LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
26.Nosek 10497
27. 10444
28.Novák 10397
Bouldry:
26.Jurča 9578
27.Běhounek 9575
28.Popovský 9550
Hory:
13.Šuraba 3370
14.Punčochář 3117
15.Zaoral 2966

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877435 cest
Nové přelezy:
Big Frosty 8A+
Danajský D 8A+/8B
Žíla 7C+
Generace V 8A+
Tropical H 8a
Banana Rai 7b
Honey Bunn 7C+
Rychlovka 7C
Rocket Man 7c
Valium 8a

Stěny
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí
HO Jeseník - Jeseník
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice

Prodejny
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vzdělávání

-reklama-

Jedním z klíčových prvků koncepce rozvoje českého sportovně lezeckého prostředí je pro nás kvalitní školení trenérů. V současné nabídce kurzů pořádaných v Česku postrádáme kurz zaměřený na práci s dětmi do 14 let v kroužcích a oddílech.

V tomto věku se pokládají základy veledůležitého zdravého a efektivního pohybu, vytváří se vztah ke sportu, začíná se formovat vnímání sebe a svých myšlenkových pochodů při lezení i objevování svého přirozeného místa při tréninku ve skupině. Umožnit zdravý rozvoj, nebo alespoň co nejméně pokazit, ve všech těchto výše zmíněných aspektech malého svěřence, by mělo být cílem každého trenéra a teprve na těchto základech je možné rozvíjet specifické tréninkové prostředky a závodní návyky starších svěřenců.

České sportovní lezení z.s. je držitelem akreditace MŠMT pro vzdělávání trenérů sportovního lezení.
Máme vypracován ucelený systém trenérských licencí, který ctí fyzický a psychický potenciál malých lezců dle jejich věku a umožňuje trenérovi rozvíjet celé spektrum schopností a dovedností, jež jsou třeba k zdravému rozvoji dítěte a mladého člověka a následnému tréninku dospělých.

Máme za sebou již dva pilotní běhy školení, ve kterých jsme vyškolili více než 30 trenérů. Ti nám zároveň poskytli kvalitní zpětnou vazbu, jejíž zapracování umožnilo zvýšení úrovně připravovaného školení. V listopadu 2019 otevřeme první kurz Trenérské licence C pro veřejnost, ve kterém se účastníci dozví o zdravém a efektivnímu pohybu na stěně, lezeckých hrách na stěně i mimo stěnu, o základech psychologie a pedagogiky, základech anatomie a základech plánování tréninku.

ČSL trenéři


Pro absolventy trenérského kurzu C nabízíme možnost pokračování vzdělávání systémem víkendových seminářů a workshopů, kdy po složení závěrečných zkoušek obdrží plnohodnotnou B licenci Trenér Sportovního lezení. Připravované semináře budou v případě nenaplnění studenty B licence nabízeny i veřejnosti. Snažili jsme se o co největší kvalitu v osobách lektorů, takže se můžete těšit například na Patxiho Usobiagu, který představí plánování tréninku, o rychlosti bude přednášet Libor Hroza ml., o tréninku lezení na obtížnost Iva Vejmolová a další.  Podrobnosti o B licenci zveřejníme v dohledné době.

Kromě trenérských licencí připravujeme i další semináře v oblastech fyzioterapie, pedagogiky, psychologie a další související témata. Jako první nás čeká v prosinci seminář samotného Adama Ondry!

ČSL vzdělávání


Připravované akce:

Školení C licence - Trenér skupinového lezení
Termín:                    1. - 3.11. a 23. - 24.11.2019
Cena školení:          Oddíl ČSL            4.800,- Kč
                                    Komerční cena  5.800,- Kč
Info a přihlášení na adrese: csltrener@gmail.com

Seminář s Adamem Ondrou na trénink síly a moderní bouldering
Termín:                    13.-15.12.2019
Cena semináře:    Držitel C (student B)    5.000,- Kč
                                    Oddíl ČSL                        5.300,- Kč
                                    Komerční cena              6.000,- Kč
Info a přihlášení na adrese: csltrener@gmail.com

Aktuální informace o dalších připravovaných akcích se budou průběžně objevovat na stránkách ceskelezeni.cz.

ČSL crew   [úpravy] 06:10 11.10.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 C licence14:19:34 11.10.2019
Nějaká základní trenérská lincence by měla být povinná pro rodiče všech dětí, které sa účastní jakýchkoliv závodů. Když na stěnách vidím "tréninky" třeba i dětí z první desítky ČHS/ČSL závodů, nestačím žasnout. Rodiče nemají ani potuchu o tom, jak trénink a příprava mají vypadat, jen děti nesmyslně dřou a ničí. Totiž, a to je smutné, u dětí tento přístup funguje. Dítě tedy leze, dobře leze, ale rodiče často vůbec neví, proč tomu tak je a jaké jsou důvody. A pak třeba i nadějné děti končí, protože se nedostanou přes juniory, kde tento přístup již nefunguje, nebo skončí kvůli zdraví, protože rodiče sice potomka hnali do výkonu, ale pozapomněli na fyzio :-(  Pokud chceme lepší základnu a lepší budoucí výsledky lezení jako celku, bylo by potřeba začít osvětou především u rodičů.
odpovědět 
 Re: C licence14:28:01 11.10.2019
Evidentně ty víš vše, ale nenapsal si ani jednu konkrétní věc. Jen všichni jsou blbci, jen já se směju pod fousy.
odpovědět 
  Re: C licence16:55:50 11.10.2019
A jakou konkrétní věc by sis představoval? Skoro bych podle dotazu řekl, že patří mezi ty rodiče (potrefená husa??), protože v tomto případě se nejedná o jednu konkrétní věc, ale o celou soustavu drobností a přístup jako takový. Jedna věc sama o sobě ještě fatální být nemusí, ale pokud se ti sejdou třeba 3 nebo 4...
odpovědět 
   Re: C licence17:24:36 11.10.2019
Sem s nimi. 3 - 4 drobnosti se dají popsat. Nebo ne? Obohat nás neumetely o své konkrétní uspechy.
odpovědět 
    Re: C licence20:03:26 11.10.2019
Jak mé případné úspěchy souvisí s tím, že někdo vidí třeba jen výkon, ale nevšimne si, že dítě má kulatá záda a neřeší to? Nebo jak mé úspěchy souvisí s tím, že neznalý rodič drobného dítka žene na tréninku dítě na kampus, protože jejich lezecký styl je chytit, shybnout, chytit, shybnout... a za jedinu cestu ke zvyšování výkonnosti považují pouhé zvyšování síly, a frustraci z neschopnosti lézt technické cesty řeší ještě tvrdším tréninkem síly? Myslím, že semtam to popsal celkem dobře :-) Více asi není potřeba. Snad jen že občas se podobné výstupy vidí nejen s rodiči, ale i s některými vedoucími kroužků a oddílů, protože sice mají obecné základy, ale už nejsou schopni (a nemají na to čas) vzít v úvahu odlišnosti a rozdílné potřeby jednotlivých dětí, nebo nejsou schopni pochopit a aplikovat rozdíl mezi trénikem kluků a holek, takže ke všem přistupují stejně.
odpovědět 
   Re: C licence18:09:52 11.10.2019
1. Visy
2. Shyby
3. Prace nohou
4. Honba za vysledky
5. "Koucing" pri zavodech i v treningu
6. Treninkove davky / rest
7. Porovnavani s temi (nej)lepsimi / horsimi
8. Prace s mentalni strankou tvrdeho fyzickeho treninku a zavodeni obecne

To VSE u deti od 6 let. Mohl bych v klidu psat dalsi desitky bodu a kazdy rozpitvat na A4 textu, jen co jsem za ty zavodni roky meho ditete videl, slysel, zazil. Howgh.
semtamodpovědět 
 Re: C licence20:36:26 11.10.2019
Jó, kdyby tak třetí PODMÍNKOU pro závodění dítěte (úplně stejně vážnou jako je "zdravotní prohlídka" a členství ve svazu) bylo to, že rodič absolvuje aspoň 4hodinovou ultrazákladní nalejvárnu právě stran uvedeného. Tedy základy práce s dětskou psychikou ve specifických podmínkách tréninku a závodů, základy fyzioideomotorvývoje, příklady proč co kdy ano a ne, základy praxe trénink/odpočinek a základy antikoučinku. Učební materiál bych klidně dal dohromady za 2 dny. A jak praví klasik: Kdyby to zachránilo jedinému dítěti a rodině zdraví (i psychické), mělo by to smysl. Ale odhaduji, že by se tím dalo předejít desítkám procent problémů. Ono totiž rodiče nejsou zvetšiny idioti, kteří úmyslně ničí vlastní děti, ale je to zhusta pouhopouhé ego, které je ne/dobrovolnou obětí systému. V mnoha případech stačí důrazně naťuknout.
semtamodpovědět 
  Re: C licence21:12:23 11.10.2019
Tak tady nekecej a piš manuály. Můžeš třeba uspořádat přednášku. Věř, že zájemci by se našli. Mě to ale připadá, že jsi spíš takový semtam trenér a internetový kecal do všeho. Nebo zhrzený rodič neúspěšného dětského lezce?
odpovědět 
   Re: C licence21:37:16 11.10.2019
Tak jestli sis všiml, semtam není sám, kdo sem píše. Ale tak, jako jsi byl mimo na začátku, jsi mimo i teď. Problém není v nedostaku informací nebo chybějících manuálech, problém je, že většina rodičů to nečte a ani nemá zájem to číst, protože si myslí, že oni to dělají nejlépe a že na tom nic složitého není. Ono když něco děláš a vůbec nevíš, že to děláš špatně, těžko se budeš sebevzdělávat, abys to dělal dobře.
odpovědět 
    Re: C licence21:47:58 11.10.2019
Vypadá to, že vy dva víte všechno nejlíp. Alespoň to tak prezentujete.
odpovědět 
    Re: C licence09:22:24 12.10.2019
Jediné přednášky pro rodiče dělalo v rámci doprovodného programu u své série závodů ČSL před několika roky. Zájem byl, přednášky byly fajn, ale byla to jen taková krátká ochutnávka. Klidně néco připrav. Snaž se něco změnit. Je to složitější než nadávání, ale dobrý pocit ze sebe budeš mít déle. A v případě, že víš o nějaké startovací literatuře, kterou učte nelezec, nefyzioterapeut, netrenér sem s tím.
odpovědět 
     Doporučená literatura11:24:55 12.10.2019
To skoro zní jako když si děláš prdel. To jako fakt? Ale pokud to myslíš vážně, tak je to podle mne zbytečné, protože nevěřím, že by někomu, kdo si neumí základní literaturu sám najít, k něčemu byla.

Ale fajn, proč ne. Co třeba alespoň knížka Dítě, sport a zdraví? A dále pak všechny knihy od Tomáše Periče?

https://www.grada.cz/autor/peric-tomas/

Ale tak nějak si myslím, že kdo chtěl a měl zájem, už to dávno zná. A kdo zájem neměl, tak tomu to nic nepřinese a neřekne.
odpovědět 
      Re: Doporučená literatura19:44:43 13.10.2019
tak třeba tohohle neznám a rád se kouknu .... díky
slabouchodpovědět 
      Re: Doporučená literatura08:39:20 14.10.2019
Děkuji a zkusím to. Ono není těžké něco vyhledat, ale poznat, zda je to vhodné, není to zastaralé, překonané, vyhovující úplným začátečníkům apod. Tak ještě jednou dík.
odpovědět 
       Re: Doporučená literatura10:32:39 14.10.2019
Tak ale přeci nemůžeš žádnou knížku brát jako přesný postup a návod. Každý svěřenec je jiný, ani by to nefungovalo, je potřeba individuální přístup. Takže je dobré přečíst cokoliv, protože hlavní účel je, abys poznal, jako tělo funguje, jaké jsou základní principy, proč a co se vlastně během tréninku děje, aby sis uvědomil, jak jedna věc může ovlivňovat jinou a že vše, co v tréninku použiješ, má výhody i nevýhody... A toto vše je vlastně jako všeobecný rozhled v běžném životě.
odpovědět 
        Re: Doporučená literatura11:25:11 14.10.2019
Ano, pokud jsi trenér. A proto svěřuji své děti do rukou úžasnému trenérovi. Tady se ale opět mnoho lidí trefuje do nevzdělanosti rodičů. Jako rodič se, světe div se, musíš vzdělávat ve svém oboru a stíhat spoustu dalších věcí, tak bych jednoduché semináře docela uvítal. A rozhodně nemám ambice dělat si trenérský kurz. Třeba v případě, že se dítě věnuje ještě keramice, japanologii a jízdě na kole, bych strávil získáváním hlubokých znalostí k daným kroužkům tolik času, že by už nezbyl žádný na to dítě. Jiné to je, když už je dítě ve věku, kdy se hrne do reprezentace. Tam už rozhodně stojí za to zabrat.
odpovědět 
         Re: Doporučená literatura12:37:22 14.10.2019
No tak trochu jsi pozapomněl na tři věci.

1. Trenérské licence C a B není nic jiného, než právě jednoduchý přehled a kurz. Z tréninku ti to nedá nic. Dovolím si tvrdit, že po přečtené dvou tří knížek uvedených výše budeš mít znalosti vyšší, jako po absolvování C kurzu.

2. Dobří trenéři v lezení aktuálně moc nejsou. Jestli ti dítě dobře leze a chceš z něj něco mít, nezbude ti, než aby ses tomu začal věnovat i ty jako rodič. Stačí se podívat na výsledkové listiny a pokud se v tom trochu vyznáš, tak zjistíš, že ti dobří jsou většinou individuálové, za kterými stojí rodiče, ne oddíly a trenéři. Ono trénink 4-5 x týdně dítě samo nedá ni časově, ani organizačně. Je to hodně? Ano, ale souvisí to s bodem 3 níže.

3. Píšeš, že se to nemá nějak hrnout, než se potomek dostane do repre. V kolika se jde do repre? Okolo 15 let? No, viděl jsi výsledky žen třeba teď v Edinburghu? Medaile Rakovec 18 let, Ragora 18 let, Douady 15 let. V patnácti letech se jako začnes snažit? Svěťák v Brianconu nebo Kranji? Světový pohár, v ženách zlatá medaile Chaehyun Seo, 15 let. Briancon 3. místo holčina 16 let. Až se ti dítko pohrne do repre, tak začít zabírat je už poněkud pozdě, jestli chceš, abyste měli v té repre úspěch.

Bohužel, jestli chcete dělat sport na vrcholové úrovni, je to záležitost celé rodiny. Finance, čas, životní styl... V týdnu tréninky, o víkendech závody, rodič to musí dělat naplno s děckem.
odpovědět 
          Re: Doporučená literatura08:34:13 15.10.2019
Tak to jsi pravděpodobně rodič, kterému nelze vyčítat, že je v daném oboru nevzdělaný. Mně prostě vadí, že se nemůže dítě věnovat krásnému zdravému sportu na hobíkovské úrovni aniž by se někdo sral do jeho rodičů. A každý, kdo platí příspěvky má mít možnost ovlivňovat jejich využití alespoň částečně. Já si třeba myslím, že by naše lezecká špička měla být profesionální. Třeba Stráníkovi nebo Konečnému bych to fakt přál. Přemýšlej o tom. Jednou to budeš řešit u svého dítěte.
odpovědět 
           Re: Doporučená literatura09:45:23 15.10.2019
Jo, souhlasím. Jenže nežijeme v budoucnosti, ale dnes. Jestli máš teď potomka starého 15 let, tak potřebujete závodit a trénovat teď, ne za 10 let, až budou závodníci profi. Nehledě na to, že děti ptofi moc nebývají nikde. Co tak vím, i v hokeji a fotbalu se do dětí spíše investuje, než aby peníze nosily.

Jo a poznámku o tom hobíkovském sportu vynechávám. Teď se nebavíme o hobíkách, ale vrcholovém sportu, to je někde trochu jinde :-)
odpovědět 
            Re: Doporučená literatura16:33:25 15.10.2019
No a to je ten základní rozdíl. Já se bavím o hobíkovském sportu svých dětí a ty o profi přípravě svého dítěte nebo svých dětí. Myslím, že už teď se dost rýsuje, kdo do repre půjde. Vím, že se všichni rodiče dětí, kteří do reprezentace směřují fakt snaží a pracují nejen na výkonech svých dětí, ale i na sobě. To zlepšování ne dětí, ale rodičů je vidět na každých závodech. A držím jim palce a jejich dětem fandím z plných plic. Ale zároveň chci, byť neznalý, podpořit na závodech hlasitým Drž tóóó drž svoje děti a k tomu fakt žádnou přípravu nepotřebuji. Já si jen přeji, aby nám, oběma skupinám rodičů, dali bezdětní sociopati pokoj.
odpovědět 
            Re: Doporučená literatura16:45:45 15.10.2019
No a to je ten základní rozdíl. Já se bavím o hobíkovském sportu svých dětí a ty o profi přípravě svého dítěte nebo svých dětí. Myslím, že už teď se dost rýsuje, kdo do repre půjde. Vím, že se všichni rodiče dětí, kteří do reprezentace směřují fakt snaží a pracují nejen na výkonech svých dětí, ale i na sobě. To zlepšování ne dětí, ale rodičů je vidět na každých závodech. A držím jim palce a jejich dětem fandím z plných plic. Ale zároveň chci, byť neznalý, podpořit na závodech hlasitým Drž tóóó drž svoje děti a k tomu fakt žádnou přípravu nepotřebuji. Já si jen přeji, aby nám, oběma skupinám rodičů, dali bezdětní sociopati pokoj.
odpovědět 
             Re: Doporučená literatura10:36:20 16.10.2019
Promiň, ale dostat se v ČR do repre, na to fakt nepotřebuješ žádný extra trénink. Jo, až bude repre podle výkonnosti, kdy Honza Zbranek nastaví někde cesty odpovídající kvaldě na SP, a do repre půjde jen ten, kdo to topne, tak pak jo, pak určitá snaha bude potřeba. Ale v současné době, kdy je repre podle pořadí, je to fraška, a žádná extra příprava potřeba není. Podle toho pak také vypadají výsledky.
odpovědět 
              Re: Doporučená literatura22:00:58 18.10.2019
Milý chytráku, nejspíš jsi si nestihl všimnout, že naše repre byla na MS v pořadí států 3. nejlepší a nechala za sebou i takové velmoci jako Francii.
Juraodpovědět 
               Re: Doporučená literatura09:54:46 19.10.2019
He he... k pousmání :-) Jako jo, když tomu někdo nerozumí, tak to číslo vypadá dobře, ČHS se tím jistě chlubí rádo a lidi na to skáčí... Ale nedej bože, aby se někdo zeptal, jaký podíl na rozvoji a tréninku má ČHS :-) A moc pěkná manipulace to je zejména když zmíníš ty výsledky z MS dospělých v článku o práci s dětmi a mládeží.

Co se třeba podívat evropák v Brixenu? Holky bouldry A až druhá polovina, v B jen Maki, jinak až 47 z 56, juniorky také ani finále. O klukách bych nejraději nepsal, ale B jeden třetí od konce (48), A druhá polovina, junioři to samé. Nechce se mi procházet vše, koukni se na Arco. Pár výsledků v první polovině tam je, ale odskok od špičky je obrovský, třeba EB sice skončila 13., ale když se podíváš na detaily, tak naše nejlepší v kvaldě zalezla 1T3z, zatímco jiné lezly 3T3z nebo 4T4z, v semi 1T4z, zatímco jiné byly schopné zalézt 4T4z nebo 3T3z. To samé MS. Takže i když třeba pořadí třináctá nebo šestnáctá ze 73 vypadá dobře, při bližší pohledu se na ty dobré možná tak kouká někde z rychlíku co jede kolem, ale určitě tak dobrá není. Chceš další příklady naší skvělé repre? Co třeba Širůčková? Je v repre? Je, asi je dobrá by si jeden řekl. Jak je jak možné, že ve výsledkách má z Arca 67. místo se zápisem 0T2z? To mi jako chceš fakt tvrdit, že na to, aby ses dostal do naší repre, potřebuješ nějaký super výkon? Když se kouknu na holky B v L, tak Maki, co je tu považována za hvězdu, skončí 22? A to je o parník před Šikulovou a dva před Dušánkovou. Maki dejme tomu, ale jak je možné, že vůbec je někdo s výkony, které jsou vidět na ČP na druhém a dalším místě, je v repre? To fakt chceš trvat na tom, že je potřeba nějakého zvláštního úsilí a tréninku, abys v ČR byl v repre?? Mi to nedá a ještě jsem se podíval na ty kluky v repre B. Houštěk. Jak ten se dostal do repre? On patří do naší špičky a na závodech zaleze 1T2z, když prvních dvacet má 8T8z nebo nejhůře 7T8z? No, panečku, to muselo stát úsilí, na tohle natrénovat. Bohužel, když se podívám do výsledkovky z ČP, tak platí má předchozí slova, tohle je repre za účast, ne za výsledky. A to raději už nepíšu o tom, co to musí být za kvalitu, když u nás leze 8 topů, ale venku stěží jeden :-( Takže sorry, ale výsledky a srovnání jsou otřesné.
odpovědět 
              Re: Doporučená literatura22:01:12 18.10.2019
Milý chytráku, nejspíš jsi si nestihl všimnout, že naše repre byla na MS v pořadí států 3. nejlepší a nechala za sebou i takové velmoci jako Francii.
Juraodpovědět 
               Re: Doporučená literatura10:02:31 19.10.2019
Tak mi to nedalo a ještě jsem se podíval na to hodnocení. Jele, to jako fakt chceš tvrdit, že když Ondra získal jednu zlatou a Kříž jednu stříbnou, že naše repre je na tom nějak skvěle? Přeci podle individuálů nemůžeš přeci nemůžeš hodnotit celou repre. Ondra je mimo úplně, podívej se na to, kolik lidí tam jelo celkově a jak ti skončili. Hodnotit repre jen podle medailí není možné. Je nutné zhodnotit i další místa, je potřeba vzít v úvahu zda a jak se závodníci posouvají... Ale podívat se na to, že Ondra získal zlato, takže máme třetí nejlepší repre, je hloupost a manipulace.
odpovědět 
              Re: Doporučená literatura09:36:49 25.10.2019
souhlas
odpovědět 
  Re: C licence16:22:47 13.10.2019
Bylo mysleno nikoli jako dobrovolna zalezitost smerujici ke zlepseni zavodniku, ale jako povinna ochrana deti. Tech par kacek by svaz pustit mohl. Jde jen a pouze o zdravi.
semtamodpovědět 
 Re: C licence11:36:09 12.10.2019
Souhlas. Ale licenci a školení pouze zdarma. Instruktory může klidně plati svaz (těch cca 10x3000 snad utáhne). Jinaki je jasné, že jde o další kšeftíček....
HonzaKodpovědět 
  Re: C licence12:23:49 12.10.2019
Klidně. Školení se může udělat zakončené testem a kdo závěrečnou zkoušku složí, bude to mít zadarmo :-) Každé dítě by mělo odpovědnou osobu s patřičnou zkouškou, klidně oddílového vedoucího, když ne rodiče, a na závody by byla přihláška pouze přes odpovědnou osobu. Dítě, které nebude mít přiměřený dohled, by se prostě na ČHS závody nedostalo :-) Tedy mladí závodníci buď budou mít vzdělané rodiče, kteří ví, co a jak, nebo by závodili za oddíl, kde by byl garant, který by je vedl a směřoval.
odpovědět 
   Re: C licence20:04:54 12.10.2019
Něco jako komunismus, všechno mít pod kontrolou a kdo nějak bude vybočovat pěkně nasadit šikanu
odpovědět 
    Re: C licence09:07:03 17.10.2019
Řekl bych ještě něco horšího. On je to dnešní celosvětový trend ničit tradiční rodiny a děti i mládež odtrhávat od rodičů a směrovat je "tím správným směrem". Něco jako moderní Lebensborn. Dnes už někde nesmí rodič dát ani lehkej pohlavek, mohl by za to do basy.To se to pak ovládají masy. A tohle všechno je taková troška do toho mlejny. Prostě odtrhávat rodiče od dětí, či je "správně sěrovat". Vždyť to dnes vidíte všude kolem sebe. A školství nevyjímaje.A ono zlaté tele a vidina peněz žene lidi do práce a kšeftů a následně děti do kroužků. Není vyjímkou, že skáčou z jednoho do druhého. Inu Nová doba....
HonzaKodpovědět 
     Re: C licence13:45:15 17.10.2019
Chápu, co chceš říct, ale nemyslím si, že by to bylo vždy přesně tak. Ono se často nejedná žádné zlaté tele, ale prostě jen o přežití. Tedy pokud podle tebe není ideál byt na sídlišti, kde žijí dvě generace dohromady a nějak pytlíkují společnou domácnost, jako tomu bylo dříve. Ale jestli dnes chce mladá rodina třeba 3 děti, k tomu bydlet (a nemusí to být luxus, ale stačí průměrné bydlení) a mít možnost se nějak dopravovat, tak prostě peníze vydělávat musíš. Tady nejde o honění se za kontem a luxusem (to naopak bývá právě třeba u bezdětných, co upřednostní kariéru a majetek před rodinou), ale o přežití za rozumných podmínek (bydlení, doprava, vzdělání a rozvoj dětí, trocha zajištění na důchod).
odpovědět 
     Re: C licence23:59:23 17.10.2019
Ty ses normalne komous.
odpovědět 
      Re: C licence12:18:49 18.10.2019
Oni tohle co kritizuju snad komouši nědělali podobně? Takže podobní neomarxisté by se měli zamyslet sami nad sebou.
HonzaKodpovědět 
  Re: C licence20:33:13 12.10.2019
proč zadarmo? Ty pracuješ zadarmo? Kdo chce kvalitu a kvalitní lektory rád za to zaplatí.
odpovědět 
   Re: C licence22:19:47 12.10.2019
V oddíle samozřejmě ano. Asi na rozdíl od mnoha těch moderních. A vlastní zkušenosti se dají klidně doplnit, když je z čeho, jak tu kdosi poznamenal. Jen chtít. App. To, když někdo absolvuje třeba 10 kurzů, má papír ale je to sebestředný cholerik, tak se bude stejně chovat stále i k dětem. Ono to nezáleží ani tak na proškolení, ale na profilu člověka. A rodičové to vesměs dobře odhalí. U špičkového lezení je to už trochu o něčem jiném, ale podstata je stejná.
HonzaKodpovědět 
    Re: C licence23:40:19 12.10.2019
Ty by ses mel nad sebou malinko zamyslet. Salamounovo hovno mas pokazde v koutku ust. Brzdi.
odpovědět 
     Re: C licence15:40:17 13.10.2019
Nápodobně, ale ještě důkladněji.
HonzaKodpovědět 
    Re: C licence00:11:22 13.10.2019
Ale jo, máš pravdu. Problém je jinde. Ty děláš, jak kdyby každý, kdo dětem škodí, tak dělal úmyslně. Ale tak to není. Bohužel, často škodí někteří rodiče a "trenéři" nevědomě, dělají něco s přesvědčením, že je to to nejlepší, a vůbec si neuvědomují, že co třeba funguje o dospělých, u dětí škodí. Nebo nevědomky přehlíží něco, co sice pro trénink není potřeba a trénink a výkonnost fungují, ale problémy se mohu projevit třeba za deset let. Koho z normálních rodičů, kterým děcko úspěšně intuitivně poskakuje na bouldrovce, napadne, že je to jednostranné přetěžování, a ví, jaké kompanzační cviky a proč zařadit? A je to potřeba? Není, deset patnáct let to bude fungovat, průběžné bolesti se vyřeší tejpkou a ... Časté také bývá, že někdo někde vidí nějaký cvik a ten pak zařadí také, a to aniž by znal kontext. Představ si trénikovou jednotku a její sestavení. A zařazení do dlouhodobého plánu. Jako vrchol je tam pár cviků na kampusu. Ok, svěřenec je zahřátý, má za sebou x tréninků, toto je vrchol přípravy před závody, svěřenec je zdravý a v perfekní kondici. jenže to zahlédne nadšený rodič nebo se tam přimotá jiné děcko, kamarád, ti to vidí a opakují. Přijdou na trénink a šup, rovnou na kampus. A dělají to v nejlepší víře, viděli, jak tak trénují vrstevníci, myslí to dobře...
odpovědět 
     Re: C licence15:38:27 13.10.2019
To nijak nevyvrací, co jsem napsal výše. Pouze někdo to tlačí přes školení a předpisy-ergo trh, jinej si to najde a uplatní sám, když je z čeho, jak tu kdosi poznamenal.
HonzaKodpovědět 
      Re: C licence16:36:22 13.10.2019
No a to jsi právě napsal špatně a je to podstata toho, co píšu. Napsal jsi "jinej si to najde a uplatní sám, když je z čeho". Vůbec nebereš v úvahu lidi, co si nic nenajdou a nic nepřečtou proto, že vůbec netuší, jak je celá věc komplikovaná a že by to tom měli něco vědět (klasicé rčení o Hurvínkovi a válce), nebo naopak lidi, co nic číst nebudou, protože si myslí, že vše vědí a dovzdělání nepořebují.
odpovědět 
     Re: C licence19:33:46 15.10.2019
Jako že je někdo sebestředný cholerik záměrně? Lol. Jinými slovy píšete oba o tom samém.
odpovědět 
 proč né15:31:54 15.10.2019
Vyučit se u ČHS a prodat jako ČSL.To muselo dát hodně přemýšlení.
odpovědět 
 Re: C licence21:03:11 17.10.2019
ČSL pořádá školení a hned se tu objeví příspěvek co v podstatě navrhuje, že by se zakázala účast na zavodech dětem jejichž rodiče takové školení mít nebudou?...a jak hezky je to napsané. Vůbec nejde o kšeft, ale rozhodně jen a jen o zdravi těch nešťastných dětí, pretože je přece chcete ochránit před těma ošklivejma rodičema...ufff
Rodič odpovědět 
 Re: C licence21:03:19 17.10.2019
ČSL pořádá školení a hned se tu objeví příspěvek co v podstatě navrhuje, že by se zakázala účast na zavodech dětem jejichž rodiče takové školení mít nebudou?...a jak hezky je to napsané. Vůbec nejde o kšeft, ale rozhodně jen a jen o zdravi těch nešťastných dětí, pretože je přece chcete ochránit před těma ošklivejma rodičema...ufff
Rodič odpovědět 
  Re: C licence22:29:00 17.10.2019
Asi jsi se zbláznil :) třeba ti to ulehčí život :)
:)odpovědět 
   Re: C licence15:20:07 19.10.2019
teď jsi mu to teda argumentačně nandal. Je vidět, že trefil hřebík na hlavičku co?;-)
MichalKodpovědět 
    Re: C licence06:53:40 21.10.2019
A co jako trefil :)? Běží tady anonymní diskuse, která vyvolává potřebu školení rodičů. Hlavní text, ale nic takového neříká. Mixuje tady názory několika anonymních lidí a to vydává, že to řeklo ČSL? Tak to ses pak zbláznil i ty :). V tomhle jsou diskuse na Lezci velká legrace.
Neblázenodpovědět 

 Už to jede17:57:18 11.10.2019
Ááá, kola kapitalismu se roztáčí!
odpovědět 

 Pozor09:42:34 12.10.2019
ať nedostanete disciplinárku za to, že jste si dovolili poukázat, že něco postrádáte.
Michal Dodpovědět 

 Inu11:43:58 12.10.2019
Ono je zajímavé podívat se na dnešní situaci, jak byli školeni ti naši nejlepší v dětství. Většinu školili rodiče bez papírů. A teprve později treneři. A kolikpak z těch špičkových vyškolili ti s papírem?
HonzaKodpovědět 
 Re: Inu12:18:19 12.10.2019
Jenže smyslem trenérů C a B licence není školit a trénovat děti tak, aby byly světová špička, ale provést je dětstvím tak, aby u nich udrželi zájem o sport a pohyb, připravili je ve zdraví a bez fyzických a psychických problémů do věku, kdy se již dá makat na plno a kdy si je převezmou profesionální trenéři. Tedy, pokud to vezmu trochu jednodušeji - cílem není aby každý druhý byl schopen trénovat malé děti pro repre, ale aby jako rodiče a vedoucí oddílů a kroužků napáchali co nejméně škod do doby, než si je repre trenér převezme, nebo než budou schopni se na tu špičkovou úroveň a profi tréninkovou zátěž dostat sami. Cílem těchto "trenérů", tedy rodičů a oddílových vedoucích nemá být super závodník, ale kvalitní práce s dětmi na základní úrovni, nalézání talentů a zabezpečení podmínek pro jejich rozvoj a příprava na vrcholový sport. Individuání výjimky sice existují, ale bavíme se teď o systemové práci v jednom sportovním odvětví.
odpovědět 
  Re: Inu13:36:35 12.10.2019
Citáty jako z Bruselu....
HonzaKodpovědět 
   Re: Inu20:07:23 12.10.2019
Jo, taky mi to tak zní :)
Diktát Bruselu forma komunismu.
Aplikovat do sportu!
odpovědět 
    Re: Inu07:42:59 13.10.2019
CSL i CHS jde jen o prachy.
odpovědět 
     Re: Inu15:44:35 13.10.2019
Souhlas. Kdysi se např. i to doškolování řidičů dělalo gratis jako akce SVAZARMU. Dnes jsou gratis pouze předvolební mítingy.
HonzaKodpovědět 
      Re: Inu16:39:57 13.10.2019
Také je ale potřeba se podívat, jak to všechno, co bylo zdarma, dopadlo...
odpovědět 
       Re: Inu11:14:48 14.10.2019
Koukám, že voláte po návratu totalitních jistot a spravedlností.
odpovědět 
       Re: Inu13:08:38 15.10.2019
No - ten SVAZARM proti dnešku zaručeně velmi dobře. To potvrdí každý pamětník.(Srovnejte třeba jen možnosti v létání tehdy a dnes. A je toho daleko víc)...
HonzaKodpovědět 
        Re: Inu16:55:37 15.10.2019
Jasně. Vrátíme svazarm a sociální jistoty. Sedáky se zase začnou šít doma. A protože dovolená v Lukách pod Medníkem nebude drahá, s platem 800 Kčs nějak vyjdeme. Akorát o sobotách to bude horší, to budeme muset místo lezení na brigádu socialistické práce. Hele, jestli chceš, můžeš mi posílat skoro celý plat, nechat si těch 800 a já za tebe to školení jednou za 20 let zatáhnu, v soboru mi můžeš okopávat záhonky.
odpovědět 
         Re: Inu21:59:22 15.10.2019
Je to sice debata trochu mimo téma, ale bude dobré uvést ji na pravou míru. Osobně jsem totiž na takovouto nefér argumentaci docela vnímavý.

Předně ani za bolševika nebyly platy 800,-Kčs, ale vyšší (násobně) a i kdyby nějaká nekvalifikovaná pomocná síla měla podobný plat, tak hodnota peněz byla přeci jen někde jinde (cca 15x vyšší). Přičemž zjednodušeně řečeno ty věci pro život důležité jako bydlení, voda a energie byly v porovnání s dneškem velice levné(!) a relativně snadno dostupné, zatímco ty pro život zbytné byly poměrně drahé a těžko se sháněly - televize, rádia, horolezecké vybavení apod. (proto se mnohé také vyrábělo samo domo). Pravda potraviny byly na tehdejší platy spíše dražší ale zase kvalitnější než dnes, což zase vedlo k menšímu plýtvání a samozásobitelství. Zatímco dnes jsou věci, které jsou sice fajn, ale dá se bez nich žít relativně levné a snadno dostupné a hlavně ty k životu důležité jsou v poměru k příjmům velice drahé a těžko dostupné. Viz. voda, byty a energie a zase potraviny jsou relativně levné, ovšem kvalita je docela mizerná, téměř nic se nepěstuje a jídlem se plýtvá. Proto taky byl za bolševika „baby boom“, zatímco dnes nás straší špatným vývojem demografické křivky a tím, že na naše penze „Husákových dětí“ nebude mít kdo vydělávat…

Nicméně když zůstaneme u sportu, který je předmětem debaty, tak ten byl za bolševika pro široké vrstvy snadno dostupný a také velmi solidně organizovaný. Sám jsem v té době celkem intenzivně sportoval a výdaje mých rodičů byly na mé sportování směšně nízké respektive téměř nulové v porovnání s tím, co musím dnes solit za své děti já a to ještě jsem musel ledasco zorganizovat sám, protože svaz, který čerpá štědré státní dotace, svou činnost za poslední roky notně zredukoval… Samozřejmě, že ne vše bylo tehdy OK, viz možnosti cestovat apod. Jinými slovy není vše tak černobílé, jak se dnes s oblibou prezentuje.

To co měl HonzaK nejspíš na mysli, alespoň tak jak jsem to pochopil já, je sdělení, že byly věci, které za minulého režimu fungovaly dobře a relativně efektivně, zatímco dnes mizerně a ještě k tomu draze a mnohé jsou pro běžného občana naprosto nedostupné. Jinými slovy, že se s vaničkou vylilo i dítě místo toho aby se udělala poctivá analýza a poučilo se z chyb, to co funguje se zachovalo, případně oprášilo a odvrhlo se jen to špatné a nefunkční.
JiBodpovědět 
          Re: Inu07:03:35 16.10.2019
Ach jo. Bolsevika nepredelas.
odpovědět 
           Re: Inu07:17:15 16.10.2019
No jo no, ve chvíli, kdy dojdou věcné argumenty nastupují urážky a sprostota ...
JiBodpovědět 
            Re: Inu07:28:01 16.10.2019
Ještě prosím upřesni kolik ti bylo let v době o které píšeš. Už jen s tím platem říkáš nesmysly. Možná že zelinari měli několikanásobně vic, ale běžný dělník nebo úřednice rozhodně ne.
odpovědět 
             Re: Inu10:23:12 16.10.2019
Ještě funkcionáři měli víc a ti měli přístup k levnému bydlení. Ostatní si na levný byt museli počkat 20 let i více.
odpovědět 
              Re: Inu17:41:31 16.10.2019
Psal jsem o tom, že náklady na bydlení byly nižší, ty jsi to stočil do roviny dostupnosti. Tvé tvrzení o 20 letém čekání pro běžného zaměstnance je přitom úplně stejná lež, jako o tom, že běžný plat měl činit 800,- Kčs.

Tak pro porovnání kolik se tehdy postavilo bytů a kolik dnes:
v r. 1989 ... 55 tis(!) bytů
v r. 2018 ... 34 tis. bytů

Tzn. že přestože byl loňský rok po dlouhé době rekordním ve výstavbě bytů, tak se z bídou (s malým "b") postavily pouhé tři pětiny toho co za bolševika... Logycky se tak zpochybňuje i tvé tvrzení 20-tiletého čekání na byt.

Jinak co se týče výdajů na bydlení, tak ty podle ČSÚ činily v r. 1989 ... 19% z příjmů domácností, zatímco dnes činí 26% z příjmů domácnosti.
JiBodpovědět 
               Re: Inu17:48:23 16.10.2019
Hele, asi jsi měl fajn rodiče, kteří tě od těch negativních věcí dokázali odizolovat.
odpovědět 
             Re: Inu17:24:49 16.10.2019
Průměrný hrubý plat činil v r. 1989 ... 3170,- Kčs
patrně těch zelinářů zde bylo opravdu hodně ... (;-).

Tak nevím, kdo tady píše nesmysly.
JiBodpovědět 
              Re: Inu17:32:08 16.10.2019
No 89, to už byla skoro svoboda. Jen sáhni hlouběji do těch radostných budovatelských let.
odpovědět 
               Re: Inu17:50:20 16.10.2019
Pro doložení nepravdivosti tvého tvrzení to stačí. V r. 1989 tady vládl bolševik a mnou doložené číslo jednoznačně dokazuje, že ten, kdo tady kecá seš ty! Ne nadarmo se schováváš anonymitě, že.

Jinak abys neřekl, tak průměrná hr. mzda v letech předcházejících r. 1989 byla následující:
r. 1985 ... 2920,- Kčs
r. 1986 ... 2964,- Kčs
r. 1987 ... 3026,- Kčs
r. 1988 ... 3095,- kčs

Jinými slovy stále se bavíme a násobcích tvého nepravdivého tvrzení údajných 800,-Kčs.
JiBodpovědět 
                Re: Inu06:13:40 17.10.2019
Ty jsi, jak ten kůl v plotě. Miliony berou.
odpovědět 
                 Re: Inu06:33:39 17.10.2019
Jj, bolševickou mentalitu v sobě však nezapřeš. Věcně nemáš co bys dodal, tak začneš urážet a dehonestovat.
Z každého režimu jsi schopen se inspirovat jen tím špatným, co nestojí ani za zlámanou grešli..., ale abys byl schopen se zamyslet nad tím co bylo fuknční, to ne.
JiBodpovědět 
                  Re: Inu11:59:44 17.10.2019
ser na ně sou to kokoti
klasikodpovědět 
           Re: Inu09:17:29 17.10.2019
Inu plivající sluníčkářskej moderní pomatenec. Až uděláš pro lezec. sport tolik co JiB tak má cenu se s tebou bavit. Jinak je to jen ztráta času.
HonzaKodpovědět 
          Re: Inu14:30:37 19.10.2019
Tak pokud tou dostupností bydlení za bolševika myslíš podnikový panelák na Ostravsku nebo na Mostecku, tak ano. Ale takové byty jsou i dnes za pár set tisíc...
odpovědět 
           Re: Inu06:23:38 21.10.2019
Tak za bolševika se stavěly byty po celé republice, nejvíc tam kde to bylo zrovna potřeba a zdaleka ne jen na Ostravsku a Mostecku. Viz jižní město v Praze, kde se dnes ty panelákové byty prodávají za:
3+1 … 80m2 … 4,99 mil Kč (147-násobek prům. mzdy)
2+kk … 44m2 … 3,4 mil Kč (100-násobek prům. mzdy)

Pro srovnání ještě ceny nově stavěných bytů:
Praha 4 Ke zvonci 1+kk … 3,2 mil Kč (94-násobek prům. mzdy)
Praha 4 na Lyskách 2+kk … 66m2 … 6,54 mil Kč (192-násobek prům. mzdy)
Praha 4 Milevska 3+kk … 137m2 … 29,5 mil Kč(!) (868-násobek(!) prům. mzdy)

Přičemž v cenách nejsou zahrnuty další externality, jako jsou úroky hypoték, které zpravidla vyšroubují náklady na dvojnásobek. O dalších výdajích na vodu, energie, pojištění… ani nemluvím.

No a o dostupnosti podnikových bytů na Ostravsku za pár set tisíc, by ti mohli vyprávět své třebas nájemníci bytů OKD…

Prostě byly oblasti, které za bolševika byly dostupnější, než jsou dnes. Třebaže k dokonalosti měly pořád hodně daleko.
JiBodpovědět 
           Re: Inu09:43:14 29.10.2019
bože ty jseš čúrák
odpovědět 
          Re: Inu09:40:21 29.10.2019
jib ,naprosto souhlas,
odpovědět 
     Re: Inu15:45:44 13.10.2019
Když se podíváš, za kolik dělá trenérský kurz C ČHS, tak za tím snaha získat prachy nebude.
odpovědět 
   Re: Inu20:49:32 13.10.2019
... podle mě docela smysluplně popsáno, jak by měla vypadat práce trenéra C na dětských kroužcích .... kde je Brusel????
slabouchodpovědět 
    Re: Inu11:33:58 14.10.2019
Kde? To přece každej normálně myslící člověk vidí a pochopí. A sice v tom že nedoporučuje ale nařizuje a svazuje stejně jako kdysi komouši.Nakonec-oni jsou dnes pro tyhle velikou školou, jen jinak okecanou.
HonzaKodpovědět 
     Re: Inu12:49:12 14.10.2019
Některé věci nejde dělat jen formou doporučení, protože lidi to nedodržují a doporučením se neřídí. Někdy je to jedno. Pokud se to týká jen tebe, nikdo ti nic nenařizuje (tedy pokud nejsi takový magor, že za svazující regule považuješ třeba i dopravní předpisy nebo povinnou školní docházku). Dokonce ani jistit se nemusíš, jíst si můžeš co chceš, klidně buď ultra vegan a chcípni si na pití čisté vody. Ale v okamžiku, kdy se tvé jednání týká ostatních, zejména pak dětí nebo jiných osob, za které máš odpovědnost, jsou regule a předpisy na místě. Právě proto, aby pošahaní rodiče nenutili pít jen vodu i ty děti, aby jiní magoři neriskovali zdraví dětí odmítáním očkování nebo aby rodiče kvůli svému egu neničili zdraví svých dětí nesmyslnými tréninkovými metodami. Sice to vše dělají v dobré víře, ale to neznamená, že je to dobře a že by to mělo být respektováno.
odpovědět 
      Re: Inu13:03:58 15.10.2019
Tyhle předpisy jsou dávno dány naší legislativou. Bohužel právě snahou podobných "odborníků-podnikavců" jsou čím dále tím více nepřehledné, takže jim dnes už nerozumějí ani sami právníci. Což je ovšem voda na jejich mlýn mnohdy bezpracných příjmů....
HonzaKodpovědět 
       Re: Inu17:47:28 15.10.2019
Já nevím, do jakého informačního vákua tě kdo uvrhl, ale víš o tom, že ty kurzy můžeš klidně udělat ty a když budou lepší než ty ČSL, tak se ty prachy pohrnou tobě?
odpovědět 
        Re: Inu12:25:17 18.10.2019
Nechápavec. Kurzy? K čemu pokud to nebude normální pohovor a doporučení. A tohle dělám s rodiči permanentně. A některé jsem pro ty jejich excesy už dokázal seřvat poslat domů. A kupodivu děti vesměs do kroužku poctivě chodily dál. Jen jsem se později dověděl, že staří se rozvedli. Inu obrázek se ukázal ve správným světle.
HonzaKodpovědět 

 cíle čsl15:55:30 13.10.2019
ČSL se postupně bude snažit vytvořit monopol na sportovní lezení a tahat z lidí prachy jak to jen půjde.
věštecodpovědět 
 Re: cíle čsl17:19:48 13.10.2019
Tvé domněnky jsou vždy odrazem tvé mysli. ČSL má evidentně snahu věci rozvíjet a posouvat dopředu. Nikdo přeci nemůže být tak bláhový a myslet si, že je vše zadarmo. Prober se :).
Zrcadloodpovědět 
  Re: cíle čsl20:50:08 13.10.2019
"Tvé domněnky jsou vždy odrazem tvé mysli."
Ani mně nenapadlo chtít po někom něco zadarmo ;)
odpovědět 
  Re: cíle čsl21:41:53 13.10.2019
Je to tak, nikdo nemůže chtít po někom něco zadarmo!
Kdo hraje rozhodující roli v propagaci sportovního lezení konkrétně boulderingu, z čehož potažmo profitují lidi z ČSL, kterým se se zvyšujícím zájmem o bouldering díky závodům plní stěny jako BB? Kdo je vzorem dětem, které rodiče pak přihlašují do kroužků třeba v BB? Kdo motivuje děti, aby taky závodily a kvůli kterým si pak budou chtít rodiče zaplatit trenéry vyškolené v ČSL, příp. ty co přímo pracují pod ČSL? Je to jenom Adam Ondra, příp. tak ještě Martin Stráník? Nejsou to náhodou všichni ti, kteří makaj a dodávájí tak závodům určitou úroveň, zajímavost, napětí... zkrátka vytvářejí samotné závody? Závody jistě nevytvoří jen duel Adam vs Martin. Neoddělitelně k tomu patří všichni, kteří jsou na nějaké úrovni schopni závodit. Takže ČSL přece nemůže chtít po někom, aby mu dělal zdarma propagaci ze které profituje!
ČSL by se měla starat o to, aby závodníci dostávali odpovídající odměny za jejich dřinu a účast na závodech.
K diskusi už může být jestli by mělo být odměněno prvních 10, nebo 12 apod. a jak velké sumy mají podle pořadí závodníci dostávat. Ale pointa je, že ČSL nemůže chtít po žádném ze závodníků dělat propagaci tohoto sportu ze kterého lidé z ČSL profitují zadarmo!
ekonomodpovědět 
   Re: cíle čsl21:51:29 13.10.2019
ČSL profituje :)? Vrať se na zem. To o čem píšeš je dlouhodobě zanedbáváno ČHS. Společně se snad povedou nastartovat změny ke kýženým lepším zítřkům. Uvidíme, co se stane. Od klávesnice je každý chytrý jako Jerevan. Přidej ruku k dílu. Kluci ať už z ČSL nebo z ČHS tě rádi uvítají.
:)odpovědět 
    Re: cíle čsl22:27:44 13.10.2019
Do určité míry už profituje a do budoucna jistě profitovat chce. viz tato reklama
Nebo chceš snad jako mluvčí ČSL prohlásit, že ČSL nemá a nikdy nebude mít v úmyslu z ničeho profitovat? Že mají v úmyslu dělat všechno pro všechny zadarmo? Nebuď směšnej :)
Vždyť to se tady nahoře řešilo. Nikdo nemůže po nikom chtít nic zadarmo. Není to tak?
ČSL jistě do budoucna profitovat chce. A BB s ČSL chtě nechtě spojené už profituje. Jinak by BB neexistoval. Možná někdy budou lhát, že zas tak moc neprofitují, aby jim zůstalo co nejvíc pro sebe, to možná jo. Ale závodníci si každopádně zasluhují odměny za to co dělají pro tento sport. Potažmo a nevyhnutelně i pro ČSL a BB.
ekonomodpovědět 
     Re: cíle čsl23:25:29 13.10.2019
V principu máš pravdu, jen bych upřesnil pár drobností. Tak především je samozřejmé, že ČSL nebo jiný pořadatel by z toho něco měl mít. O tom snad není sporu. Odvádějí práci, mají dostat zaplaceno.

Otázkou pak je, co vlastně mladí závodníci chtějí. Ty píšeš o nějakých penězích, ale to není tak úplně pravda. To, co bys mohl vyhrát, je zanedbatelné oproti tomu, jaké máš jako závodník náklady. A ne jen na závody, ale zejména na přípravu. Chceš-li to dělat poctivě, na částku 100 000 - 150 000 se dostaneš bez problémů. Podívej se, co třeba stojí vstup na BW. Za trénink zaplatít 80+180? Off 120+150? 3x týdně? K tomu každou chvíli nové lezky? Něco utratíš za jídlo, cesty na závody po ČR i Evropě? Něco zaplatíš (500-800 za hoďku) trenéra nebo fyzio... ? Takže jestli vyhraješ 2000 - 3000 je úplně jedno.

To, co je potřeba, je kvalitní tréninkové zázemí, abys měl kde trénovat. Už v U14 se často leze až do 8a - 8b. Na dospěláckých cestách to moc nejde, na děti jsou často v této obtížnosti dlouhé kroky. To samé bouldery. dětské V10 - V11 málokde najdeš. Další potřebnou věcí jsou pak kvalitní závody. Je fakt na nic, když někam přijedeš a ukáže se, že tam vlastně pro ty dobré děti ani neumí postavit přiměřené cesty. Obvyklá obhajoba je, že dobrých je málo a že pořadatel chce, aby si hezky zalezly všechny děti, takže když tam máš 2 dobré děti a 20 průměrných, dobří si nezalezou. Maximum pro průměrné mají dobří jako rozlez, pokud třeba bouldery nastavíš pro ty nejlepší, 95 procent dětí do toho ani nenastoupí.

Takže nemám nic proti tomu, když si ČHS nebo ČSL vydělá, proč ne. Ale jako protihodnotu by měly tyto svazy poskytovat a zajišťovat kvalitní zázemí a kvalitní závody. A pak by mohli být spokojeni všichni. Pořadatel vydělá a děti budu mít podmínky pro činnost, která je baví.
odpovědět 
      Re: cíle čsl11:20:44 14.10.2019
"Takže nemám nic proti tomu, když si ČHS nebo ČSL vydělá, proč ne. …", ale vocaď pocaď. My pracující lid budeme rozhodovat o tom, kolik to bude. Není možný, aby si někdo na hlavu vydělal víc než mi. Kur..,kde to sme, běžte do pr.. s kapitalismem, diktátem Bruselu. Takový imperialistický přežitky tady nechceme. Babiše se Zemanem na vás.
neosocialistaodpovědět 
       Re: cíle čsl11:25:14 14.10.2019
Co chcete v tomhle našem kapitalistickým ráji? Jak říkal papá Klaus - Peníze vždy až na prvním místě. A že to tu platí vidíme všude kolem sebe.
HonzaKodpovědět 
       Re: cíle čsl12:18:00 14.10.2019
Ech, tohle jde mimo mě, nechápu, co jsi nám chtěl sdělit.
odpovědět 
        Re: cíle čsl07:05:14 15.10.2019
jak to má vědět, když se nikdo nepodepisuje
klasikodpovědět 
      Re: cíle čsl06:54:36 15.10.2019
Budeš stavět závody pro dva dobrý nebo dvacet průměrných? Dobří ať ukáží třeba na "Evropě", co v nich je
odpovědět 
       Re: cíle čsl09:33:17 15.10.2019
To je právě přístup, který tak v posledních letech škodil a který stojí za nízkou výkonností dětí a mládeže. Můžeš ho aplikovat na soukromých a komerčních závodech, ajko je třeba MP, Hudy pohár a další. Ale oficiální vrcholné české závody pořádané
ČHS by měly být pro nejlepší. Ne pro průměr. Na těch závodech dokonce ani průměr nemá být. A bylo by potřeba se spíše zamyslet nad tím, proč je dobrých tak málo, než snižovat laťku.
odpovědět 
        Re: cíle čsl14:55:04 15.10.2019
Pozor! MP vznikl jako přímá výzva tehdejšího vedení CHS,(jak bylo řečeno nějaké "sranda závody" si dělejte sami) když se jednalo o znovuzřízení regionálních závodů TENDON CUPU - jako tomu bylo v původním LANEX CUPU. A ty ostatní zřejmě z podobných pohnutek. Málokdo z těch, co začínají s nulovým výhledem na CP mají snahu či možnost sjíždět celou republiku. Pro ty byly tyhle závody vlastně záchranou, což potvrzuje jejich oblíbenost, vysoká úroveň daná osobou vedoucího J. Babači, a účast v nich. (Dokonce i ze Slovenska, Polska). Jako ideal tehdy byla snaha o zřizování region. závodů jako II ligy s postupovým klíčem (něco jako v tehdejším Rakousku). Bohužel odpovědné vedení CHS jedná stále jako beran.
HonzaKodpovědět 
         Re: cíle čsl15:36:54 15.10.2019
Vím, jak MPM vznikl, byl jsem u toho. Tedy ne že bych se podílel přímo, ale byl jsem u debat, které daly impuls k jeho vzniku. Více o MPM píši 12:22:38 15.10.2019.
odpovědět 
        Re: cíle čsl09:53:01 25.10.2019
Přesně!
odpovědět 
      Re: cíle čsl09:24:10 15.10.2019
"jen bych upřesnil pár drobností"
To je jako upřesňování čeho? Jsem snad nahoře napsal, nebo byť jen nenápadně naznačil, že by ČSL ze své práce nic neměla mít? Upřesňuj sám sebe...
ČSL se nám znovu a znovu představuje jako nejlepší alternativa být organizátorem závodů sportovního lezení v ČR především v boulderingu (ale představili už písemně vizi, že toho chtějí dělat okolo sport. lezení mnohem víc). Neskrývají, že z této činnosti chtějí profitovat. Což je v pohodě, není třeba nic upřesňovat.
Závody jsou stěžejní. Nemá cenu trénovat děti, když nebudou závody. To co lidi táhne jsou závody, tak jako v každým sportu. Pokud by se nehrála ve fotbale liga s placenými hráči, tak se okolo fotbalu nevytváří takový business. Komerční sport potřebuje soutěže a výkony, kterých se lidé všimnou a budou je obdivovat. Zářným příkladem propagace lezení je AO. Díky úspěchům ví o lezení dnes i lidé, kteří by se jinak s lezením prakticky nesetkali.
Není proto možné, aby ČSL chtěla po závodnících, aby svými výkony a závoděním vytvářela reklamu tomuto sportu zadarmo. I závodník, který je kupř. na 12 místě, je důležitou součástí této "propagandy", ze které potažmo a nevyhnutelně profituje ČSL a třeba Boulder Bar, který vlastní člen ČSL.
To co říkám je, že jsou to i závodníci, kdo si zaslouží řádné finanční odměny. Bez nich nemá ČSL ani kde začít. Je špatně říct závodníkům: Chceme tě na závodech organizovaných ČSL. Lidi jako ty, kteří makaj celý rok, aby podávali výkony a díky tomu měli naše závody úroveň, nám dělají nejlepší reklamu. Díky ti za to. Ale mi ti za to nic nedáme! Budeš mít akorát výdaje. Ty si zaplať svého trenéra, ty si zaplať drahý lezečky, ty si zaplať cestovný a startovný, ty si sežeň sponzora, když si to závodění jinak nemůžeš dovolit... My ti maximálně dáme směšnou výhru pokud budeš na bedně ;)
Závodníci by si tohle měli uvědomit a přestat dělat organizacím jako ČSL nebo ČHS blbce. Měli by se ptát: Kolik dostanu za 6 místo, kolik za 11 místo? Vyplatí se mi skrze závody dělat těmhle organizacím, potažmo prodejcům vybavení, vlastníkům umělých stěn atd., reklamu zadarmo? Co zadarmo! Copak ty organizace, prodejci a vlastníci stěn neví, že mám tak akorát velké výdaje za tu dřinu? Je to fér?
Ten kdo řekne "když si dobrej, sežeň si spoznora", ten nezná vůbec realitu. Pokud nejsi AO, tak člověk musí chodit za nimi jako žebrák. Jsi rád, když ti alespoň nabídnou, že ti dají něco zadarmo. O nějaký slušný odměně za závody nemluvě.
O to by se ČSL měla taky starat, aby se tohle změnilo! ČHS ti přidělí alespoň toho trenéra zadarmo. Jinak to stojí taky celý za hov..

ekonomodpovědět 
       Re: cíle čsl09:41:10 15.10.2019
Souhlasím s tebou, nemám nic proti. Já to upřesňoval jen proto, že ne tak úplně souhlasím s tím, že peníze jsou vše. Byly by, pokud by byly větší. Ale peněz za účast na závodech v takové výši, aby ti pokryly náklady na trénink, se asi jen tak nedočkáme. Sezona závodníka i jen zde v ČR klidně mohou být nižší stovky tisíc. I kdybychom brali jen finalisty, tak si neumím představit že by tu někdo za rok vylatit na startovném přes 1.5 mega. Jako jo, líbilo by se mi to :-) Slušné startovné plus sem tam nějaký sponzor, to by bylo fajn. Ale to zatím vidím jako utopii. Docela by mi stačilo, kdyby tu mezi pořadateli a stěnami existovala nějaká dohoda, kde by třeba finalisté ČP/MČR měli vstup na stěny, fyzio nebo trenéra za nějakých slušných podmínek.
odpovědět 
        Re: cíle čsl10:10:20 15.10.2019
Jo, nemluvím o tom chtít brát prachy tam, kde fakt ještě nejsou. Ale závodníci se mi zdají v současný době vyloženě zneužívaný. Jednoduše se na ně z vysoka se.re ze všech stran. Ze stran oraganizací jako ČLS, ČHS, prodejců, vlastníků stěn.
Jak dobře píšeš. Kdyby pro začátek třeba existovala alespoň dohoda, že by všechny stěny v ČR mělo třeba prvních 12 z ČP zadarmo. Takový a podobný věci. Tak je alespoň pro začátek podpoří a nic je to vlastně nestojí. Jen jim to samotným dělá dobrou reklamu. Pro ty závodníky žádný finanční řešení, ale byla by to alespoň motivační podpora - vědomí, že si jich někdo cení.
I ten kdo je třeba na 12 místě je nedílnou součástí závodů a měla by být snaha pro něj/ní něco udělat a ne po nich akorát tak natahovat ruce a čekat zázraky, když jediný co ten člověk má je kupa dřiny a výdaje.
ekonomodpovědět 
         Re: cíle čsl11:24:27 15.10.2019
Ale jak z toho ven? Způsob prakticky neexistuje, protože... no hele, nepíšeš úplně blbě, takže si zkus sám odpovědět na otázku, co se stane, když pět nejlepších začne závody bojkotovat. Ve skupině máš třeba 30 holek, 5 nejlepších v rámci protestu nenastoupí. Co se stane?
odpovědět 
          Re: cíle čsl12:02:33 15.10.2019
no hele, nepíšeš úplně blbě...
Tak si zkus představit, že by lidi okolo lezení (ČSL, ČHS, prodejci, vlastníci stěn atd.) pochopili, jakou roli hrají závodníci (a ne jenom první 3 co jsou na bednách) pro celý sportovní lezení a potažmo celý business okolo. A normálně, rozumně, podle svých reálných možností by chtěli závodníky alespoň nějak a různými způsoby podporovat. Namísto toho je akorát využívat pro svoje potřeby a občas, a jen těm úplně nejlepším, hodit ohryzek pod stůl, když už se teda tak dřou a mají tolik výdajů s tím spojených.
ekonomodpovědět 
           Re: cíle čsl12:22:38 15.10.2019
Já vím, pohybuji se v tom již hoodně dlouho. Třeba se to v budoucnu změní, ale zatím to je tak, že špičkoví závodníci jsou spíše na obtíž a že by pořadatelé uvítali, kdyby naopak nebyli. To, co ČSL i ČHS potřebuje (tedy ono se to možná v souvislosti s OH a dotacemi změní, ale zatím to tak bylo) je masa průměrných. Jakmile máš dělat závody pro špičku, máš problém. Dobří závodníci jezdí často i ven a ví, jak to vypadá na závodech v zahraničí, a srovnání si nenechají pro sebe. Cesty - třeba v bouldrech jsem párkrát zažil, že tam, kde průměr končí, se špička rozlézá. A když se nastavěly bouldery, kde si konečně zalezli první dva, tak třetí a další vypadávali už z nástupu, buď ani nenastoupili, nebo nezvládli ani první krok. To samé obtížnost. Podívej se na Moravský pohár. Úspěšná a poplární akce, všichni si to užijí, má dobrou pověst, sponzory, více méně jen kladné ohlasy. A přitom co je to za soutěž? Špičce vstup zakázán, více méně je to zábavná akce pro hobíky. A myslím to v dobrém, MPM je dobrý počin, který pokrývá 95 procent zájemců. Tedy zbývá udělat akci pro zbytek, pro ty první tři ve skupině. A i tam ještě bývá jeden o parník jinde, možná dva, ale o vyrovnané trojici ty nevím. Budeš dělat závody pro tři? Bude tě tento trh zajímat? Co sponzoři? Dají víc na komorní akci, sice špočkovou, ale pro pár lezců, nebo radějí dají prachy pro závody pro průměrné, kam ale přijde 200 děcek s rodiči? Sám jsi tu mohl číst názor, že se mají dělat akce pro průměrné, kdo chce něco víc, ať si jede do zahraničí...

A to nemluvím o repre. Jaký je přínos repre proti nákladům, které s repre máš? V ČHS se změny sice dějí, ale nominace je stále za účast, ne za výkon. Vyhazování peněz oknem.

Je to uzavřený kruh, ven se dá dostat jedině tak, že kompletně změníš celý systém závodního lezení v ČR. Ale k tomu zde není vůle. U ČSL a komerčních subjektů je to pochopitelné, u ČHS jsme to nechápal. Zatím to byla preference málo širokému průměru před hodně úzké špičce. Uvidíme, co noví lidé a jak jim polezou jejich děti a svěřenci.
odpovědět 
          Re: cíle čsl17:07:46 15.10.2019
No jak z toho ven je úplně jednoduchý. Těm nejlepším 12 to zaplatí ČHS, protože prachy na to má. Nevidím jediný důvod, proč to přenášet na komerční subjekty. A když nejlepších 5 protestně nenastoupí, tak je nehradí jiných nejlepších pět. Prostě soutěž už bude mít smysl.
odpovědět 
           Re: cíle čsl19:56:25 15.10.2019
Pokud jim to svaz zaplatí, tak neříkám nic. Na 12 peníze má. Ale kolik je skupin? 7? Kluci a holky, to je 14. A máme tři diciplíny, to je 42. Jen finalistů tedy může teoreticky být 42*8, tedy 336 lidí. Pořád na to svaz má? I kdyby šlo jen 100 000 (přímé náklady - vstupné/vybavení/doprava/jídlo) na jednoho, jsme kde? Kolik dalších peněz by bylo potřeba na trenéry, fyzioterapeuty, kvalitní závody... ?
odpovědět 
       Re: cíle čsl10:09:25 16.10.2019
Moc hezký EKONOME a napadlo tě někdy,že ty děti baví lézt a závodit. Byl jsi vůbec někdy na dětských závodech?Už si ty Vaše ekonomický bláboly nechte.
Minule se paní domáhala vysvětlení za co má platit startovné a příště už bude chtít vědět kolik jí zaplatíme,že nechá dítě závodit.
odpovědět 
        Re: cíle čsl10:19:11 16.10.2019
No tak slušelo by se říci, že by ten dotaz nebyl od věci. Pokud někde chceš udělat zajímavé závody a přilákat závodníky dobrých jmen, je logické, že jim nabídneš slušné startovné. Když například na Zlaté tretře chtějí, aby startoval Bolt, zaplatili mu 350 000 USD aby přijel. Lezení tak daleko zatím není, ale doufejme, že se k tomu časem dostane. Chcete na závodech Adama Ondru? Proč ne, zaplaťte a přijede... Pokud tedy zase někdo bude dělat nějakou komerční akci pro diváky v OC, tak OC pořadateli zaplatí za to, že přiláká návštěvníky, dále pořadatel dostane peníze od sponzorů. No a protože to má být show se známými jmény, zaplatí několika známým závodníkům, aby přijeli a mohl v pozvánkách a tak používat jejich jména. V trochu odlehčené formě si dovedu i představit situaci, kdy závodník neplatí startovné, ale naopak, pro každého soutěžící bude přichystát dárek...
odpovědět 
         Re: cíle čsl17:29:41 16.10.2019
Těma OC bych se moc neoháněl. Lezci nejsou zrovna skupinkou, která by se po závodech nadšeně rozběhla šopovat a utratila spoustu peněz za plyšové mikinky, parfémky a rozličné dekorativní předměty. A nelezci možná chvilku mrknou na závody, ale zda leze hvězda nebo ne, to fakt nerozliší.
odpovědět 
          Re: cíle čsl17:46:31 16.10.2019
No právě. To je ideální. Projde tam obrovské množství lidí a koukne nahoru každý. A tam je co? No přeci logo sponzora. A postav cestu jednoduchou, ale dej tam zajímavý krok třeba hlavou dolů nebo dynamo, a máš úspěch zaručený. Jen musíš přilákat ty lezce, klidně jednoho dobrého na plakáty a zbytek klidně placený kompars :-)
odpovědět 
        Re: cíle čsl10:28:18 16.10.2019
A ještě bych dodal jednu věc. Slova o tom, že děti baví lézt a závodit, jsou v tomto kontextu jednou z největších hovadin, co jsem kdy slyšel. Z hlediska vrcholového sportu je to nesmysl hned ze dvou důvodů - jednak když 4-5x týdně trénuješ a máš k tomu ještě další doplňkové sportovní aktivity a rest, opravdu to není tak, že si o víkendu hrozně rád a nadšeně vlezeš do auta jedeš si 3 hodiny někam zalézt a to ještě formou 2 hodiny čekat, 3 min cesta, 2 hodiny čekat, 3 min cesta, dvě hodiny čekání, izolace a 3 min cesta. A zase dvě hodiny zpět. Věř tomu, že tohle pro někoho, kdo leze každý den, zrovna vysněný program není.
A věc druhá - při určité výkonnosti si musíš závody poměrně dobře vybírat. Jestliže lezeš 8a na vysokých stěnách, těžko tě budou bavit závody v tělocvičně dle výše popsaného schema, kde ještě budou nejtěžší cesty 6b kvalda a 7a finále.
odpovědět 
         Re: cíle čsl15:19:05 16.10.2019
Tak nějak jsem si představoval, že to asi vypadá. Pro závodníky řehole už od dětství. Akorát že profitují různé subjekty okolo a oni kromě dřiny a hromady výdajů ostrouhaj akorát mrkev. Kromě výjimky jako AO. Jenže AO prostě sám bez zbytku startovního pole závody neudělá.
Jak jsem psal, nepředstavuji si, že by se mělo brát kde není. Nebo závodníky nějak nesmyslně rozmazlovat. Ale trocha úcty a alespoň nějaká přiléhavá forma podpory by byla na místě.
Podívejme se na podporu mládežnického fotbalu ve světě, fotbalové akademie apod., které zdaleka nejsou jen pro bohatší vrstvu rodičů. Oni vědí, že se jim to vrátí...
ekonomodpovědět 
          Re: cíle čsl17:36:30 16.10.2019
No právě. A u lezení vědí, že se jim to nevrátí.
odpovědět 
           Re: cíle čsl07:43:32 17.10.2019
Nevěří, že se jim to vrátí, proto neinvestují. Kdyby investovali, vrátí se jim to.
ekonomodpovědět 
            Re: cíle čsl10:17:32 19.10.2019
V mínusových cifrách, že :-D
odpovědět 
             Re: cíle čsl12:13:37 19.10.2019
V plusových. Jak to asi funguje? Závodníci se budou podporovat (přiléhavě jak to jen půjde viz moje názory nahoře). Zlepšené podmínky jim dovolí jako propojené nádoby se zlepšovat postupně natolik, že dosáhnou na světovou špičku. Po OH se sport. lez. dostane do povědomí široké veřejnosti. Čím lepší výsledky ČR závodníci budou postupně mít, tím více se budou dostávat informace do médií, a tím více lidí začne lezení zajímat. Budou si to chtít taky zkusit. Naplní se stěny, budou si platit instruktory, nakupovat materiál... Začnou se naplňovat kapsy všech těch, kteří se pohybují v businessu okolo lezení. Ti pak pochopí, že to stálo za to a zpětně budou závodníky podporovat dál a hledat způsoby, jak je podporovat ještě efektivněji.
Je to úplně logické a jednoduché na pochopení.
Ale ten kdo to vidět nechce, je zahleděnej sám do sebe, toho nikdo nepřesvědčí.
ekonomodpovědět 
              Re: cíle čsl22:46:06 19.10.2019
Obecně je to pravda, je bych to neviděl tak optimisticky. Skály v ČR nejsou nafukovací a pro většina populace je to stějně více méně nedostupné. A stěny také jedou na hraně. Už teď se na velkých stěnách stojí na cesty fronty snad i přes den. A pro většinu populace stejně budou dostupné hlavně víkendy a časy 17:00 - 22:00. Do současných stěn se to nevejde. Jediná možnost by byla stavba nový lezeckých hal. Jako jo, jde to, ale neřekl bych, že se jich objeví nějak více. Ono je jednodušší postavit nafukovačku s kurty pro badminton a squash, tam posadíš recepční a uklizečku a je to. Práce s lezeckou stěnou je mnohem větší, náklady na stavbu i provoz jsou velké, už jen pravidelná obměna cest... Takže něco možná ještě vznikne, ale osobně bych si tipnul, že přetlak návštěvníků stěn se bude spíše řešit zdražením vstupného a že lezení masový sport nebude nikdy. Skály na masovku vhodné nejsou a stěny viz výše. Ale třeba se pletu a boom stěn nás teprve čeká :-)
odpovědět 
      Re: cíle čsl13:27:09 15.10.2019
Jo vážení on kola trhu se totiž roztáčejí do maximálních otáček. Stačí porovnat si počet lezeckých stěn na přelomu století a dnes. A nakonec i ony ceny vstupného. A pochopitelně každý majitel a provozovatel se chce stát milionářem, jako pár vzorů. Ovšem tím pádem pochopitelně ubývá zákazníků a to i v té naší Praze (o venku ani nemluvě), a tak se tam snaží o vše možné i nemožné. A nejlíp to jde přes předpisy a nařízení, stejně jako všude jinde ve státě. Ovšem jak známe z historie,všeho dočasu. Jednou se to prostě musí zlomit a přijdou bankroty. A to dnešní dění je stále v onom rčení, (byť obalovaného do krásných slovíček)- Po nás potopa...
HonzaKodpovědět 
       Re: cíle čsl14:25:33 15.10.2019
Ty jsi vtipný :-))) Víš vůbec, jak mimo jsi? Viděl jsi poslední ceník na Offu? Teď razantně zdražili a hlavní důvod ke zdražení byl omezení návštěvnosti. Občas i ve všední dny přes den tam není k hnutí, v hlavním čase se tam nedalo lézt, stály se fronty na cesty, nebyly škříňky... Tomu říkáš úbytek lidí? Naopak, je jich čím dál více.
odpovědět 
  Re: cíle čsl07:43:43 15.10.2019
"Tvé domněnky jsou vždy odrazem tvé mysli."

Prober se. Tohle je základoškolský pseudofilosofování.
odpovědět 

 Smích18:15:22 14.10.2019
To sem se zase zasmál. Je to jak kdybych zavítal na fórum tesařů a začal tam házet termíny, postupy a co všechno dělají špatně a jakou literaturu mají číst a přitom bych v životě nestlouk ani dva trámy dohromady. Jojo internetoví profesionálové, mor dnešní doby. Nebo sem snad tajně přispívají renomovaní trenéři? Pochybuju.
Ludvaodpovědět 
 Re: Smích19:10:42 14.10.2019
Takže ty nevíš, kdo sem píše, nejsi schopen posoudit, zda mají nebo nemají pravdu, ale přesto ti je to k smíchu?
odpovědět 

 příroda21:52:23 14.10.2019
Oliváči, s tématem to zdánlivě nesouvisí, ale velmi bych se přimlouval, aby v trenérském minimu předávaném na studentíky bylo i jak se chovat venku pod skálama - kde předpokládám budou vaši-naši nadějní lezci taky bušit. když jsem dnes v teplicích viděl ty vyholený vřesy, bylo mi z toho trochu smutno.

chápu, že v závodním lezení není příroda aspekt č.1, ale třeba dvojka by to být mohla:)
Honzaodpovědět 
 Re: příroda22:16:57 14.10.2019
Priro.. co?
myslis to zeleny co je mimo preklizku?
odpovědět 
  Re: příroda22:35:47 14.10.2019
Myslíš green u golfu? Nebo plátno u kulečníku?
odpovědět 
 Re: příroda10:57:09 15.10.2019
Tak víme, kdo všechno pořádá tábory Klubů mladých rybářů, třeba v rámci těžby soli v Tisé, ale dotyční jistě na svých stěnách zjistí, co jim tam hlavně schází. No přece květinky! Pro lepší vztah mládeže k přírodě by se mohl vytvořit dotační program "Pokojové květinky do každé lezecké stěnky". Uvidíte, jak pozitivní vztah si k zeleni mladí vytvoří, až budou místo lezení sprchovat mágo z listů :D
Bídaodpovědět 

 využitelnost10:52:31 15.10.2019
Využitelnos ČSL licence je jaká? V rámci ČSL? Akceptuje ji ČHS? Či dokonce na to dostanu živnosťák?
 PModpovědět 
 Re: využitelnost11:33:06 15.10.2019
Řeknou ti: platí to po celým širokým světě, můžeš se tím velice slušně živit. Zaplatíš si to, doděláš to a pak ti řeknou, že ještě potřebuješ tohle za tyhle prachy, aby to bylo ofíko. Tak to taky uděláš, když už jsi do toho byl vtaženej a nakonec po dalších peripetiích přijdeš na to, že s tím můžeš tak akorát v BB hlídat děti, které ti budou říkat trenére. Rodiče budou platit dvě kila na dítě/hod. Budeš jich tam mít cca 8, takže Oliváč vytěží 1500,-/hod, protože ty dostaneš kilo na hodinu za hlídání dětí :)
No, doufám že to tak není, ale doporučuju si to hooodně důkladně prověřit!
Arthurodpovědět 
  soudnost12:20:04 15.10.2019
Nato abych jako rodič malého dítěte měl soudnost určitě nepotřebuji ČSL a jeho ceník služeb. Kdo je rapl zůstane raplem i za 6 000kč. Stačí to jenom dítěti nezprotivit ono si cestu najde. A taky je možné,že ho to za tři měsíce přestane bavit a já se pudu přihlásit na další vzdělávací kurz rodičů,který jistě samozřejmě rád zaplatím.
odpovědět 
   Re: soudnost13:23:08 15.10.2019
Je to tak jak píšeš.
Sou Činodpovědět 
   Re: soudnost12:14:27 18.10.2019
Rodičům nemá kdo do jejich dětí co kecat. Oni mají tu odpovědnost a pokud raplí, ono jim to okolí vesměs dá najevo. Bohužel pro dnešní morálku a zákony se spousta lidí bojí i promluvit. A o přímo zběsilém zasahování státu a hlavně právníků do rodin víme všichni, je to horší (z pohledu vměšování)než za totáče. Bohužel.
HonzaKodpovědět 
    Re: soudnost09:54:24 20.10.2019
No jak se to vezme. Děti nevychováváš pro sebe, ale pro společnost. Jestli chceš výchovu čistě podle sebe, kup si někde ranč, zavřete se tam a dělejte si tam, co chcete, založte si klidně sektu a množte se mezi sebou... Pokud se ale tvoje děti aktivně účastní veřejného a společenského života, má okolí právo do výchovy mluvit, zejména když ti ta společnost tu výchovu a růst platí. Čerpáte ze společného? Řekl bych, že ano. Nebo si doktora platíte ze svého? Školu si platíš ze svého? Vy nejezdíte MHD? Takže ne, úplná svoboda ve výchově neexistuje, společnost má právo na to, aby si alespoň základní pravidla vynutila. A kromě věcí jako je povinné očkování nebo školní docházka, by to mělo platit i o oblastech životosprávy nebo fyzického přetěžování. Nevím, jak ostatní, ale já opravdu nechci, aby stát z mých peněz platil zbytečně za léčbu obézních jen proto, že rodiče jsou dementi. Obézní děti, pokud to není porucha metabolismu, bych rodinám odebíral. Celkově bych tlustým prasatům odepřel přístup ke zdravotnictví zdrama. A to samé platí o sportu. Ne, fakt nechci, aby z mých peněz stát někomu platil rehabilitaci a léčení bolestí zad nebo jiných problémů jen proto, že ho v dětství rodiče dřeli bez odborných znalostí. Na to ať si sjednají extra pojištění. Ovšem řekl bych, že pojišťovny by si to podmínily pravidelnými kontrolami a odborným dohledem, tedy jsme opět u toho vzdělání.
odpovědět 
     Re: soudnost13:09:54 21.10.2019
Vpodstatě se spoustou věcí souhlas. To ovšem nijak nevyvrací můj předchozí příspěvek. Ono je totiž vždy třeba znát míru toho či onoho. A jak jsem poznamenal, dnes se ona míra hodně negativně posunula.
HonzaKodpovědět 
     Re: soudnost09:56:42 29.10.2019
Společnost platí... pro společnost... To je z padesátejch, nebo ze sedmdesátejch minulýcho století?
Společnost platí, protože ty platíš tu společnost svejma daněma.
Pro společnost... jako pro kterou? Tu z diskusí na Lezci? Nebo tu co volí tak jako v posledních několika volbách? Pro tu bych teda radši nikoho nevychovával.
odpovědět 
  Re: využitelnost17:40:01 15.10.2019
I když je pravda, že Oliváč škrtí na platech děsně a sám sobě tím škodí, tak celá částka po odečtení platu trenéra mu nezůstane, zaplatí ještě chyty, profily, matrace, inovace, vodu, elektřinu, administrativu, stavěče atd. Mně fakt připadá, že vás ten kapitalismus všechny minul. To nic nemění na tom, že jeho lidi si zaslouží víc.
odpovědět 
   Re: využitelnost21:15:05 15.10.2019
250 na hodinu pro HPP mně nepřijde jako škrcení. Ale zřejmě víš o lepší nabídce, tak klidně dej vědět. Díky
Trenérodpovědět 
    Re: využitelnost17:43:58 16.10.2019
Dva litry na den to už je hezké. V tom případě se za část ohledně platu omlouvám.
odpovědět 
     Re: využitelnost22:28:10 16.10.2019
Nevěřím, že někdo v BB pracuje jako trenér na HPP s platem 250/hod. Jedině že by zbytek času, aby to dalo HPP, umýval hajzly, stavěl nové cesty apod. s tím, že za to umývaní hajzlů mu určitě nedaj dvěstěpáďo.
realistaodpovědět 
      Re: využitelnost22:47:57 19.10.2019
Myslím, že jsi toho napsal zbytečně moc, z tvého příspěvku by stačilo jen prvních 6 slov :-)
odpovědět 
       Re: využitelnost23:04:38 19.10.2019
Hejtík, mindráček, hejtík, mindráček. Chlapci, chlapci :)
Láskaodpovědět 

 Budoucnost? 13:01:50 15.10.2019
Nabízí se, zda by mohl nový kohout na trenérském smetišti přinutit toho starého ke změnám ve výuce trenérů, zvláště když padla Binterovo Bastila. Jenže když se na to podíváte podrobněji, některá jména figurují jak u ČHS, tak u ČSL. Kde je pak ta konkurence? Přednášejícího do kurzu si může zaplatit kdokoli. Tady je sice prostor, třeba ČSL pozve Patxiho, ČHS někoho jiného, nebo ve finále někdo úplně jiný uspořádá seminář, kde bude třeba Hoerst, nebo Lopez. Ještě nedávno mi trenérské licence ČSL dávaly smysl, ale nyní, když je sekce sportovního lezení v ČHS odblokována, tak už tomu moc nerozumím, k čemu to vlastně je? Asi že se mohu rozhodnout, jestli si poslechnu Tufiho tady, nebo tady, anebo jestli chci, aby děti lezly jak mimina. Otázkou je i jak bude dál probíhat spolupráce ČHS a FTVS. Na jeden papír, abych mohl inkasovat za hraní horké lávy a zavazovat děckám oči otázek až moc.
Bída odpovědět 
 Re: Budoucnost? 13:26:42 15.10.2019
A co třeba konkurence, v pozitivním smyslu, mezi CHS a CSL ? Vždyť díky týhle přetahovaný se aspoň snažej každej nabídnout něco lepšího, než ten druhej.
ekonomický liberálodpovědět 
  Re: Budoucnost? 13:46:05 15.10.2019
Třeba kdo nabídne kratší a levnější kurz až do domu : D
Bídaodpovědět 
 Re: Budoucnost? 14:22:14 15.10.2019
Bído, ale ono to souvisí s tím, co vlastně chceš a na co ty licence mají být. Osobně si myslím, že nic takového, jako je konkurence, v tomto být nemá. A ani není. Jak už jsem uvedl výše, nějaké nižší trenérské licence jsou nesmysl. Z hlediska opravdového tréninku. Jo, asi je to fajn pro vedoucí kroužků a další, kteří pracují s dětmi nebo začátečníky. Ok. Ale to přeci není konkurence, tohle by mohl poskytovat každý DDM. A jestli to dělá ČHS nebo ČSL nebo si to udělám každá stěna sama, je to úplně jedno. A vůbec při tom jména nerozhodují, i kdyby tam přednášel přímo Ondra s Garnbret, přínos kurzu to nezvýší, ani nemůže. Takže toto je jen taková hra. Možná je v tom trochu peněz, ale není to nic, na čem bys postavil firmu.
To zajímavé začíná o level výše, tedy při opravdovém tréninku. A to ti žádný kurz nedá, zde je potřeba opravdu dost dobrá praxe a vzdělání. A jak to tak sleduji, tak ani to už není záležitost jednotlivce, ale celého týmu specialistů, od psychologie až po biomechaniku. To může zajistit pouze národní organizace, v tomto případě ČHS, protože potřebuješ i nějaké zázemí, určitou prestiž a i jméno na mezinárodní scéně. Dokonce si myslím, že v tomto případě toto kvalitně zajistit bude právě i nad síly ČHS a bylo by potřeba spojení a koordinace více svazů s podobným zaměřením (atleti, gymnasté). Myslím, že na toto poměrně dobře odpovídá rozbor špatných výsledků naší reprezentace na nedávném MS v atletice v Dauhá. Z hlediska lezení jako takového je potřeba překopat kompletně celou filozofii, je potřeba úplně nový systém závodů, je potřeba zavést vyhledávání a péči o talenty již od U8-U10, je potřeba špičkové zázemí a kompletní servis už před juniory, protože v době, kdy SP vyhrávají ženy věku 15-18 let, je pozdě s něčím, jako je systematický tréninik, teprve v 15 začínat. Takže ČSL si tu hraje na domácím písečku, celkem logicky se snaží vydělávat na neznalosti a hlouposti začátečníků, a snaží se vyvolat zdání profesionality, ale z hlediska lezení jako sportu je to směšné a s nulovým významem. Takže ať si dělají, co chtějí, situaci s lezením jako sportem to ani nezlepší, ani nezhorší. A na opravdové tréninkové centrum ČSL nedosáhne, sice to jsou šikovní hoši, ale tohle je na ně trochu větší sousto, na to nemají. Takže jak jsem psal o té nekonkurenci - pokud se ČHS bude věnovat vrcholovému sportu (ČP/MČR) a repre a péči o ní a jejímu rozvoji, a ČSL bude vynakládat úsilí na péči o základnu včetně vzdělání těch, kteří s dětmi a mládeží na základní úrovni pracují, nebudou si tyto dvě organizace konkurovat, ale naopak se budou vhodně doplňovat.
odpovědět 
  Re: Budoucnost? 15:57:05 15.10.2019
Ze zadku ksicht neuděláš. Jinak taky schopnosti trenéra docela závisí na schopnostech svěřence...
odpovědět 
   Re: Budoucnost? 16:40:17 15.10.2019
co prosím??????
odpovědět 
  Re: Budoucnost? 18:16:19 15.10.2019
S mnoha věcmi s tebou nemohu souhlasit. Zejména jsem odpůrcem rané specializace. Dále trenér i toho nejzákladnějšího kroužku by měl mít podvědomí o základech techniky pohybu. I když je fakt, že i když to bude úplný trenda nýmand, tak právě on najde talentovaného nadějného lezce. Ten totiž poleze dobře i přes špatné vedení, protože jsou lidé, kteří se jako lezci narodili. Jinak to, co popisuješ, smrdí DDR, SSSR a jeho nástupci a dnes Čínou. Nevím, co je větším úspěchem trenéra, jestli medaile pro medaile a obrovský odpad, nebo naopak co nejméně zničeného zdraví.
Bídaodpovědět 
   Re: Budoucnost? 19:48:04 15.10.2019
Máš pravdu. Ale všiml sis, že se tu bavíme o vrcholovém sportu a reprezentaci? Ano, ranná specializace je špatná. Ale bez ní to nejde. Dřít svěřence tak, že máš velký odpad? Ano, opět špatně. Ale opět více méně nevyhnutelné, stejně jako třeba v gymnastice. Máš-li být v 15-16 letech na špičce, není čas a prostor pro nějak hrátky. Také obecně platí, že o úspěšné kariéře nerozhodují ani tak výkony a schopnosti, jako to, jak se ti podaří se v té extrémní zátěži vyhnout zraněním. Proto je také nutná tak složitá a komplexní, tím pádem i drahá, příprava. Je to smutné? Ano, je. Ale toto není debata o tom, co je a co není správné. Buď s tím nesouhlasíš a potomka na to nedáš, a nebo jsi schopen to risknout, rizika akceptuješ, a jdete do toho. Ale mít svaz, který má oficální repre a jezdí na MS a chystá se na olympidádu, ale který zároveň je proti efetivnímu trénnku a max nasazení, je trochu nesmysl. Buď by tedy ČHS měl závodní sekci a repre zrušit, a věnovat se pohodové práci s dětmi, lezení jako koníčku, přírodě a tak, nebo tu repre a závodní lezení má podporovat tak, jak odpovídá standardů dnešní doby, aby závodníci, které produkuje, byli konkurence schopní.
odpovědět 
 Re: Budoucnost? 17:52:19 15.10.2019
Lezte jako mimina je dobrej masakr :D Ten by Mel ty kurzy uvadet :D
odpovědět 
  Re: Budoucnost? 08:20:41 16.10.2019
...ale on je uvádí :)
odpovědět 
   Re: Budoucnost? 17:31:14 16.10.2019
Tak to potom jo :D Potom je to samozrejme vsechno v poradku.
odpovědět 
    Re: Budoucnost? 17:36:35 16.10.2019
Pro svet je dobre aby nasi zavodnici lezli jako mimina.Protoze pak na ty odjinud zbyde vic zlata.
odpovědět 
  Re: Budoucnost? 08:52:32 17.10.2019
A kde se to psalo?Ja to nenasel.
HonzaKodpovědět 
   Re: Budoucnost? 10:42:37 17.10.2019
na první fotce, první zprava.
odpovědět 

 strašný19:02:22 15.10.2019
Borci, to je strašný. I ti, co tady ze sebe dělají odborníky, píšou většinou jen všeobecné fráze. K tomu je to často tak hrozně napsaný, že jednotlivá věta by někdy smysl dávala, ale v kontextu je jasný, že autor neví, co chce vlastně sdělit. Víceméně k ničemu. Ve 4. cenové se ale na poměry nadávat (teda ventilovat frustrace) musí...
odpovědět 
 Re: strašný13:54:59 16.10.2019
Co chceš, lezec se sice plní sračkama, ale stoupe jeho návštěvnost, a vo to taky de.
odpovědět 
 Re: strašný11:36:34 17.10.2019
Kdysi na Lanexu a nakonec i na CP se tyhle věci řešily při závodech resp. po a účastnili se jich jen ti zainteresovaní. A jde jen o to, aby ti odpovědní jejich názory a závěry brali v potaz a řídili se jimi. A dnes to není, tak se nedivte co je v diskusích.
HonzaKodpovědět 

 hmm19:30:15 15.10.2019
" Stačí se podívat na výsledkové listiny a pokud se v tom trochu vyznáš, tak zjistíš, že ti dobří jsou většinou individuálové, za kterými stojí rodiče, ne oddíly a trenéři." - Vidím to jinak.

"Až se ti dítko pohrne do repre, tak začít zabírat je už poněkud pozdě, jestli chceš, abyste měli v té repre úspěch." - Každý nemusí vyhrát svěťák v 15, nebo v 18. To je ve sportu běžné. Taky je běžné, že ne každý vyhrává. Krom toho tvrzení, že někdo, kdo se dostal do repre, začne zabírat až ve chvíli, kdy se do repre dostane - to je přece nesmysl. Krom toho jsou tu čeští mládežníci, kteří závod své kategorie někdy vyhráli...

"Jestli máš teď potomka starého 15 let, tak potřebujete závodit a trénovat teď, ne za 10 let, až budou závodníci profi." Jestli tedy stačí začít se snažit v 15, nedává smysl to, co jsi psal výše.  Krom toho ti tady ty počty vychází na 25 let, to je docela úlet. A ono se snad v 15 letech nezávodí?

Za mě bych řekl asi to, že netvrdím, že někdo z mládežníků třeba neterénuje málo a nebo špatně. Možná jo. Vynášet ale povrchní soudy na základě toho, že třeba někdo v 15 nebo 18 vyhrál svěťák apod., to je podle mě úlet. Celkově mi připadá, že si české mládežnické lezení nevede špatně.
odpovědět 
 Re: hmm21:29:18 15.10.2019
Kua. 100 prispevku v diskusi a jeb ho - cisty prustrel. Holt kde nic neni, ani cert nebere.
DXodpovědět 
  Re: hmm11:14:41 16.10.2019
To se dá říct v první řadě o tom, cos psal ty - tam nemáě ani písmeno věcnosti. Takže tvoje snaha působí směšným paradoxem. Je chyby čekat na lezi inteligentní diskuzi...alespoň od DX určitě.
odpovědět 
 Re: hmm21:33:24 15.10.2019
Napsal jsi toho hodně, z určitého hlediska máš pravdu, ale bylo by to na delší diskuzi. Tedy jen heslovitě:

Bod 1. - psal jsem "pokud se v tom vyznáš". Myšlena byla jména, ne výsledkové listiny. Řada závodníků tam má jména, ale jen proto, že to jsou sponzoři či oddíl, kde jsou členy (třeba kvůli vstupnému nebo tam začínali), ale trénují samostatně.

Bod 2. - nemusíš na svěťák ihned, ale trend je jasný, začíná se to čím dál více podobat gymnastice. Dříve byly na bedně často holky 25-28 let. Dnes jsou to holčičky do dvaceti...

Bod 3. - nechápu. Mám-li potomka 15 let, pár let už trénuje a bude trénovat. Ale musí trénovat teď, nemůže to přerušit nebo nemohl to odložit, až bude možnost profi.

Povrchní soudy - nechci řešit, jak kdo trénuje. A ano, i jsme měli závodníky, co něco vyhráli. Ale kde jsou teď? Nemůžeš přeci národní svaz stavět na náhodné výkonnosti individuálního lezce. Je potřeba od mala nastavit a držet vysokou výkonnost, tedy třeba to finále pravidelně. Ale nic, nic, nic, pak výhra a zase nic, nic a nic nemůže být výsledek systematické práce národního svazu.

odpovědět 
  reklama08:41:55 07.11.2019
Docela by mě zajímalo za kolik a jak dlouho se dá udržet tahle antireklame ČSL na 1.stránce.
odpovědět 
   Re: reklama07:29:18 15.11.2019
Ona to ale antireklama není.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Enis
 Databáze cest:
Všechny cesty (148657)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Últimes Pases 6c Mas De La Penya
Zablokovaný Žebra 6C+ Babí Lom
Generace Velkejch Snů 8A+ Babí Lom
Kojan Prieto Y Los Hijualotes 5a San Bartolo
Le Humanidad En Peligro 4+ San Bartolo
Nově komentované:
Tropical Hurricane 8a Wied Babu
Rap Hop 7B+ Rusava

 Nově v diskusi:
Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Foto dne 26.1. | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty |

 Nové komentáře:
Re: Zase samej chytrák | Re: O2 | Re: Zase samej chytrák | Re: Kolem skal | Re: O2 | Kolem skal | Přísný lezení | Re: O2 | Re: O2 | Zase samej chytrák |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (108)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (41)
Video ze společného 1. zimního výstupu 10 Nepálců na K2 (39)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (17)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (12)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (10)
Horská služba zachraňovala lezce pod ledopádem v Jizerkách (6)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (4)

 Nově v inzerci:
Sterling rope 10,2mm 60m | ADAPTER | Dynafit boty 27 | péřový spacák,spací pytel Ajungilak (Mammut) | staré pohorky Meindl vel.45 1/2 | matroš | La Sportiva Sparkle 26.5 | Nové lano Beal Booster 60 m | ledy Labský důl | Mammut damska bunda |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 175 
 Ano, pokud to bude nutné 
 62 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 33 
 Rozhodně ne 
 84 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.