LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pod skálou každej rád poradí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Černý 5898
3.Bloudek 5570

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877316 cest
Nové přelezy:
Poker Face 7C+
Fixaret 7C+
Poker Face 7C+
Black And 7C+
Megalodon 8A+
Valium 8a
Strawberry 8b
Negresse V 7c
El Bufa 7c+/8a
Tequila Su 7c+/8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mítink BMC Wales 2004

Ve dnech 9. – 16.5. se ve vzdělávacím středisku BMC (British Mountain Council) v Plas Y Brenin uskutečnil mezinárodní lezecký mítink. Pozvání BMC přijalo více než 50 lezců z téměř dvacítky zemí celého světa.

Mítink je pořádán vždy jednou za dva roky a vždy s určitým tématem, letos to bylo zejména o stylu na nejhodnotnějších lezeckých akcích. O stylu na skalkách, tradičním lezení i lezení v horách.
Se spoustou nejrůznějších slideshow z celého světa, kdy naše skupinka Vašek Šatava, Pavel Jonák, Dušan Janák a  Radek Lienerth prezentovala české lezení na pískovcích, ale také i některé z významných lezeckých akcí nebo pokusů z posledních let jako třeba prvovýstup na Nalumasortq v Gónsku, prvovýstupy v Kyrgisztánu, nebo expedici Annapurna IV.
V rámci debaty o stylu a formách současného lezení jsme pak prezentovali především kompromisní pojetí čistě tradičních stylů a nových sportovních cest jako i používání nýtů, neboť nikdo z nás není vyhraněným zástupcem ať jedné či druhé skupiny.

Vlastní lezení jsme začali už po příjezdu, kdy ještě v neděli jsme vyrazili do oblasti Llanberis pass. Jemně poprchalo, viditelnost na deset metrů. Nakonec jsme do čehosi nastoupili a lezli. Cesta byla mokrá, jemně zarostlá jakousi pichlavou vegetací a nadto jemně rozbitá. O tom že klíčové místo nešlo zrovna dobře zajistit snad nemá ani cenu hovořit. Zkrátka moje spolulezkyně Lauma z Lotyšska byla nadšením tak bez sebe, že po vylezení délky na druhém nebyla schopna ani komentáře. Stoupa s Francescem z Portugalska si vybral cestu o kousek vpravo. Sice šla líp zajistit a nebyla tak rozbita, zato v ní prý měli půlmetrový pstruhy.


Nejvyšší kopec Walesu Snowdon


Welcam in Wales....
V pondělí jsme už v plné sestavě zamířili do Tremadogu. Krásné lezení po skále asi nejvíc připomínající slovenský Vtáčnik. Po zahřívacích E4 se kluci pustili hnedle do práce. Stoupa s TR dal pokus o Strawberies E6 6c a Johny zamířil do vedlejší Banana za E5 6b. Nicméně ani jedna cesta nepustila, protože ve spárkách bylo celkem vlhko.
V úterý je volba jasná. Gogarth, jeden z nejúžasnějších útesů, na kterých jsem kdy lezl. Borci a i počasí zprvu nesdílejí mé nadšení, ale nakonec se nechá přesvědčit alespoň to počasí. Lezeme v sektoru Wen Zawn, který proslavila zejména tlama P. Pritcharda při pokusu o prvovýstup v levé části stěny. Rozhodně doporučuji Concrete Chimney v kombinaci s poslední délkou The dream of white Horses HVS 5a, nebo Zeus E2 5b. Nádherné cesty v úžasné atmosféře pobřežních útesů. Kluci den končí přelezem E4 6a v prostřed stěny, o kterém se ale nevyjadřovali příliš lichotivě, jako že se to drolilo pod nohama i rukama, prostě že naprd.
Ve středu není moc dobrá předpověď a tak hlavně na přání Stoupy volíme very steep area. No myslím, že u nás by to už nerozšmelcovali ani na štěrk. Ne, zas tak hrozne to nebylo, ale do pevné skály to mělo celkem daleko. Mimo pokusování v projektu v levé části stěny se nám všem zadařilo přelézt nějakou novější cestu vpravo, kdy místní povídali něco o E5 6a. Jemné balancování, uzlík za ne úplně pevný šutr a pak už jen odlézt nějakých šest až sedm metrů, kdy nejhorší byl asi výlez.

Ve čtvrtek mířím do Gogarthu a kluci někam směrem na Ogwen. pochvalovali si nádhernou skálu a padla i nějaká E5 6b, což se dá považovat už za celkem těžší cestu. V Gogarthu jsem si zalezl s Pat Littlejohnem, klasikem, který má v severním Walesu snad polovinu všech prvovýstupů. Prvně zkoušíme Dinosaura E5 6a, ale klíčové místo je buď mokré, nebo já slabý, ale spíš asi kombinace obojího. Měníme cíl a lezeme Big grove direct, E3 5c. E3 5c je něco takového jako u nás sedmička. Stupeň, který pokryje vše. Když jsem byl po OS překvapený, že jsem to čekal lehčí, tak se všichni usmívali asi jako my, když se řekne sedmová spára od Šolce, nebo Geneze za sedm v Krasu...
V pátek zamířili kluci do Slate, bývalý břidlicový lom, domov jedné z nejvyhlášenějších cest britského souostroví Quarymen. Nicméně ten byl mokrý a tak se zaměřili na cesty v pravém sektoru. Výsledkem byl AF E6 6b, kdy v závěrečném zhodnocení mítinku v sobotu Ian vyzdvihl tento přelez, zejména proto, že Johny v polovině cesty nedosáhl na jeden z velmi mála nýtů a tak prostě lezl v traverzu dál. V druhé délce dal Stoupa férovou tlamu do štandu, takže se chlapci skutečně nenudili.
My jsme se vydali vstříc, jak s úsměvem poznamenal Pat, „different experience“. Craig Doris v Lleyn. Jednalo se o konglomerát čehosi jako pískovec, místní křemenec a já nevím co ještě. Nicméně jak to na první pohled vypadalo odpudivě, o to krásnější lezní to bylo. Byzantium E4 6a, Ticket to slide E4 5c, proste úplně úžasné lezení. No a ty vrcholové štandy za hýbající se kůly ovčí ohrady, bez chybičky.
Sobota byla posledním lezeckým dnem. Rozhodl jsem se jej půlku strávit ve Slate a půlku na Llanberis pass. Ve Slatu jsme dali Come the Dervish E3 5c, úžasná trhlinka, kdy nahoře vám pak už upadávají lýtky a Last Tango in Paris E2 5b, což byla absolutní vychutnávka. Kombinace spárek a lezení na tření.
Na pasu se to v nádherném počasí neslo ve znamení klasik. Martin, místní instruktor mi jenom doporučoval, a tak jsme lezli jednu cestu za druhou. Left Wall direct E3 5c, Resurrection E4 6a, Cenotaph Corner E1 5b a úplně na závěr Cemetary Gates E1 5b. Kluci se mezitím vyřádili dole na báječných a těžkých boulderech a došli také nahoru. Poslední cestu, kterou vylezli, byla Right wall E5 6a, krásná těžká klasika na Dinas Cromwlech.
Psát o závěrečném večírku, pivu ze dvě dvacet, jenže liber, asi nemá moc cenu, prostě bylo toho hodně. Nejen lezeckého, ale i spousta osobních a potenciálně i oficiálních kontaktů. Třeba se zadaří a podobný mítink budeme moci uspořádat i u nás, se zaměřením na písek. Ale kdo ví...
Radek

Za zajištění účasti na mítinku děkujeme zejména BMC, ČHS (podpora účasti V. Šatava, P. Jonák, D.Janák) a FSpS MU Brno (podpora účasti R. Lienerth)


Stoupa v první délce cesty Void E4 6a v TremadogStoupa v ceste Cream E4 6a TremadogJack v Dream of white horses HVS 5a, GogarthLucy Cramer v Byzantium E4 6a, Lleyn, v současné době asi nejlepší tradiční britská lezkyněVašek Šatava v Right wall E5 6a, Dinas Cromwlech


Více fotek naleznete na www.climbingschool.cz ve fotogalerii

zoban   [úpravy] 16:40 18.05.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Loga a záštity?17:20:11 18.05.2004
A kde jsou logíčka a záštity? Aha, to neni komerční prezentace. Sorry, mám v tom v poslední době nějakej guláš...
Papoušodpovědět 
 Re: Loga a záštity?13:32:42 20.05.2004
"i spousta osobních a potenciálně i oficiálních kontaktů" ... to může být někdy víc než logo.
odpovědět 

 oh mistře14:23:05 20.05.2004
táži se jen tak ze zvědavosti. když jste tam prezentovali to lezení na pískovci, myslíte tím klasiku, nebo to, jak nám neujíždí vlak světového lezení?
Lukas B.odpovědět 
 Re: oh mistře14:33:06 20.05.2004
My z ClimbOně si vyzobáváme to, co se nám hodí. Prášek na písku ano, přidávat jištění třeba ne, komerce pod pláštíkem charity podle potřeby, tu a tam nějaký ten výlet na oučet eráru - no zkrátka takový inteligentní mix, od každého špetku, aby byly přísady v rovnováze. Někteří tomu sice občas nerozumějí, ale život jde sál, pokrok nezastavíte.
Papouší zobanodpovědět 
  Re: oh mistře15:12:53 20.05.2004
Vrrr!!!! Smířil jsem se s výkony Mrázka i Adama Ondry. Přežvejkal jsem i souseda novou Felícii se střešním oknem. Ale to, že se má vlastní žena chechtá víc výplodům nějakýho papušího fógla nežli mým!!! Vrrrrrrr!!!
Honza Pušodpovědět 
   Re: oh mistře15:40:44 20.05.2004
To je normálka. Moje žena se taky chechtá píčovinám od někoho jinýho, zatimco já sem pro ní normální Autsajdr. Tak si musim prodlužovat penis komentáříkama na Lezci. To je jako s erotickejma linkama - na druhym konci sedí bedna kytu s šesti dioptriema a knírem a vydává se za nějakou 90-60-90. Tedy: hovoří k vám sádelník, co nevylez nic těžšího než čtyřku a kterej neumí nic, jen škodí. Grrr!
Papoušodpovědět 
    Re: oh mistře16:21:33 20.05.2004
Tak tak! Když jsem seznal, že nebudu nejleznější, ani nejbohatší, ani nejchytřejší, ani... a s tím penisem budu taky jenom pro smích velkejm strakatejm ptákům, tak jsem si našel svoji parketu. Budu nejukecanější a každýho nairituju (abych to řek, jak mi zoban narost)!
Honza pušodpovědět 

 Derviš a tření17:01:23 20.05.2004
Jojo, derviše jsem lezl někdy v roce 77, když jsem jako starý tlustý trenér vezl nadějnou mládež na sraz to Tremadogu. David Semiginovský tam tenkrát zkoušel vlevo od toho v té kolmé ztěně nějaké E6 6b nebo tak nějak. To potěší, když ten Derviš stojí za zmínku ještě i dneska.
Nějak mi nejde do hlavy ta zmínka o rajbasu v Llanveris slate. Ta břidla přece žádné tření nemá? Nebo nade mou ta skleróza už definivně zvítězila? To by mi pan nezbylo neži vrazit zoban od cepínu do hlavy.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: Derviš a tření17:02:12 20.05.2004
Už jsem ouplně blbej. Samozřejmě to bylo v roce 1987.
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: Derviš a tření18:25:49 20.05.2004
Dervis stal co se tyce treni fakt za prd, ale hned vedle byla skala celkem dobra a prave prekvapive drzela. V tom E6 6b co lezli kluci, je to takova vlna (fotka od johnyho ve fotogalerii u mne) tak pry to taky celkem drzelo. Takze kdyz to je neolezeny tak to asi celkem drzi :-)
radek
zobanodpovědět 
   Re: Derviš a tření20:28:08 20.05.2004
Tak to jsme asi lezli samé olezené věci, protože tření nebylo nikde žádné.

Mimochodem vzhledem k tebou popisované lámavosti kdečeho se mi moc líbí ty helmy, co jste všichi předpisově nosili :-). No, my jsme je taky tenkrát neměli.
Petr Jandíkodpovědět 
    Re: Derviš a tření23:01:39 20.05.2004
Hm, celou dobu lezu vsechny cesty v helme a jedine fotky na kterych jsem, tak helmu nemam, protoze jsem ji ten den zapomel. :-)
Ale jinak mne prekvapilo ze v helme lezlo strasne malo anglanu. Pat Littlejohn mi to vysvetloval, ze on je z generace ktera se domnivala, ze kdyz si vezmou helmu polezou o stupen min :-) Pravdou je ze v helme jsem za celou dobu videl jen Luis Thomas (sefka vycvikoveho strediska) a pak par mladsich.
zobanodpovědět 
     Re: Derviš a tření09:15:41 21.05.2004
jo to je zajímavá představa s těma helmičkama, a asi celosvětově rozšířená. tuhle mi jeden borec tvrdil, že ta těžká helma vlastně znemožňuje lézt těžší cesty než 8-, jelikož to prý strašlivě vychyluje těžiště. no a borec měl asi metrový umaštěný háro plný vpletenech cetek z neidentifikovatelnýho materiálu zřejmě biologického původu, kšiltovku, sluneční brejle se stěračema a na každé ruce půl kila etnickejch mosaznejch náramečků.
Lukas B.odpovědět 
      Re: Derviš a tření22:24:50 22.05.2004
Ta bezhelmí výkonost mi otvírá zadní vrátka tam, kam jsem se ani necpal. Helma jeden stupěň, malé lezačky druhý, poprašek na ruce třetí. Jeden stupeň by mohly udělat třeba nový tepláky a lezu potenciálně jedenáctky OS! Naprej!
janpušodpovědět 
     Re: Derviš a tření21:46:15 22.05.2004
Hmm tak na tech fotkach kde nemas prilbu to jako zes ji zapomnel? A nevim podival jsi se vubec do skal, ze rikas o anglanech, ze moc prilby nenosi? Jedu tam znova za dva tydny asi se budu muset vic divat.
Stepan Ptacekodpovědět 
      Re: Derviš a tření15:55:49 23.05.2004
No nevim Stepane, ale to co jsem videl ja bylo tak 50/50 a spis i min. nicmene je pravdou, ze to nebyl asi uplne nejoptimalnejsi obecny vzorek :-)
Tak jsem zvedav co normalni lezecka populace HVS, E1, E2 :-)
radek
zobanodpovědět 
       Re: Derviš a tření16:42:40 23.05.2004
Neni to tak davno co se tady delal pruzkum jak se leze na obtiznost a vyslo, ze prumer je na urovni VS, ale mozna pro tebe ti co nelezou od HVS vys nejsou normalni.
Stepan Ptacekodpovědět 
        Re: Derviš a tření18:14:33 23.05.2004
Naopak, prave ti co lezou nad E2 nejsou asi oprimalnim vzorkem, protoze to jak pises o VS, max HVS pro prumer, tak to jsem si tak tipoval. verim, ze prave tito lide naopak v helmach lezou, protoze vetsinou se nekde lezeni ucili a tam jim instrktori rekli ze v nich maji lezt, tedy tak cini.
Co se samotnych instruktoru a nenormalnich :-) tyce, tak tam uz je to problemem vyse posaneho. :-)
Radek
zobanodpovědět 
         Helma nehelma12:29:11 24.05.2004
Chudak Mysak co vyletel z toho E6 6a v Cornwallu o Velikonocich, kdyby on si tenkrat nevzal tu helmu, tak by to asi prelezl, ze jo Zobane. Jenze kdyby on si ji tenkrat nevzal, nemuseli ho taky z te nemocnice pustit jeste ten vecer. Krome toho leze snad od prvni tridy a krome tebe zadnyho instruktora nevidel, ale od te doby, co ma novou Cassinku, nosi ji na lezeni jako cepici.
Mas teorii na tohle?
Za narod VS a HVS (jsou nekdy pekne nevyzpytatelna)
Natalie
NAtalieodpovědět 
          Re: Helma nehelma13:20:48 24.05.2004
No, Natalie, já bídný VSák helmu nosím, ač školení jsem neprošel. Byl jsem, pravda, před lety a bekšou za blba, ale teď je to lepší. To víš, metodici teď dicky všude propagují helmy a vyvrací názor, že machr helmu nepotřebuje.
janpušodpovědět 
           Re: Helma nehelma23:21:02 24.05.2004
Neni tady moc lidi co maji prelezino E10, ale naposledy co jsem se bavil s Neilem Greshamem tak padla rec na jeho tlamu v Mesuze (kterou asi lidi znaji z videa Hard Grit) nasledne podlaze a komocce spojene s hospitalizaci. Docela si pak prilbu pochvaloval.
Stepan Ptacekodpovědět 
         Pivko za dve dvacet16:33:44 06.06.2004
Co jsem ja zatim videl anglany, tak s helmama jich lezou tak 3/4. A vubec nezalezi na jejich veku nebo vykonosti.
Jinak pivko za dve dvacet je pomerne levne i tady. A dat za ubytovani s jidlem na tyden 50 liber, a jeste dostat pridano od sponzoru... Myslim, ze za ty prachy by tam jel kazdej.
Jinak musim priznat, ze jsem tvemu clanku moc nerozumel.
Mysakodpovědět 

 Trochujinak ...20:49:09 23.05.2004
E6 6b Rainbow of Recalciferance sem dal OS, Stoupa potom spad v další délce E6 6a a jeden nejt sem necvak což našeanglány docela překvapilo.Docela sem si to užil, tak to opravuju.
Johnyodpovědět 
 Re: Trochujinak ...21:33:17 23.05.2004
Ma uprimna omluva, bral jsem to jako celou cestu a nerozlisil delky. Takze jeste jednou sorry...
radek
zobanodpovědět 
 Re: Trochujinak ...22:18:19 23.05.2004
mrdat
J. Novákodpovědět 
  Re: Trochujinak ...22:49:10 23.05.2004
????...
radek
zobanodpovědět 
   Re: Trochujinak ...13:37:57 24.05.2004
Proc vzdy komentare ke kazdemu clanku musi zvolna prejit v prestrelku o hovne??????
konikodpovědět 

 vice fotek..13:41:31 24.05.2004
Zobane,clanek je fajn,neslo by tam dat vice fotek?
konikodpovědět 
 Re: vice fotek..14:49:58 29.05.2004
vice fotek http://www.climbingschool.cz/fotogalerie9/index.html
Ahoj Radek
zobanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Borová věž
Pivo, rum a konzervy, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (148630)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pražáci Ve Fontáči 7A+ Kralupy Nad Vltavou
Tranka Palanka 6A+ Divoká Šárka
Run Run Run 7a+ Red Wall
Sumo 6A Blansko Sever
Strawberry Field 8b Dahlet Qorrot
Nově komentované:
Lukostřelba 6C Blanenské Bouldery
Sumo 6A Blansko Sever
Velikonoční Vajíčko 7C Panský Les
Baghdad 7C+ Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Re: Chytač snu | Re: Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Sliezsky dom- Zelené pleso v zimě | Henry a Vincendon | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty |

 Nové komentáře:
pytlík haribo | Lavina | Posláno | Re: Podpora | Re: techtle mechtle | Re: Podpora | Re: Je to trochu jinak | Re: Kdo za to může???? | Re: Kdo za to může???? | Jizerky Rulez |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (119)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (35)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (20)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (16)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (16)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (15)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (11)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (5)

 Nově v inzerci:
Mikina Columbia, vel. M | ski alp set dynafit tlt | Statická lana | RD v obci Petrohrad za 481.000,- | Fleesová košile Salewa, vel. M | Batoh Ferrino X.M.T. 40+5 | Sněžnice | Prodám Hanwag Alaska | Koupím skitouringové boty | Dámské pohorky Lowa Taurus II GTX vel. 39 |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 161 
 Ano, pokud to bude nutné 
 57 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 30 
 Rozhodně ne 
 76 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.