souhlasim, ale jen do urcite miry. Je pravda, ze "ochrance" prirody prohanejici se po narodnim parku zelenym terenakem je vic nez k smichu at uz me nahani na kole nebo ve skalach.
Na druhou stranu musim co nejhalsiteji rict, ze lizt na pisku s maglajzem je prasarna a vsichni lezci to moc dobre vedi. O to smutnejsi je poslouchat jejich vecne vymluvy ze ti ostatni taky madzujou. To me vede k dalsi veci - je hanba, ze lezci kteri lezou nejlepe a vetsinou jsou spojeni s Hudacem prasi taky. Proc?? Kdo jiny nez oni by uz mel jit prikladem. A kdy na tu X nebo klidne XIa nemate bez maglajzu, tak to proste nelezte a prijdou po vas jini, kteri to daj. A konecne, to jak se chova napr. p. Belina ke stromum (briza nebriza) v Tise nebo Ostrove.. co ceka? Muze byt, rad, ze nedostal rovnou po papule.
Adamodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Grotta Areonauta
?
 Databáze cest:
Všechny cesty (138975)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sickday 6+ Prokopské Údolí
CAP 6c+ Kalymnos
Tein 7B Lom Ve Vlčí
Quo Vadis, Domine? 8/8+ Na Hřebenech
Místní Výzva Xa Kralupy Nad Vltavou
Nově komentované:
Česká Cesta 7 Roviště
Místní Výzva Direkt Xb Kralupy Nad Vltavou
Místní Výzva Direkt Xb Kralupy Nad Vltavou
Vokousek 6 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: dětský lezení | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín |

 Nové komentáře:
rozum vs. vztahy | Re: Česká soda | Re: Česká soda | Česká soda | Re: hmmm | Re: hmmm | Re: hmmm | hmmm | Re: C licence | Re: Inu |

 Kde to vře:
Vzdělávání (138)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (34)
Dať do toho všetko (25)
Mezinárodní MČR a finále Rock Point ČP v boulderingu 2019 (24)
Krátký film: Klasické pískovcové lezení na Oybině (14)
Escaper (13)
Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (12)
Nové povolení lezení pro Srbsko a okolí v Českém krasu (10)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (9)
Onsajt (5)

 Nově v inzerci:
Skialp vázání Dynafit ST Rotation 10 | Stoupací pásy 190cm x 110mm | Koupím lezečky LaSportiva Miura | Ocun Ozone QC | fenix 5x plus | Prodám zachycovací postroj | Kid Comfort III | Goretex trekové boty Haglofs vel.44 | Bergans funkční bunda pánská XXL nová | Goretex kotníkové trekové boty Alfa vel.37 |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1133 
 Vyjímečně 
 948 
 Občas 
 1109 
 Často 
 1098 
 Imrvére 
 1089 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.