LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
4.Adamovska 11597
5.Vopat 11581
6. 11450
Bouldry:
4.Volf 10875
5.Pochman 10825
6.Jungling 10750
Hory:
16.Lotrek 2873
17.Podráský 2713
18. 2691

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877433 cest
Nové přelezy:
Žíla 7C+
Generace V 8A+
Tropical H 8a
Banana Rai 7b
Honey Bunn 7C+
Rychlovka 7C
Rocket Man 7c
Valium 8a
Extranjero 7b
Baselard 8A

Stěny
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek
Tendon Blok - lezecké centrum - Ostrava
BalvanBoulder - Horažďovice

Prodejny
HUDYsport - Jablonec nad Nisou
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
HUDYsport - Mladá Boleslav

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Funkční trénink pro lezení

1. TRX

Funkční trénink to je nějaké Fitness, ne? Co znamená funkční trénink a co vůbec znamená trénovat funkčně? A jak to jde dohromady s lezením?

Co je to tedy ten funkční trénink?


Je to trénink, do něhož zapojíme najednou co největší množství svalových skupin s co největším napodobením běžných denních aktivit cvičence.
Už ze samotné definice plyne, že FT je jednoznačně individuální záležitostí. Něco jiného bude obsahovat trénink basketbalisty a něco jiného sportovního lezce. Basketbalista bude potřebovat velké zrychlení a výskoky a lezec maximální sílu po co nejdelší dobu.
Pro lezení je z hlediska funkčního tréninku samozřejmě nejlepším tréninkem lezení, ale v době objemové i speciální přípravy má klasický silový trénink své opodstatnění a nezastupitelné místo.

Tělo vnímá pohyb, nikoliv svaly


Oproti běžnému cvičení s činkami, kde se zvedá a pokládá činka stále ve stejném směru (extenze flexe), se při FT snažíme zahrnout zrychlení, zpomalení a stabilizaci svalových skupin, a to ve všech třech rovinách pohybu. Pohybujeme se v běžném životě snad pouze vpřed a vzad? Provádíme pohyby vlevo, vpravo, dopředu, dozadu, diagonálně atd. Což takhle trénovat náš organismus stejně?
Spoustě z nás je myšlenka na klasickou posilovnu dost nepříjemná. Jedni se (zbytečně) bojí velkého nárůstu svalové hmoty a druzí prostě nemají rádi železo. Pravdou zůstává, že sebelepší trénink s činkami, je do lezení obtížně zapracovatelný, proto jeho efektivita není pro lezce optimální. Tady se vracíme k základní myšlence funkčního tréninku a představíme, dle mého názoru, nejlepší tréninkový prostředek síly a tím je TRX.

TRXTotal-Body Resistance Exercise
(= Cviky pro zatížení celého těla) Suspension Training (Závěsný trénink).
TRX se skládá ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky, která jsou zakončena madly pro ruce či nohy. Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce (zpravidla na zemi) a druhá je zavěšena na TRX
Závěsné cvičení rozvíjí tělesnou sílu pomocí funkčních pohybů a dynamických poloh, nikoli jen v lehu na zádech na zemi, jako zahrnuje většina tradičních cvičení na břišní svaly. Kromě toho nabízí řadu intenzivních pohybů zaměřených speciálně na břišní svaly.
Významné posilování těla je také spojeno se cviky na záda, ramena, hrudník, boky a nohy. Proto říkáme, že cvičení na TRX procvičuje stále celé tělo.

Stejně jako téměř s jakýmkoli jiným tréninkovým prostředkem můžeme i na TRX cvičit izolované cviky, nicméně to v klasickém tréninku není naším cílem. I když zařadíme například cvičení pouze na Biceps (kdo říká, že nechce velkej tak kecá), tak je v tréninku stále přítomno celé tělo, které nepřetržitě vykonává veliký kus práce na stabilizaci (o jádru a stabilizaci si povíme v dalším díle).


TRX  (hi res)

foto by © BB


Jednou z největších výhod tohoto systému cvičení je veliká variabilita. Díky jeho nízké přepravní hmotnosti (sáček má cca 1,5kg) jej můžeme mít téměř kdykoliv po ruce. Dá se využít prakticky kdekoli a nastavení obtížnosti je také velmi jednoduché – proto se říká, že na jednom tréninku mohou vedle sebe cvičit vetchý stařík s výkonnostním sportovcem (tedy pokud naleznou společnou řeč ve své specializaci).
TRX se skládá z kotevního popruhu, které lze zaměnit za dveřní kotevní popruh, centrální karabiny a dvou nastavitelných popruhů zakončených gumovými madly se „třmeny“ na nohy.


Popis TRXK tréninku a použití.TRX se zavěšuje ideálně do volného prostoru – do stropu, nebo jak už bylo řečeno téměř kamkoliv (do dveří, do zdi, na strom, nebo i do prvního nýtu na stěně nebo skále).
Výška uchycení se volí tak, aby centrální karabina byla ve výšce očí a popruhové závěsy na nohy při plném natažení cca 7cm nad zemí.


TRX  (hi res)

foto by © BB


Délka popruhů není rozhodující pro nastavení obtížnosti, ale liší se pro jednotlivé cviky. Používají se 3 základní délky + 2 extra
1. L – long – plné natažení
2. MID LENGHT = dvojitá žlutá značka – střední
3. Short – jedna vyšitá značka - krátké

4. MC – Mid Calf  - Délka pro cvičení vleže a ve vzporu - třeny pro nohy cca 30cm nad zemí
5. SS – short short  - Ještě kratší než krátké – tzv. oslí uši – využití pro veslování (back row), shyby, přednosy atd..

Pro nastavení obtížnosti cvičení máme 3 možnosti.


TRX  (hi res)

foto by © BB


1. Úhel – náklon cvičence – ve  větším záklonu zvyšujete obtížnost cviku a naopak


TRX  (hi res)

foto by © BB


2. Stabilita – čím máte stabilnější postoj tím je cvičení lehčí. Pro lehké cvičení je širší stoj, případně lze jednou nohou vykročit vpřed (vzad) a regulovat současně i úhel. Čím jsou nohy blíže u sebe, tím je vyšší obtížnost. Další level je nadzvednutí jedné nohy nad podlahu, případně její vychýlení mimo těžiště.


TRX  (hi res)

foto by © BB


3. Kyvadlo – využívá se hlavně v cvičení na podložce – posunutím těžiště pod závěs klesá obtížnost cviku a naopak.Vlastní trénink


Trénink by měl být zaměřen na naše cíle, ale neměl by opomíjet komplexní rozvoj celého těla. Je třeba mít vždy na paměti, že trénink je funkční a efektivní, jen když cvičíme správně. Pro většinu lezců to bude znamenat, že se primárně zaměříme na horní polovinu těla, střed, ale zapojíme i nohy.

Příklad základního tréninku.


Perfektní rozcvičení je snad již v tuto chvíli samozřejmostí, ale pro úplnost – je třeba se dostatečně zahřát a rozhýbat. Ideálně zapojit dynamický strečink.

Nyní již vlastní cvičení. Dle plánu a časových možností zvolíme počet cviků a počty opakovaní na vybrané svalové partie. Pokud máme na trénink kratší časový úsek, budeme volit komplexnější cviky a naopak s přibývajícím časem, můžeme zabrousit i do izolovanějších.

TRX trénink na 30-40minut:

zaměření TRX opak Cvik

1 l m 2x15 Squats (dřepy)
2 l m 2x15 Lunge / Side Lunge (výpady)
3 u ss 3x12 Back Row (veslování)
4 u l 2x12 Y Deltoid Fly / T Deltoid Fly
5 u l 2x12 Chest Fly
6 u mc 3x12 Atomic PushUp / Oblique Atomic PushUp
7 c mc 2x 30s Mountain Climber
8 c mc 2x 30s Plank / Side plank (prkno)
9 c l 2x12 Hip Drop
10 c l 2x12 Overhead extension

• Příklady cviků jsou uvedeny v originálním názvu, pro vyhledání zadat do Google ve spojení s TRX – „TRX Squas“
(zaměření: l-spodek, u-hořejšek, c-střed)

Stejně jako rozcvičení před tréninkem by mělo být samozřejmostí i vydýchání uvolnění a následné protažení po cvičení.TRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BBTRX  (hi res)

foto by © BB


Na co dát při cvičení pozor
1. Dbejte na správné provedení cviků  - v případě únavy snižte obtížnost
2. Oba popruhy musí být stále v tahu (čím větším tím lépe)  - s výjimkou dřepů tam lze povolit
3. Zamezte prokluzování popruhů v centrálním úvazu – stejné napětí na obou popruzích
4. Neodírejte paže o popruhy. Například při cviku Chest press (tlak na hrudník – kliky) se nesmí popruhy dotýkat bicepsu.
5. Držte tělo v rovině – hlídejte prohnutí v bederní páteři a hlavu v prodloužení páteře, pokud si potřebujete odpočinout, pokrčte nohy v kolenou – ne prohnutí v bedrech.

Při cvičení platí vždy pravidlo správného provedení a správného držení těla, až na posledním místě je obtížnost a počet opakování. Když nemůžete, přestaňte cvičit. Špatné provedení cviku vás neposune, ale pouze ublíží. Minimálně si zaděláte na krásnou svalovou nerovnováhu.

Největší výhodou a zároveň největším úskalím TRX je jeho obrovská variabilita - velké možnosti, kde všude cvičit; nastavení obtížnosti; možností cviků. Na webu najdete nespočet variant a provedení cvičení na každou svalovou partii. Doporučuji do vlastního tréninku zařazovat pouze cviky, které budete mít technicky absolutně zvládnuté. Zařazuji-li nový cvik do tréninku, musím vědět, proč ho chci cvičit, k čemu slouží a jak ho správně cvičit. Špatně provedený cvik nejenže nepřináší očekávané výsledky, ale současně ohrožuje vaše zdraví. Proto se doporučuje začínat se cvičením pod vedením vyškoleného trenéra, který ohlídá jak provedení, tak i optimální nastavení obtížnosti a sestavení tréninku. Je jedno, zda se jedná o soukromou hodinu nebo skupinový trénink. Toto doporučení bude většině lezců znít jako klasické komerční klišé, které má za účel naplnit fitka, nicméně pokud chcete cvičit správně a s rozumnou efektivitou, tak youtube je jako partner nedostatečný.

Skupinové / individuální tréninky
Skupinové tréninky jsou malinko v rozporu se základní myšlenkou funkčního tréninku, který je ve své podstatě individuální. Nicméně i cvičení ve skupině dává možnost se naučit správně cvičit a díky výbornému sociálnímu aspektu je velmi zábavné a přínosné. Proto spousta lidí do svého tréninku i skupinové lekce zahrnuje. Většinou totiž také chceme, aby nás trénink bavil a právě i zde má TRX své veliké opodstatnění.

TRX po česku
Většina gymnastů a spousta domácích kutilů si už nyní říká, co blbnou, tohle cvičil už Tyrš na začátku minulého století v Sokolu a stačily mu nízké kruhy, případně pár spojených smyček. Obě skupiny mají do jisté míry pravdu. TRX není úplně nový objev, jen americká firma Fitnessanywhere rozpracovala původní gymnastický závěsný trénink do perfektní metodiky a kruhy nebo řemeny nahradila žlutočerným popruhem (variantně vojenským zeleným a nově i krásným růžovým), dodali perfektně zvládnutý marketing a vytvořili geniální business, ale hlavně i geniální a dostupnou cvičební pomůcku. Absolutně bych se neodvážil tvrdit, že tento systém nelze cvičit na podomácku svázaných smyčkách. Všechno jde, jen pokud to s tréninkem myslíte malinko vážně a vyzkoušíte výhody pravých TRX poznáte, že za kvalitu se vyplatí připlatit. A nemusí to být hned ta nejvyšší americká.

Kam dál
TRX je kompletní posilovna a vlastně celé fitness v jednom malém balíčku. Dnes jsme si řekli pár zásad a ukázali jednoduchý posilovací trénink. TRX má však své místo i v tréninku flexibility a dnes už i v rehabilitaci. Skutečně se jedná o téměř nevyčerpatelný potenciál cviků a cvičení a zcela jistě jsem zde nevzpomněl všechny typy a doporučení. Návodů je plný internet, nicméně pro začátek doporučuji cvičení vyzkoušet s někým, kdo poradí. Časem pak začít experimentovat a hledat vlastní cestu.

Pokud jsem někoho namotivoval do tréninku jsem rád a splnil jsem svůj cíl.

Břéťa Brodský   [úpravy] 09:51 10.11.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 trx10:16:04 10.11.2014
jen bych chtěl poznamenat, že originální trx stojí tisíce (nechápu co na tom stojí tolik penez) a ten co dá doma vyrobit je pár stovek ;)
holt kupní síla v usa, je jiná než v údolí za vysočinou :)
honzaodpovědět 
 Re: trx10:21:42 10.11.2014
sehnal sem GTX... což je uplně to samý... za 1200 ( akorát červená barva) :)
Mlejnisodpovědět 
 Re: trx10:26:43 10.11.2014
Originál stojí tisíce, ale "neorignál" pár korun. A jestli to dobře chápu, je kvalitní stejně. Dovozce orig systému samozřejmě varuje, problém má být v nekvalitní karabinách a spojích, ale jednak tomu nevěřím, a jednak není problém si karabinu nahradit. Stačí si vyhledat frázi závěsný systém posilování. Videa a CD jsou samozřejmě na webu.
odpovědět 
  Re: trx14:44:06 13.11.2014
Mám doma onen ,,neoriginál" a ta centr karabina fakt praskla,nic moc zážitek.Nicméně dal sem tam HMSku a slouží dál.
mioodpovědět 
 Re: trx12:13:22 10.11.2014
napad,patent, marketing, promo, videa..atd.
B22odpovědět 

 Home made staci10:22:29 10.11.2014
Mam podomacku vyrobene za 300 Kc a je to super. Zkousel jsem i original, ale nevidim v tom vetsi rozdil. Vyhodou originalu je ze je pohodlnejsi a madla tolik netlaci. Ale i s tim se da vyhrat.
Leosakodpovědět 

 Cíl splněn11:28:52 10.11.2014
Břéťo máš splněno, mě jsi namotivoval. Jdu se pověsit na strom. Zatím jen za nohy.:-)

Dík moc za pěknej článek. Trénink začíná.
Steveodpovědět 

 Bod č.111:36:21 10.11.2014
v případě únavy snižte obtížnost :D
Dardanelodpovědět 
 Re: Bod č.107:20:37 14.11.2014
ked nevladzes, tak pridaj !
:)
klemodpovědět 

 TRX po česku11:40:40 10.11.2014
Mně se zas zdá, že když budu chtít dělat těžší varianty těch cviků, buď TRX zahodím úplně, nebo budu muset do opory a díky jednomu kotvícímu bodu mi budou překážet popruhy. Navíc budou madla prokluzovat.

Tedy po domácku vyrobená Tyršova varianta u mě jasně vede a s kruhy z Číny vyjde max na 1000.
 HonzaVodpovědět 
 Re: TRX po česku11:51:21 10.11.2014
Jinak dík za pěknej článek.
 HonzaVodpovědět 

 alternativa13:26:25 10.11.2014
O TRX (teda určitě samodomo, nebo nějaké kopii) jsem uvažoval, až jsem sehnal dřevěné kruhy za 700,- a jsem naprosto spokojen. Nějak se mi i víc líbí (ale jsem asi konzerva, no).
m.odpovědět 

 prima15:45:18 10.11.2014
Je to dobry na zacatek, na posileni slabyho bricha ;-). Pro pokrocile doporucuju drep s velkou cinkou,drep na jedny noze,  head bridge -press (zapasnicka lahudka, tj,tlak velky cinky v mostu na hlave :-D)), a kruhy. Neni nic lepsiho ;-)
Skullodpovědět 
 Re: prima17:07:04 10.11.2014
Jo jo, TRX mam doma uz dva roku a sice nevim jestli je to tim, ale za tu dobu jsem se lezecky zhorsil cca o dva stupne....mozna to ale nebude jen tim TRX.
Martas.odpovědět 
  Re: prima18:47:57 10.11.2014
Ja mam takhle pod posteli uz rok balknu a taky se nejak nezlepsuju. Spis stagnuju...Mozna si ji zkusim dat pod polstar...
Tomodpovědět 
   Re: prima00:44:07 12.11.2014
:D
odpovědět 

 Prosím nýty netrhat...20:27:29 10.11.2014
Opovaž se tím tvým křápem vyrvat první hák z Diretky v Radošovicích, ty jeden tělochlubičskej siláku :-D
Bídaodpovědět 

 domo-robo22:34:27 10.11.2014
Neblbnite. vyhazovat tolike peníze za to se nevyplatí . já jsem si vyrobil doma z gurtni a kruhů z EBAY. krasne se daji cvicit ring-dips, muscle-ups, front-levers, zhyby atd..
andyodpovědět 
 Re: domo-robo00:43:42 12.11.2014
Prsne. Voloda od vedlo to tik taky udilal. Vasil na tym zruvna ted dela.
odpovědět 

 bryle23:13:28 10.11.2014
ty bryle jsou soucasti baleni?
AlesDodpovědět 

 TRX / Kruhy09:16:39 13.11.2014
Ahoj, děkuji za reakce. Srovnání TRX a kruhů jsem řešil a možná jsem to mohl zmínit i v článku.
Kruhy jsou samozřejmě jedno z možných řešení, nicméně i když cvičení TRX má ve cvičení na kruhách určitě svůj základ, tak nahradit to zpět není ideální.

1. TRX prokluzuje v centrálním závěsu - je nutno stále držet celé tělo v rovnováze - na kruhách nepoznáte když taháte za jeden popruh víc.
2. Nastavení stejné délky popruhů je právě díky prokluzu v centrálním oku jednoduché - nemusí být úplně přesné a díky vůli se vždy vyrovná. Oproti tomu jakákoliv náhrada se bude muset vždy přesně a problematicky nastavovat.
3. Pohodlnost - nohy v kruhách prostě nedrží. A když si dáte kruhy do podpaží také to není optimální.
4. Rychlá změna délky popruhů - potřebuji během cvičení prodlužovat i zkracovat popruhy - potřebuji to rychle a i s ohledem na stejné nastavení délky - viz. bod 2. 
5. Jen jeden centrální bod uchycení - bavíme se o stabilizaci - jeden bod je určitě méně stabilní než 2. A pokud máme 2 body a cvičíme ve více rovinách pak jsou řemeny v různých úhlech různě dlouhé..

Netvrdím, že předražené originály nejsou nahraditelné - i jsem to v článku zmínil. Nicméně pokud budete pravidelně cvičit, náhrada samodomo za 300,- bohužel stejné ovoce neponese. Když náhradu tak insportline nebo čínu (aukro).

Nicméně článek není o tom, zda kupovat nabízené zboží. Snaží se představit metodu cvičení, která je tím nejlepším s čím jsem ze doposud setkal a je jedno jestli jí budeme říkat TRX, závěsný trénink, nebo cvičení na liáně.
Osobně prezentuji a nabízím metodiku TRX a cvičím na TRX, protože jsem neviděl lepší řešení. Proto, to nazývám pravým jménem.
 BBodpovědět 
 Re: TRX / Kruhy17:29:46 13.11.2014
na youtube je samodomo udělátek za 2-300 spousta, řada z nich naprosto totožných s tím, co nabízí trx, možná chybí polstrování držadel.
píšu to ne abych nesouhlasil, ale pro ty, co by si to sami chtěli vyrobit, protože tohle cvičení je dobrý. stačí hledat pod heslem trx diy nebo homemade trx apod. kdo má doma nějakej zbytek provazu, tak středovou část si vyrobí raz dva, na ní může kdekoli loďákem fixnout karábli s dvěma popruhy z Obi s tímtéž samosvorným bazmekem co má origo TRX. Na konec dá co je libo - někdo kruhy, někdo kus trubky, někdo dřevěnou kouli. Kruhy/koule už samozřejmě stojí další peníz navíc.
odpovědět 
 Re: TRX / Kruhy10:40:51 14.11.2014
kdo má na krku hlavu,vyřeší prokluz na závěsu v jednom bodě ajnc cvaj:)
honzaodpovědět 
 Re: TRX / Kruhy11:55:12 15.11.2014
Já si koupil čajnu z aucra za 1550,- a spokojenost, žádný babrání se samodomo.
R.odpovědět 

 Sa nezaprie17:26:31 24.11.2014
Hahaha, no typicky ceska diskusia.
odpovědět 
 Re: Sa nezaprie17:41:21 24.11.2014
ach jo, zas jeden Maďar na český diskusi
odpovědět 
 Re: Sa nezaprie09:24:54 01.12.2015
vy vy bačově robíte to samé tiež! :D
honza odpovědět 

 TRX -- součásti22:02:47 14.10.2016
Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, k čemu je část na obrázku označovaná jako "brzda"? Proč prostě nejsou ty dva popruhy připojeny napevno k centrální smyci?
Martin Stuchlíkodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Borový lom
Detonátor, 5
 Databáze cest:
Všechny cesty (148657)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Últimes Pases 6c Mas De La Penya
Zablokovaný Žebra 6C+ Babí Lom
Generace Velkejch Snů 8A+ Babí Lom
Kojan Prieto Y Los Hijualotes 5a San Bartolo
Le Humanidad En Peligro 4+ San Bartolo
Nově komentované:
Schwester Fuck 7- Frankenjura
Pane Bože Dej Mi Sílu 7C Xxx
Bangladéš 10- Sloup
Kumm Ombo 10 Višňové

 Nově v diskusi:
Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Foto dne 26.1. | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty | Re: Preťažené prsty |

 Nové komentáře:
Re: k. | Re: Jaros a Trava | Re: Jaros a Trava | Re: Jaros a Trava | Re: O2 | Re: Jaros a Trava | Re: O2 | Jaros a Trava | Re: Jaros a Trava | Jaros a Trava |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (121)
Film ZAFION: Hore zdar 2021 (41)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (33)
Video ze společného 1. zimního výstupu 10 Nepálců na K2 (24)
Zemřel lezec a bouldrista, bývalý český reprezentant Jan Chvála (17)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (17)
Kolem Skal! - 15. Adršpach (14)
Kurz zimního ledolezení ve Vysokých Tatrách (9)
Horská služba zachraňovala lezce pod ledopádem v Jizerkách (6)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (4)

 Nově v inzerci:
La Sportiva Sparkle 26.5 | Nové lano Beal Booster 60 m | ledy Labský důl | Mammut damska bunda | Dynafit skialp damska bunda | Skialp boty,lyže | Prodám dětské lezečky | Meindl Vakuum GTX 43 | Mikina Columbia, vel. M | ski alp set dynafit tlt |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 171 
 Ano, pokud to bude nutné 
 60 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 33 
 Rozhodně ne 
 84 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.